Depresyon tedavisi

Depresyon Tedavisi​

Kendinizi değersiz, çaresiz ya da ümitsiz mi hissediyorsunuz? Günümüzde depresyon pek çok kişide görülebilen yaygın bir problemdir. Depresyon tedavisi için uzman destek sağlıyoruz. 

Kendinizde depresyon belirtileri olup olmadığını incelemek ve depresyonun nelere sebep olabileceğini öğrenmek için sayfamızı inceleyebilir ya da hemen bizimle iletişime geçerek ilk randevunuzu alabilirsiniz.

Depresyon Nedir?

Depresyon veya en sık görülen haliyle majör depresyon, kişinin nasıl hissettiğini, nasıl bir duygulanımda olduğunu ve neler düşündüğünü yoğun şekilde etkileyen, yaygın ve ciddi fakat tedavisi olan ruhsal bir hastalıktır. Kişi depresyon hastalığını yaşarken, üzüntülü, durgun, isteksiz ve yapılan işlerden eski verimin ve zevkin alınamaması gibi bir durumdadır. Hem duygusal açıdan çökkünlük hissine hem de fiziksel açıdan bitik bir hisse yol açabilir. Depresyon tedavisi mümkün olan bir ruhsal bozukluktur. 

Depresyon Nedir?
mentalium-psikolojik-danismanlik

Depresyonun Sebepleri Nelerdir?

Depresyonun spesifik olarak ‘tek bir nedeni vardır’ diyebilmemiz doğru değildir. Depresyon hem psikolojik sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir hem de fizyolojik sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Örneğin; depresyon kişinin bir ilişki ayrılığı yaşaması, yas sürecini atlatamaması, travmatik bir olay yaşaması veya kendi yaşantısıyla alakalı yoğun umutsuzluğa ve ümitsizliğe kapılması halinde ortaya çıkabilir. Bunlara ek olarak, kişinin zor bir hastalığının olması, bir uzvunu kaybetmesi, akademik başarısının olumsuz yönde ilerlemesi, iş hayatında yaşadığı olumsuzlukların var olması veya iş kaybı da önemli depresyon sebepleri arasındadır.  

Ayrıca kişinin sosyoekonomik düzeyin düşük olması, sonradan yaşanan ciddi ekonomik sıkıntıların varlığı, alkol veya madde kullanımı, boşanma süreci veya ailede genetik olarak depresyonun var olması da önemli tetikleyiciler arasında sayılabilir. Öte yandan depresyon sebepleri arasında kişinin statü kaybı, sosyal ortamlardan dışlanması, önceden deneyimlediği başarılı becerilere artık sahip olamaması, herhangi bir konuda başarısızlık yaşaması veya mükemmeliyetçiliği sonucu istediğini elde edememesi de depresyonla sonuçlanabilir. 

Son olarak, istediklerini elde edememesi, beklentilerinin karşılanmaması, baskıcı bir toplumda yetişmesi, ezilmesi, sürekli değersiz olduğunun hissettirilmesi, sevgisiz bırakılma, olumsuz çocukluk dönemi, akran baskısına ve akran zorbalığına uğraması, yaşından üstün görevler yüklenmesi de depresyonla sonuçlanabilir.

Bu sebeple tek ve belirgin sebepleri depresyonun sebebi olarak göstermemiz doğru değildir. Kişinin kendine göre öznel sebepleri onun yaşadığı depresyonun başlıca sebeplerinden olabilir. Unutmayalım ki depresyon kişinin yaşadığı olumsuz olayı ya da durumu olumsuz yorumlaması sonucu gerçekleşen bir ruhsal rahatsızlıktır. Depresyonun sebepleri önemlidir çünkü depresyon tedavisi esnasında nedenlerin üzerinde de durmak gerekmektedir. 

Kendinizi Depresyona Karşı Nasıl Korursunuz?

Depresyonun nasıl geçeceğini, kendiniz nasıl geçirebileceğinizi söylememiz mümkün değildir ama bu tip korunma yöntemleri depresyon oluşmadan önce, yalnızca korunma amaçlı uygulanabilmektedir. Uyku düzeninin aksamaması, genellikle çok geç yatıp kalkılmaması depresyonu bünyenizden uzaklaştırmaya yardımcı olabilmektedir. Uyku stresi azaltmaya ve enerjiyi arttırmaya yardımcı olmaktadır. Düzenli egzersiz ve spor yapmak vücut fonksiyonlarını düzenlediği gibi ruhsal sağlığınıza da olumlu yönde etki sağlayabilmektedir.

