Ergenlik dönemi, kişinin yaşamındaki en fırtınalı ve iniş çıkışlı dönemdir. Ergenlik dönemi aileler için en zorlu sınavdır ve bu sınav doğru şekilde atlatıldığında ebeveynler için büyük bir zafer kazanılmış olur. Ergenlik dönemine dair herkesin anıları inişli çıkışlıdır ve özellikle ebeveynlerle ciddi tartışmalar ortaya çıkabilir. Ergenlik gencin başkaldırı evresidir ve bu sürecin sonunda birey olma aşamalarını kaydetmiş olur. Yazımızın devamında ergenlerin nasıl davranışlar sergilediğini bir örnek üzerinden açıklayacağız. Ergenler nasıl davranır ya da kızlarda ve erkeklerde ergenlik nasıl farklılıklar gösterir gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Dürtüsellik Ön Planda

dürtüsellik ön planda

Ergenlikte öne çıkan davranışların genellikle dürtüsel davranışlar olduğunu görmekteyiz. Bir başka deyişle; dürtüsellik, kişinin sonuçlarını düşünmeden davranışlar ortaya koymasıdır.

Berk, 16 yaşındadır ve okulda sürekli kavgalara karışmaktadır. Ailesi bu durumdan oldukça şikayetçidir çünkü hem hayatının tehlikeye gireceğinden hem de çocuklarının alacağı bir ceza ile okuldan atılmasından endişe etmektedirler. Ailesi ve öğretmenleri Berk’e yaptıklarının sorumluluğunu alması gerektiğini belirtse de Berk yaptıklarının sonucunu düşünmemektedir. Kavgalara karışmaktan geri durmaz ve sonuçta disiplin cezası alır.

Bu hikayenin de temelinde olan “Sonunu düşünen kahraman olamaz” tam da bir ergenin dürtüselliğini anlatan cümledir. Ergenler sergilediği davranışların sonuçlarının nereye varacağını hesap etmez ancak sonuçlara katlanacak olan da onlardır.

Öfke Patlamaları Yaşar, Çabuk Sinirlenirler

öfke patlamaları çabuk sinirlenmeler

Ergenlerin duygudurum değişimleri oldukça hızlı gerçekleşebilir. Espriler yapan bir ergenin birkaç dakika sonra öfke patlamaları yaşaması oldukça mümkündür. Çok çabuk sinirlenebilir ve öfkelerini kontrol etmekte zorlanabildikleri için hukuki sorunlar yaşamaları da söz konusu olabilir. Öfke kontrolü konusunda sorun yaşayan ergenlerin bu davranışları dürtüsellik neticesiyle bağlantılıdır. Öfke patlamaları sonucu aile üyeleriyle ciddi sorunlar yaşayabilirler. Genellikle anne ve kızı, baba ile oğlu arasında sorunlar yaşanması da otoriteye isyan girişimleri sonucu ebeveynleri ile tartışmalarla son bulur. Ailelerin özellikle ergenlik döneminde nasıl tutum alacakları çok önemlidir.

Yalan Söyleyebilir ve Uzlaşmaya Yanaşmayabilirler 

yalan söyleme alışkanlığı

Ergenlik döneminde yalan söyleme davranışının sıkça gerçekleştiğini görmekteyiz. Ergenler çevresindekilere yalan söyleyebilir ancak özellikle ebeveynlerine karşı daha sık yalan söylemeyi tercih ederler. Yalan söylemediklerinde ebeveynleri ile tartışacaklarını ve onlar tarafından hedeflerinden uzaklaştırılacaklarını düşünebilirler. Bu nedenle yalanı bir gereksinim olarak algılayabilirler. Örneğin; alkol kullanan bir ergen bu durumu ailesinden saklamak için eve dönerken ağız spreyi sıkabilir ve alkol almadığını iddia edebilir. Ergenin yaşadıklarını paylaşmamasında ailenin de payı büyüktür. Ergen ne yaşarsa yaşasın ortak ve sağlıklı bir çözüm üretilmesi için ailenin de haberi olması gerekir ancak aileler de öfke kontrolü konusunda zorlandıkları için bu çoğu zaman bir hayal olarak kalır. Hem uzlaşma hem de yalansız bir ilişki için ailenin ergeni koşulsuz dinlemesi önerilmektedir.

Bir ergenle birlikte yaşamak ve iletişime geçmek oldukça zorlayıcı bir hal alabilir. Üstelik bu dönemi sağlıklı geçirmek de oldukça önemlidir. Hem aile açısından hem de ergen açısından kurulan iletişim büyük önem taşır. Bir ergenle nasıl iletişim kurulması gerektiğini ve ergenle iletişim kurmanın 3 yolunu sizler için yazdık . Hemen okumak için https://mentaliumist.com/ergenle-iletisim/ linke tıklamanız yeterli.

Ergenlik, bir ailenin yaşadığı en kritik dönemlerden biridir. Bu kritik dönem yalnızca ebeveynler için değil aynı zamanda ergenlik çağına gelen çocuk için de zor bir süreci temsil eder. Ergen için oldukça zor geçen bu süreçte ailenin çok fazla yapması gereken şey vardır. Bir ergene olan davranışın nasıl olduğu kişinin yetişkinlik dönemini doğrudan etkilemektedir. Ergenlere nasıl davranılması gerektiğini anlattığımız yazımızı hemen okumak için https://mentaliumist.com/ergenlik-donemindeki-cocuga-nasil-davranmali/ linke tıklayabilirsiniz.

Ayrıca sıkça rastlanan ergenlerde sosyal fobi ile ilgili merak ettiğiniz ve çocuğunuzda şüphelendiğiniz bir durum varsa, çocuklarda ve ergenlerde sosyal sosyal fobiyi anlattığımız yazımızı linke tıklayarak okuyabilirsiniz https://mentaliumist.com/cocuk-ve-ergenlerde-sosyal-fobi-ve-belirtileri-nelerdir/