Anksiyete Bozukluğu Nedir

Çocuklarda Tırnak Yeme Davranışı ve Tedavisi

Çocuklarda tırnak yeme davranışı masum bir davranış gibi gözükse de bunun altında pek çok farklı sorun yatıyor olabilir. 

Çocuklarda tırnak yeme davranışı belirtilerini incelemek ve tırnak yeme davranışın nelere sebep olabileceğini öğrenmek için sayfamızı inceleyebilir ya da hemen bizimle iletişime geçerek ilk randevunuzu alabilirsiniz.

Çocuklarda Tırnak Yeme Davranışı

Çevremizdeki pek çok çocukta parmak emme, tırnak yeme gibi davranışları gözlemlediğimiz olmuştur. Çocuklar genellikle tırnak yeme davranışına 3 ila 4 yaşları civarında başlayabilmektedirler. Fakat çocuklarda nadir olarak 3 ila 4 yaşlarından önce de tırnak yeme davranışı görülebilmektedir. Genellikle çocuklar da 3 ila 4 yaşlarında görülen tırnak yeme davranışı erken ergenlik dönemine kadar sürebilmektedir. Ek olarak yapılan araştırmalara göre çocukların yaklaşık yüzde 33’ünde tırnak yeme davranışına rastlanıldığı belirtilmektedir. Bu oran ergenlik döneminde artış gösterebilmektedir. Ergenlik dönemindeki çocukların yaklaşık yüzde 40 ila 45’inin tırnak yeme davranışına sahip olduğu belirtilmektedir. Çocukluk dönemi ile erken ergenlik dönemi kıyaslandığında tırnak yeme davranışının ergenlikte çoğaldığını söylemek doğru olacaktır. Ergenlik dönemiyle birlikte çocukların dünyasında pek çok etmenin değiştiğini düşünecek olursak tırnak yeme davranışındaki bu artışın başlıca sebeplerinden birinin çocukların yaşadıkları çevreden kabul görememe, onay alamama olarak durumları olarak gösterilmektedir. Ergenlik döneminde çocukların yaşadıkları çevrenin onayını almaları, akran (arkadaş) çevreleri tarafından kabul görmeleri oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple çevrelerinin özellikle akran çevrelerinin onayını, kabulünü kazanmak oldukça önemli ve kritik bir role sahip olduğunu söyleyebiliriz. Tam tersi durumlar da kısacası çevrelerinin onayını alamayan çocuklarda belli başlı davranışlar gözlemlenebilmekle birlikte tırnak yeme davranışı bunlardan bir tanesidir. Bunlara ek olarak, tırnak yeme davranışı gösteren çocukların büyük bir çoğunluğunun ailelerinde tırnak yeme davranışı gösteren başka bir birey daha olduğunu belirtmektedir. Tırnak yeme davranışının başka bir sebebi olarak da çocukların tırnak yiyen ebeveynlerini model alma ve taklit etme olduğu ifade edilmektedir. Çocukların çok iyi birer gözlemci olduğunu düşünecek olursak tırnak yeme davranışını da yetişkinlerini gözlemleyerek öğrendiklerini söylemek mantıklı olacaktır. Konu ile ilgili yapılan bir çalışmada ergenlik döneminde yakın çevrelerinden onay ve kabul gören sosyal olarak onaylanan çocukların ileriki dönemlerde tırnak yeme davranışını bıraktıkları gözlemlenmiştir. Bu durumlardan hareketle çocuklar için özellikle de ergenlik dönemindeki çocuklar için arkadaşları tarafından onaylanmanın ve sosyal olarak kabul görmenin ne denli olumlu etkilere sahip olduğunu söyleyebilmekteyiz.

Çocuklarda Görülen Tırnak Yeme Davranışının Nedenleri Nelerdir?

     Herhangi bir sorunu çözmenin en temel noktası o sorunun farkına varabilmek ve nedenleri hakkında fikir sahibi olabilmek olarak belirtilmektedir. Bu nokta oldukça büyük öneme sahiptir. Yaşanan sorunlu davranıştan ziyade o davranışa nelerin sebebiyet verdiğini belirlemek büyük önem taşımaktadır. Tırnak yeme davranışı için de aynı durum geçerlidir. Çocuklarda görülen tırnak yeme davranışından ziyade bu davranışa nelerin sebep olduğunu belirlemek oldukça doğru bir adım olacaktır. Çocuklarda görülen tırnak yeme davranışının temelinde zaman zaman psikolojik kaynaklı durumlar görülebilmektedir. Tırnak yeme davranışı genellikle çocuklar da yaşanan bir güvensizlik belirtisi olarak gösterilmektedir. Özellikle çocuklara karşı oldukça baskıcı ve otoriter bir ebeveynlik stilinin gösterilmesi, çocukların genellikle baskı altında hissetmesi, ebeveynleri tarafından çokça eleştiriye maruz kalmaları, anne ve babalarından bekledikleri ilgi ve sevgiyi alamamaları, çocukların kaygılı bir yapıya sahip olmaları, çocukların zaman zaman kıskançlık duygusu yaşamaları tırnak yeme davranışının belli başlı sebepleri olarak gösterilebilmektedir. Tüm bunlara ek olarak çocuklarda görülen tırnak yeme davranışına anne ve babaların arasındaki iletişim de sebebiyet verebilmektedir. Anne ve babanın sık sık çocukların yanında tartışması, birbirlerine karşı sevgisiz davranmaları, ev içerisinde yaşanan çatışmalar tırnak yeme davranışına neden olabilmektedir. Tüm bunların yanında anne ve babaların oldukça kaygılı bir yapıya sahip olmaları da bu noktada önemli bir role sahiptir. Anne ve babaların oldukça kaygılı olması ve kaygılarını çocuklara yansıtmaları, çocuklara olduğundan fazla korumacı bir tutumla yaklaşmaları çocuklarda zaman zaman tırnak yeme davranışına neden olduğu belirtilmektedir. Özellikle ev içerisinde tırnak yiyen bir ebeveynin olması çocuklarda tırnak yeme davranışı için önemli bir belirleyici olarak gösterilebilmektedir. Çocuklar model alarak öğrendikleri, oldukça iyi birer gözlem yeteneğine sahip oldukları için ev içerisinde bir veya birden fazla ebeveyninin tırnak yeme davranışı göstermesi çocuklarda da tırnak yeme davranışına sebep oluşturabilmektedir. Ek olarak çocuklarda yaşanan tırnak yeme davranışı olaylarla ilişkili olarak da gözlemlenebilmektedir. Örnek vermek gerekirse çocuklar üzerinde kaygı yaratabilecek, tedirginlik oluşturabilecek bir yaşam olayı olduğunda çocuklarda tırnak yeme davranışının görülebildiği ifade edilmektedir. Çocukların çevrelerinde onları kaygılandıran, endişelendiren bir olay yaşandığı zaman genellikle tırnak yeme davranışı gözlemlenebilmektedir. Böyle durumlarda çocuklara onları kaygılandıran şeyin tam olarak ne olduğu sorulup kaygı yaşamalarına neden olan kaynağın tespit edilmesi oldukça büyük önem taşımaktadır.