 

Genellikle kafein, alkol, sigara fizyolojik ve psikolojik sağlığı olumsuz yönde etkiler ve depresyon oranını da arttırabilmektedir bu sebeple bu durumlardan uzak durulması tavsiye edilebilir. Güneş ışığı ve sudan yararlanmak gene fizyolojik ve psikolojik açıdan fayda sağlamaktadır. Bu nedenle gündüz doğal yollarla güneşten faydalanmak ve gece/gündüz bol su içmekte dolaylı yollardan depresyon riskini azaltacaktır. Bunun yanı sıra sağlıklı beslenme alışkanlığı da oluşturulmalıdır. Sosyal ve aile desteği depresyonun ve hatta diğer hastalıkların riskini azaltmak içinde büyük oranda fayda sağlayabilmektedir. Sağlıklı aile ve sağlıklı sosyal çevre oluşturmaya özen gösterilebilir. Depresyon tedavisi olan bir ruhsal rahatsızlıktır ancak depresyon gelişmeden önce önlemek daha iyi sonuçlar vermektedir. 

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon belirtileri kişilerde genellikle üzüntülü ve ümitsiz bir duygulanım, umutsuz düşünceler ve bitkinlik şeklinde kendini gösterebilir. Depresyon belirtileri yaşayan kişi sürekli olarak kendini üzgün hisseder, canı sıkılır ve günlük aktivitelerin hiçbirinden artık zevk alamaz hale gelir. Depresyon belirtileri içinde özellikle düşünsel açıdan sürekli kendini suçlu, değersiz ve sevgisiz hissetme hali oldukça yaygındır. Kişinin yeme alışkanlıkları değişebilir. Eskisi gibi iştahlı veya doğru şekilde beslenemeyebilir, tam tersi olarak kişi kendini sürekli yemek yerken de bulabilir. Keza kişinin uyku düzeninde de bozulmalar yaşanabilir. 

 

Depresyondaki kişi sürekli uyuyabilir, yataktan çıkmayabilir veya tam tersi olarak hiç uykuya dalamayabilir, uykuya üzüntülü düşünceler dolayısıyla dalamama durumu yaşayabilir. Majör depresyon belirtileri arasında uyuduğunda bile sık sık uykudan uyanma durumları da bulunmaktadır. Normalde yaptığı basit ve günlük işlere karşı konsantrasyon kaybı da görülebilir. İş hayatında eskisi gibi verimli, istekli ve aktif bulunamayabilir. Depresyon belirtileri yaşayan kişilerin konuşmalarında, hareketlerinde ve aktivitelerinde yavaşlama, bazen konuşmaya bile mecalin olmayışı, ağır kanlılık ve isteksizlik oldukça yaygındır. Majör depresyon sürecinde sürekli yorgunluk ve bitkinlik çok sık görülür. Depresyondaki kişiler kendilerine karşı yoğun umutsuzluk ve ümitsizlik içindedirler, eskisi gibi verimli ve faydalı olamayacaklarına, işe yaramayacaklarına, başarısız olacaklarına inanmaya meyilli hale gelebilirler.

 

Depresyon belirtileri arasında önemli ve en ciddi olanlarından biri ise intihar eğilimidir. Depresyon yaşayan kişiler için intihar eğilimini düşünmemek yanlış olacaktır. Kişi yaşadığı yoğun üzüntü, umutsuzluk, isteksizlik, işe yaramama düşüncesi ve ümitsizlik sonucunda kendi hayatına son vererek insanları veya kendini bu durumdan ve bu hayat tarzından kurtarmak amacı ile intihara baş vurabilir. Bu sebeple depresyon tanısı almış kişilerin genellikle tek kalmaması, aile denetiminde ve gözleminde olmaları önerilmektedir. Depresyon tedavisi sırasında da intihar girişimleri ele alınır ve özellikle bunlar üzerinde değişim sağlanmaya çalışılır. 

 

 

Depresyon Türleri Nelerdir?

  1. Majör Depresyon  

Klasik depresyon adı verdiğimiz türdür. Sürekli olumsuz inançların, duyguların var olduğu klasik belirtilerin olduğu depresyon türüdür.

  1. Distimik Bozukluk

Kalıcı depresyon adı da verilebilir. Kronik depresyon da denebilir. Kronik depresyon belirtileri majör depresyona benzemektedir ancak kronik depresyon adından da anlaşılabileceği üzere en az 2 yıl sürebilmektedir. Distimik bozukluk tanısı alan kişi depresyon atakları geçirebilmektedir. Ağır depresyon kategorisine girebilen distimik depresif bozukluk uzmanlar tarafından takip edilmesi gereken bir türdür.

