Mentalium Blog

sosyal anksiyete testi

Sosyal Anksiyete Testi: 3 Soru 3 Cevap

Sosyal anksiyete bozukluğu, kişinin sosyal ortamlarda yaşadığı aşırı kaygı, korku veya endişe halinin süreklilik kazanması ve kişinin bazı kaçınma eylemlerinde bulunması halidir. Sosyal anksiyete bozukluğu ciddiye alınması gereken ve kişinin yaşantısında çok ciddi olumsuz etkiler yaratabilen bir ruhsal bozukluktur. Yazımızın devamında sosyal anksiyete testi sayesinde siz de sosyal kaygı sorunu yaşayıp yaşamadığınızı değerlendirebilir ve bir psikolog ile görüşmeye başlayabilirsiniz. Eğer siz de psikolog desteği almak isterseniz bizden randevu alabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki sosyal anksiyete testi tanı koydurmaz, sadece bir sorun olup olmadığını düşündürerek bir uzman psikolog yardımı almanıza ön ayak olabilir.

Devamını Oku

depresyondan kurtulmak

Depresyondan Kurtulmak İçin 7 Altın Öneri

İki haftadan uzun süredir kendinizi isteksiz, mutsuz, huzursuz, yorgun, çaresiz veya karamsar mı hissediyorsunuz? Üstelik bu hisler günün büyük çoğunluğunda devam ediyor ve sizin yaşantınızı olumsuz yönde etkiliyor mu? Eğer bu sorulara cevabınız evet ise depresyonda olabilirsiniz. Peki depresyondan kurtulmak ister misiniz? Depresyondan kurtulmak için ne yapmalısınız? Bunun için bir psikolog ile görüşmek yapılacak en mantıklı adımdır. Eğer siz de bir psikolog ile görüşmek ve depresyondan kurtulmak isterseniz, bizden randevu alabilirsiniz.

Devamını Oku

istanbul terapist

İstanbul Terapist: 3 Soru 3 Cevap

Büyük bir şehirde mi yaşıyorsunuz? Peki sizce büyük şehirlerde yaşamak daha az kalabalık şehirlerde yaşamdan daha mı stresli? Büyük şehirlerde yaşayan okurlarımızın birçoğu şu anda bu soruya koşulsuz şekilde evet diyorlardır. Gerçekten de İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde yaşam çok daha stres ve kaos içerisinde geçmekte. Peki daha çok strese maruz kalan kişilerin daha çok psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğunu düşünüyor musunuz? Bu soruya alandaki uzmanlar olarak biz cevap verelim. Kesinlikle evet. Eğer siz de stresle başa çıkabilmek için neler yapmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyun ve bizden psikolog desteği alın.

Devamını Oku

depresyon tedavi

3 Soruda Depresyon Tedavi Süreci

Çok mutsuz olduğunuz anlarda neler yaparsınız? Kendinizi çok kötü hissettiğinizde aldığınız güzel bir haber sizi içinde bulunduğunuz duygudurumdan çıkarır mı? Eğer depresyonda değilseniz, bu soruya vereceğiniz cevap evet olacaktır. Depresyon denildiği zaman aklımıza ilk gelen mutsuz bir yüzdür ancak depresyon sadece mutsuzlukla ilişkilendirilecek bir ruhsal sorun değildir. Her şeyden önemlisi depresyon tedavi gerektiren bir hastalıktır. Depresyonun en sık görülen belirtisi mutsuzluktur ancak sıradan ve geçici bir mutsuzluk hali değildir. Bu nedenle depresyon tanısı alabilmek için kişinin bazı kriterleri karşılaması gerekmektedir. Depresyon tedavi edilmezse ciddi sorunlar yaratabilecek bir ruhsal rahatsızlıktır. Eğer siz de depresyon tedavisi görmek istiyorsanız, uzman psikolog kadromuzdan bu konuda destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

kadıköy evlilik terapisti

Kadıköy Evlilik Terapisti Arıyorsanız: 3 Soru 3 Cevap

Hiçbir evlilik mükemmel değildir. Her evlilikte çatışmalar, tartışmalar, kavgalar veya anlaşmazlıklar olabilir. Evlilik süresince kendimizi çok mutsuz hissettiğimiz zamanlar kadar mutlu anlarımız da var olabilir. Mutsuz anlarımız bizim evliliğimizin kötü gittiğini göstermez. Evliliğimizde hep neşe ve kahkahalar olmaz elbette ancak bir evlilik kronik sorunlara sahip olabilir. Bu kronik sorunlar çoğaldığında ve artık ilişki çıkmaza girdiğinde boşanma kaçınılmaz hale gelebilir. Ancak boşanma öncesinde ilişki için yapılabilecek pek çok şey vardır. Bunlardan en önemlisi bir ruh sağlığı profesyoneli ile görüşmektir. İlişki sorunları ve evlilik problemleriyle çalışan ruh sağlığı profesyoneline evlilik terapisti adı verilir. Eğer sizin de Kadıköy evlilik terapisti arayışınız mevcutsa, Mentalium Psikoloji olarak psikolog kadromuzla siz yardımcı olabiliriz.

Devamını Oku

kadıköy terapist

Kadıköy Terapist Arayışında 3 Soru 3 Cevap

En özel anlarınızı, kimseyle paylaşamadığınız sırlarınızı veya söylemekten dahi utandığınız bazı yanlarınızı kime anlatırsınız? Bazılarımız en yakın arkadaşıyla paylaşabilir, bazıları ailesinden başkasıyla paylaşamayacağını söyler, bazısı ise eşim benim en büyük sırdaşım der. Zaman zaman kendimizle alakalı bazı şeyleri ise herkesten saklayabiliriz. İşte bu anlatamadığımız ve paylaşamadığımız şeyleri anlatabileceğimiz ve en çok güvenebileceğimiz kişi terapistimiz olabilir. Terapist bizim arkadaşımız veya dostumuz değildir ve işte bu sebeple duygularını katmadan bizi dinleyebilir. Arkadaşlarımız ise duygularını katarak dinleyebilecekleri için sübjektif yorumlarda bulunabilirler. Eğer sizin de anlatmanız gereken bazı şeyler varsa, Kadıköy terapist arayışınız için Mentalium Psikoloji psikolog kadrosu doğru adres olabilir.

Devamını Oku

 

kadıköy emdr

Kadıköy EMDR Terapisti Arayışınız Mı Var?

EMDR (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme), etkili ve oldukça verimli bir psikoterapi yönelimidir. Bu yöntem ilk kullandığı dönemden itibaren günümüze kadar milyonlarca insanın ruhsal sorunlarından kurtulmasını sağlamıştır. EMDR yöntemi sayesinde birçok insan farklı farklı ruhsal sorunlarından kurtulmakta ve yaşamını iyileştirmektedir. Kadıköy EMDR uygulamalarının sıkça uygulandığı bir bölgedir. Birçok Kadıköy EMDR terapisti mevcuttur ve Mentalium Psikoloji uzman psikolog kadromuzda da bu yöntemi uygulayan psikologlar bulunmaktadır. Eğer siz de Kadıköy EMDR terapistleri arayışına sahipseniz, bizden randevu alabilirsiniz.

Devamını Oku

en iyi psikolog

En İyi Psikolog Kimdir: 3 Soru 3 Cevap

İnsan yaşamı durağan değildir. Ortalama insan ömrüne 75 yıl desek bu uzun sürenin tamamının aynı akışta ilerlemesi mümkün müdür? Zaman zaman kendimizi kötü hisseder zaman zaman kendimizi iyi hissedebiliriz. Bazı dönemlerde ise sorunlarımız kronik hale gelebilir. Bu dönemlerde psikolog ihtiyacı hissederiz. Bu ihtiyacı hissederken de nasıl ameliyat olacağımızda en iyi cerrahı tercih etmek istiyorsak, ruh sağlığımız için de en iyi psikolog arayışında oluruz. Peki en iyi psikolog kimdir? Bu tanım herkese göre değişir mi? Yazımızın devamında bu soruya ve en iyi psikoloğu seçmek için nelere bakmak gerekir sorusuna cevaplar arayacağız.

