göztepe psikolog

Göztepe Psikolog: 3 Soru 3 Cevap

Göztepe psikolog seçiminde nelere dikkat etmelisiniz? İlk kez psikoterapi sürecine dahil olacaksınız ve psikolog seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyor musunuz?

O zaman bugünkü yazımız size Göztepe psikolog seçiminizde nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmak açısından faydalı olacaktır.

Psikoterapi sürecine kendinizi hazır hissediyor ve sorunlarınızın üstesinden gelmek için Kadıköy Göztepe psikolog alternatifleri arayışında iseniz size yardımcı olabiliriz.

Eğer Mentalium Psikoloji uzman psikolog kadrosundan destek almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

göztepe psikolog

Psikolog Kimdir?

Göztepe psikolog seçeneklerini inceleyip de kendinize en iyi psikolog seçimini yapmadan önce psikologlar hakkında biraz bilgi toplamanızı öneririz.

Bir kişinin yaşamını etkileyen ruhsal hastalıklar, tedavi edilmediği takdirde yaşam kalitelerini önemli ölçüde azaltabilir.

Günlük hayatın akışını ve ikili ilişkileri bozan, iş ve eğitimin devamını engelleyen ruhsal sorunları tanımak ve tedaviye erken başlamak önemlidir.

Bir ruhsal sorununuz olduğuna inanıyorsanız, bir psikolog yardımı almanız önemlidir. Siz de Göztepe psikolog arayışında olduğunuza göre doğru yerdesiniz demektir.

Bu noktada zihninizde şu sorular dolanıyor olabilir: Hangi uzmana gitmeli, psikolog kimdir, psikiyatrist kimdir? Psikiyatristlerin ve psikologların iki farklı meslek olduğu iyi bilinmelidir.

Psikolog, üniversitenin Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünden mezun olan ruh sağlığı profesyonelidir.

Psikolog ruhsal problemlerin duygusal, davranışsal ve düşünce temelli nedenleri hakkında konuşarak çözüm arayan bir meslek insanıdır.

Dört yıllık temel eğitimden sonra, klinik psikoloji alanında yüksek lisans derecesi size “klinik psikolog” unvanını ve tedavi hakkını kazandırır.

Biraz sonra da aktaracağımız gibi Göztepe psikolog arayışınızda eğer terapi almak istiyorsanız, mutlaka Göztepe psikolog kadroları arasında klinik psikologlara göz atmanızı tavsiye ederiz.

İnsanlar bir psikolog ile tanıştığında ne olacağı, nasıl algılandıkları, neye karşı sorumlu oldukları, tavsiye verdikleri veya hep aynı şeyleri söyledikleri konusunda endişelenmektedirler.

Bu nedenle psikoloğa gitmekte tereddüt de edebilirler. Bu nedenle, psikolog tedaviye başlamadan önce ne yapacakları ve tedavinin nasıl ilerleyeceği konusunda daha fazla bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur.

Göztepe psikolog aramanızda siz de eğer bu endişelere sahipseniz, bulduğunuz Göztepe psikoloğuna tüm sorularınızı aktarmalısınız.

Psikolojide her insan özel, benzersiz ve tek olarak kabul edilir. Bu nedenle psikolog danışanlarının hayatlarına başkasının bakış açısından bakarak yardım etmeye çalışır.

Ruhsal problemlerin biyolojik ve sosyal yönlerine dikkat ederek, hastalığı daha biyopsikolojik ve sosyal bir yaklaşımla tedavi ederler.

Tedavi aşamasında hastalığa göre farklı teknikler kullanılabilir. Psikologlar tıp eğitimi almamıştır, bu nedenle tıp eğitimi almadıkları için de ilaç yazamazlar.

Genel yargı ve korkunun aksine, bir psikolog asla, yargıç, yasa koyucu veya ahlakçı değildir. Bu konuyu bir örnekle anlatmak isteriz.

