Aile ve Çift Terapisi

Aileler ve çiftler arasında genellikle iletişim problemlerinden dolayı çeşitli sorunlar meydana gelir. Tüm bu sorunlar iletişimi daha sağlıklı hale getirerek çözülebilir. Aile ve çift terapisi konusunda uzman destek sağlıyoruz.

Kendi ailenizde geçimsizlik belirtilerini incelemek ve geçimsizliğin nelere sebep olabileceğini öğrenmek için sayfamızı inceleyebilir ya da hemen bizimle iletişime geçerek ilk randevunuzu alabilirsiniz.

Aile ve Çift Terapisi Nedir?

Aile ve çift terapisi; aileler ve çiftler arasındaki yakın ilişki üzerinden işleyen ve aile veya çift üzerinde değişim ve gelişimi sağlamayı amaçlayan bir psikoterapi çeşididir. Kişilerin öteki insanlarla kurduğu ilişkiler, psikolojik sağlıkları açısından çok önemlidir. Tabi bu önem, kişinin anne babası, eşi ve çocukları vb. yakınlarıyla kurduğu ilişkilerde daha da belirgin bir hal alır. İşte bu ilişkilerden belki de en önemlisi olan evlilik ilişkisinde, partnerler bazen çatışabilir ve zor ve sıkıntılı zamanlar yaşayabilirler.

Bizim aile ve çift terapisinde amaçladığımız, ailenin içinde ve çiftlerin arasında yaşanan zor ve sıkıntılı zamanların değerlendirilerek çatışmaların çözülmesi ve aile bireylerinin sağlıklı yönde değişmesinin ve gelişmesinin gerçekleşmesidir. Hedefimiz aile içi ilişkilerin düzenlenmesi ve diğer kişiler ve olaylarla ilişkilerin düzenlenmesi hedeflenmektedir. Türkiye’de aile ve çift terapisi son zamanlarda git gide artış gösteren bir değere sahip olmuştur. Kişiler, sıkıntılı ve zor olan yaşamsal durumlar ile mücadele edebilmek için bir değişime ihtiyaç duyarlar. Terapistlerin bu noktadaki amacı, aile bireylerinin birbirlerine yardım etmeleri amacıyla yapıcı yöntemler bulmasına yardım etmektir. Aile terapisinde her bir aile üyesinin problemi aile sistemi içerisinde değerlendirilmektedir.

Aile ve çift terapilerinin etkisi uzun vadelidir. Terapiye iştirak eden aile bireyleri, kendileri ve diğer aile bireyleri ile ilgili çok daha fazla şeyi öğrenmektedirler. Bireylerin birbirleri ile kurdukları ilişkiler desteklenmektedir. Kişiye sorunlarla baş etme yetileri kazandırarak, sadece ailenin veya çiftin yaşadığı güncel sorunlara değil aynı zamanda gelecekte aile veya çift içerisinde çıkabilecek başka sorunların da çözüm yöntemleri birlikte oluşturulmaktadır.

Aile ve Çift Terapisi

Kimlerde Aile ve Çift Terapisi Etkilidir?

Çift ilişkilerinde zorluk yaşayanlarda, evliliklerinde sorunlar yaşayanlarda, boşanma aşamasına gelen kişilerde, çocuk ve ergenlerde gördüğümüz davranış bozukluklarında, yeme bozukluklarında, alkol, madde ve kumar bağımlılıklarında, çocuk ve ergenlerde yaşanan okul problemlerinde, ailede yaşanan yas, kayıp ve travmalarda, duygusal istismar, ihmal ve şiddet varlığında, ailenin iş veya şehir değişikliğinde, anksiyete ve depresyon tanısı alan kişi ve yakınlarında, ebeveynlik yetilerinin kazandırılmasında, ailede üvey anne, baba veya kardeş varlığında, cinsel işlev bozukluklarında, evlat edinme deneyimlerinde, aile üyelerinden biri veya birkaçında kendine zarar verme davranışı varlığında, ailede yaşanan bir travma geçmişi varlığında aile üyelerine verilecek psikolojik desteğin sağlanmasında, ailevi göç varlığında, işyerindeki stresör varlığında ve ailece yaşanan ekonomik sorunların varlığında aile ve çift terapisi oldukça etkili ve işlevseldir. Bunlara ek olarak, bazı boşanma davalarında mahkeme tarafından önce aile ve çift terapisine yönlendirme yapılmaktadır. Bu durum da aile terapisine yasal yönlendirmelerden sadece bir tanesidir.

Aile Terapisi Ne Kadar Sürmektedir?

Süreyi belirlemede en önemli unsur ailenin terapiden beklentileri ve ihtiyaçlarıdır. Aile içi çatışmaların, aile üyelerinin arasındaki bağların, ailede travmatik olayların varlığı ve aile üyelerinin değişime karşı motivasyonları gibi birçok ihtiyaç ve beklenti süreyi belirlemede oldukça önem arz etmektedir. Genel anlamda konuşacak olursak, aile terapisi, haftada bir uygulanan oturumlar şeklinde gerçekleştirilir. Ancak ailenin acil ihtiyaçları ve çatışma çözme konusunda aileden gelen talep doğrultusunda haftada iki gün de görüşmeler gerçekleştirilebilir. Ayrıca gerek görüldüğünde bireysel oturumlar da gerçekleştirilebilir. Bu oturumlarda bireysel davranış değişiklikleri amaçlanmaktadır. Aile terapisi ortalama olarak konuşursak 8-20 seans arasında sürer. Ailenin ihtiyaçları doğrultusunda değişebilmekle beraber daha kısa veya daha uzun sürebilir.