Devamını Oku

psikolog ve psikiyatri farkı

3 Soruda Psikolog ve Psikiyatri Farkı Nedir?

Vücudumuzun herhangi bir yerinde fiziksel bir ağrı hissettiğimizde tedirgin oluruz. Her yıl atlattığımız basit soğuk algınlığı için bile doktora gidebiliyoruz. Peki ruhumuzun vücudumuzdan ne eksiği var? Elle tutup gözle göremediğimiz için mi bir ruh sağlığı uzmanı ile görüşmekten bazen kaçınıyoruz? Peki bir ruh sağlığı uzmanı ile görüşmeye karar verdik diyelim. Hangi uzman ile görüşeceğiz? Psikolog mu psikiyatri uzmanı mı benim ihtiyacımı karşılayacak? Yazımızın devamında psikolog ve psikiyatri farkı ve bu iki uzmanın sorumluluklarını inceleyeceğiz. Eğer bir psikolog ile görüşmek ve sorunlarınıza çözüm bulmak isterseniz, bizden destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

akran zorbalığı

3 Soruda Akran Zorbalığı ve Akran Baskısı

Çocuklarımız belli bir yaş itibariyle sosyal bir çevre edinmeye ve bu sosyal çevreye adapte olma sürecine girerler. Bazen bu adaptasyonun önünde bazı engeller mevcut olabilir. Akran baskısı veya akran zorbalığı da bu engeller arasındadır. Akran zorbalığı ve akran baskısı çocuğun ruhsal gelişimine ciddi zararlar verebilir ve yetişkin dönemlerde ortaya çıkan bazı sorunlara da kaynak olabilir. Eğer çocuğunuzun akran baskısı veya akran zorbalığı mağduru olduğunu düşünüyorsanız bizden randevu alabilirsiniz.Psikolog kadromuzla size destek vermeye hazırız.

Devamını Oku

kadıköy psikolojik danışmanlık merkezi

Kadıköy ‘de Doğru Psikolojik Danışmanlık Merkezi ‘ni Seçmek

Birçoğumuz zaman zaman ruhsal sorunlar yaşayabiliriz ve bu sorunların üstesinden gelmekte zorlanabiliriz. Kendi başımıza çözemediğimiz sorunlarda başvurduğumuz yerler bizi bazen çok daha karmaşık süreçlere itebilir. Sorunları çözme yöntemi olarak alkol, madde vb. yanlış yöntemlere başvurmak gibi sorunlar üreten bir yönteme başvurmak yerine bir psikolojik danışmanlık merkezinden destek almak daha değerlidir. Kadıköy psikolojik danışmanlık merkezi yoğunluğu açısından çok yüksek bir ilçedir. Eğer siz de sorunlarınızı tek başınıza çözemiyor ve destek talep ediyorsanız, Mentalium Psikolojik Danışmanlık Merkezi psikolog kadrosuyla hizmetinizdedir.

Devamını Oku

ağır depresyon belirtileri

3 Soruda Ağır Depresyon Belirtileri

Kendisini hiç mutsuz hissetmeyen biri var mıdır diye düşündünüz mü hiç? Hiç çaresizliği ya da karamsarlığı yaşamamış biri olduğunu düşündünüz mü? Hiç ağlamayan bir insan var mıdır ve bu durum sağlıklı olarak adlandırılabilir mi? Bu belirttiklerimiz ağır depresyon belirtileri olarak adlandırılan yakınmaların sadece bazılarıdır. Ağır depresyon belirtileri arasında ayrıca huzursuzluk, gerginlik, öfke, isteksizlik, enerji azlığı, yorgunluk, kilo değişimi ve cinsel istekte azalma görülebilir. Depresyon bu durumların hepsinin varlığı halinde ortaya çıkmayabilir ancak bazılarının varlığı depresyonun varlığını düşündürebilir. Eğer siz de bu belirtileri yaşıyorsanız, bizimle iletişime geçebilir ve psikolog desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

stres ve depresyon testi

3 Soruda Stres ve Depresyon İlişkisi

Stres ve depresyon birbirinden asla ayrılmayan çok sıkı dostlardır. O kadar iyi dostlardır ki biri ortadan kalktığında diğeri de kendisini çok yalnız hisseder. Stres ve depresyon birbirini çok fazla tetikleyen iki ruh halidir. Aslında stres hayatımızın kaçınılmaz bir parçası ve aşırı boyutlara gelmedikçe zararsızsa da depresyon için aynı şeyi söyleyemeyiz. Stres için bir hastalık tanımı yapamayız ancak depresyon bir ruhsal rahatsızlıktır. Birbirini bu kadar çok tetikleyen ikiliyi biraz daha yakından tanıyalım ve ardından bir test uygulayalım, ne dersiniz? Eğer siz de kendinizi aşırı stresli veya depresif hissediyorsanız, bizimle iletişime geçerek psikolog desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

 

3 Soruda İstanbul’da Psikolog Olmak

Zor zamanlar geçirdiğimizde bu zamanlarda yaşadıklarımızı birileriyle paylaşmak isteriz. İşte bu noktada ilk başvurduğumuz insanlar genellikle aile üyeleri veya arkadaşlardır. Şimdi hafızamızı biraz zorlayalım ve biraz düşünelim. Kaç tanıdığımıza yaşadığımız bir hissi veya aklımıza gelen düşünceleri anlattığımızda bizi yargılamadı? Kaçı iyi niyetli de olsa tavsiye vermeye kalkıp bizi dinlemedi bile? Kaç tanıdığımız bizi yaşadıklarımız veya zihnimizden çıkaramadığımız düşüncelerimiz hakkında bizi suçlamadı? Bunların bir kısmını yaşadık, bir kısmını da belki yaşayacağız. Psikoloğunuz bu noktada sizin en yakınınızdan farklılaşarak devreye girebilir. Psikolog olmak bu nedenle çok kıymetlidir ancak bazı yerlerde psikolog olmak daha da zordur.

Devamını Oku

tekrarlayan depresyon

3 Soruda Tekrarlayan Depresyon Nedir?

Tekrarlayan depresyon tedavi edilebilir ancak profesyonel destek gerektirir. Tekrarlayan depresyon tedavisi için Mentalium Psikoloji uzman psikolog kadrosuyla size destek verebilir.

Devamını Oku

kadıköy psikolog

Kadıköy Psikolog Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Kadıköy’de donanımlı, yetkin ve konusunda uzman olan psikolog kadromuzla Mentalium Psikoloji olarak hizmetinizdeyiz. Eğer siz de tek başınıza çözemediğiniz sorunlar konusunda yardım almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

sınav kaygısı belirtileri

3 Soruda Sınav Kaygısı Belirtileri Nelerdir?

Sınavlar hayatımızın değişmez bir gerçeği. Hep var oldular, varlar ve var olacaklar da. Sınav dediğimizde ilk, orta ve yüksek öğretim kurumlarında öğrencilerin rutin hale gelen ve bilgileri test eden araçlar gelmemelidir. İş mülakatları da bir sınavdır neticede. Bugünkü yazımızda geleneksel sınavlar üzerine yoğunlaşacağız. Sınav kaygısı nedir ve sınav kaygısı belirtileri nelerdir sorularına yanıtlar arayacağız. Ama öncelikle kaygı kavramını incelememiz gerekir.

Devamını Oku

lohusa depresyonu

3 Soruda Lohusa Depresyonu Nedir?

Depresyon, dünyada en sık görülen ruhsal sorunların başında gelmektedir. Depresyon bu kadar yaygınken farklı türleri de incelenmektedir. Depresyon türleri arasında lohusa depresyonu ön plana çıkmaktadır. Lohusa depresyonu tedavi edilebilir bir ruhsal sorundur ve müdahale edilmesi hem kişinin kendisi hem de bebek başta olmak üzere yakınları için de oldukça önemlidir. Lohusa depresyonu tedavisi için bize ulaşabilir ve psikolog desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

mindfulness egzersizleri

4 Adımda Mindfulness Egzersizleri

Hayatımızda birçok önemli anı kaçırmaktayız. Güzel anları kaçırdığımız gibi geçmişte yaptığımız hatalara da odaklanmaktan kaçınamayabiliriz. Mindfulness egzersizleri bu noktada bizim için oldukça önemlidir. Mindfulness egzersizleri öğrenilebilir ve kolaylıkla uygulanabilir. Eğer siz de uzman psikolog kadromuzdan destek almak ve ana odaklanmak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

sınav kaygısıyla başa çıkma yolları

3 Maddede Sınav Kaygısıyla Başa Çıkma Yolları

Sınavlar hayatımızın kaçınılmaz gerçeği. Sınav kaygısı pek çok kişinin yaşamını oldukça olumsuz etkileyen bir duygudurumdur. Bugünkü yazımızda sınav kaygısıyla başa çıkma yolları ve yöntemleri üzerine paylaşımda bulunacağız. Eğer siz de sınav kaygısıyla başa çıkma yolları ile alakalı destek arıyorsanız, bizden psikolog desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

mevsimsel depresyon belirtileri

3 Soruda Mevsimsel Depresyon Belirtileri

Mevsimler ruh halimizi oldukça fazla etkileyebilir. Yaz aylarında daha mutlu, sonbahar veya kış aylarında daha hüzünlü olabiliriz. Geçici bu ruh halleri dışında mevsimsel depresyon belirtileri sergilediğimizde ise bu bir ruhsal rahatsızlığa dönüşmüş demektir. Mevsimsel depresyon belirtileri sergiliyorsanız, uzman psikolog kadromuzla size destek vermeye hazırız.