Bir süredir çocuğunuzu kucağınıza aldığınızda ona karşı cinsel bir yakınlık yaşama korkusu yaşıyorsunuz.

Bu durum sizi çok fazla rahatsız ediyor ancak bu düşünceleri ve kaygıları zihninizden atamıyorsunuz.

Artık bu yükün altında ezilmek istemiyorsunuz ve hemen internette yaşadığınız yere yakın Göztepe psikolog seçeneklerini araştırıyorsunuz.

Ancak Göztepe psikolog seçenekleri arasında acaba erkek psikolog mu kadın psikolog mu tercih etmeliyim ikilemine düşüyorsunuz.

Aynı cinsten bir uzman ile görüştüğünüzde belki de sizi yargılayacağını düşünüyorsunuz.

Karşı cinsten bir psikoloğun ise sizi anlamayacağı yönünde endişeleriniz oluyor. Sonra yine Göztepe psikolog seçenekleri arasında uygun psikoloğun çocuk sahibi olmaması gerektiğini düşünüyorsunuz.

O anda aklınıza çocuklu bir psikoloğun karşısında bu durumu anlatamayacağını ve utanacağınızı düşünüyorsunuz.

Hemen Göztepe psikolog seçenekleri arasından daha genç olabilecek uzmanlara yöneliyorsunuz. Bu kez de tekrar zihninizde bazı düşünceler yer almaya başlıyor.

Göztepe semtinde bulduğunuz bu psikoloğun da genç ve dolayısıyla tecrübesiz olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz.

Tüm Göztepe psikolog seçeneklerini kapatıp bir süre daha psikolog desteği almayı erteliyorsunuz. Ancak bu düşünceler peşinizi bırakmıyor.

Öncelikle şunu kesinlikle belirtmemiz gerekir ki psikolog hiçbir zaman yargılayan ve eleştiren bir profesyonel değildir.

Çocuğuna karşı cinsel bir ilgi duymaktan endişelenen kişi bir psikolog için obsesif düşüncelere sahip ve yardım isteyerek kurtulmaya çalışan bir danışandır.

Onu yargılamak ve eleştirmek psikoloğun işi olmadığı gibi haddi de değildir.

Hiçbir uzman bu durumu eleştirmez çünkü psikoloğun odaklandığı şey bu obsesif düşüncelerin sağlıklı düşüncelerle değiştirilmesidir.

Bu nedenle kişinin bu örnekte Göztepe psikolog seçenekleri arasında yadırganacağını ve yargılanacağını düşünmeden doğru uzmanı seçmesi yeterli olacaktır.

Yalnızca Göztepe veya Kadıköy değil Türkiye’de psikoloji bölümünden mezun olan ve çalışma yetkinliği olan hiçbir psikolog bu şekilde etik kuralları çiğnemez.

Psikolog psikolojik danışmanlıkta kültürel, sosyal, normatif veya dini standartlar kullanmadan açık fikirli ve tartışılmazdır. Hiçbir psikoloğu biraz sonra anlatacağımız hikâyenin içinde bulamazsınız.

Eğer bir şekilde denk gelirseniz de mutlaka Türk Psikologlar Derneği’ne şikâyet etmenizi tavsiye ederiz. Göztepe semtinde bulunan bir psikoloğa bir anne ve kızı gelir.

Anne görüşmeye kızından önce girer ve kızının dini inancı olmadığını ve Tanrı’ya inanmadığını size aktarır. Ardından kızının bu düşüncelerden arınmasını çünkü inancı olmayan birinin ruhsal sorunları olduğunu söyler.

Biraz önce de belirttiğimiz gibi sadece Göztepe sınırları içinde değil ülkemizde hiçbir psikolog böyle bir durumda kıza psikolojik destek vermez.

Dini inançlar kişi inansa da inanmasa da kişiye özeldir. Psikolog dini standartları göz önünde bulundurarak psikolojik danışmanlık hizmeti vermez.

