Anksiyete Tedavisi

Anksiyete Tedavisi​

Anksiyete günümüzde en çok rastlanan problemlerden birisidir ve kişilerin hayat kalitesine ciddi zararlar verebilir. Anksiyete tedavisi için uzman destek sağlıyoruz.

Kendinizde anksiyete belirtileri olup olmadığını incelemek ve anksiyetenin nelere sebep olabileceğini öğrenmek için sayfamızı inceleyebilir ya da hemen bizimle iletişime geçerek ilk randevunuzu alabilirsiniz.

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Anksiyete Bozukluğu tedavisine geçmeden önce ilk olarak bu kaygı bozukluğunu, belirtilerini, tanısını inceleyelim. Anksiyete (Kaygı) bozukluğu tanısı olan kişilerin panik halinde oldukları durumlarda sanki çok kötü bir şey olacak veya başlarına bir felaket gelecekmiş gibi hisleri vardır. Anksiyete sorunu yaşayan kişiler, yaşadıkları olayı çok daha kötüleştirir ve daha tehlikeli olarak algılarlar. Anksiyete bozukluğu yaşayan kişilerde dikkatimizi çeken bir diğer nokta ise yaşadıkları hislerin oldukça güçlü oluşudur. Bu güçlü hisler kişinin durumunun hiç düzelmeyeceğine de inanmasını sağlar. Merkezimizde uyguladığımız bilişsel davranışçı yöntemler bu hususta çözüm sunabilmektedir.

Peki, üzerine konuştuğumuz kaygı nedir? Kaygıyı basit bir şekilde tanımlarsak eğer, şiddetli bir korku ve panik hissi olarak betimleyebiliriz. Herkesin hayatında zaman zaman kaygı ve sıkıntı yaratan bazı durumlar veya olaylar olabilir ve bu durum çok doğaldır. Örneğin; sınava çalışırken zaman zaman kaygılanmak ve bu kaygı seviyesinin normal seviyelerde olması çok olağan bir durumdur. Hatta bu kaygı, sınava hazırlanan öğrencinin performansını da yükseltebilir. Herhangi bir şeye dair kaygı hissetmiyorsak, o şeyi önemsemediğimiz anlamına gelir. Sınava dair kaygı duyması da aslında o öğrencinin sınavı önemsediği anlamına gelir ki bu durum da motivasyonu ve performansı açısından önemlidir. Sınav kaygısının tehlikeli boyutlara ulaşması ve kişiye başarısızlığa götürmesi ise bu kaygının ciddi boyutlara ulaşması ile mümkün olmaktadır. İşte bu noktada da mutlaka profesyonel yardım almayı gerektirir.

Herkesin hayatında zaman zaman kaygı ve sıkıntı yaratabilecek durumlar olabileceğinden bahsetmiştik. Kaygı bozukluğu yaşamayan kişilerde korku ve panik yaratan bu olay geçtikten sonra bu hisler de kaybolur. Ancak söz konusu olay bittikten sonra dahi korku ve panik hali ortadan kalkmıyorsa işte o zaman kaygı sorununun var olduğundan söz edebiliriz ve profesyonel destek almanın zamanının geldiğini söyleyebiliriz.

Anksiyete Bozukluğu Nedir
Anksiyete Bozukluğu Belirtileri

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete Bozukluğu yaşayan insanlarda genellikle aşağıdaki belirtilerden bazıları veya hepsi gözlemlenir.

 1. Kişi kötü bir şey olacakmış gibi hisler yaşar
 2. Panik hali vardır
 3. Elleri titrer
 4. Kalp atışı hızlanır
 5. Kendisini sinirli, gergin ve huzursuz hisseder
 6. Nefes alış hızı artar
 7. Konsantrasyon zorluğu yaşar
 8. Dikkatini kaygı yaratan düşünceden uzaklaştıramaz
 9. Uyku sorunları yaşar
 10. Terleme sorunu vardır
 11. Mide ve bağırsak sorunları yaşar
 12. Hazımsızlık şikâyeti vardır
 13. Kaygıyı kontrol etmekte oldukça zorlanır
 14. Kendisini zayıf ve güçsüz hissetmektedir
 15. Kaygıya sebep olabileceğini düşündüğü şeylerden kaçınmak ister

Anksiyete bozukluğunun farklı türleri vardır. Tedavinin oluşturulmasında bu türlerin farkına varılması oldukça önemlidir. Tedavi konusunda nasıl destek verdiğimize geçmeden önce bu türlerin ne olduğunu anlayalım.

Panik bozukluk da bir tür anksiyete bozukluğudur. Bireyin hiç ummadığı zamanlarda ortaya çıkan, birçok kez tekrarlayan ve bireyin hayatı için risk oluşturan herhangi bir şey olmamasına rağmen güçlü bir endişe, korku hissi ve fiziksel belirtiler gösteren bir bozukluktur. Panik atakları, yaşayan bireyler için bir hayli ürkütücüdür. Söz ettiğimiz fiziksel belirtilerin oldukça güçlü olması sebebiyle, atak yaşayan kişiler, kalp krizi geçirdiklerini düşünürler. Panik bozukluk yaşayan bireyler, kendilerinde olan fiziksel değişimlere fazlaca ilgi duyarlar. Kalp atış hızında artış veya nabzın hızlı atması en sık ilgi gösterilen değişimlerdendir.

Agorafobi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bir diğer anksiyete bozukluğu olan Agorafobi ise bireyin kaygı halindeyken kaçmakta veya bulunmakta olduğu yeri terk etmekte zorluk yaşayacağı veya herhangi bir yardım alamayacağı bir konumda olma korkusudur.