Devamını Oku

anksiyete atağı belirtileri

3 Maddede Anksiyete Atağı Belirtileri

Kaygı insanlarda en sık görülen duygulardan biridir. Kaygı belli bir seviyede sağlıklıdır ancak aşırı kaygı hem kişinin yaşantısını olumsuz etkiler hem de kronik hale gelebilir. Bu nedenle aşırı kaygı anksiyete bozukluğu olarak adlandırılabilir. Anksiyete bozukluğu ataklar halinde seyredebilir. Anksiyete atağı belirtileri gösteren kişi bu durumdan kurtulmak için ihtiyaç dahilinde ilaç tedavisine ek olarak psikolog desteği almalıdır. Mentalium Psikoloji olarak size uzman psikolog kadromuzla destek olabilmemiz için bizden randevu alabilirsiniz.

Devamını Oku

unipolar depresyon

Unipolar Depresyon Nedir?

Hepimiz zaman zaman mutsuzluk yaşarız ancak unipolar depresyon ile geçici mutsuzluklarımız birbirinden çok farklıdır. Eğer siz de unipolar depresyon sorunu yaşıyor ve depresyon tedavisi görmek istiyorsanız, uzman psikolog kadromuz size destek vermeye hazırdır.

Devamını Oku

doğum sonrası psikoz

Doğum Sonrası Psikoz Nedir?

Gebelik dönemi bir kadının ömrü boyunca yaşadığı en güzel ancak en zor dönemdir. Gebelik dönemi sonrasında ise bazı kadınlar bir takım ruhsal sorunlarla karşı karşıya kalabilirler. Doğum sonrası psikoz da bu sorunların en önemlileri arasındadır. Eğer siz de doğum sonrası psikoz belirtileri gösteriyorsanız, zaman kaybetmeden uzman psikolog kadromuzdan destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

 

yüksek işlevli anksiyete

Yüksek İşlevli Anksiyete Nedir?

Yüksek işlevli anksiyete bozukluğu varlığında tikler, elde titreme, aşırı mükemmeliyetçi davranışlar, kontrolcü davranış modelleri ve üstün başarıya yönelik kaygılı düşünceler görülebilir. Yüksek işlevli anksiyete bozukluğu genel anlamda kişinin anksiyete belirtileri olarak adlandırdığımız bazı bulguları bastırmasıyla gözlemlenebilir. Yüksek işlevli anksiyete kişinin dışardan belki aşırı kaygılı biri olduğunu göstermese bile yine de psikolog ve ilaç desteğiyle mutlaka tedavi edilmelidir.

Devamını Oku

tükenmişlik sendromu testi

Tükenmişlik Sendromu Testi

Tükenmişlik sendromu, adından da anlaşılabileceği üzere kişinin kendisini aşırı yorgun, bitkin, umutsuz hissedebileceği bir ruhsal sorundur. Tükenmişlik sendromu özellikle iş hayatında stresin sürekli var olduğu kişilerde gözlemlenmektedir. Tükenmişlik sendromu testi ile siz de kendi tükenmişlik seviyenizi ölçebilir ve profesyonel desteğe ihtiyacınız olup olmadığını değerlendirebilirsiniz. Mentalium Psikoloji uzman psikolog kadrosundan destek alarak bu süreci atlatmak isterseniz bizden randevu alabilirsiniz.

Devamını Oku

depresyonu yenmek için

5 Soruda Depresyonu Yenmek İçin Ne Yapmalı?

Depresyon kişinin kendini süreklilik oluşturacak şekilde mutsuz, huzursuz, gergin, isteksiz, çaresiz, karamsar hissetmesine neden olan bir ruhsal bozukluktur. Depresyondaki kişi hayatıyla ilgili olumsuz bazı düşüncelere sahiptir ve bu durum tüm hayatını olumsuz etkiler. Depresyonu yenmek için yapılması gerekenler arasında yaşam koşullarını değiştirmek, psikolog desteği almak ve egzersiz yapmak gerekebilir. Eğer siz de depresyon tedavisi almak isterseniz, uzman psikolog kadromuzdan destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

kumar bağımlılığı tedavi

2 Adımda Kumar Bağımlılığı Tedavi Yöntemleri

Kumar bağımlılığı tedavi yöntemleri genellikle psikolog eşliğinde gerçekleşen psikoterapi ve psikiyatrist kontrolünde yürütülen ilaç desteğidir. Kumar bağımlılığı tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilir, kumar bağımlılığı tedavisi almak için bizden randevu alabilirsiniz.

Devamını Oku

yaygın anksiyete bozukluğu

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Zaman zaman kaygılanır ve endişeleniriz. Üstelik bizi endişelendiren veya kaygılandıran bazı olaylar varsa bu duygular oldukça doğaldır. Ancak bu duygular aşırı ve sürekli hale gelirse yaygın anksiyete bozukluğu meydana gelebilir. Yaygın anksiyete bozukluğu kişinin yaşantısını olumsuz yönde etkileyen bir ruhsal rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık ilaç ve psikoterapi sayesinde tedavi edilebilir. Eğer siz de yaygın anksiyete bozukluğu tedavisi almak ve uzman psikolog kadromuzdan destek almak isterseniz, bize ulaşıp randevu alabilirsiniz.

Devamını Oku

kumar bağımlılığı testi

Kumar Bağımlılığı Testi

Kumar bağımlılığı testi, kumar bağımlılığı belirtileri göz önüne alınarak değerlendirilmiş ve hazırlanmıştır. Kumar bağımlılığı testi tanı koydurmaz ancak psikolog veya psikiyatrist gibi ruh sağlığı uzmanlarıyla bu konuyu daha detaylı konuşmanıza gerek olup olmadığını değerlendirmenize yardımcı olur. Eğer siz de bu testin sonucunda kumar bağımlılığı sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, daha detaylı bir değerlendirme için bizden randevu talep edebilirsiniz.

Devamını Oku

depresyon ne demek

4 Soruda Depresyon Ne Demek?

Bugünkü yazımızda depresyon ne demek sorusuna yanıt arayacağız ve bu soruya toplumda depresyon ile ilgili en sık bilinen yanlışlar üzerinden yanıtlar vereceğiz. Bu arada şunu da eklemeden geçemeyiz. Depresyon, birçok yöntemle tedavi edilebilen bir hastalıktır. Depresyon tedavisi hakkında bilgi almak ve psikolog desteği için başvurmak amacıyla bizden randevu alabilirsiniz.

Devamını Oku

anksiyete bozukluğu tedavisi

3 Soruda Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Anksiyete bozukluğu, beynin herhangi bir tehlike ya da kişi için bir tehdit yaşamamasına rağmen kendini tehlike altında hissetmesi halidir. Anksiyete bir diğer adıyla aşırı kaygı olarak bilinir. Kısacası, anksiyete bozukluğu, kişinin kaygı hissedeceği herhangi bir durum olmasa da aşırı kaygı yaşamasıdır. Anksiyete bozukluğu tedavisi psikolog desteğiyle mümkün bir ruhsal rahatsızlıktır.

Devamını Oku

erteleme

3 Adımda Erteleme Davranışı İle Başa Çıkma

Erteleme, yapmamız gereken bir işi başka bir zaman dilimine bırakma işlemidir. Erteleme davranışı bazı kişiler için kronik hale gelmiş ve bir alışkanlık halini almış olabilir. Erteleme davranışını sonlandırmak süreklilik ve bir yaşam tarzı halini aldığında kişiyi hem zorlar hem de değiştirmek zorlaşabilir. Aslında hepimiz zaman zaman bazı şeyleri erteleyebiliriz ve bu durum hayatın akışında yer alabilir.

Devamını Oku

 

depresyon psikolog

Depresyon Psikolog Desteğiyle Geçer Mi?

Depresyon, mutsuzluk, huzursuzluk, isteksizlik, çaresizlik veya karamsarlık gibi bazı belirtilerle kendisini gösteren, iki haftadan uzun süren ve günün çoğunda etkisini gösteren bir ruhsal bozukluktur. Depresyon tedavisi iki şekilde gerçekleşir. Bunlardan biri psikolog desteğiyle gerçekleşen psikoterapi, diğeri ise antidepresan ağırlıklı ilaç tedavisidir. Depresyon psikolog desteğiyle ve ilaç tedavisinin gerekli olduğu durumlarda kullanılmasıyla tedavi edilebilir. Eğer siz de depresyon tedavisi almak isterseniz, bizden randevu alabilirsiniz.

Devamını Oku

 

kumar bağımlılığı psikolog

Kumar Bağımlılığı Psikolog Desteğiyle İyileşir Mi?

Kumar bağımlılığı, ciddiye alınması gereken ve irade meselesi olarak görülmeyecek bir psikiyatrik rahatsızlıktır. Kumar bağımlısı kumar oynamayı durdurmakta zorlandığı için psikososyal destek almadan kendi başına uzun vadede kumardan uzak kalabilmesi mümkün değildir. Bu nedenle kumar bağımlılığı tedavisi var olan ve mutlaka profesyonel destek alınması gereken bir ruhsal sorundur. Eğer siz de kumar bağımlılığı tedavisi almak isterseniz, psikolog kadromuzdan randevu alabilirsiniz.