       3. Postpartum Depresyon

 

Doğum sonrası depresyon olarak da adlandırılabilir. Hamilelikte yaşanan olumsuz durumlar, kaygılar, baskılar doğum sonrası depresyonu için risk oluşturabilir. 

  1. Psikotik Depresyon

Kişinin ciddi bir depresyona sahip olmasının yanı sıra başkalarının göremeyeceği ve duyamayacağı bazı şeyleri (halüsinasyonlar gibi) görüp duyma gibi belirtilerin de var olmasıdır.

  1. Mevsimsel Depresyon

Mevsimsel depresyon için genellikle mevsim geçişlerinde ortaya çıkan, güneş ışınlarının alımının az olmasından, uyku ve yeme alışkanlıklarının bozulmasından kaynaklanan geçiş dönemi depresyonu da diyebiliriz.

 

Bu türlerin yanı sıra yaşanan ani kayıpların, ayrılıkların, boşanmaların, dışlanmaların, iş kayıplarının ve buna benzer durumlarında durumsal depresyon dediğimiz duruma bağlı yaşanan yoğun üzüntü durumlarına neden olduğunu da ekleyebiliriz.

 

Çocuklarda ve Gençlerde Depresyon Görülür Mü?

 

Çocuklarda ve ergen yaş gruplarında majör depresyon görülebilmektedir. Majör depresyon tanısının konulabilmesi için belirlenen bir yaş kriteri mevcut değildir. Çocuklarda depresyon yaşanan baskıcı yetişme tarzı, stres verici yaşam olayları, travmatik olaylar ve durumlar, erken ebeveyn kaybı, akran baskıcı şiddete maruz kalma veya şiddete tanık olma sonucu gelişebilir. Ayrıca aile ve öğretim görevlileri tarafından çocuklara verilen desteğin eksik kalması, aile içi çatışmalar ve kavgalar, düşük sosyoekonomik düzeyin var olması ve ailede de genetik olarak depresyonun patolojik olarak varlığı çocuk ve ergenlerin de depresyon tanısı almasına neden olabilmektedir.

Aile çalışmalarında depresyonu olan ebeveynlerin çocuklarında psikopatoloji oranlarının yüksek olduğu belirtilmektedir. Her iki ebeveynde majör depresyon olduğu durumlarda bu oran daha da yükselmektedir. Olumsuz aile ortamı depresyon çocuklarda ve ergenlerde depresyon görülme oranını oldukça arttırmaktadır. Depresyonda olan ergenler ailelerini daha çatışmacı ve kavgacı, dışlayıcı, desteklemeyen ve kötüye kullanan gibi niteliklerle tanımlayabilirler. Ergen depresyonu riskini artıran diğer aile etmenleri sosyal desteğin olmayışı, boşanma, geniş aile, aile bireylerinden her hangi birinin alkol madde bağımlılığı da olabilir. Cinsel olarak kötüye kullanışmış olanlarda, tacize uğramış olan çocuk ve ergenlerde depresyon riski artar.

Bunun yanı sıra utangaç̧, anksiyete ve tedirginliğe meyilli yani kaygılı, sosyal ortamlarda popülerliği düşük derecede olan, güvende hissetmeyen, destek alamayan kendine güvensiz olduğu konusunda sürekli düşünceleri olan çocuk ve ergenlerde majör depresyon riski artabilmektedir

 

Depresyon Tanısı Nasıl Konur?

Depresyon tedavisi için öncelikle kişiye majör depresyon tanısı koyabilmek gerekmektedir. Ruh sağlığı uzmanlarının majör depresyon tanısı koyabilmeleri için isteksizlik, verim alamama, yorgunluk, uykusuzluk veya sürekli uyuma, iştahta bozulmalar ve sürekli üzüntülü duygu hali gibi yoğun belirtilerin en az iki hafta bir süre içinde devam etmiş olması gerekmektedir. Majör depresyon tanısı her yaş için konulabilir. Çocuk, ergen ve yetişkin fark etmeksizin depresyon her yaştan ve cinsiyetten olan kişilerde kendini gösterebilir.

Kişinin psikolojik veya fizyolojik olarak artık eskisi gibi olmadığını fark ettiğinde, verimsiz ve aktif olmayan bir hayat tarzı yaşamaya başladığını fark ettiğinde, sürekli üzüntülü ve bitkin bir durumda olduğunu anladığında bir hekime, uzmana başvurması sonucunda kişinin depresyona dair muayene süreci başlar ve kişiden alınan anemnez, hayat öyküsü ve belirtiler sonucunda belirtilerin de süresine bakılması ile birlikte depresyon tanısı uygun ise, kişiye majör depresyon tanısı konulabilmektedir. Tanı koyulduktan sonra ise depresyonun şiddetine bağlı olarak depresyon tedavisi başlayacaktır. 