Ne yazık ki zaman zaman benzer şekillerde cinsel ve dini tercihlerle alakalı bazı başvuruları kişilerin yakınları tarafından alsak da dediğimiz gibi hiçbir psikolog bu şekilde bir sürece dahil olmaz.

Eğer siz de Göztepe psikolog deneyimine sahipseniz ancak Türk Psikolog Derneği’nin sitesinde de belirtilen etik kurallara bağlı kalınmadığını deneyimlediyseniz, bu durumu ilgili mercilere şikâyet edebilirsiniz.

Ayrıca Göztepe psikolog seçeneklerini araştırdınız ve bulduğunuz Göztepe psikoloğunun size tavsiyede bulunmasını ve sorunuza cevap vermesini bekliyorsunuz.

Göztepe psikologları gibi dünyanın hiçbir yerinde de psikologlar tavsiye veren ve nasihatte bulunan kişiler değillerdir.

Peki o zaman psikolog ne yapar diye soruyorsanız yazımızın devamında buna da değineceğiz. Sizin cevaplayamadığınız soruları bir psikolog da cevaplayamayabilir.

Ancak sizin cevaplamanızı engelleyen bazı sorunları keşfetmenize ve ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

İşte o zaman zaten şikâyet ettiğiniz ve cevap bulamadığınız sorun da ortadan kalkmış olacaktır.

Burada bir psikoloğun işi, kendi çözümünüzü bulmanıza yardımcı olmaktır. Psikolog, bir aynanın yansımalarını anlamamıza yardımcı olan ve kullanılmayan güçleri ve yetenekleri görmemizi sağlayan bir tür aynadır.

Kültürümüzde insanlar genellikle problemlerini ve çözümlenemeyen durumlarını aileleri ve arkadaşları ile paylaşırlar ve bu durumlardan geçici olarak kurtulduklarını hissederler.

Ancak bu durum geçicidir ve asla çözüm değildir. Her şeyden önce etrafınızdaki insanlar sizi yakından tanıyor ve seviyor, bu yüzden adil olamamaktadırlar.

Öte yandan, sizi yakinen tanıdıkları için de sizinle ilgili belirli değer yargıları, şüpheleri ve endişeleri vardır. Bu nedenle size iyi niyetle yardımcı olmaya çalışırlar, ancak önerileri tavsiye ve talimat şeklini alır.

Ancak sorunu çözmek için bunlara ihtiyaç yoktur. Sizde (bilincinizde) anlaşılan ve gerçekleşmeyen süreçleri analiz etmek istiyorsunuz.

Psikolog, size her zaman koşulsuz ve şüphesiz yaklaşan, takdir edebilen ve yanınızda olan kişidir.

göztepe psikolog

Psikoterapi Nedir?

Göztepe psikolog arayışınızda psikoterapist ile görüşmek ve sorunlarınızın üstesinden gelmek istediğinizi varsayarak psikoterapi kavramından bahsetmek isteriz.

Psikoterapi çok yaygın olarak kullanılan bir kavram olmasına rağmen, tanımı konusunda bir fikir birliği olmadığını görüyoruz.

Bunun en önemli nedeni, insan davranışını ve ortaya çıkan, var olan ve nasıl değişebileceği psikolojik sorunları açıklamaya çalışan teoriler doğrultusunda psikoterapiye farklı yaklaşımların geliştirilmiş olmasıdır.

Başka bir deyişle psikoterapinin tanımı farklı kuramsal yaklaşımlara göre değişebilmektedir.

Bu yaklaşımların görüşlerinden bağımsız olarak, psikoterapi hakkında genel bir tanım yapabiliriz.

Kişinin kendi beklentilerine göre duygu, düşünce, davranış ve kişilik özelliklerini değiştirmek için psikolojik ilkelere dayalı klinik yöntemlerin uygulanması veya kişilerarası ilişkilerin kullanılması olarak tanımlanabilir.

Çok farklı ve çok sayıda psikoterapi ekolü vardır. Günümüzde 500’ü aşkın psikoterapi yöntemi geliştirilmiştir.