Devamını Oku

 

hamilelikte panik atak

4 Soru 4 Cevap: Hamilelikte Panik Atak

Panik atak, herhangi bir tehdit veya tehlike altında olmamasına rağmen kişinin tehlike veya tehdit altındaymış gibi tepki verdiği, kaygılandığı veya korktuğu bir ruhsal rahatsızlıktır. Her dönemde olabileceği gibi hamilelikte panik atak belirtilerinin görülmesi de olasıdır. Eğer siz de hamilelikte panik atak belirtileri gösteriyorsanız, bizimle iletişime geçerek bir psikolog randevusu alabilir ve panik atak tedavisi görebilirsiniz.

Devamını Oku

ilaçsız depresyon tedavisi

3 Soruda İlaçsız Depresyon Tedavisi

Depresyon, kişinin süreklilik arz edecek şekilde kendisini mutsuz, huzursuz, gergin, isteksiz, karamsar veya çaresiz hissettiği bir ruhsal bozukluktur. Depresyon kendiliğinden geçmez ve tedavi edilmesi gereken bir ruhsal rahatsızlıktır. Depresyon tedavisi iki yolla gerçekleşmektedir. İlaçsız depresyon tedavisi olarak da görülebilecek psikolog eşliğinde psikoterapi yöntemi ve ilaç tedavisi. Bu iki tedavi yönteminin de eş zamanlı gerçekleşmesi gerekir. Eğer bizden ilaçsız depresyon tedavisi almak isterseniz hemen randevu al butonuna tıklayabilirsiniz.

Devamını Oku

online kumar bağımlılığı

4 Soruda Online Kumar Bağımlılığı

Kumar bağımlılığı, kişinin kumar oynamayı durduramadığı, kumar oynamadığı zamanlarda yoksunluk hissetmesi, kumar sebebiyle borçlarının olması ve sorumluluklarını yerine getirememesi gibi sonuçlarını doğuran bir ruhsal rahatsızlıktır. Online kumar bağımlılığı ise kumar bağımlılığı davranışlarının internet üzerinden gerçekleştiği bir süreçtir. Online kumar bağımlılığı tedavisi görmek isterseniz bize başvurabilir ve uzman psikolog kadromuzdan destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

depresyon tedavi yöntemleri

4 Soruda Depresyon Tedavi Yöntemleri

Hangimiz zaman zaman kendimizi mutsuz, hüzünlü, öfkeli, isteksiz ve olumsuz düşüncelerin içinde boğulurken hissetmedik ki? Hepimizin yaşantısında zaman zaman kötü deneyimler de olabilir. Ancak depresyon süreklilik arz etmektedir. Depresyon tedavi yöntemleri içerisinde yer alan psikoterapi ve ilaç desteği kişinin depresyonu yenmesine yardım etmektedir. Eğer siz de psikolog desteği almak isterseniz, size yardımcı olabiliriz.

Devamını Oku

oyun bağımlılığı tedavisi

3 Soruda Oyun Bağımlılığı Tedavisi

Oyun bağımlılığı, kişinin oyun oynamayı durduramaması, oynamadığı zamanlarda huzursuz veya gergin olması, sorumluluklarını yerine getirmemesi gibi sorunlarla kendisini gösteren bir ruhsal rahatsızlıktır. Bağımlılık bir beyin hastalığıdır ve mutlaka bir uzman desteği alınması gerekmektedir. Oyun bağımlılığı tedavisi mümkün olan bir ruhsal sorundur. Eğer siz de oyun bağımlısıysanız veya bir bağımlı yakınıysanız bizden uzman psikolog desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

anksiyete terapisi

Anksiyete Terapisi ve 4 Bilişsel Çarpıtma

Anksiyete bozukluğu (kaygı bozukluğu), ortada herhangi bir tehdit bulunmamasına rağmen yaşamamasına rağmen kendini tehlike altında hissetmesi halidir. Anksiyete bir diğer adıyla aşırı kaygı olarak bilinir. Kısacası, anksiyete bozukluğu, kişinin kaygı hissedeceği herhangi bir durum olmasa da aşırı kaygı yaşamasıdır. Anksiyete bozukluğu tedavisi mümkün bir ruhsal rahatsızlıktır.

Devamını Oku

 

terapist

Terapist Desteği Almak İçin 3 Neden

Yaşamı boyunca hiç sorunlarla karşılaşmayan biri var mıdır? Hiç kendini mutsuz hissetmeyen? Çaresiz ve karamsar hissetmeyen ya da hiçbir şeye endişelenmeyen? Bunlar zengin ya da yoksul fark etmeksizin hepimizin yaşadığı ve gayet doğal olan duygulardır. Hepimiz zaman zaman kendimizi kötü hisseder ve olumsuz bazı düşüncelerin zihnimizi sardığını fark edebiliriz.

Devamını Oku

ağır depresyon tedavisi

2 Aşamada Ağır Depresyon Tedavisi

Ağır depresyon, kişinin mutsuzluk, huzursuzluk, gerginlik, çaresizlik, isteksizlik gibi belirtilerle kendisini gösteren depresyon rahatsızlığının şiddetli şekilde kendisini göstermesidir. Ağır depresyon tedavisi mümkündür. Genellikle depresyonun şiddeti arttıkça tedavi yöntemleri de değişkenlik göstermektedir. Bu yazımızda ağır depresyonun ne gibi yöntemlerle tedavi edileceğine değineceğiz. Eğer siz de ağır depresyon yaşıyor ve tedavi almak istiyorsanız, bize ulaşabilir ve randevu alabilirsiniz.

Devamını Oku

otrivine bağımlılığı

3 Soruda Otrivine Bağımlılığı Nedir?

Otrivine bağımlılığı, son yıllarda oldukça sık adını duymaya başladığımız ve bağımlı kişinin yaşantısını olumsuz etkileyebilecek potansiyele sahip bir rahatsızlıktır. Otrivine bağımlılığı tedavisi var olan bir rahatsızlıktır ve tedavi yöntemleri hem ilaç desteği hem de bu süreçte ruhsal destek alınmasıdır. Bu iki yöntemin birlikte yürütülmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda yalnızca ilaç tedavisi yetersiz kalabilirken bazı durumlarda da uzman psikolog eşliğinde gerçekleşen ruhsal destek sürecinde de ilaca ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer siz de otrivine bağımlısı olduğunuzu düşünüyor ve bırakmak istiyorsanız, bizden destek almaya başlayabilirsiniz.

Devamını Oku

dirençli depresyon

3 Soruda Dirençli Depresyon Nedir?

Dirençli depresyon, geçmeyen ve inatçı depresyon olarak da bilinen bir depresyon türü olarak adlandırılır. Bu durum en az iki farklı antidepresanın düzenli olarak kullanımına rağmen depresyonun geçmediği bir süreçtir. Dirençli depresyon tedavisi var olan bir ruhsal sorundur. Ancak daha uzun vadeli ve daha iyi değerlendirilmesi gereken bir süreci de ifade eder. Uzun sürede geçmeyen bir depresif haliniz varsa, bizden uzman psikolog desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

 

panik atak krizi

3 Soruda Panik Atak Krizi Nedir?

Panik atak veya atakların sık sık gelmesiyle tanısı koyulan panik bozukluk bir ruhsal rahatsızlıktır. Kişinin yaşantısını oldukça fazla olumsuz etkilemesine rağmen panik atak tedavisi var olan bir ruhsal sorundur. Tedavi edilmedikçe ilerler ve sosyal yaşantıyı ciddi anlamda etkiler. Panik atak krizi yaşayanlar açısından katlanması güç anlar yaşatmaktadır. Ancak panik atak krizi mücadele edilebilecek zor anları da temsil eder. Eğer siz de panik atak yaşıyor ve destek almak istiyorsanız bize başvurabilirsiniz.

Devamını Oku

 

 

İddaa Bağımlılığı ve Tedavisi

İddaa bağımlılığı ya da diğer adıyla bahis bağımlılığı, kumar bağımlılığı adı altında geçen davranışsal bir bağımlılık türüdür. İddaa bağımlılığı, kişinin futbol, basketbol, tenis başta olmak üzere çeşitli müsabakalara müşterek bahis yapmak ve bu bahisler üzerine maddi çıkar elde etmek üzerine kurulu bir bağımlılık türüdür. İddaa bağımlılığı tedavisi bulunan bir ruhsal sorundur ve bir beyin hastalığıdır. İddaa bağımlılığı, kişinin iddaa oynamayı kontrol edemediği, bu sebeple borçlar yaptığı, oynamayı bıraksa da tekrar geri başladığı bir rahatsızlıktır. İddaa bağımlılığı tedavi edilmesi gereken, aksi takdirde, kişinin tek başına durduramayacağı bir sorundur. Eğer siz de iddaa bağımlılığı tedavisi görmek istiyorsanız, bize ulaşabilir ve destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

psikolog

Psikolog Tavsiye Verir Mi?

