Depresyon Tedavisi​

Kendinizi değersiz, çaresiz ya da ümitsiz mi hissediyorsunuz? Günümüzde depresyon pek çok kişide görülebilen yaygın bir problemdir. Depresyon tedavisi için uzman destek sağlıyoruz. 

Kendinizde depresyon belirtileri olup olmadığını incelemek ve depresyonun nelere sebep olabileceğini öğrenmek için sayfamızı inceleyebilir ya da hemen bizimle iletişime geçerek ilk randevunuzu alabilirsiniz.

Depresyon Nedir?

Depresyon kişinin kendisini üzgün, mutsuz, huzursuz, gergin, çaresiz, umutsuz ve karamsar hissetmesiyle seyreden kronik bir ruhsal rahatsızlıktır.

Hepimiz zaman zaman bu duyguları yaşayabiliriz. Gündelik hayatta karşılaştığımız bir olay sonucu gün boyu mutsuzluk yaşayabiliriz. Bu duygular gayet normaldir, ta ki sürekli bu duyguları yaşayana dek. Depresyondaki kişi kendini sürekli üzgün, mutsuz veya huzursuz hisseder. Kişinin düşünceleri sürekli ümitsizlik, geleceğe dair umutsuzluk ve karamsarlık üzerine yoğunlaşmıştır. Depresyondaki kişi kendini artık yetersiz ve değersiz olarak da görmektedir. Hiçbir şeyin yoluna girmeyeceğini ve her şeyin giderek kötüleşeceğini düşünmektedir. Bu duygular ve düşünceler sebebiyle artık davranışları da farklılaşmıştır.

Örneğin; hiçbir şeyden zevk alamaz ve eskiden yaptığı aktivitelere karşı ilgisiz davranır. Diğer insanlarla artık eskisi gibi görüşmek istemez ve daha içe kapanık hale gelmiştir. Uyku sorunları baş gösterir ve aşırı kilo alımı/kaybı söz konusu olur. Peki biz merkezimizde depresyonu nasıl tedavi ediyoruz?

Depresyon Nedir?
mentalium-psikolojik-danismanlik

Mentalium Depresyon Tedavisi Programı

Mentalium Depresyon Tedavi Programı Depresyon tedavisini nasıl gerçekleştirdiğimizi bir örnek ile anlatalım. Emine, 30 yaşında bir majör depresyon hastasıdır. Yaklaşık 6 aydır her gün olmak üzere kendisini mutsuz, huzursuz, gergin, umutsuz ve isteksiz olarak tanımlamaktadır. Eskiden yaptığı rutin aktiviteleri bile gerçekleştirememektedir. Arkadaşlarınla görüşmeyi kesmiş ve kimseyle görüşemez olmuştur. Uyku düzeni de bozulmuştur ve uyku düzeninin bozulmasıyla beraber işe de düzenli gidememiştir. Neticesinde işten çıkarılan Emine gitgide kendisini daha kötü hissetmektedir. İştahı artık oldukça azalan Emine kilosunun onda birini kaybetmiştir. Emine profesyonel destek almak için merkezimize başvurmuştur. Emine ile ilk önce davranışçı yöntemlerle daha sonra da bilişsel yöntemlerle depresyonu atlatmasına yardımcı olacağız.

İlk Görüşmede Emine’yi Dinleyeceğiz

Emine merkezimize geldiğinde ilk olarak onu dinleyeceğiz. Depresyon belirtilerini yaşamaya başladığı zamandan itibaren yaşadıklarını detaylı olarak anlatmasını isteyeceğiz. Ardından Emine’nin yaşadığı ve depresyonuna sebep olabilecek olan yaşam olaylarını öğreneceğiz. İlk görüşmede sorduğumuz bazı sorular ile Emine’yi tanıyacağız. Her şeyden önemlisi Emine’nin yaşadıklarını anlayacak ve onunla terapötik bir ilişki kuracağız. Emine artık terapisti ile bu yolda beraber yürüyecek ve tedavi sonlandığında depresyondan kurtulmuş ve eğer hastalık tekrarlarsa bu hastalıkla baş etme yollarını da öğrenmiş olacak. İlk görüşmenin sonunda bir sonraki görüşme için Emine’ye bir randevu vereceğiz. Artık Emine Mentalium ailesinin bir parçası olmuş olacak, tıpkı diğer danışanlarımız gibi…