Yeni psikoterapi yaklaşımlarının tüm geliştiricileri, yaklaşımlarının mevcut diğer yaklaşımlardan daha üstün olduğunu veya sorunları çözmede daha etkili olduklarını iddia etmişlerdir.

Psikoterapi alanındaki bu genişleme, alanda düzensizliğe ve parçalanmaya neden olmuş olabilir.

Hangi psikoterapi ekolünün kabul edilmesi gerektiği konusunda hem uygulayıcılar hem ruh sağlığı uzmanları hem de tercih ettikleri sorunları konusunda yardım arayan kişiler tarafından kafa karışıklığı yaratmaktadır.

Bu durumda psikologların, ruh sağlığı sorunlarına çözüm arayan danışanların hangi psikoterapiye başvurmaları gerektiğini ve hangi terapiyi kullanabileceğini anlamaları için rehberliğe ihtiyaçları vardır.

Tüm psikoterapi yaklaşımları, psikolojik sorunları açıklamak ve iyileştirmek için teorik bilgiye, terapötik yöntemlere ve klinik uygulamalara sahiptir.

Ancak, bu özelliklerin ötesinde, tüm psikoterapilerin ortak noktaları vardır. Her ne kadar Göztepe psikolog faaliyeti gösteren uzmanların tercihleri farklı olsa da ortak noktaları da vardır.

Farklı psikoterapilerin ortak özelliklerini inceleyen birçok çalışma mevcuttur. Klinik kanıtlar bunların tedaviye katkılarının önemini göstermektedir.

Bu nedenle, psikoterapi alanındaki kafa karışıklığını gidermenin bir yolu, psikoterapi okullarının genel ve ayırt edici özelliklerinin karşılaştırmalı bir analizini yapmak olabilir.

Göztepe psikolog seçimi yaparken sizin de çeşitli kaynaklardan bu psikoterapi ekollerini araştırmanız önemli olacaktır.

Göztepe psikolog seçenekleri açısından çok merkezi bir semt olması itibariyle zengindir.

Bir başka deyişle, Göztepe semtinde çok sayıda farklı ekolden yetişen psikolog bulabilirsiniz.

Göztepe psikolog seçenekleri arasında psikanaliz, bilişsel davranışçı yaklaşım, psikodinamik, şema veya varoluşçu yaklaşıma sahip psikologları bulmanız oldukça kolaydır.

Psikoterapilerin paylaştığı en önemli ortak özellikler arasında tedavi edilen kişinin tedaviden beklentileri ya da plasebo etkisinin ilk sırada geldiğini söylemek yanlış olmaz.

İlginç bir şekilde, araştırmalar insanların sırf “tedavi edildikleri” için iyileşeceklerine dair inancının, fiziksel ve psikolojik sorunların azalmasına önemli ölçüde katkıda bulunduğunu gösteriyor.

İyileşme beklentileri, psikoterapötik araştırmalarda terapi başarısının üçte biri kadar etkili olabileceğini göstermiştir.

Psikoterapistler tarafından paylaşılan ikinci önemli ortak özellik, danışan ve hasta arasında iyi bir terapötik güven ilişkisinin olmasıdır.

Bazı yaklaşımlar terapötik ilişkinin iyileşme sürecinde gerekli olduğunu düşünürken, diğerleri bu ilişkiyi iyileşme süreci için sadece gerekli ancak yeterli olmayan bir ön koşul olarak görmektedir.

Araştırmalar, danışan ve terapist arasındaki iyi, güven verici bir ilişkinin tedavi sonuçlarını olumlu yönde etkileyebileceğini göstermiştir.

Yukarıda belirtildiği gibi, psikoterapi belirli teorik temeller, terapötik yaklaşımlar ve klinik uygulamalar açısından diğer psikoterapilerden farklıdır ve danışanlara iyileştirmeler getirdiğini iddia eder.