Birçoğumuz zaman zaman yaşadığımız sorunları tek başımıza çözemeyiz. Bazılarımız sorunlarını yakın arkadaşlarına veya akrabalarına anlatabilir ancak bu çaba da en iyi ihtimalle onaylanmaktan öteye gidemez. Sonuç olarak sorun olarak kabul ettiğimiz şeyleri çözemez ve bu sorunların daha da ilerlemesine sebep olabiliriz. Bu zor zamanlarda bize yardım edebilecek kişiler ise psikolog ve psikiyatrist olarak adlandırdığımız ruh sağlığı profesyonelleridir.

Devamını Oku

 

kilo vermek

Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?

Aslında zayıflamak için ne yapmamız gerektiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Aldığımız kalori harcadığımız kaloriden daha az olduğu zaman kilo vermiş oluruz. Bu kadar sade bir formülü olmasına rağmen neden bir türlü kilo veremiyoruz ya da verdiğimiz bu kiloları belirli bir süre içerisinde geri alıyoruz? Çünkü kilo vermemize engel olan ya da kilo almamıza neden olan düşünce ve davranış modellerimiz bulunmakta. Bunları değiştirmediğimiz takdirde hayatımızın belirli dönemlerinde diyet yapıp, belirli miktarda kilo verip, sonra da bu verdiğimiz kiloları (bazen daha fazlasını) almaya devam ediyoruz. Bu kendini tekrarlayan süreçten çıkmak isteyenler için bir psikoterapi yöntemi olan Bilişsel Davranışçı Terapi önerilmektedir.  Tüm dünyada etkisi göstermiş olan ve yaygın şekilde kullanılan Bilişsel Davranışçı Terapi size zayıf insanlar gibi yaşamayı ve düşünmeyi öğretecek. Eğer siz de kilo vermek ve fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız, bizden uzman psikolog desteği alabilirsiniz. 

Devamını Oku

pasif agresif kişilik bozukluğu

Pasif Agresif Kişilik Bozukluğu

Varoluşun, sosyal hayatın ve iletişimin bir gerekliliği olarak duygu ve düşüncelerimizi ifade etmemiz gerekir. Pasif agresif bireyler diğerleriyle ilişkilerinde kendilerini sağlıklı bir şekilde ifade edemezler. Geçmişte yaşadıkları bazı olumsuz olaylar dış dünyaya karşı güvensiz bağlanmalarına, kendilerini yetersiz hissetmelerine sebep olur. Bu nedenle duygularını ve düşüncelerini saklamaya meyillidirler. Söz konusu duyguların açık bir şekilde ifade edilememesi sonucu üstü kapalı sözlerle ve imalarla yıkıcı davranışlar sergilemeye pasif agresyon denilmektedir. Kısaca pasif agresif kişi zihninden geçen agresif düşünceleri pasif bir şekilde dışa vurmalarıyla bilinirler. Pasif agresif kişilik bozukluğu konusunda uzman psikolog desteği almak için bize başvurabilirsiniz.

Devamını Oku

kumar bağımlılığı psikolog

Kumar Bağımlılığı Psikolog Desteğiyle Geçer Mi?

Kumar bağımlılığı, kişinin kumar oynamasını durdurmakta zorlandığı ve ani kararlarla bir şans oyunundan çıkar elde etmek konusunda tekrarlayan düşünceleri olmasıdır. Kumar bağımlılığı tedavisi var olan ruhsal bir rahatsızlıktır. Kumar bağımlılığı psikolog desteğiyle düzelir çünkü kumar bağımlılığı davranışsal bir bağımlılıktır. Kişinin oynamaya ve oynadığında elde ettiği kazanç, haz ve heyecan duyguları psikolog desteğiyle çalışılmaktadır. Eğer siz de kumar bağımlılığı tedavisi almak isterseniz, uzman psikolog kadromuz size destek sağlayacaktır.

Devamını Oku

bitcoin bağımlılığı

Bitcoin Bağımlılığı Nedir?

Bitcoin, son yıllarda tüm dünyada olduğu kadar ülkemizde de yaygınlaşmış bir kripto para türüdür. Yatırım aracı olarak ortaya çıkan bitcoin kişi için bir süre sonra bir bağımlılık sürecini de beraberinde getirebilir. Bitcoin bağımlılığı her ne kadar şu anda ayrı bir bağımlılık türü olarak sınıflandırılmasa da geleceğin önemli bağımlılık sorunlarından biri olacaktır. Yazımızın devamında bitcoin bağımlılığı belirtileri başta olmak üzere bu bağımlılıkla ilgili bazı süreçleri paylaşacağız. Eğer siz de uzman psikolog desteği alarak bağımlılıktan kurtulmak isterseniz bize başvurabilirsiniz.

Devamını Oku

anksiyete ile başa çıkmanın yolları

Anksiyete ile Başa Çıkmanın Yolları

Anksiyete bozukluğu, kişinin yaşamında herhangi bir gerçekçi tehdit unsuru olmamasına rağmen, kendini tehlikede hissetmesine neden olan ve bu tehlikeyi düşünerek aşırı korku ve kaygı yaşarken kendini bulduğu bir ruhsal rahatsızlıktır. Anksiyete bozukluğu tedavisi olan bir ruhsal sorundur. Anksiyete ile başa çıkmanın yolları arasında ise uzman psikolog desteği almak, nefes egzersizleri yapmak ve düzenli sportif faaliyetler gerçekleştirmek önemli yer tutar. Eğer siz de anksiyete bozukluğu tedavisi almak istiyorsanız, hemen bize ulaşabilir ve tedavi sürecine başlayabilirsiniz.

Devamını Oku

 

emdr

Travma ve EMDR Tedavisi

Travma, diğer bir adı ile örselenme bireyin yaşantısını doğrudan etkileyen, yaşama büyük veya küçük tehdit oluşturabilecek durumlardan dolayı ortaya çıkar, hem fiziksel hem psikolojik bir tehdittir. Bir çok olayı, durumu kişinin öznel bakış açısı ile ele aldığımızda kişinin biricikliğini ön plana koyduğumuzda o duruma veya olaya travma dememiz mümkündür. Birçok araştırma bize travma tedavisi için EMDR tekniğinin çok etkili olduğunu göstermektedir. EMDR tekniği sayesinde birçok travma tamamen iyileşebilmektedir. Eğer siz de travma yaşıyor ve uzman psikolog desteği arıyorsanız, bize ulaşabilir ve Mentalium Psikoloji danışanı olabilirsiniz.

Devamını Oku

anksiyete bozukluğu tedavi yöntemleri

Anksiyete Bozukluğu Tedavi Yöntemleri

Kaygı, insan ruhsallığının en yoğun duygularından biridir. Psikoterapi alanında en çok ele alınan konulardan biridir. Sigmund Freud’un kaygıya verdiği önemle birlikte şimdiki psikoterapi ve psikiyatri uygulamaları bu geleneğin izleyicisi olmuştur. Yaşadığımız modern dönemin getirdiklerini anlama çabasında, insan ruhsallığının dıştan ve içten gelen tehlikelere karşı tepkisidir kaygı. 

Devamını Oku

 

majör depresyon

Majör Depresyon Hakkında 7 Soru 7 Cevap

Majör depresyon, kişinin mutsuz, huzursuz, yetersiz, çaresiz, karamsar veya isteksiz olarak hissetmesiyle belirgin olan bir ruhsal rahatsızlıktır. Majör depresyon tedavisi bulunan bir ruhsal rahatsızlıktır ancak bir yandan da kronik bir rahatsızlıktır. Majör depresyon belirtileri sergilediğinizi düşünüyorsanız, siz de zaman kaybetmeden uzman psikolog desteği almak için bize başvurabilirsiniz. Yazımızın devamında ise majör depresyon hakkında en sık merak edilen sorular ve cevapları bulabileceksiniz.

Devamını Oku

uçak fobisi

Uçak Korkusuyla Başa Çıkma Yolları

Uçak korkusu veya uçak fobisi, kişinin uçağa binme konusunda yaşadığı aşırı korku ile belirgin bir ruhsal sorundur. Uçak fobisi bir özgül fobi türüdür ve birçok kişi için yaşamı olumsuz etkileyen bir korku halini temsil etmektedir. Uçak korkusu yaşıyor ve bu korkudan kurtulmak istiyorsanız bir uzman psikolog desteği almanız önerilir. Mentalium Psikoloji uzman psikolog kadrosuyla size ruhsal destek vermeye hazırdır. Bizden randevu almak için iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

deprem korkusu

Deprem Korkusuyla Başa Çıkma Yolları

Yaşadığımız coğrafi konumdan kaynaklı sürekli bir deprem tehlikesi içerisinde, her gün bu tehlikeli durum için korku duymaktayız. Birçok insan bu korku ile yaşamaya çalışmaktadır. Duyulan korkuları bastırmaya çalışırken panik atak, anksiyete ve depresyon gibi birçok rahatsızlıkla karşı karşıya kalınabilir. Bu yüzden deprem korkusunu yenmek için elimizden geleni yapmalıyız. Çünkü yaşanan deprem tecrübesinden kazançlı çıkmak da mümkündür.

