Bağımlı tedaviye ikna olmazsa ne yapmalıyız? Merkezimize bağımlılık tedavisi ile ilgili gelen aramaların önemli bir kısmını aileler oluşturur. Aileler genellikle bağımlı yakınlarını tedaviye ikna edemediklerini söylerler. Alkol/madde kullanan yakınlarının bağımlı olmadığını iddia ettiklerini veya profesyonel desteğe yanaşmadıklarını belirtirler. Bağımlılık tedavisine hazırlık da bağımlılık tedavisi gibi uzun bir süreçtir. Ailenin hemen pes etmemesi gerekir. Aile için zorlayıcı olsa da doğru yaklaşımlarla bağımlı tedaviye motive hale gelebilir. Peki bu durumda ailelerin yaptığı yanlışlar yok mudur? Elbette ailelerin hataları vardır. Bugünkü yazımızda ailelerin yaptığı en büyük yanlışlardan olan bağımlıyı her koşulda sonsuz destekleme konusunu ele alacağız.

İkna Olmayan Bağımlı Yoktur, İkna Edemeyen Aile Vardır

Aileler bağımlı yakınlarının tedaviye başlamasını isterler ancak izledikleri yol çoğu zaman yanlış olmaktadır. Bazı aileler hiçbir şey yapmadan beklerlerken bazı aileler ise kullanıma bilinçsiz bir şekilde destek olmaktadır. Örneğin; bağımlı çocuğu olan bir anne çocuğu yeter ki suça bulaşmasın diye ona madde almak için istediği parayı vermektedir. Bağımlı da maddeyi bırakmak istemiyorsa bu durumu rahatlıkla lehine çevirir. Madde alacak parayı aileden istediğinde bağırır, etrafı dağıtır ve bazen de şiddet uygulayabilir. Sonuçta bağımlı yakınları da çevreye rezil olmamak adına istediği parayı verir. Bağımlı bu şekilde ailesini kolaylıkla manipüle edebilmektedir.

Para Vermeyin, Ne Yapabilir?

Ailesinin gözünü korkutarak para alan bağımlı bunu sıradan bir davranış haline getirecek ve bu yöntemi sık sık tekrarlayacaktır. Ancak bu şekilde aile bağımlının madde kullanımına devam etmesine istemeden de olsa destek olmaktadır. Peki aile neden çekinmektedir? Parayı vermezlerse bağımlının suç işleyebileceği ve sonuçta cezaevine gireceğini belirtirler. Ancak madde kullanımına devam etmesi de ayrıca bir suçtur ve yasadışıdır. Buna ek olarak, madde etkisi altında da suç işleme potansiyeli oldukça yüksektir. Her ne kadar cezaevine girmesi olumlu bir şey olmasa da belki bağımlı bundan bir ders alacak ve cezaevinde kullanamayacağı için bu süreçte daha sağlıklı düşünecektir. Destek olmak yerine ailenin destek düzeyini minimuma düşürmesi ise bağımlıda aileyi manipüle etmenin artık o kadar da kolay olmadığı düşüncesine sevk eder.

Onu Köşeye Sıkıştırın

Köşeye sıkışan ve ailenin artık destek olmadığını gören bağımlının kaynakları kesilmiştir. Hayatın zorluklarıyla baş başa kalır. Artık aklı sadece madde kullanımında değildir çünkü artık madde dışında da zorlandığı bir yaşamı vardır. Artık bağımlı bir anlaşmaya yanaşmaya hazır hale gelecektir. Ancak bu noktada ailenin de bağımlıya karşı dik ve kararlı bir duruş sergilemesi gerekmektedir. Aile aldığı kararın arkasında durmalı ve bağımlı tedaviyi kabul edene kadar da bu duruşu sürdürmelidir. Artık karar bağımlınındır, ya bırakmaya karar verecek ya içmeye devam için karar alacaktır.

Özetle

Bağımlılık durumu hem kişi için hem de ailesi için hiçbir zaman istenmeyecek kötü bir durumdur. Bu durumdan kurtulmak için hem kişiye hemde aileye büyük sorumluluklar düşmektedir. Ancak bu sorumlulukların uygulanması noktasında profesyonel adımların atılması gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere ikna konusunda nasıl davranılmasını gerektiğini açıkladık umuyoruz ki sizlere yararlı olabilmişizdir.

Bağımlılık tedavisinde iyileşmeyi engelleyen birtakım düşünceler mevcuttur. Bu düşüncelerden bazıları çok kilit bir noktada bulunmaktadır. Bağımlı kişinin kesinlikle bu düşüncelere kapılmaması gerekmektedir. Bu düşünceleri anlattığımız yazımızı okumak için mentaliumist.com/bagimlilik-tedavisinde-iyilesmeyi-onleyen-4-yanlis-dusunce/ linke tıklamanız yeterli.

Bağımlılık her ne kadar hoş karşılanmasa da hayatımızın bir gerçeği. Bu yüzden kendimizi bu illetten korumak için çok dikkatli olmalıyız bu yüzden bu illetin ne olduğunu çok iyi bilmemiz şarttır. Biz sizler için doğru bildiğiniz yanlışları anlattık bu yanlışları anlattığımız yazımızı  okumak için mentaliumist.com/bagimlilikla-ilgili-dogru-bilinen-yanlislar-i/ linke tıklayınız.

Bağımlılık hiç şüphesiz herkesin kurtulmak istediği bir durumdur. Bu durumdan kurtulmanın en nihai yolu tedavi olmaktır. Bu tedavi uzman kişiler tarafından yürütülmelidir. Bu tedavi sürecinin nasıl olduğu ve ne kadar sürdüğüyle alakalı yazımızı okumak için linke mentaliumist.com/bagimlilik-tedavisi-2/ tıklamanız yeterli olacaktır.

Bağımlıyı tedaviye ikna etme konusunda sorunlarınız olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bazı psikolojik sorunları kendi başınıza çözemezsiniz, yapmanız gereken tek şey uzmanından destek alarak bu sorunları aşmak olacaktır. Size tavsiyemiz mentaliumist.com/iletisim linkine tıklayarak bizimle iletişim kurmanız ve  bu sorunları çözebilmek adına sizinle çalışmalara başlamamız olacaktır. İyi günler diliyoruz.