Kendinizi süregelen şekilde değersiz mi hissediyorsunuz? Çevrenizdekiler tarafından hiç değer görmediğinizi ve çoğu zaman dikkate dahi alınmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Bir insanın bu şekilde yaşamını devam ettirmesi ne kadar zor, değil mi? Bu soruya verebileceğimiz cevap kesinlikle evet olacaktır. Değersizlik düşüncesi depresyonun en önemli göstergelerinden biridir. Dolayısıyla değersizlik düşünceleri ile depresyon iç içedir. Bu tip düşünceler sizin depresyonunuzu tetikler ve sürmesine de önayak olur.

Başkalarını Memnun Etmeye Çalışırlar

Kendisini değersiz hisseden kişiler yakınındaki kişilere karşı kendi fikir ve düşüncelerini savunamamaktadırlar. Bu nedenle çevrelerindeki kişilere uyum sağlayabilmek için normalde sergileyemeyeceği davranışları sergileyebilirler. Yakınındaki kişileri iyi hissettirecek şekilde yaşarlar. Kısacası kendini değersiz görenler başkaları için yaşar ve onları memnun edecek şekilde hayatlarını sürdürürler.

Başarısızlığa Tahammülleri Yoktur

Kendini değersiz hissedenlerin olası bir başarısızlığa tahammülleri yoktur. Başarısızlık onlar için katlanılması zor bir sonuçtur. Başarısızlıktan kaçınmak için başarılı olmaktan başka bir yol yoktur. Başarmak için çok çalışmaktan çekinmezler. Bu nedenle çevrelerindeki kişiler tarafından aşırı hırslı da görünebilirler. Başarıyı bu kadar istemelerinin nedeni var olan ideallerinden daha çok kendini değerli hissetme arzusudur. Kendini değerli hissedebilmek için başarmaktan başka çareleri yoktur.

Alkol ve Madde Yoluyla Başa Çıkmaya Çalışabilirler

Değersizlik düşünceleri bulunan kişiler bu düşünce nedeniyle kendilerinde oluşan sıkıntı ve kaygıyı bastırabilmek veya başa çıkabilmek için alkol ve maddeye başvurabilirler. Alkol/madde kullanan kişi kendini sahte bir hisle daha değerli hisseder. Özellikle bazı maddelerin alımı ile beraber sahte bir özgüven yerleşir. Madde etkisi altında kişinin kendini olduğundan dahi daha değerli hissetmesi kendini daha iyi hissetmesine de sebep olur. Bu geçici ve sahte olumlu etki sonucu kişi alkol veya maddeyi daha fazla miktarda veya daha sık kullanma yolunu tercih edebilir. Neticesinde tolerans gelişir ve kişi alkol veya madde bağımlısı haline gelir. Bağımlılık geliştikten sonra veya bıraktığı dönemde kişide depresyon alevlenir ve kişi kendini eskisinden daha fazla değersiz görür. Bağımlılık ile değersizlik düşünceleri arasında tam anlamıyla bir kısır döngü mevcuttur.

Olumsuzlukların Sebebi Olarak Kendisini Görür

Hepimizin hayatında zaman zaman olumsuzluklar yaşanır. Tümüyle mükemmel ve toz pembe bir hayat pek gerçekçi değildir. Değersiz hissetmeyen kişiler olumsuzluklara daha gerçekçi yaklaşırken değersizlik şeması var olan kişiler ise olumsuzlukların tüm gerekçelerini kendilerine bağlarlar. Yaşamlarında var olan tüm olumsuzlukların kaynağı olarak kendisini görürler. Bu olumsuzlukların gerekçelerini tamamen kendilerinde gördükleri için de yaşanan olumsuz olayları çözebilmek için aşırı çaba sarf ederler. Bu çabalar da kişinin çok fazla yıpranmasına ve ruhsal sorunlar geliştirmesine neden olmaktadır.

Özetle

Kendini değersiz görmek depresyonun tetiklediği bir davranış biçimidir. Depresyona girmiş kişiler kendilerini değersiz işe yaramaz görebilirler. Bu yazımızda kendini değersiz gören depresyondaki kişilerin neler yaşadıklarını anlattık. Umuyoruz ki sizler için faydalı olmuşuzdur.

Zaman zaman kendimizi mutsuz hissederiz. Bir şeyler yolunda değilmiş gibi olur bazı zamanlar. Devam eden mutsuzluk hali bizleri depresyona sürükleyebilir. Sizde kendinizi uzun bir süredir mutsuz mu hissediyorsunuz? Bir şeyler yolunda gitmiyor mu? O halde depresyonda olabilirsiniz. Bu kararı alabilmek için depresyonun ne olduğunu ve ne gibi belirtiler gösterdiğini bilmeniz gerekmektedir. Biz sizler için depresyonun ve belirtilerinin ne olduğunu anlattığımız bir yazı hazırladık hemen okumak için mentaliumist.com/depresyon-belirtileri-nelerdir/ linke  tıklayabilirsiniz.

Depresyon oldukça kapsamlı bir kavramdır. Kendi içinde bazı türlere ayrılır. Her tür kendi içerisinde farklı semptomlar gösterebilmektedir ve her birinin farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Depresyon türlerini sizler için anlattığımız yazımızı okumak için mentaliumist.com/depresyon-turleri-nelerdir-kac-farkli-depresyon-turu-vardir/ linke tıklamanız yeterlidir.

Uzun süredir kendinizi mutsuz mu hissediyorsunuz ? Hiç bir şeyden keyif almamaya mı başladınız ? Veya çevrenizde böyle birileri mi var? Eğer cevabınız evetse depresyonda olabilirsiniz. Hemen bir depresyon testi çözerek kendinizi değerlendirmeye ne dersiniz? Sizler için hazırladığımız depresyon testini çözmek için  mentaliumist.com/depresyon-testi/ linke tıklamanız yeterli.