Depresyon, kişinin kendisini mutsuz, çaresiz, umutsuz ve karamsar hissetmesiyle kendini gösteren bir ruhsal bozukluktur. Depresyondaki kişi hiçbir şeyden zevk alamamaktadır. Dolayısıyla herhangi bir aktivite gerçekleştirmeye de isteği yoktur. İsteksizlik kişinin başta sosyal yaşamı olmak üzere iş, aile vb. tüm yaşam alanlarını olumsuz yönde etkiler. Peki yalnızca bazı aktivitelere katılarak (yürüyüş yapmak, müze gezmek vb.) depresyonu yenebilir misiniz? Nasıl düzelir bu depresyon?

Depresyon Var Aktivite Yok

Depresyondaki insanlar depresyonun bir belirtisi olarak hiçbir şey yapmaktan keyif alamazlar. Keyif alamadıkları ve istek duymadıkları için de herhangi bir aktiviteyi yapmakta veya yapmaya başlamakta zorlanırlar. Depresyon olmasa dahi bir insanın hiçbir aktivite yapmaması zaman içinde kendisini çok mutsuz hissetmesi için yeterlidir. Hiçbir aktivite gerçekleştirmeyen kişinin depresyonu ilerler. Depresyonun bir yakınması olan isteksizlik, enerji kaybı, yorgunluk depresyon ilerledikçe daha da şiddetlenir. Daha çok isteksiz hissettikçe bu kez artık rutin aktiviteleri bile yerine getiremez hale gelinir. Markete gidip alışveriş yapma, işe gitme, yakın arkadaşlarla buluşma gibi rutin aktiviteler dahi yerine getirilemez olur. Kişi daha çok iç dünyasına çekilir ve zaman içinde evden hatta yatağından dahi çıkamaz hale gelmektedir.

Bu Döngüyü Kır

Biraz önce anlattığımız isteksizlik, aktivite yoksunluğu ve depresyon arasındaki kısır döngünün kırılması gerekir. Bunu yapabilmek için de aktivite gerçekleştirmek gerekir ancak kişi aktivite planlamakta, harekete geçmekte ve gerçekleştirmekte oldukça zorlanabilir. Kendini yorgun, enerjisiz ve isteksiz hisseden kişi aktivite gerçekleştirmeye mesafeli olabilir. Ancak bu döngüyü kırmak için zor da olsa bunu başarması gerekmektedir. Zor da olsa aktiviteleri yaptığı takdirde zaman içinde belirtilerde düzelme kaydedebilme şansı vardır.

Aktivite Yaparak Depresyon Düzelir Mi?

Depresyon döngüsünü kırmanın ve iyileşmeye başlamanın yolu aktivite yapmaktan geçer ancak bu adım depresyonun ortadan kalkması için yeterli değildir. Kişinin depresyonu yaratan sorunları ve o sorunlar neticesinde ortaya çıkan düşüncelerini değiştirmesi gerekmektedir. Kişide depresyonun devamlılığını sağlayan bazı otomatik düşünceler vardır. Bu otomatik düşünceleri alternatif düşüncelerle değiştirmesi için bir ruh sağlığı uzmanından destek alınması gerekmektedir. Bu düşüncelerin ortaya çıkmasına neden olan köklü inançların ve varsayımların da üzerine çalışılması ve bunlarda değişimin gerçekleşmesi gerekmektedir. Depresyon kişinin kendi kendine iyileştirebileceği bir hastalık değildir. Mutlaka bir uzmandan psikoterapi desteği alınması gerekmektedir. Siz de kendinizde depresyon belirtilerinin varlığından şüpheleniyorsanız, merkezimize başvurabilir ve bizden psikolojik destek alabilirsiniz.

Ancak depresyonun birçok türü bulunuyor. Dönemsel olarak depresyon geçirmiş ve atlatmış dahi olabilirsiniz. Bunlardan biri de doğum sonrası depresyonu. Bu konu ile ilgili merak ettiklerinizi yazdığımız yazımıza linkten ulaşabilirsiniz: https://mentaliumist.com/dogum-sonrasi-depresyonu/

Depresyonun iyileşme sürecinde aktivitelerin öneminden bahsettik. Ancak hangi aktivitelerin depresyon tedavisinde faydalı olduğunu da merak edersiniz. İlgili yazımızı linke tıklayarak https://mentaliumist.com/depresyona-iyi-gelen-aktiviteler/ okuyabilirsiniz.

Bazı bağımlılıklar da kişinin depresyona girmesini tetikleyebiliyor. Bu bağımlılıklardan biri de kumar bağımlılığı. Kumar bağımlılığı ve depresyon arasındaki ilişkiyi anlattığımız yazımızı okumak ve detaylı bilgi almak için linke tıklayın: https://mentaliumist.com/kumar-bagimliligi-ve-depresyon/