Bu iddiayı desteklemenin tek yolu, klinik deneyler yapmak ve psikoterapi alan kişileri farklı kontrol gruplarıyla karşılaştırmaktır.

Bu şekilde belirli bir yaklaşımın belirli yöntemlerinin iyileşme beklentileri (plasebo etkisi), terapistin ilişkisi ve terapistin dikkati gibi genel özellikler üzerinde iyileşmeye nasıl katkıda bulunduğunu belirlemeye yardımcı olur.

Psikoterapötik yaklaşım kontrol grubuna göre daha fazla iyileşme sağlıyorsa psikoterapötik yaklaşımların etkili olduğu söylenebilir.

Yazımızın devamında hem farklı terapi ekollerini hem de neden Göztepe psikolog seçiminde bizi tercih edebilirsiniz sorusunun cevabını arayacağız.

göztepe psikolog

Göztepe Psikolog Tercihinde Hangi Ekolü Seçmeli?

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT), duygu, düşünce ve davranışlara odaklanan ve teorilerini ve yöntemlerini uyarlayan bir terapötik modeldir.

Tüm psikoterapi modelleri arasında bilişsel davranışçı terapi, birçok ruh sağlığı sorunu için en çok çalışılan, klinik olarak kanıtlanmış ve en yaygın olarak kullanılan tedavidir.

Psikoterapi sürecinin ilk aşamalarında danışan şikayetleri değerlendirilir, tedavi odağı belirlenir, psikoterapi planları geliştirilir ve ilgi alanında çalışma başlatılır.

Psikolog danışanıyla birlikte, danışanın zorluklarının ardındaki düşünce ve davranış kalıplarını ortaya çıkarırlar.

Psikolog ve danışan ayrıca mevcut sorunların danışanın günlük yaşamını ve danışanın kendine özgü düşünce, duygu ve davranış döngüsünü nasıl etkilediğini keşfederler.

Bu açıdan tedavi planına göre danışana özel bilişsel davranışçı terapi kullanılır. Göztepe psikolog seçenekleri arasında bu sebeple bilişsel davranışçı yöntemi uygulayanlara öncelik verebilirsiniz.

Semptomların biraz hafifletilmesine ek olarak, danışanın hayatında gelecekte tekrarlamaları önlemek için ek araştırmalar yapılacaktır.

Bilişsel davranışçı terapi müdahaleleri öncelikle duygu tanıma, bilişsel tanıma, Sokratik sorgulamalardır.

Ayrıca davranış deneyleri, çatışmalar, modelleme, gevşeme egzersizleri, bilişsel yeniden yapılandırma ve etkinlik kayıt formlarıdır.

Göztepe psikolog seçeneklerini incelediğinizde Mentalium Psikoloji uzman psikologlarının da en sık bilişsel davranışçı yöntemleri uyguladığını görebilirsiniz.

Şema terapi, Jeffrey Young tarafından bilişsel davranışçı terapi, kişilerarası terapi, gestalt terapi, psikodinamik terapi, bağlanma ve nesne ilişkileri teorisi gibi birçok teknik ve teorinin bir araya getirilmesiyle geliştirilmiştir.

Şema terapi bu yönden bu ekollerinden hepsinden bazı esintiler taşımasıyla dikkat çekmektedir. Göztepe psikolog arayışınızda bu ekolü bu nedenle tercih edebilirsiniz.

Narsistik ve borderline kişilik bozukluğu gibi kronik kişilik bozuklukları için özel olarak tasarlanmış şema terapi, kronik depresyon, çocukluk çağı travmaları, yeme bozuklukları, çift sorunları gibi klinik sorunları da ele alır.

Şema terapi bir şema tanımlar. Şemalar, özellikle erken yaşam deneyimlerine dayanarak insanların kendilerini, başkalarını ve dış dünyayı tanımalarının bir yolu olarak kabul edilir.

Çocukluk çağı olaylarıyla başa çıkmaya yardımcı olan bu şemaların gelecekte işlevsellikte düşüşe yol açabileceği gözlemlenmiştir.

