Son yıllarda sosyal medya büyük bir güç haline gelmeye başladı. Birçok insan artık sosyal medya üzerinde ciddi anlamda kontrolü yitirmiş durumda. Sosyal medya kullanımı bir yandan kişiye büyük kolaylıklar sağlarken bir yandan da kişinin sosyal yaşantısının oldukça olumsuz etkilenmesine sebep oluyor. Peki bunun çözümü sosyal medya ağlarındaki hesapları kapatmak, bilgisayarı çöpe atmak veya cep telefonu kullanmamak mı? Yapmak isteseniz bile bu mümkün mü? Günümüz dünyasında sosyal yaşantımız açısından sosyal medyadan uzak kalmamız pek mümkün gözükmemekte. O zaman yapmamız gereken şey zaman zaman dijital detoks uygulanmasıdır. Sen de dijital detoksa hazır mısın? Dijital detoks, sizi esir alma noktasına gelmiş olan dijital aygıtlardan bir süreliğine uzak kalmaktır. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

Yatağa Telefonla Girme

Birçoğumuz yatmadan önce cep telefonu kullanmışız ve başucumuza koymuşuzdur. Bunu bazen alarm için, bazen bir yakınımızla mesajlaştığımız için bazen ise sosyal medya hesaplarımıza girmek için yaparız. Dijital detoks sürecinde mümkün olduğu kadar teknolojik aletlerden uzak kalacağımıza göre yatağa telefonla girmemek en kolay yöntem olabilir. Gün içinde işimiz vb. sebeplerden dolayı dijital detoks süreci zor olabilse de bunu uykudan önce gerçekleştirebiliriz. Uyanıp tuvalete gitme vb. zaruri ihtiyaçlar dolayısıyla uyandığımızda telefona bakabiliriz. Bu hareket bizim uykumuzun kaçmasına ve gece uyku kalitesinin bozulmasına yol açabilir. Bu nedenle gece yatağa telefon ile girmemek iyi bir detoks başlangıcı olabilir.

Saate Bakmak İçin Kol Saatin Var

Cep telefonları yokken zamanı kontrol için kol saatlerimizi kullanıyorduk. Ancak şu anda alışkanlıklar gereği saate cep telefonumuzdan bakıyoruz çünkü telefonlarımız hep elimizin altında. Peki kaçımız yalnızca saate bakıp ekranı kapatıyor? Sosyal medya hesaplarımıza gelen bildirimlere de bakanlar çoğunlukta, değil mi? Dijital detoks sürecinde en azından bir alternatifi varken kol saati vb. eski araçlar yerine cep telefonlarımızı kullanmayı bırakabiliriz. Böylece dikkatimizi dağıtan ve uzun bir süre bizi oyalayan cep telefonlarını saat gibi kullanmayabiliriz.

Akşam Yemeklerinde Telefonu Kapatın

Akşam yemeklerinde birlikte olmak milletimiz tarafından uygulanmaya devam eden ender geleneklerimizden biridir. Akşam yemeklerini birlikte yediğimiz doğru ancak eskiden olduğu gibi yemek sırasında hoş sohbet geleneği devam ediyor mu? Değişen teknoloji ile birlikte sosyal medya kullanımının olağanüstü artışı nedeniyle yemek saatlerinde bile sofrada sosyal medyaya girişler sıklaştı. Dijital detoks süreci için yapabileceğiniz en kolay şeylerden biri de akşam yemeklerinde telefonu kapatmanızdır. Akşam yemeklerini daha çok aile üyelerinizle sohbet etmeye ve gün boyu yaptıklarınızı denetlemenizi öneririz.