Aslan kızım, cici oğlum… Bu söze ünlü oyuncu Sumru Yavrucuk’un yazdığı bir dergi yazısında denk geldiğimizden beri ne kadar da anlamlı olduğunu fark ettik. Ülkemizde hala sayısı azımsanmayacak kadar ebeveyn çocuklarının cinsiyetine göre farklı ebeveyn tutumları sergileyebiliyorlar. Bu tutumlar çoğu zaman aslında masum lakaplar ile başlayabiliyor ancak bir süre sonra tutum değişimlerine dahi yol açabiliyor. Aslında kadın erkek eşitliği bilinci (aslında eşitsizliği) tam olarak da burada başlıyor. Yazımızın devamında erkek ve kız çocuklara nasıl farklı davranıldığını ve bunun hangi sonuçları doğurduğundan bahsedeceğiz.

Aslan Oğlum Benim…

Sadece erkekler mi aslandır? Dişi aslan yok mudur? Eğer doğada sadece erkekler aslan oluyorsa, yavru aslanlar erkek aslanların çiftleşmesi sonucu mu dünyaya geliyorlar? Aslan, güç simgesi olup ormanların kralıdır. Peki bu ormanları sadece erkekler mi yönetir? Bu soruların cevaplarını hepimiz biliyoruz ancak yüzyıllar boyu süregelmiş toplumsal öğretiler sebebiyle cevapları göz ardı ediyoruz. Özellikle erkek çocuk annelerinin oğullarını yetiştirirken sergiledikleri davranışlar ile kızlarına karşı tutundukları tavır ne yazık ki aynı olmuyor. Bu durum elbette ki kız çocuklarının sevilmemesi ile ilgili değildir. Toplumda erkeğe yüklenen anlam ve rol nedeniyle toplumsal öğretiler ile bu roller nesillerden nesillere aktarılıyor. Erkek aslandır, kız ise ceylan. Bu ne kadar gerçek? Hiç kırılgan erkek veya güçlü karaktere sahip kadın yok mu?

Cici Kızım Benim…

Kız çocuğu yetiştirilirken ise ona sürekli bir çiçek gibi davranılır. Çiçekler narindir ancak çiçeklerin sürekli ilgi ve bakıma ihtiyacı vardır. Kız çocuğu yetiştiren aileler kız çocuklarını pamuklara sararken erkek çocuklarını ise daha serbest yetiştirebiliyorlar. Erkek çocuklarını Serengeti Milli Park’ında aslanlar gibi yetiştirirken kız çocuklarını ise tehlikelere karşı korumak adına ceylanlar gibi yetiştirebiliyorlar. Kadın erkek eşitliği toplumun öğretilerini yenemediği sürece de bu durum böyle gidecek gibi gözüküyor.

Sonuç: Ormanların Kralı Erkekler

Erkek çocukları yetiştirirken onlara farklı ve olağanüstü güçler atfetmek çocukların yetişkin yaşamlarında ciddi olumsuz sonuçlara yol açabilir. Kendisini kadınlardan üstün gören ve kadınlara karşı davranışlarına sınır koyamayan erkek modeli ile sonuçlanabilir. Günümüzde kadına karşı şiddetin de önemli sebeplerinden biri erkek çocuklarının yetiştirilme tarzıdır. Örneğin; kendisini kadınlardan üstün gören ve kadınları ikinci sınıf insan konumuna koyan bir erkek fiziksel ve psikolojik şiddet hakkını da kendisinde görür. Bazı şiddet vakalarında gördüğümüz şey erkeğin kadını adeta bir nesne olarak görmesi ve onun da kendisiyle eşit haklara sahip bir birey olduğunu unutmasıdır. Belki de bu eşitliğin ailesi tarafından hiç öğretilmemiş olmasıdır. Özetle, erkek ve kız çocuklar eşit şekilde yetiştirilmelidir ki toplumda kadın erkek eşitliğini sağlayalım.

Toplumda kadın erkek eşitliği ailedeki öğrenme ile başlar. Aynı zamanda kız ve erkek çocuğu olan ailelerde de kardeşler arası kıskançlığa da sebep olabilecek bir cinsiyet ayrımı çok zor bir süreçtir. Cinsiyet farkı sebepli olsun olmasın, kardeş kıskançlığına karşı çözüm için https://mentaliumist.com/kardes-kiskancligina-cozum/ linke tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.

Kadın erkek eşitliği konusunda psikolojik sorunlarınız olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bazı psikolojik sorunları kendi başınıza çözemezsiniz, yapmanız gereken tek şey uzmanından destek alarak bu sorunları aşmak olacaktır. Size tavsiyemiz mentaliumist.com/iletisim linkine tıklayarak bizimle iletişim kurmanız ve  bu sorunları çözebilmek adına sizinle çalışmalara başlamamız olacaktır. İyi günler diliyoruz.