Doğum sonrası depresyonu (postpartum depresyon), doğum sonrası annelerde olumsuz duygulara neden olan sağlık sorunudur. Genellikle bebek doğduktan 1 ya da 3 hafta sonra başlar, kişiden kişiye göre bazı kadınlarda birkaç ay sonra hatta bir yıl sonra bile başlayabilir. Doğum sonrası depresyonu sık görülen bir depresyon türüdür. Yapılan araştırmalara göre yedi kadından birinde bu depresyon türü görülmektedir. Bu durumun bir rahatsızlık olduğu unutulmamalı, anneye destek verilmeli,  anlamaya çalışılmalıdır. Anne için yeni bir döneme girmek zorlayıcı olabilir. Alışma süreci uzun sürebilir. Tedaviden kaçınılmamalıdır. Depresyon daha fazla ilerlemeden profesyonel yardım alınmalıdır. Bu durumun geçici bir süreç olduğu unutulmamalıdır.

Doğum Sonrası Depresyonun Belirtileri

Yakınları Neler Yapmalı?

Annenin doğum sonrası depresyonu en hafif şekilde atlatabilmesi için eş ve aile bireylerinin üzerine alması gereken sorumlulukları vardır. Bunlar:

Doğum Sonrası Depresyon Ne Kadar Sürer?

Doğum sonrası depresyonu belirtileri tedavi edilmediği sürece 1 seneye kadar uzayabilir. Anneye mutlaka psikolojik destek sağlanmalıdır. Bu durum tedavi edilmezse majör depresyona ilerleme ihtimali vardır. Hastanın kendine, bebeğine veya çevresine zarar verme riski varsa hastaneye yatırılarak tedavinin düzenlenmesi gerekir. Bu nedenle erken dönemde mutlaka tedavi edilmelidir.

Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Özetle

Bu yazımızda sizler için doğum sonrası depresyonunu anlattık. Belirtileri , nasıl gerçekleştiği ve tedavi süreci ile ilgili bilgiler verdik.

Ancak depresyonun birçok türü bulunuyor. Dönemsel olarak depresyon geçirmiş ve atlatmış dahi olabilirsiniz. Hayatınızda buna benzer bir dönem geçirdiğinizi düşünüyor ve diğer depresyon türlerini merak ediyorsanız ilgili yazımıza linkten ulaşabilirsiniz: mentaliumist.com/depresyon-turleri-nelerdir-kac-farkli-depresyon-turu-vardir/