Emine ile Davranış Terapisi

İlk görüşme esnasında detaylı öyküsünü aldığımız Emine ile bilişsel davranışçı terapi yöntemiyle depresyon tedavisine başlayacağız. Kendisini bize getiren sorunları aldıktan sonra depresyon hastalığı hakkında genel anlamıyla bir psikoeğitim görüşmesi gerçekleştireceğiz. Emine’nin yaşamında depresyon sebebiyle gerçekleştiremediği bazı aktiviteler vardır. Depresyon öyle bir kısır döngü ki Emine depresyon sayesinde bazı aktiviteleri gerçekleştirmeyi reddetmektedir. Emine aktiviteleri yapamaz çünkü bu aktivitelerden depresyon sayesinde zevk alamamaktadır. Emine eskiden hoşuna giden aktiviteleri gerçekleştiremediği için yalnızlaşmıştır ve daha çok mutsuz olmuştur. Bu kısır döngüyü Emine ile birlikte çalışarak kırarız ve Emine kısa bir sürede bu aktivitelerin aslında o kadar da zor olmadığını keşfeder. Emine artık daha mutludur. Ama bu yetmez…

Emine İle Bilişsel Terapi

Emine ile yalnızca davranışsal yöntemlerle çalışmayız elbette. Bilişsel yöntemler depresyonun tedavisinde asıl önemli kısmı teşkil eder. Emine’nin bir olay karşısında verdiği tepkiler ve davranışlar aslında maruz kaldığı bir olayın sonucu değildir. Sergilediğimiz davranışlar maruz kaldığımız olayı nasıl yorumladığımıza göre değişmektedir. Örneğin; Emine 7 ay önce gittiği iş görüşmesinden olumsuz cevap almıştır. Herhalde hepimiz bu durumu yaşamımız boyunca en az bir kez yaşamışızdır. Ancak hepimiz bu olay neticesinde depresyona girmeyiz. Emine ise depresyondadır. Emine’nin depresyon gelişimine neden olan yaşam olaylarıyla ilgili olan Emine’nin düşünceleridir. İş görüşmesinden olumsuz cevap alan Emine hatalarının olabileceğini, tecrübesiz olabileceğini veya dil bilmediği için reddedildiğini düşünseydi depresyon ortaya çıkmazdı. Emine ise iş görüşmesinden olumsuz cevap aldığında hiçbir şeyin düzelmeyeceğini, daha kötü olacağını ve gelecekte daha umutsuz günlerin kendisini beklediğini düşündüğü için sonuç depresyon oldu. O zaman bizim amacımız Emine’nin bir olay hakkındaki düşüncelerini değiştirmek olacak. Emine farklı düşünmeyi öğrendiği zaman olayları farklı değerlendirecek ve depresyondan kurtulmaya başlayacak.

Emine’nin Geçmişine Gideceğiz

Depresyon tedavisinin bilişsel aşamasında Emine’nin bu olumsuz otomatik düşüncelerini tespit edeceğiz ve alternatif düşüncelerle değiştireceğiz. Ancak bu her zaman o kadar da kolay gerçekleşmez çünkü Emine’nin düşüncelerinin ortaya çıkmasına neden olan bazı köklü inançları vardır. Bu köklü inançların değişimi daha zordur çünkü Emine’nin çocukluk dönemine kadar uzanabilir. Emine’ye uygulayacağımız ruhsal destek sürecinde tam da bu inançlarla çalışırız. Bu köklü inançların değişimiyle beraber depresyon da düzelmiş olur. Emine de tekrar eski mutlu hayatına kavuşur. Siz de Emine gibi depresyondan kurtulmak istiyorsanız, BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN.

Şimdi Randevu Alın!

    WhatsApp chat