Çocuklarda Görülen Tırnak Yeme Davranışı İçin Neler Yapılabilmektedir

     Ebeveynlerin çocukları oldukça iyi gözlemlemesi büyük önem taşımaktadır. Erken dönemlerde örneğin 3 ila 4 yaşlarında hemen hemen birçok çocukta tırnak yeme davranışı gözlemlenebilmektedir. Fakat tırnak yeme davranışı gelip geçici değil ise uzun yıllardır varlığını sürdürüyor ise bu noktada ebeveynler tarafından gerekli önlemler alınması gerekmektedir. Örneğin çocukların tırnak yeme davranışları uzun soluklu ise bu nokta da ailelerin çocuklarda konuşması oldukça etkili olacaktır. Yaşamlarında olumsuz giden herhangi bir şeylerin olup olmadığı, onlara kaygı hissettiren durumlar yaşayıp yaşamadığı, yaşıtlarıyla iletişimlerinin nasıl olduğu hakkında detaylı bir şekilde konuşmak oldukça yararlı olduğu ifade edilmektedir. Bu noktada ebeveynlerin çocuklara karşı sorgulayıcı, baskıcı ve ısrarcı olmaması oldukça önemlidir. Çocukla iletişim kurulduğu noktada anlayışlı ve sabırlı davranmak oldukça doğru bir tutum olacaktır. Çocukların bu noktada siz ebeveynlerine güvenip kendilerini açmaları oldukça önemlidir. Tüm bu bilgiler ışığında ev içerisinde çocuklara kaygılı yaklaşmamak onlara korku veya kaygı hissettirecek tutum ve davranışlardan olabildiğince uzak durmak gerekmektedir. Kardeş kıskançlığı yaşayan bazı çocuklarda da tırnak yeme davranışı gözlemlenebilmektedir. Böyle durumlarda ebeveynler oldukça özenli davranmalıdır. Kardeş rekabetine sebebiyet verebilecek durumlardan uzak durmalı çocuklara gerekli ilgi ve sevgiyi gösterme noktasında oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir. Siz ebeveynlerin desteğiyle çocuklar zaman içerisinde tırnak yeme davranışını bırakacaktırlar bu noktada sabırlı olmak önemlidir. Tırnak yeme davranışı çocukta bir türlü aşılamıyor ise profesyonel bir destek alınabilmektedir.

Çocuklarda Görülen Tırnak Yeme Davranışının Tedavisi

Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen tedavi protokolleri Bilişsel Davranışçı Tedavi yöntemi ve Oyun Terapisi yöntemleri ile oluşturulan ve ülkemizde de birçok kamu ve özel sağlık kuruluşlarında uygulanan tedavi programlarımız mevcuttur. Ayrıca merkezimizde çocuklarda gözlemlenen sorunların tedavisinde uzman terapistimiz tarafından mindfulness (bilinçli farkındalık) nefes çalışmaları uygulanılmaktadır. Böylelikle çocuklar nefeslerini doğru ve etkin bir şekilde kullanmayı öğrenirken yaşamlarında karşılaştıkları zorluklara karşılık baş edebilme becerisi kazanabilmektedir. Bilinçli farkındalık çalışmalarıyla birlikte duygu, düşünce ve davranışlarının farkına varabilmektedirler.

     Ek olarak merkezimiz de değerlendirme görüşmemizde uzmanımız siz ebeveynlere tedavi yöntemini detaylı bir şekilde aktaracaktır. Aklınıza takılan herhangi bir nokta var ise siz ebeveynleri bilgilendirecektir. Öncelikli olarak uzmanımız siz aileler ile görüşme yapıp daha sonra ise çocuk ile görüşme sağlayacaktır. Ebeveynler çocukla başlatılan süreçle ilgili uzmanımız tarafından detaylı olarak bilgilendirecektir. Profesyonel bir desteğe başvurmak için merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Randevu Alın!

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]
WhatsApp chat