Devamını Oku

depresyon hastalığı

Depresyon Hastalığı Nedir?

Zaman zaman hepimiz kendimizi üzgün, mutsuz veya çaresiz hissedebiliriz. Ancak depresyon, kişinin kendisini 2 haftadan uzun bir şekilde, günün çoğunluğunda mutsuz, çaresiz, huzursuz, isteksiz veya karamsar hissetmesi halidir. Depresyon bir ruhsal rahatsızlıktır. Depresyon hastalığı günümüzde en sık görülen ruhsal sorun olma özelliğini taşımaktadır.

Devamını Oku

 

 

 

hamilelikte depresyon tedavisi

Hamilelikte Depresyon Tedavisi

Hiç ağlamayan kimse var mıdır? Hayatında hiç mutsuz olmayan birisi? Hepimiz zaman zaman mutlu olduğumuz gibi mutsuzluğu da yaşayabiliriz ve bu da oldukça normaldir. Ancak depresyon dediğimiz süreç mutsuzluktan daha fazlasıdır. Kişinin kendisini sürekli mutsuz, huzursuz, gergin, isteksiz, yorgun, karamsar ve çaresiz hissetmesi şeklinde kendini gösterir. Hamilelik ise hormonların değişimine sahne olan özel zaman dilimleridir. Hamilelikte depresyon, tüm hamileliklerin yüzde 10’unda görülen bir depresyon çeşididir. Hamilelikte depresyon tedavisi var olan bir depresyon türüdür. Eğer siz de hamilelikte depresyon tedavisi için başvuruyorsanız, randevu almak için bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

 

hastalık hastalığı belirtileri

Hastalık Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Hastalık hastalığı (hipokondriyazis), kişinin herhangi bir fiziksel hastalığı olmamasına rağmen sürekli bir hastalığı olduğu düşüncelerinin olmasıyla beraber seyreden bir ruhsal rahatsızlıktır. Hastalık hastası fiziksel olarak bir hastalığı bulunmamasına rağmen yine de kendisini hasta olarak görmektedir. Hipokondriyazis sorunu yaşayan kişide hastalık belirtileri fiziksel olarak da kendini gösterebilir. Bir başka deyişle, ruhsal bir köken olmasına rağmen kendisinde fiziksel bazı belirtiler yorumlayabilir. Hastalık hastalığı belirtileri bulunan kişi kendisini sürekli hasta olarak tanımlar ancak hekimlerce fiziksel bir hastalık tanısı koyulamaz.

Devamını Oku

 

sosyal fobi psikolog

Sosyal Fobi Psikolog Desteğiyle Geçer Mi?

Sosyal fobi ya da diğer bilinen adlarıyla sosyal kaygı veya sosyal anksiyete, kişinin bir topluluk içerisinde diğerleri tarafından yargılanabileceğine yönelik kaygı taşıması ile kendini gösteren bir kaygı bozukluğu türüdür.  Kişi çevresindekilerin gözünde mahcup veya rezil olacağı yönünde kaygılar yaşamakta ve korkuları bulunmaktadır. Bu korku ve kaygıları nedeniyle sosyal fobi sorunu yaşayan kişiler bu duyguları yaratabilecek ortamlardan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışırlar. Sosyal fobi tedavisi bulunan bir ruhsal sorundur. Sosyal fobi tedavisi hem ilaç hem de uzman psikolog desteğiyle sonlanabilir. Böylece sosyal fobi psikolog desteği ile çözümlenebilen bir ruhsal rahatsızlıktır. Yazımızın devamında sosyal fobi belirtileri ve sosyal fobi psikolog desteği ile nasıl çözümlenir sorularına cevaplar bulacağız.

Devamını Oku

bipolar bozukluk psikolog

Bipolar Bozukluk Psikolog Desteğiyle Geçer Mi?

Bipolar bozukluk, iki uçlu bir duygudurum bozukluğudur. Kişinin duyguları, düşünceleri ve davranışları bu iki uç arasında git gel yaşamaktadır. Bipolar bozukluk bulunan kişide depresyon ve mani dönemleri görülmektedir. Bu iki uç birbirinin tam tersi niteliğindedir. Depresyon evresinde kişi kendisini mutsuz, huzursuz, çaresiz, karamsar, keyifsiz ve isteksiz hissedebilir.

Devamını Oku

psikolog randevu

İlk Kez Psikolog Randevusu Alacaklara Öneriler

Çoğumuz yaşantımızın belli dönemlerinde ruhsal açıdan zorluklar yaşamışızdır. Bu zor zamanlarımızda birçoğumuzun ilk koştuğu sığınak yakınlarımızdır. Ancak yakınlarımızın verdiği tavsiye ve öğütler ruhsal sorunlarımıza çözüm olamayabilir. Bunun nedeni ise olayları bizim çerçevemizden değerlendirmekte zorlanmalarıdır. Bu nedenle ruhsal sorunlarımızda çözüme kavuşmak için bir ruh sağlığı uzmanına başvurmamız gerekmektedir. Yazımızda ilk kez psikolog ve psikiyatrist başvurusu yapacaklara bazı önerilerimiz olacak. Eğer ruhsal sorunlarınız için uzman psikolog desteği almak isterseniz, bize ulaşarak randevu alabilirsiniz.

Devamını Oku

obsesif kompulsif bozukluk psikolog

Obsesif Kompulsif Bozukluk Psikolog Desteğiyle Geçer Mi?

Obsesif kompulsif bozukluk psikolog desteğiyle tamamen ortadan kaldırılabilir. Obsesif kompulsif bozukluk tedavisi için uzman psikolog desteği oldukça önemlidir. Yalnızca ilaç tedavisi ne yazık ki birçok durumda yetersiz kalabilir. Eğer siz de obsesif kompulsif bozukluk ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız uzman psikolog kadromuzla size yardımcı olabiliriz.

Devamını Oku

kaygı bozukluğu nasıl geçer

Kaygı Bozukluğu Nasıl Geçer?

Kaygı bozukluğu, genel olarak kişinin kendini tehlikede hissetmesi ile gösteren bir ruhsal sorundur. Kaygı bozukluğu tedavisi olan bir ruhsal bozukluktur. Kaygı bozukluğu yaşayan birçok kişi bu ruhsal rahatsızlığın yarattığı yakınmalarla mücadele ederken oldukça fazla etkilenebilirler. Kaygı bozukluğu yaşayan herkesin sorduğu tek bir soru vardır: Kaygı bozukluğu nasıl geçer? Yazımızın devamında kaygı bozukluğu tedavisi başta olmak üzere kaygı sorunu yaşayan kişilerin neler yapabileceklerini inceleyeceğiz. Eğer siz de kaygı bozukluğu tedavisi almak isterseniz hemen bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

depresyondan kurtulma yolları

Depresyondan Kurtulma Yolları Nelerdir?

Depresyon bir beyin hastalığıdır ve tedavisi vardır. Depresyondan kurtulma yolları arasında ilk başvurulması gereken uzman psikolog desteğidir. Ardından kişinin bazı aktiviteleri yapması ve hastalığı kabullenmesi gerekir.

Devamını Oku

ergen psikoloğu

Ergen Psikoloğu Kimdir?

Ergenlik yaşamımızın en dalgalı ve çalkantılı dönemidir. Yetişkinlik döneminde yapmayı düşünmediğimiz bazı şeyleri ergenlik döneminde yapabiliriz. Ergenlik birçok yetişkin için hem çok güzel hem de hoş olmayan bazı anıların var olduğu bir dönemdir. Ergenlik döneminde kişinin bu nedenlerle uzman psikolog desteği alması çok doğru bir karardır. Ergenlik sorunları yetişkinlik sürecini de etkilediği için mutlaka dikkate alınması gereken durumları çağrıştırır. Ergen ruh sağlığı ile çalışan uzman psikolog ergen psikoloğu olarak adlandırılır. Merkezimizde ergen psikoloğu desteğimiz vardır ve bize bu konuda başvuruda bulunabilirsiniz. Peki bir ergen psikoloğu hangi sorunlarla çalışır?

Devamını Oku

korkularımdan nasıl kurtulurum

Korkularımdan Nasıl Kurtulurum?