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Depresyon tedavisi ilaç tedavisi ve psikoterapi desteği olarak uygulanabilmektedir. Ancak ikisini tek tek tedavi olarak alıyor olmak her zaman doğru bir durum olmayabilir. Antidepresan ve terapi desteğini birlikte yürütmek en doğrusu olabilir.

İlaç Tedavisi

Ruh sağlığı hekimlerinin psikolojik muayene sonrasında uygun bulduğu ilaçlarla seratonin seviyesinin arttırılması amaçlanır ve doğru ilaçla depresyonun sebep olduğu olumsuz duygulanımlar ortadan kalkmaya başlar. Depresyon tedavisi için ilaç desteği özellikle şiddetli depresyon vakalarında zorunlu hale gelebilir. 

Psikoterapi

Bilişsel Davranışçı Terapiler kişinin olumsuz inanç ve düşüncelerine yönelik terapiyi hedefler ve kişinin sahip olduğu olumsuz inanç ve düşünceler değiştirilir. EMDR Terapi travmanın sebep olduğu depresyonu tedavi ederek doğru terapi desteği ile depresyon tanısı almış kişinin depresyonunu düzeltebilir. Mindfulness terapi tekniği kişinin andan zevk alabilmesine yoğunlaşarak depresyondaki kişiye daha farklı bir tedavi olanağı sunabilmektedir. Psikodinamik terapiler kişinin erken çocukluk döneminde yaşadığı sıkıntılara yoğunlaşarak bu tip durumların şu anda oluşturduğu depresyon haline bakarak ona yönelik bir tedavi programı oluşturabilir. Bunların yanı sıra depresyon ölçekleri, objektif ve projektif testlerde depresyondaki kişiye uygulanarak doğru tanı için yardımcı olabilmektedir.

Mentalium Psikoloji'de Depresyon Tedavisi

Kurumumuzda Davranış Terapisi ile depresyon tedavisi uygulanmaktadır. Öncelikle kişinin şikayetine göre depresyona sebep olan davranışları ve aktiviteleri belirlemekteyiz. Bunun yanı sıra kişinin yapmayı reddettiği bazı aktiviteler de mevcuttur ve onlar belirlenmelidir. Kişinin eskiden zevk aldığı ama şu anda yapmaktan kaçındığı ve depresyon sebebi ile uzaklaştığı davranışlar ve aktiviteler belirlenir ve neden yalnızlaştığı üzerine yoğunlaşılır. Depresyon tedavisi esnasında bu tip kısır döngüleri belirledikten sonra kişi ile birlikte çalışır ve kısa bir sürede bu aktivitelerin aslında o kadar da yalnızlaşmayı gerektirecek zor aktiviteler olmadığı keşfedilir.

 

Depresyon tedavisi için bir diğer önemli süreç de Bilişsel Terapi olarak bilinmektedir. Bilişsel terapi depresyon tedavisi için en önemli kısımlardandır. Davranış terapisini Bilişsel Terapi ile birleştirmek amaçlanmaktadır. Kişinin davranışları yaşadığı olaya, maruz kaldığı olaya bakış açısı ve onu nasıl yorumladığı ile alakalıdır. Yaşanan olay neticesinde kişi depresyona girebilir. Bunun sonucunda bundan sonra yaşadığı benzer olaylarda da aynı şeyleri yaşayacağına dair bir inanca sahip olur ve kişi daha umutsuz günlerinde geleceğine odaklanır. Depresyon tedavisi için amacımız da depresyondaki kişinin bir olay hakkındaki düşüncelerini değiştirmektir.

 

Daha sonrasında depresyondaki kişinin sahip olduğu kökü sağlam inançlara bakmaktayız. Erken çocukluk döneminde depresif ve olumsuz inançlara hangi durumların sebep olduğunu bulabilmemiz ve onları değiştirebilmemiz için depresyonda olan kişinin bir de çocukluğuna bakmaktayız. Depresyon tedavisi sadece kişinin yakınmalarının sonlanmasıyla değil, aynı zamanda geçmişten gelen köklü inanışlarının da sonlanmasıyla sonuçlanmalıdır. Bu kökü sağlam çocukluktan şimdiye uzanan köklü inançları alternatif inançlar ile değiştirdiğimizde depresyon tedavisi de sonlanmış olacaktır.

 

Sizler de etkili ve doğru tedavi yöntemlerimiz ile depresyondan kurtulabilirsiniz.

 

Şimdi Randevu Alın!

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]
WhatsApp chat