Oyun Terapisi

Deneyimsel Oyun Terapisi ile Tedavisi

Oyun oynamak dendiği zaman aklınıza neler geliyor? Aklınızda çocukluk zamanlarınızda oynadığınız oyunlar mı beliriyor? Yoksa çocuğunuzla sıklıkla oynadığınız herhangi bir oyun mu? Oyun, oyun oynamak sizler için neler ifade ediyor aklınıza oyun dendiği zamanlarda neler geliyor kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Belki birçoğumuzun aklına oyun dendiği zaman çocukluk dönemlerimizde oynamayı en sevdiğimiz oyunlar geliyor ve kendimizi oldukça iyi hissediyor olabiliriz. Belki de tam tersi bir şekilde kimimizin aklına oyun dendiği zamanlarda herhangi bir şey gelmiyor olabilir. Oyun oynamanın biz yetişkinler için ne anlama geldiğini biz de nasıl duygular uyandırdığını düşünmek oyun oynamanın gücünü anlamak için oldukça yararlı olacaktır.

Mentalium Psikoloji’de Deneyimsel Oyun Terapisi

Peki ya çocuklarımız için oyun oynamak ne anlama geliyor bunu hiç düşündünüz mü? Ebeveynleri olarak çocuklarımızın oynamayı en sevdiği veya sevmediği oyunları biliyor muyuz? Oyun oynarken çocuklarınıza hiç dikkat ettiniz mi? Oyun sırasında kendilerini nasıl ifade ettikleri, oyunlarına nasıl anlamlar yükledikleri, en çok hangi tarzda ve hangi oyunları oynadıkları oldukça önemli. Çocuklar biz yetişkinlerden farklıdır. Çocukların dünyası ve gerçeği oyundur. Çocuklar yaşadıkları duygu ve düşüncelerini oyun aracılığıyla biz yetişkinlere anlatırlar. Örneğin, okulda arkadaşlarıyla yaşadıkları sorunları, derste öğrenme ile ilgili yaşadıkları zorlukları belki de aile içinde siz ebeveynleriyle yaşadıkları problemleri oyun aracılığıyla anlatabilirler. Bu noktada oyunun gücünü bilmek biz ebeveynler ve çocuklarımız için oldukça kıymetlidir. Çocuklarımızın oynadığı belki de çok basit ve çokta anlamlı görünmeyen bir oyun aslında biz yetişkinlere çok fazla şey anlatmak istiyor olabilir. Ebeveynler olarak unutmamamız gereken en önemli noktanın oyun oynamanın çocuklar için en temel ihtiyaç olduğunu bilmektir. Nasıl ki çocuklarımız için beslenme, giyinme, barınma, dinlenme, uyku en temel ve önemli ihtiyaçlar olarak sıralanıyor ise oyun oynamanın da bu temel ihtiyaçlar arasında sıralandığını beslenme, barınma, dinlenme ve uyku kadar gereksinim duyulduğunu unutmamak gerekir. Oyunun çocuğun temel ihtiyacı olduğunu daha farklı bir anlatımla oyun oynamanın çocuğun dili olduğunu unutmamak gerekir. Biz yetişkinler günlük yaşantımızda bizi rahatsız eden durumları rahatça dile getirebiliyorken çocuklarda bu durum daha farklıdır direkt olarak onları rahatsız eden olayları ve durumları anlamlandıramayabilirler. Bu noktada oyun eşsiz bir aracıdır. Çocuklar yaşadıkları zor durumları hissettikleri olumsuz duygu ve düşünceleri oyun oynarken gösterebilir ve anlatabilirler. Çocuklar kendilerini oyun aracılığıyla ifade ederler. Tüm bu bilgilere ek olarak, henüz konuşamayan kendilerini ifade edemeyen, kendi gereksinimlerini dil aracılığıyla ifade edemeyen çocukları bir düşünelim. Bu çocuklar için kendilerini ifade edebilmenin en etkili ve güçlü yolu oyundur. Oyunun gücü sayesinde kendi içlerinde yaşadıkları ve ifade edemedikleri duygu ve düşünceleri oyunlarıyla dışa yansıtırlar. Bu sebeple oyunun çocuğun dili olduğunu bilmek biz yetişkinlere çok yardımcı olmaktadır.

Oyun terapisi küçük yaş grubu çocuklar için oldukça önemli ve yararlı bir terapi çeşididir. Çocukların özellikle de küçük yaş grubu çocukların yaşadıkları problemlerin tedavisinde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse, çocukların yaşadıkları kaygı sorunları, fobiler, davranım bozuklukları, olumsuz yaşam olaylarına bağlı gelişen problemler, travma, kayıp, yas, uyum problemleri, uyku ve yemek yeme problemleri, sosyal ilişkiler, arkadaş ilişkileri, depresyon gibi problemlerin tedavisi için sıklıkla kullanılmaktadır.