Agorafobi tanısı alan kişiler, kalabalık içine karışmakta, çok fazla insanın bulunduğu yerlere girmekte, metrobüs vb. toplu taşıma araçlarına binmekte, sinema ve tiyatro gibi etkinliklerin bulunduğu alanlara girmekte oldukça zorluk yaşarlar. Bu kişiler genellikle yardım alabilecekleri yerlerde olmayı isterler. Bu sebeple, hastane vb. bir an evvel yardım alabilecekleri yerlere yakın yerleşim birimlerinde oturma eğilimi gösterirler. Bunun sebebi de herhangi bir yardım alamayacağı yönünde olan korkularıdır. Yaylaya çıkmak, dağ gezisine katılmak veya ormana gitmek agorafobi yaşayan kişiler için dayanılması güç aktivitelerdir.

Diğer insanlar tarafından eleştirel bir gözle incelenerek aşağılanma veya aptal bir konuma düşmeyle ilgili fazla korku yaşayan bireylere Sosyal Fobi tanısı koyulabilir. Sosyal fobisi olan kişiler, bir grup içerisinde seslerini yükseltemezler. Bu eylem onlar için oldukça ürkütücü ve gerçekleşmesi de imkânsız bir durumdur. Restorana gidip yemek yemek, davet, toplantı veya açılış gibi aktivitelere katılmak sosyal fobisi olan kişiler için çok rahatsız edicidir. Biriyle tanışmayı çok istese dahi o kişiyle diyalog kurmak oldukça zordur. Saydığımız bu ortam, durum ve kişilerden uzak durmakta ve kaçınmaktadır çünkü bu ortam, durum ve kişiler sosyal fobisi olan kişiyi rahatsız etmektedir.  

Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Bireyin her şeye endişelenmesi ve abartılı biçimde tedirginlik hissetmesine Yaygın Anksiyete Bozukluğu diyoruz. Yaygın Anksiyete Bozukluğu yaşayan kişiler, çocuklarına araba çarpacağına, sevdiklerinin hastalanacağına, evlerine hırsız gireceğine veya kredilerini ödeyemeyeceklerine yönelik korkular ve endişeler yaşarlar. Bu korku ve endişe sebebiyle geceleri uyuyamayacak duruma gelirler ve zamanla hayatlarını zindana çevirecek seviyeye gelebilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB)

Yineleyen saplantılı düşünceler, takıntılı davranışlar ve hareketlerin görüldüğü kişilerde Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) tanısı koyulabilir. Kişiyi zorlayan bu düşünceler, kişinin zihnine kendiliğinden ve kişinin isteği dışında gelir. Bu düşüncelerin sonucunda kişi başına bazı kazaların veya bulaşıcı hastalıkların geleceğine dair hisler yaşamaya başlar. Kişi, obsesyon dediğimiz bu takıntıların neticesinde ciddi bir kaygı sorunu yaşar. Bu sebeple kişi kendisinde kaygı yaratan bu düşüncelerle başa çıkabilmek ve rahatlayabilmek için, örneğin, evinin kapısını kapatıp kapatmadığını birçok kez kontrol eder veya kirlilik obsesyonunun yarattığı kaygıyı dindirebilmek için sürekli ellerini yıkar. Eğer zorlantı (kompulsiyon) dediğimiz bu davranışları yapmazsa kaygı seviyesi gitgide yükselir. Bu durumda olan birçok kişinin yaşamı oldukça zordur çünkü bu davranışları sergilerken birçok aktiviteyi kaçırabilir.

Anksiyete Bozukluğu, OKB ve Agorafobi Tedavisinde Sizlere Nasıl Yardımcı Olacağız?

Merkezimize geldiğinizde size yapılandırılmış ruhsal destek sağlayacağız. Öncelikle sizde anksiyete kaynağını araştıracağız. Bunun için de ilk olarak stresör dediğimiz stres kaynaklarını bulmamız gerekecek. Hangi ortamlarda kaygı hissettiğiniz, ne zaman kaygı hissettiğiniz, kimlerin yanında ve hangi durumlarda kaygı hissettiğiniz, ne yaptığınızda ve hangi zamanlarda bu kaygı hissinin azaldığını öğreneceğiz. Ardından anksiyete bozukluğunu öğreneceksiniz. Anksiyete, kişinin tehlike altında olması ile ilgili gerçekdışı kaygıdır. Vücudun yanlış alarm vermesidir. Aslında vücudumuz alarm halinde olduğu için güvendedir. Anksiyete atağı geçirirken ölüm tehlikesi yaşanmaz. Ancak kişiler bu atağı yaşarken başlarına kötü şeyler geleceğini düşünürler. Anksiyete atağı kalıcı değildir. Atağın geçmesi için fiziksel egzersiz yapmak işe yaramaz hatta atağı şiddetlendirebilir. Bu atak yaşandığında sakin bir şekilde beklemek en etkili yöntemdir. Bu ve bunun gibi işe yarayacak ve atağı geçirmenizi sağlayacak yöntemleri birlikte keşfedeceğiz. Buna ek olarak, kaygı seviyesini düşüren aktiviteler üzerine konuşacağız. Aynı zamanda, atak sırasında dikkati başka yöne çekebilmek için de bazı yöntemleri uygulayacağız. Anksiyete bozukluğu tedavisinde çok önemli bir yer tutan gevşeme egzersizlerini uygulamalı olarak yapmanıza yardımcı olacağız. Anksiyete tedavisinde psikiyatrist kontrolünde takibi yürütülen ilaç tedavisine ek olarak psikolojik destek almak hem tedavinin başarısı hem de nüksün önlenmesinde oldukça önemlidir.

 

Şimdi Randevu Alın!

  WhatsApp chat