İlk aşamada şema terapinin amacı, danışanların şemalarını tanımlamalarına ve şemalarının kaynağını anlamalarına yardımcı olmaktır.

Şema terapist, değerlendirme sürecinde danışanları şema modeli hakkında eğitir.

Bu sayede danışan, uyumsuzluk konusunda ne yapacağını ve bu yöntemlerin şemayı nasıl kalıcı hale getirdiğini bilir.

Değişim aşaması, kar/zarar analizi, pasta grafikler, çok boyutlu değerlendirmeler ve veri toplama gibi yöntemleri kullanarak işlev bozukluğu fikrini değiştirmeye ve işlevsel düşünmeyi geliştirmeye çalışır.

Role play, sandalye çalışması ve hayal gücü uygulaması gibi teknikleri kullanarak, danışanlara şemayı geliştirmeye ve duygularını ifade etmeye yardımcı olan erken deneyimleri yeniden yaşamaları için alan verilir.

Bu sürecin amacı, bireyin belirli bir olay tarafından tetiklenen şema hakkındaki farkındalığını artırmak ve o olaya daha iyi bir yanıt öğrenmektir.

Göztepe psikolog hizmeti de veren kurumumuzda şema terapi uygulayan uzman psikologlarımız bulunmaktadır.

Psikodinamik psikoterapi, Sigmund Freud’un psikanalitik kuramından yola çıkmıştır.

Ayrıca psikodinamik ekol, Erik Erikson, Anna Freud, Carl Jung, Alfred Adler gibi birçok kuramcının kuramlarını bünyesine katarak geliştirilmiş psikoterapötik bir yaklaşımdır.

Psikanaliz, ego psikolojisi, nesne ilişkileri ve kendilik psikolojisi gibi teoriler, psikodinamik terapiyi geliştiren ve etkileyen başlıca teorilerden biridir.

Psikodinamik yaklaşım, insanların duygu, düşünce, davranış ve erken deneyimlerinin altında yatan bilinçdışı süreçlere odaklanır. Pek çok Göztepe psikolog arkadaşlarımız bu yaklaşımı benimsemiştir.

Terapide terapist ve danışan arasında kurulan terapötik ilişki, danışanın içsel ve kişilerarası ilişkileri sayesinde önemlidir.

Ayrıca geçmiş deneyimlerin şimdiki zamana etkisi, bilinçsizce çeşitli savunma mekanizmalarından ve iç çatışmalardan itilen duygu ve düşünceler sayesinde mantıklıdır.

Psikodinamik terapinin amacı bilinçdışı süreci bilinçlendirerek iç görü kazanmak ve uyumsuz savunma mekanizmalarını daha işlevsel hale getirmektir.

Ayrıca benliğin bilinmeyen yönlerini keşfetmek, daha olgun ve dengeli bir ego geliştirmektir.

Aynı zamanda geçmiş ilişki kalıplarının etkisiyle oluşan güncel ilişki tarzlarını keşfederek daha sağlıklı kişilerarası ilişkiler kurulmasına ve tekrarlayan kalıpların çözülmesine yardımcı olmayı amaçlar.

Psikanaliz, insan zihnini üç katmanda inceler: psikanalizde olduğu gibi bilinçli, bilinç öncesi ve bilinçdışı, ancak geleneksel psikanalizden daha esnektir.

Psikanalizde kullanılan serbest çağrışım, terapötik iletişim, yorumlama gibi teknikler bilinçdışı süreci anlamak için kullanılır.

Göztepe psikolog arayışında olanlar arasında bu yaklaşımı özellikle çok uzun süreler dahi psikolog desteği alma konusunda motivasyonu olan kişilere önermekteyiz.

Gottman Çift Terapisi, 1970’lerden günümüze araştırmalara dayanır ve ortak bir anlam yaratmayı ve çatışmaları yapıcı bir şekilde yönetmek için gereken becerileri öğretmeyi amaçlar.

