Boşanma, çifti olumsuz etkileyen bir süreçtir. Ancak partnerlerden daha fazla etkilenen biri vardır ki bu da boşanan çiftin çocuğudur. Çocuk boşanmış ailelerin bu süreçten en çok etkilenen üyesidir. Çoğu parçalanmış aile çocuğu bu yeni durumdan kendisini sorumlu tutar ve suçluluk duygusunu yaşar. Üstelik ileriki dönemlerde çocuğun yaşantısında psikiyatrik sorunlar ve alkol/madde bağımlılığı riski de artış gösterir. Bir çocuğun boşanmadan ne düzeyde etkilendiğini daha iyi anlayabilmek için bu durumu bir vaka üzerinden anlatalım istedik.

Tunç’un Ebeveynleri Boşanma Kararı Alır

Tunç çocukluğunda anne ve babasının sürekli tartışmalar yaşadığından bahsetmiştir. Ancak yine de boşanma öncesi dönemde yaşadığı hayattan memnundur. Ta ki ebeveynlerinin boşanma kararını ona açıkladıkları güne kadar. O gün keyfi bir hayli kaçmıştır. Önünde bir belirsizlik vardır ancak boşandıkları gün babası ona bir söz vermiştir. Babası Tunç ile olan ilişkisinin bu boşanmadan etkilenmeyeceğini belirtmiştir. Tunç babasıyla o zamana kadar maçlara gider, balık tutar ve birlikte çok güzel zaman geçirirmiş. Boşanma sonrasında da bir süre bu birliktelik devam etmiş. Her hafta 3-4 günü babasıyla geçiren Tunç eskisi kadar olmasa da yine de kendisini mutlu hissetmektedir.

Güzel Anlar Giderek Azalır

Babası haftanın 3-4 günü Tunç’la vakit geçirmekteyken bu görüşme sıklığı zamanla haftada bire, daha sonra iki haftada bire ve sonunda 2-3 ayda bir sıklığa dönüşmüş. Bu kez Tunç babasını sürekli telefonla arar ancak cevap alamaz olmuş. Babasının yeni evine gittiğinde babası ona sürekli meşgul olduğunu ve bu yüzden birlikte vakit geçiremediklerini söylemiş. Tunç artık babasının onu sevmediğini düşünür olmuş ve bunlardan kendisini sorumlu tutmuş. Babasının ilgisini bekliyormuş Tunç, gelmeyeceğini bile bile belki de. Yine de sessiz yardım çığlıkları atıyormuş.

Okulda Şiddet, Suç ve Uyuşturucu

Tunç zaman içinde okulda sürekli kavgalara karışır olmuş, okuldan kaçmış ve ufak suçlar işlemeye başlamış. Bunların hepsinin sebebi de babasının kendisiyle ilgilenmesini sağlamakmış. Tunç yaptıkları neticesinde okuldan babasının aranacağını ve en azından babasını görebileceğini düşünmüştür. Ancak babası yine de ilgilenmemekte ısrarcıdır. Bir gün tekrar cesaretini toplar ve babasının evine gider. Aslında amacı babasından hesap sormak ve onunla neden eskisi gibi zaman geçirmek istemediğini öğrenmektir. Ancak öğreneceği şey onun için daha büyük bir yıkımı başlatacaktır. Babası artık evlidir ve yeni eşiyle bir bebekleri olacaktır.

Hayal Kırıklıkları ve Uyuşturucu

Tunç gördüğü manzara karşısında büyük bir hayal kırıklığı yaşar. Babasının artık yeni bir hayatı vardır ve bu yeni hayatta Tunç’a yer yoktur. Babası bu durumu ona anlatmaya çalışır ve annesinin yanına dönmesini ister. Tunç birlikte zaman geçirmekten çok hoşlandığı ve hep benzemeye çalıştığı adamın kendisini artık sevmediğini düşünür. Bu hayal kırıklığı ile yaşamak ona çok ağır gelir. Hayal kırıklığı ile başa çıkmak için çok yanlış bir yöntem geliştirir. Uyuşturucu alacak ve uyuşacaktır. Artık onun için uyuşmak bu hislerle başa çıkmanın tek yoludur. Artık her şeyi unutmak istemektedir. Ancak bu uyuşturucu ile mümkün olmayacaktır.

Ailede boşanmadan en çok etkilenen üye çocuktur. Ebeveynler boşandıktan sonra yeni hayatlarına çocuğa göre daha kolay uyum sağlarlar ancak çocuk için süreç daha zor ve uzun geçer. Bu durumda ebeveynlerin çocuğun boşanma sonrası yeni düzene uyumu için çaba sarf etmeleri gerekir. Konu ile ilgili detaylı bilgi için https://mentaliumist.com/bosanma-sonrasi-cocugun-yeni-duzene-uyumu/ linke tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.

Boşanan çiftlerin yaptıkları yanlışlar kendilerini çok fazla etkilemese de çocuğu hem kısa hem de uzun vadede önemli ölçüde etkiler. Ebeveynler için en önemli konu ise çocuklarının bu süreçten en az zarar almasını sağlamaktır. Boşanma sürecinde yapılan hatalarla ilgili detaylı yazımıza https://mentaliumist.com/bosanma-surecinde-yapilan-hatalar/ linke tıklayarak erişebilirsiniz.

Boşanmalarda en önemli konu ebeveynler için tabi ki de çocuklardır. Ancak birçok ebeveyn çocuklarının bu süreçten ne ölçüde etkilendiğini bilemez. Boşanmanın çocukların psikolojisi üzerindeki etkisi için ilgili yazımıza linki tıklayarak erişebilirsiniz: https://mentaliumist.com/bosanma-cocugun-psikolojisini-nasil-etkiler/