Korku hepimizin içinde var olan bir duygudur. Zaman zaman hepimiz bazı şeylerden korkarız. Ancak kaçınma davranışının eşlik ettiği aşırı korku hali ise fobi halini almaktadır. Peki korkularınızdan nasıl kurtulursunuz?

Devamını Oku

 

anksiyete psikolog

Anksiyete Psikolog Desteğiyle Geçer Mi?

Anksiyete bozukluğu, kişinin yaşantısını oldukça olumsuz etkilen bir ruhsal sorundur. Anksiyete bozukluğu için birçok tedavi yöntemi vardır. İlaç tedavilerine ek olarak uzman psikolog desteği oldukça önemlidir.

Devamını Oku

panik atak anında neler olur

Panik Atak Anında Neler Olur?

Panik atak bir kaygı bozukluğu türüdür. Panik atak esnasında kişinin nefesi daralır, terleme ve titreme gerçekleşebilir. Bunlar fiziksel bazı belirtilerdir. Bu fiziksel belirtilere aynı anda korku, kaygı ve endişe gibi bazı ruhsal belirtiler de eşlik edebilir. Yazımızın devamında panik atak anında kişinin neler yaşadıklarını inceleyeceğiz.

Devamını Oku

online panik atak tedavisi

Online Panik Atak Tedavisi

Online panik atak tedavisi, kişinin ruhsal rahatsızlığı ve sıklaşan atakları neticesinde dışarı çıkamadığı ve terapi merkezine gelemediği durumlarda adeta bir kurtarıcı gibi imdada yetişir. Ayrıca yoğun çalışan bireyler veya çocuklarını birisine bırakamayan anneler de online panik atak tedavisine başvurmaktadırlar.

Devamını Oku

panik atak ve kalp krizi arasındaki fark

Panik Atak ve Kalp Krizi Arasındaki Fark

Panik atak ve kalp krizi arasındaki fark birçok kişi tarafından bilinmediği için ataklar yaşayan kişiler kalp krizi geçirdiklerini düşünebilirler. Peki panik atak ve kalp krizi arasındaki fark veya farklar nelerdir? Bu yazıyı okuduktan sonra panik atak sorununuz olduğunu düşünürseniz bize ulaşabilir ve panik atak tedavisi için ilk adımı atabilirsiniz.

Devamını Oku

 

boşanma çocukları nasıl etkiler

Boşanma Çocukları Nasıl Etkiler?

Boşanma sürecinde çocuklar bu durumdan etkilenebilirler. Ebeveynlerin bu noktada kendi süreçlerinden çok çocuklarına yönelik bazı müdahaleler yapması gerekebilir.

Devamını Oku

Majör Depresyon Belirtileri

En sık görülen majör depresyon belirtileri, mutsuzluk, huzursuzluk, gerginlik, karamsarlık, çaresizlik ve isteksizliktir.

Devamını Oku

iş stresiyle başa çıkma yolları

İş Stresiyle Başa Çıkma Yolları

İş ortamı birçok kişi için stres veya kaygı yaratmaktadır. İş yerinde yaşanan bazı olaylar neticesinde birçok kişi aşırı stres altında sorunlar yaşamaktadır. İş stresiyle başa çıkma yolları bu noktada kişinin yardımcı olacaktır.

Devamını Oku

stres nasıl geçer

Stres Nasıl Geçer?

Stres, hayatımızın kaçınılmaz bir parçasıdır. Stres faktöründen sürekli olarak kaçabilmek mümkün değildir. Stresten tümüyle kaçınmak da aslında sağlıklı değildir. Sağlıksız olan aşırı stres halidir ki ruhsal ve fiziksel birçok rahatsızlık stres ile yakından ilişkilidir.

Devamını Oku

psikolog ücretleri

Psikolog Ücretleri

Uzman psikolog desteği modern çağın gelişimiyle beraber birçok durumda zorunlu hale gelmiştir. Bu nedenle pek çoğumuz da uzman psikolog arayışına gireriz. Bu arayışta en önemli belirleyicilerden biri de psikolog ücretleri haline gelmiştir.

Devamını Oku

Depresyon nasıl geçer


Depresyon Nasıl Geçer? Depresyondan Kurtulmak İçin 3 Yöntem

Depresyon Nasıl Geçer? Depresyon veya diğer adıyla majör depresyon, kişinin kendisini mutsuz, huzursuz, gergin, çaresiz ve isteksiz hissetmesiyle kendini gösteren bir ruhsal bozukluktur. Depresyondaki kişi bu durumu kendi başına atlatamaz

sınav kaygısı nasıl yenilir


Sınav Kaygısı Nasıl Yenilir

Sınav Kaygısı Nasıl Yenilir? Sınav kaygısı veya diğer adıyla sınav stresi, öğrencinin sınavlarda başarısız olmasına neden olabilecek derecede öğrenciyi ve akademik başarısını olumsuz etkileyen bir kaygı türüdür. Sınav kaygısı yaşayan


Devamını Oku


madde bağımlısı

Madde Bağımlısı Yakınıma Nasıl Yardım Ederim?

Madde bağımlılığı, kişinin ruh ve beden sağlığına ciddi şekilde zararlar verebilen bir beyin hastalığıdır. Bağımlılık, bir irade eksikliği değil, ruhsal bir rahatsızlıktır. Her hastalık gibi madde bağımlılığı tedavisi var olan bir rahatsızlık olmakla beraber tedavi zor ve motivasyon gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle bu süreçte madde bağımlısı mutlaka psikolog ve ilaç desteği almalıdır. Eğer siz de bağımlılık tedavisi almak ve bağımlılıktan kurtulmak istiyorsanız, bizden randevu alabilirsiniz.

Devamını OkuYakının ve Evcil Hayvanın Kaybı Çocuğa Nasıl Anlatılmalı?


Yakının ve Evcil Hayvanın Kaybı Çocuğa Nasıl Anlatılmalı?

İnsanın bir yakınını kaybetmesi, karakteri nasıl olursa olsun çok önemli, yıkıcı ve zor atlatılan bir durumdur. Yas süreci herkese göre değişkenlik gösterir ve bu sürece herkesin yüklediği anlam farklıdır. Birisi


Devamını OkuÇocuğunuz Yarış Atı Değildir! Çocukla İletişim


Çocuğunuz Yarış Atı Değildir! Çocukla İletişim

Artan nüfus ve nüfusun büyük kısmının yükseköğrenim görmesi sebebiyle artık üniversite eğitimi on yıllar öncesine göre daha önemli bir hal aldı. Üniversiteye giriş sınavları da giren adayların sayısı arttıkça daha


Devamını Oku


sosyal anksiyete bozukluğu tedavisi

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Sosyal anksiyete bozukluğu, kişinin sosyal ortamlarda bulunmaktan aşırı derecede korktuğu bir ruhsal sorundur. Bu korku ve kaygı kişinin diğer bireyler tarafından yargılanacağı, dışlanacağı ve küçük düşürüleceği üzerine olabilir. Sosyal anksiyete bozukluğu tedavisi bulunan bir ruhsal sorundur. Sosyal anksiyete bozukluğu tedavisi iki yolla gerçekleşir: İlaç tedavisi ve uzman psikolog ile gerçekleştirilen psikoterapi. Eğer siz de sosyal anksiyete bozukluğu yaşıyorsanız, Mentalium Psikoloji uzman psikolog kadrosuyla size destek vermeye hazırız.


Devamını Okuİlişki Nasıl Güçlendirilir?


İlişki Nasıl Güçlendirilir?

Pek çok çift ilişkilerinin süresinin uzaması ile birlikte aşklarının zayıfladığını düşünmeye başlarlar. Çiftler zamanla ilişkilerinin yıprandığını ve eskisi gibi heyecan hissedemediklerini ifade edebilirler. Uzun süreli ilişkilerde ilk günkü heyecanı hissetmede


Devamını OkuKayıp ve Yas Süreci Nasıl İşler?


Kayıp ve Yas Süreci Nasıl İşler?

Kayıp ve yas denilince ilk aklımıza gelen durum bir kişinin ölmesidir. Ancak yas süreci her zaman bir kişinin ölmesinden sonra yaşanan bir durum değildir; iş, statü, sağlık, evcil haycan gibi


Devamını OkuMobbing Nedir? Mobbing Karşısında Ne Yapılmalı?


Mobbing Nedir? Mobbing Karşısında Ne Yapılmalı?

Mobbing Nedir? Mobbing kelimesi ingilizceden gelmektedir, türkçe karşılı yıldırmadır. Kökü mob sözcüğünden gelir ve bu da ingilizcede yasal olmayan şiddet uygulayan çete demektir. Eylem olarak mobbing ise psikolojik şiddet, kuşatma,


Devamını OkuMevsimsel Depresyon Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?