Bu, John & Julie Gottmann tarafından geliştirilmiş, bilimsel olarak kanıtlanmış bir çift terapisi yaklaşımıdır. Gottman Çift Terapisi süreci dört aşamadan oluşur.

İlk aşama ilişki değerlendirme süreci, ikinci aşama tedavi süreci, üçüncü aşama izleme süreci ve dördüncü aşama sonlandırma süreci olarak adlandırılır.

İlişki değerlendirme süreci, kapsamlı değerlendirme araçlarını kullanan ölçümler, yapılandırılmış çiftler ve bireysel değerlendirme görüşmelerinden oluşur.

Bu aşamalardan sonra uzman ilişki değerlendirmesi yapar ve çiftle oluşturulan plana göre tedavi sürecinin başladığı bir yol haritası geliştirir.

Haftalık olarak belirlenen gün ve saatlerde ilgili hedefler üzerinde çalışılarak tedavi süreci devam eder.

Görüşme çiftler halinde yapılacaktır. İlişki değerlendirme sürecinde belirlenen hedefler tamamlandıktan sonra seans sıklığı giderek azalır ve süreç sona erer.

Tedavi süreci tamamlandıktan sonra çift ile 6 ve 12 aylık aralıklarla takip görüşmeleri yapılacaktır.

Çiftin tedavi sonrası nüks etme zorluğunu veya potansiyelini ortadan kaldırmak veya riski azaltmak için gerekli müdahaleler takip görüşmesinde sağlanır.

Eğer siz de Göztepe psikolog seçeneklerini inceliyorsanız, kurumumuzda çift terapisi desteğinin verildiğini belirtmek isteriz.

Deneyimsel oyun terapisi, ilişkisel oyun terapisini çocuk merkezli oyun terapisi yaklaşımıyla birleşerek Byron E. Norton ve Carol Crowell Norton tarafından geliştirilmiş bir yönlendirilmemiş oyun terapisi modelidir.

Bu yöntem travma, bağlanma sorunları, uyku, yeme ve tuvalet sorunları, kaygı bozukluklarında uygulanır.

Ayrıca korku, çocuk depresyonu, boşanma sonrası uyum sorunları, ruhsal sıkıntı ve benlik saygısı sorunları gibi durumlarda kullanılmaktadır.

Psikolog çocuğa eğlenceli bir ifade verirken, aynı zamanda çocuğa hayatını yönlendirmesi için alan verir.

Deneyime dayalı oyun terapisi, ikonik oyun geliştiren 2-11 yaş arası çocuklar için uygundur.

Bunu yaparken psikolog, çocuğun deneyimini, hayatındaki çatışmaları nasıl algıladığını ve bu çatışmalara nasıl çözümler üretebileceğini ve çocuğun oyundaki rollerini ve eylemlerini anlamaya çalışır.

Metaforu analiz eder. Oyunla desteklenen ve cesaretlendirilen çocuklar, bu yönlendirilmemiş oyun sayesinde sorunlarını, korkularını, endişelerini ve hayal kırıklıklarını daha derinden ifade etme fırsatı bulurlar.

Çocuk terapisi çocuk psikoloğu tarafından uygulanmalıdır. Özellikle bu noktada hem eğitim hem de tecrübe yönünden çocuklar üzerine yoğunlaşmış psikolog daha verimli olacaktır.

Göztepe psikolog alternatifleri arasında çocuk alanında da hizmet veren Mentalium Psikoloji bu yönüyle ön plana çıkmaktadır.

Deneyimsel oyun terapisi konusunda eğitimi olan çocuk psikoloğumuz yalnızca Göztepe şubemizde hizmet vermektedir.

Bugünkü yazımızda Göztepe psikolog arayışında olan kişiler için Göztepe ‘de nasıl en iyi psikoloğu bulabilecekleri hakkında bilgi vermeye çalıştık.

Eğer siz de Göztepe şubemizden psikolog desteği almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.