Bipolar bozukluk, iki farklı duygu durumun zaman zaman yer değiştirmesi sonucu ortaya çıkan bir psikiyatrik hastalıktır. Bipolar bozuklukta söz konusu olan iki farklı duygu hali mani ve depresyon olarak adlandırılır. Depresyon, kendinizi mutsuz, huzursuz, gergin, öfkeli ve herhangi bir aktiviteye karşı isteksiz hissettiğiniz bir dönemdir. Öte yandan, mani döneminde ise kendinizi coşkun, enerjik, çok para harcayan, artmış özgüven sahibi hissedebilirsiniz. Çocuklar ve yetişkinler arasında bipolar bozukluk belirtileri açısından önemli benzerlikler vardır. Yazımızın devamında çocuklarda bipolar bozukluk belirtilerini inceleyeceğiz.

Çocuklarda Mani Belirtileri

 1. Çocukların ruhsal durumlarında önemli değişiklikler yaşanabilir. Örneğin; kendisinden beklenmeyecek derecede mutlu olabileceği gibi aşırı derecede öfkelenebilir. Çok daha sinirli ve huzursuz bir görünüm çizebilmesi olasıdır.
 2. Çocuğun özgüveninde ciddi bir artış söz konusu olabilir. Yetişkin veya çocuk herhangi bir insandan beklenmeyecek yetenekleri olduğunu düşünebilir. Kendisini bir süper kahraman gibi uçabileceğine inandırabilmesi olasıdır.
 3. Çocuğun enerji düzeyi artış gösterebilir. Örneğin; uyku düzeni bozulabilir ve uyku uyumadan uzun süreler ayakta kalabilir. Özellikle çocuklar için uyku düzeninin bozulması gelişim açısından da önemli derecede risk taşımaktadır.
 4. Okul aktivitelerine katılım konusunda girişimleri artış gösterebilir. Çocuklarda okul veya okul dışı aktivitelerin artışı zaman zaman beklenebilmektedir ancak bipolar bozuklukta durum aşırıya kaçma eğilimi gösterecektir.
 5. Aynı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da bipolar bozukluk varlığında düşünceler çok hızlı akar. Düşünce hızındaki artış sayesinde konuşmalarında da hız artar. Konudan konuya atlar ve çocuğun konuşmasını takip etmek zorlaşır.
 6. Ergenlik dönemiyle beraber davranışlar da değişebilir. Mani döneminde ergenlerde çok fazla para harcama, aşırı alışveriş yapma, kumar oynama ve alkol/madde kullanımı çok daha fazla gözlemlenebilir. Eğer daha önce alkol/madde kullanımı varsa, mani ile beraber artış görülebilir.

Çocuklarda Depresyon Belirtileri

 1. Depresyondaki çocuk sık sık ağlayabilir ve eskiden kendisini hüzünlendirmeyen şeylere karşı ise fazla hüzünlü tepkiler verebilir.
 2. Çocuk depresyondayken kendi kabuğuna çekilebilir. Eskiye oranla çok daha sessiz bir hal alabilir. Ayrıca arkadaşlık ilişkilerinde ciddi oranda azalmalar da görülebilir.
 3. Herhangi bir işe motive olma konusunda zorluklar yaşayabilir. Enerji seviyesi aynı yetişkinlerde olduğu gibi düşüşe geçmektedir. Mani döneminin tersine, coşkun bir tavır sergilememektedir.
 4. Çocuk kendisini depresyondayken suçlu hissedebilir. Yaşadığı olaylardan kendisini sorumlu tutar ve bunun sonucunda da kendisini suçlar. Ayrıca depresyondaki çocuk kendisini değersiz hissetmektedir.
 5. Çocuğun depresif dönemde uyku ve yeme düzeni de ciddi anlamda bozulmaktadır. Aşırı uyku ve aşırı yeme gibi düzende bozukluklar görülebileceği gibi bunun tersi de olabilir. Uykusuz geçen geceler veya gitgide kaybedilen kilolar da önemli göstergelerdendir.
 6. Çocuklarda ve ergenlerde de yetişkinlerde olduğu gibi hayati tehlike yaratabilecek bazı düşünceler gelişebilir. Bu düşünceler neticesinde depresyon dönemindeki çocuk ya da ergen intiharı bir çözüm olarak görebilmektedir.

Özetle

Bipolar bozukluk,  iki farklı duygu durumun zaman zaman yer değiştirmesi sonucu ortaya çıkan bir psikiyatrik hastalıktır. Bu hastalık çocuklarda da gözlemlenebilmektedir. Bu yazımızda çocuklarda bipolar bozukluğun ne gibi belirtiler verdiğinden bahsettik. Umuyoruz ki sizler için faydalı olmuşuzdur.

İnsanların hayatını olumsuz yönde etkileyen birtakım psikolojik rahatsızlıklar vardır. Bunlardan biride bipolar bozukluktur. Duygu durumlarınız zaman zaman yer değiştiriyor mu? Dönemsel olarak çok keskin duygu değişimleri mi yaşıyorsunuz? O halde bipolar bozukluğunuz olabilir. Ancak endişelenmeyin bizim sizler bipolar bozukluktan bahsettiğimiz yazımızı okuyunuz. Hemen okumak için mentaliumist.com/bipolar-bozukluk-nedir/ linke tıklamanız yeterli.

Bipolar bozukluk iki farklı duygu durumunun dönemsel olarak yaşanmasıyla tekrarlayan bir psikolojik bozukluktur. Bu duygu değişimleri birtakım belirtiler verir. Bu belirtileri merak mı ediyorsunuz? O halde bipolar bozukluk belirtilerini anlattığımız yazımız tamda size göre . Hemen okumak için mentaliumist.com/bipolar-bozukluk-belirtileri/ linke tıklayınız.

Bipolar bozukluğun en önemli belirtilerinden biride kişiyi intihara kadar sürükleyebilecek depresyon dönemidir. Bipolar bozukluk ve depresyon yakından ilişkilidir. Bipolar bozukluk ve depresyon ilişkisini anlattığımız yazımızı okumak için mentaliumist.com/bipolar-ve-depresyon/ linke tıklayabilirsiniz.