Aile ve Çift Terapisi Etkilidir Çünkü

Aile Terapisi Etkilidir Çünkü

Aile terapisi desteği ile aile bireyleri, birbirlerinin düşünceleri ve ihtiyaçlarını kavramalarına ve birbirleriyle ilişkilerinde değişiklik gerçekleştirmesine fırsat sağlar. Aile terapisi aynı zamanda aile içi çatışmalarda yararlı olabilir. Aile terapisi yardımı ile sorunların daha da kötüye gitmesi önlenebilmektedir. Aile bireyleri arasındaki ilişkinin dinamiklerinin değerlendirilmesi kolaylıkla sağlanabilir. Aile terapisi kuvvetli, sağlıklı ve mutlu aileler oluşumunda destek olabilir. Ayrıca, bireysel terapide tüm konunun kendisi üzerinden ilerlediğini düşünen danışan aile terapisinde daha rahat olabilir.  Aile üyelerinden biri çekinerek bir konuyu dile getirememesi durumunda ise başka bir aile üyesi bu durumu söyleyebilmektedir.

Aile terapisi, partnerler arasında ortaya çıkan ve çözülemeyen anlaşmazlıkların çözülmesini teşvik ederken aynı zamanda da dış kaynaklı çatışma sebeplerinin tedavisinde de etkilidir. Örneğin, bağımlılıklarda aile terapisi tedavi sürecinin başarılı olmasında oldukça etkilidir. Bağımlı ile ailenin diğer bireyleri arasında bağımlılık gelişme sürecinde ilişki oldukça zorlanır, yıpranır ve aile bağları zayıflar. Bu durumda aile bağlarının tekrardan tesis edilmesi ve güçlendirilmesi için de aile terapisi oldukça önemli ve değerlidir. Aile terapisi seansları sürecinde veya sonrasında elde edilen sonuç bireysel psikoterapiye göre çok daha kalıcıdır. Bunun sebebi aile üyelerinin de terapi süreçlerine katılıyor oluşundan kaynaklanır. Bireysel psikoterapilerde ise kimi zaman danışanlar aile üyelerinden durumu saklamakta ve bu durum da danışandaki değişimin ve gelişimin bir müddet sonra aileye yansımadığını ve haliyle kalıcı da olamadığını göstermektedir.

Aile, Çift ve Evlilik Terapisinde Uyguladığımız Tedavi Yöntemleri

Aile ve çift terapisi konusunda merkezimize gelen ailelerle ilk önce bir değerlendirme görüşmesi gerçekleştirmekteyiz. Çiftlerde ve ailelerdeki süreçleri ve işlevselliği yapılandırılmış şekilde değerlendiriyoruz. Terapiye kattığımız tüm aile bireyleri ile uygun ve sağlıklı bir terapötik iş birliği kurmayı hedefliyoruz. Terapistimiz bir terapi planı yapar, aile üyeleri ile beraber hedefler oluşturulur ve terapi sürecinin gelişimini hedefler doğrultusunda değerlendirip uyarlar. Terapist aynı zamanda risk ve kriz süreçlerini değerlendirir, ailenin bu süreci yönetmesine yardımcı olur ve gerekli girişimlerde bulunmaktan çekinmez. Terapist, çift ve aileleri derinden etkileyen süreçleri ve zamanla oluşmuş ve ilişkide sorun yaratan dinamikleri değiştirmeye ve geliştirmeye çalışır. Aynı zamanda terapistin bir diğer görevi de aile üyelerini ve çiftleri güçlendirmeye yönelik gerekli yöntem ve uygulamaları gerçekleştirir. Merkezimizde sadece aile üyelerinin birlikte katıldığı seanslar gerçekleşmez. Aynı zamanda merkezimize gelen aile üyeleri başka bir zaman diliminde bireysel olarak da destek alarak aile ve çift terapi sürecini güçlendirebilirler. Örneğin; çift terapisine gelen partnerlerden birinde alkol veya madde kullanımı mevcut ise bir yandan da o kişinin bireysel alkol/madde bağımlılığı tedavisi görmesi çiftin bozulan ilişkilerinin düzelmesine oldukça ciddi bir fayda sağlayacaktır. Bağımlılık, çiftler arasındaki ilişkiyi zedeleyen bir süreç olduğu için aile terapisinin kalıcı olmasını sağlamak açısından aile içi çatışmaları tetikleyen bağımlılığı ortadan kaldırmak gerekir. Bu örnekten anlayabileceğimiz şekilde bireysel terapi, bu noktada aile ve çift terapisinin başarı şansını da arttırmakta ve işini kolaylaştırmaktadır.

 

Sorunların Çözümü: Aile, Çift ve Evlilik Terapisti İle Terapiler

Aile üyeleri veya partnerler kimi zaman yaşadıkları sorunlara beraber çözüm getiremezler. Profesyonel yardım alınmadıkça da sorunlar büyür ve çift boşanma, aile ise dağılma sürecine girer. Bu sebeple mutlaka bu konuda bir uzmandan destek almaktan çekinmeyin.

Şimdi Randevu Alın!

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]
WhatsApp chat