Çocuklarla Ebeveynleri Arasında Bağ Güçlendirici Oyun Önerileri

Yönlendirilmemiş çocuk merkezli oyunlar:

Yönlendirilmemiş çocuk merkezli oyunlar adından da anlaşılacağı gibi çocuğa herhangi bir yönlendirme yapmaksızın oyunu çocuğun hayal gücüne bırakıldığı bir oyun türüdür. Yönlendirilmemiş çocuk merkezli oyunlar oynamaya çocuğunuzun eline ahşap bloklar, oyuncak bebekler, kuklalar, oyun hamuru, oyuncak arabalar, oyuncak hayvanlar gibi hayal gücünü ve yaratıcılığını teşvik eden oyuncaklar vererek başlayabilirsiniz. Daha sonra ise oyunu çocuğunuzun yönlendirmesine izin veriniz. Yönlendirilmemiş çocuk merkezli oyunlar, çocukların kendilerini güvende hissetmesine ve sevildiğini daha da iyi anlamasına yardımcı olan bir oyun türüdür. Yönlendirilmemiş çocuk merkezli oyunlar çocukların travmayı daha rahat atlatmasına ebeveynleri ile bağlarını güçlendirmelerine yardımcı olmaktadır.

Belli bir konu ya da tema içeren sembolik oyunlar:

 Belli bir konu veya tema içeren sembolik oyunlar, özellikle çocukların yaşadığı travmaların iyileşmesine oldukça yardımcı olmaktadır. Bu oyun türünde oyun esnasında çocuğun travma yaşadığı konuyla ilgili belli başlı oyuncaklardan yararlanılarak veya oyunun konusuyla ilgili tavsiyelerde bulunarak çocuklarınıza yardımcı olabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, çocuğunuz bir köpek tarafından ısırıldığını düşünün, ona oyuncak bir köpekle oynamayı önerebilirsiniz. Ek olarak, kardeş rekabeti, tuvalet eğitimi, yalan söyleme veya iş birliğine yanaşmama gibi davranışlar gösteren çocuklarda bu davranışlarla başa çıkabilmek adına sembolik oyunlardan yararlanabilirsiniz. Örneğin çocuklarınızın yaşadığı davranışsal sorunlarına, oyuncak hayvanlarla veya başka oyuncaklar ya da objeler yardımıyla canlandırmalar yapabilir bu şekilde çözüme kavuşturabilirsiniz.

Çocuğun davranışı doğrultusunda geliştirilen oyunlar:

Çocuğun davranışı doğrultusunda geliştirilen oyunlar, ebeveynleri veya bakım veren başka bir yetişkin tarafından yinelenip çocuğun yaptığı davranışa bağlı olarak gelişen serbest bir aktivite, oyun olabilir. Çocuğun davranışı doğrultusunda geliştirilen oyunlar oynamak, çocuklarla sıcak, samimi ve güvenli bir bağ kurmanın en iyi ve en etkili yollarından biridir. Bu oyunlar arasında küçük yaş grubu çocukların en sevdiği; çocuğunuzun veya sizlerin sağa ve sola dönerek veya olduğunuz yerde kalarak sözsüz olarak oynadığınız sırt dönme oyunudur. Bu oyunu günlük yaşamınızda kullanabilirsiniz. Örneğin; çocuğunuz sağ omzunuza dokunduğunda sağa, sol omzunuza dokunduğunda sola dönerek eğlenceli bir şekilde oynayabilirsiniz. Bahsedilen oyunun en sevilen örneklerinden biri hafifçe dürtme oyunudur. Örneğin; çocuğunuz sağ sağ yanağınıza dokunduğunda gülümser sol yanağınıza dokunduğunda ise üzgün bir surat ifadesi yaparsınız. Başka bir oyun örneği ise, çocuğunuz elinize dokunduğunda, elinizi çırpıp bir yukarı bir aşağıya hareket ettirmeye başlarsınız. Sonra, çocuğunuz elinize tekrar dokunduğunda durursunuz.

Aile ve Çift Terapisi Etkilidir Çünkü

    Çocukların dünyası ve gerçeği oyundur. Çocuklar yaşadıkları duygu ve düşüncelerini oyun aracılığıyla biz yetişkinlere anlatırlar. Örneğin, okulda arkadaşlarıyla yaşadıkları sorunları, derste öğrenme ile ilgili yaşadıkları zorlukları belki de aile içinde siz ebeveynleriyle yaşadıkları problemleri oyun aracılığıyla anlatabilirler. Bu noktada oyunun gücünü bilmek biz ebeveynler ve çocuklarımız için oldukça kıymetlidir. Çocuklar için oyun oldukça önemlidir. Oyun çocukların fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimlerini desteklerken bir yandan da insan ilişkilerini, hayatı prova edebildikleri doğal bir iletişim kurma kanalıdır. Deneyimsel oyun terapisinde çocuk kendi iyileşme süreci içerisinde kendi ihtiyaçlarını kendisi belirlemektedir. Böylelikle iyileşme süreci daha hızlı ve kalıcı hale gelmektedir. Deneyimsel oyun terapisinde çocuk kendi oyununu kendi kurmakta kendi oyununu kendi yönetmektedir. Deneyimsel oyun terapisi için ilişki kurmak, bağ kurmak oldukça önemlidir. Deneyimsel oyun terapisinde çocuklar oldukları gibi kabul edilmektedirler. Oyuncaklar aracılığıyla kendilerini ifade etmelerine alan tanınmaktadır. Bu süreç çocuklara oldukça iyi gelmektedir.

Şimdi Randevu Alın!

    WhatsApp chat