Bağımlılık, sinsi ilerleyen ve çoğu zaman kişi henüz fark etmeden gelişen bir beyin hastalığıdır. Bağımlılık geliştikten sonra ise çoğu kişi durumun farkına varır ve iki seçenek vardır: Kullanmaya devam etmek veya bırakmak. Yakınlarının bağımlılık sorunu olduğunu öğrenen aileler ise bağımlının neden bağımlı olduğunu merak ederler. Bir insan neden bağımlı olur? Kişinin bağımlı olmasına neden olan etkenler nelerdir? Yazımızın devamında bağımlılığa yol açan etkenleri inceleyeceğiz.

Bana Arkadaşını Söyle, Sana Kim Olduğunu Söylerim

Arkadaş çevresi, bağımlılığın en önemli belirleyicilerindendir. Bir gencin bağımlı olmasına yol açan belirleyici faktör çevresinde bulunan alkol/madde kullanıcılarıdır. Bu durumu bir vaka örneği ile açıklayalım. Samet, İstanbul’da madde kullanımın en yaygın olduğu semtlerden birisinde oturmaktadır. Samet’in arkadaşlarının büyük çoğunluğu madde kullanmaktadır. Samet madde kullanımını o güne kadar hiç düşünmemiştir ancak bir yandan da nasıl bir şey olduğunu merak etmektedir. Merak ile birlikte madde kullanılan ortamlara girmiştir. Girmese dahi risk faktörü yine yüksek olacaktır, zira evden çıktığında sokak ortasında dahi madde kullanan arkadaşları vardır. Arkadaş önemli bir faktördür ve bağımlı olup olmama konusunda oldukça belirleyicidir.

Sağlıklı Aile, Sağlıksız Aile, Fark Nerede?

Aile üyelerinden birinde veya birkaçında bağımlılık geçmişi varsa, bir gencin bağımlılığa giden yolu kısalır. Kişinin kendisinden daha büyük bir aile bireyinin bağımlı olması oldukça önemli bir belirleyicidir. Örneğin; çocukken babasını evde hep alkol kullanan biri olarak hatırlayan çocuğun ilerde kendisinde de alkol sorunu olması beklenir bir durumdur. Çocuklar kendilerine rol model aldıkları büyüklerinin davranışlarını taklit ederler, bu davranışlar yanlış olsa bile. Babası annesine şiddet uyguluyorsa o da ileriki yıllarda eşine şiddet uygular. Benzer şekilde, babası alkol bağımlısı olan çocuk da ilerde büyük ölçüde alkol sorunu yaşayabilir.

Ailede bağımlılık geçmişi olmasa bile ailenin çocuğa yaklaşımı da bağımlılığa zemin hazırlayabilir. Kural koymak örnek bir davranıştır ancak aşırı kuralcı veya otoriter ebeveynlerin çocukları da bağımlılık riski yaşamaktadır. Çocuk ile ebeveynleri arasında bağlılık ve yakınlık yoksa bu da ciddi bir bağımlılık riski arz edebilir. Sorunlarını ailesiyle paylaşamayan çocuk madde ile içli dışlı ortamlara kayabilir. Henüz daha madde kullanmaya yeni başladığı dönemlerde bu durumu ailesine anlatamayan ve korkan çocuğun bağımlılık geliştirmesi çok olasıdır. Annenin sıcaklığı ve babanın yakınlığı bağımlılığı engellemede o kadar önemlidir ki…

Bazen De Kişinin Kendisi Yeterlidir Bağımlı Olmaya…

Aile veya çevrenin bağımlılığa etkisi açıktır ancak bazen de bireysel faktörler bağımlılığın gelişiminde önemli rol oynar. Öfkeli, davranış bozukluğu olan veya dürtüsel bireylerde bağımlılık riski daha fazladır. Örneğin; dürtüsel birey sergilediği davranışların sonuçlarını düşünmeden hareket eder. Bir maddeyi kullanmaya başladığında bağımlılık yapar mı, bağımlı olursam nasıl etkilenirim, sağlığım bundan ne kadar olumsuz etkilenir sorularının cevaplarını düşünmez bile. Öfke ile hareket eden birçok kişi bağımlılığa giden yolda zemini hazırlamıştır bile. Ayrıca stresle başa çıkmayı bilmeyen, sorun çözme becerileri gelişmemiş, öfke kontrol sorunu yaşayan veya çevresindekilere hayır diyemeyen kişiler bağımlılık risk grubundadır.

Özetle

Bağımlılık kişinin farkında olmadan bir şeylere kendini çok fazla kaptırmasıdır. Bu bir beyin hastalığıdır. Birçok çeşidi bulunmaktadır. Hangi çeşidi olursa olsun bağımlı olma konusunda bazı etkenler ortaktır. Bu yazımızda sizler için bağımlılığa neden olan etkenlerden bahsettik. Umuyoruz ki sizler için yararlı olmuşuzdur.

Kişilerin farkında olmaksızın bir şeylere aşırı derecede bağlanmasına bağımlılık denir ve bu bir beyin hastalığıdır. Sizin de çok fazla bağlı olduğunuz herhangi şeyler var mı? Bağımlı olduğunuzdan mı şüpheleniyorsunuz? Öyleyse endişelenmeyin ve arkanıza yaslanın. Bizim sizlere bağımlılığın ne olduğunu anlattığımız yazımızı okuyun. Hemen okumak istiyorsanız  mentaliumist.com/bagimlilik-nedir/ linke tıklayınız.

Bağımlılık kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Ancak tedavi süreci hiçte göründüğü gibi kolay bir süreç değildir. Hem fiziksel olarak hem de mental olarak kişinin ve çevresinin çaba sarf etmesi gereken bir süreçtir. Bu süreçte düşünceler çok önemlidir. Yanlış düşüncelere kapılmak iyileşmeyi engelleyebilir. Bu yüzden bu yanlış düşünceleri iyi bilmeli ve uzak durmalıyız. Bu yanlış düşünceleri merak mı ediyorsunuz? O halde iyileşmeyi engelleyen 4 yanlış düşüncenin ne olduğunu anlattığımız yazımızı hemen okumak için mentaliumist.com/bagimlilik-tedavisinde-iyilesmeyi-onleyen-4-yanlis-dusunce/  linke tıklamanız yeterli olacaktır.

İnternet son 30 yıldır dünyada son 20 yıldır da ülkemizde kullanımı hızla yaygınlaşan bir ağdır. Günümüzde pek çok işimizi internet aracılığıyla sağlamaktayız. Ancak bazen işin dozu kaçabiliyor. İnternette çok mu vakit harcıyorsunuz? İnternete girmeden duramıyor musunuz? O halde internet bağımlısı olabilirsiniz. Endişelenmenize gerek yok biz sizler için internet bağımlılığı hakkında bilgi verdik hemen öğrenmek istiyorsanız  mentaliumist.com/internet-bagimliligi/ linke tıklayabilirsiniz.