Mevsimsel Depresyon Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Depresyon günlük yaşantımızda da herkesin dilinde dolaşan ünlü bir kelime haline geldi. Aslında depresyonun yaygın kullanımının dışında bilimsel tanımı şu şekildedir; depresyon, kişinin nasıl hissettiğini, nasıl düşündüğünü ve nasıl davranacağını


Devamını OkuPanik Atak ve Uyku Arasındaki İlişki


Panik Atak ve Uyku Arasındaki İlişki

Panik atak, genellikle beklenmedik bir şekilde başlayan ve yineleyici, insanı dehşete düşüren yoğun sıkıntı nöbetleridir. Diğer birçok ruhsal rahatsızlık durumunda olduğu gibi, panik atağın da kesin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır.


Devamını OkuTakdir Edilme İsteği (Kusurluluk Şeması)


Takdir Edilme İsteği (Kusurluluk Şeması)

Takdir Edilmek Benim De Hakkım Takdir edilme isteği… Özüne bakıldığı zaman çok kolay ancak bazen hayata geçmesi ne kadar da zor olan bir eylem. Hepimiz son nefesimize kadar zaman zaman


Devamını OkuÇocuğuma Koronavirüsü Nasıl Anlatırım?


Çocuğuma Koronavirüsü Nasıl Anlatırım?

Çocukların algılama biçimlerinin yetişkinlerle bir tutulmaması gerektiğini bilinmelidir. Onlara hem bu yaşadığımız süreci korkutmadan, tedirgin etmeden anlatmak hem de onlara kurallara sıkı sıkıya bağlı kalmayı aşılamak gerekir. Çocuklara bu sürecin


Devamını OkuHacıyatmaz Deneyi ve Şiddetin Öğrenilmesi


Hacıyatmaz Deneyi ve Şiddetin Öğrenilmesi

Şiddet öğrenilen bir davranış mıdır yoksa doğuştan gelen bir dürtü müdür? Bu sorunun cevabı ruh sağlığı camiasında bir süre konuşulmuş ve iki tarafı da destekleyenler çıkmıştır. Şiddet olgusunun birçok nedeni


Devamını OkuÇocuğu Yetiştirirken Yapılacak En Büyük Kötülük: Korkutmak


Çocuğu Yetiştirirken Yapılacak En Büyük Kötülük: Korkutmak

Korku, kişinin belirsiz bir durum karşısında tehdit algılaması sonucu ortaya çıkan ve kişiyi olumsuz yönde etkileyen bir duygudur. Herkes bilinçli veya bilinçsiz, dolaylı veya direkt korkuya kapılmıştır. Hepimiz korku karşısında


Devamını Okuİçki İçmek Sorun Mudur? Tedavisi Nasıl Yapılır?


İçki İçmek Sorun Mudur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Alkol dünyanın çok büyük kısmında yasal olarak satılan ancak ciddi düzeyde bağımlılık riski oluşturan bir maddedir. İçki içmek herkesin de anlayacağı üzere kötü bir alışkanlıktır. Alkol kullanan herkes bağımlılık geliştirmez


Devamını OkuSigara Bırakma Programı Nasıl Gerçekleştirilir?


Sigara Bırakma Programı Nasıl Gerçekleştirilir?

Sigara, en eski ve yaygın bağımlılık yapıcı maddedir. Yüzyıllardır tütün sarmadan modern sigaraya değişik çeşitlerle kullanılan sigaranın her ne kadar fiziksel yoksunluk belirtileri kısıtlı olsa da bağımlılık yapma potansiyeli yüksektir.


Devamını OkuÇocuğa Özgüven Kazandırmak Nasıl Olur?


Çocuğa Özgüven Kazandırmak Nasıl Olur?

Öncellikle, günlük hayatımızda popüler bir kelime olan özgüvenin tam anlamına bir bakalım. Özgüven kişinin kendi değerini ölçmesi ve kendi özellikleri hakkında olumlu ve olumsuz düşüncelerinin sonucunda oluşur. Özgüven hem kişinin


Devamını OkuÇocuğun Okula Uyum Süreci İçin Ne Yapmalıyım?


Çocuğun Okula Uyum Süreci İçin Ne Yapmalıyım?

Çocuğun okula uyum sürecinin desteklenmesi anaokulu, ilkokul ve ortaokul süreçlerinde çok sıklıkla yaşanır. Çocukların önem verdiği konulardan biri güven duyma ihtiyacıdır. Çocuklar evde var olan güven ortamını okulda da hissetmek


Devamını OkuBoş Yuva Sendromu Nedir?


Boş Yuva Sendromu Nedir?

Boş yuva sendromu, çocukların evden ayrılmasıyla ebeveynlerin yaşadığı kayıp ve üzüntü hissini tanımlamak için kullanılır. Çocukları bağımsız bir birey haline getirmek için çabalasalar da bu ayrılış ebeveynler için üzücü olabiliyor.


Devamını OkuHelikopter Ebeveynler ve Çocukları


Helikopter Ebeveynler ve Çocukları

Helikopter ebeveynler olarak da tanımladığımız aşırı kontrolcü ebeveynler çocuklarının davranışları, düşünceleri ve hatta hisleri üzerinde dahi hakimiyet kurma hakkını kendilerinde görebilirler. Bu davranış tarzı gösteren ebeveynlerin çocuklarını sevmediklerini kesinlikle söyleyemeyiz.


Devamını OkuDijital Detoks Sürecine Hazır Mısın? 3-2-1-0…


Dijital Detoks Sürecine Hazır Mısın? 3-2-1-0…

Son yıllarda sosyal medya büyük bir güç haline gelmeye başladı. Birçok insan artık sosyal medya üzerinde ciddi anlamda kontrolü yitirmiş durumda. Sosyal medya kullanımı bir yandan kişiye büyük kolaylıklar sağlarken


Devamını OkuYalnızca Aktivite Yaparak Depresyon Düzelir Mi?


Yalnızca Aktivite Yaparak Depresyon Düzelir Mi?

Depresyon, kişinin kendisini mutsuz, çaresiz, umutsuz ve karamsar hissetmesiyle kendini gösteren bir ruhsal bozukluktur. Depresyondaki kişi hiçbir şeyden zevk alamamaktadır. Dolayısıyla herhangi bir aktivite gerçekleştirmeye de isteği yoktur. İsteksizlik kişinin


Devamını OkuLike ile Mutluluk Olur Mu?


Like ile Mutluluk Olur Mu?

Sosyal medya artık hayatımızın her alanını ele geçirmiş durumda. Çoğumuz günün ciddi bir kısmını sosyal medya platformlarında geçiriyor. Dijital dünya bizi adeta içine çekmiş durumda. Bazıları için ise sosyal medya


Devamını OkuAnksiyete Bozukluğu Olan Birine Yakınları Ne Yapmalı?


Anksiyete Bozukluğu Olan Birine Yakınları Ne Yapmalı?

Atakların Belirtilerini Bilmelisin Yakınınızın anksiyete bozukluğu belirtilerini bilmeniz ve bu belirtileri yakından takip etmeniz çok önemlidir. Öncelikle ”anksiyete nedir” bunu bilmek gerekir. Anksiyete bozukluğu ataklar halinde belirgin bir ruhsal bozukluk


Devamını OkuBağımlı Tedaviye İkna Olmazsa Ne Yapmalıyız?


Bağımlı Tedaviye İkna Olmazsa Ne Yapmalıyız?

Bağımlı tedaviye ikna olmazsa ne yapmalıyız? Merkezimize bağımlılık tedavisi ile ilgili gelen aramaların önemli bir kısmını aileler oluşturur. Aileler genellikle bağımlı yakınlarını tedaviye ikna edemediklerini söylerler. Alkol/madde kullanan yakınlarının bağımlı


Devamını OkuAslan Kızım Cici Oğlum


Aslan Kızım Cici Oğlum

Aslan kızım, cici oğlum… Bu söze ünlü oyuncu Sumru Yavrucuk’un yazdığı bir dergi yazısında denk geldiğimizden beri ne kadar da anlamlı olduğunu fark ettik. Ülkemizde hala sayısı azımsanmayacak kadar ebeveyn


Devamını OkuPanik Bozukluk İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar


Panik Bozukluk İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Panik Bozukluk İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar Panik bozukluk, kişide bir anda ortaya çıkan ve kişide dehşet yaratma etkisine sahip olan kriz anları olan panik atak silsilesidir. Panik atak ansızın


Devamını OkuKaramsarlık Yaşıyorum, Depresyonda Mıyım?


Karamsarlık Yaşıyorum, Depresyonda Mıyım?

Karamsarlık, yaşadığımız olayın olumsuz sonuçlarını abartmaya yönelik bir önyargıdır. Hepimiz zaman zaman kendimizi karamsarlık içerisinde bulmuşuzdur. Karamsar olan bir öğrenci çok çalışıp sınava iyi hazırlanmasına rağmen dersten kalacağını düşünmektedir. Hoşlandığı


Devamını OkuParçalanmış Bir Ailenin Anatomisi


Parçalanmış Bir Ailenin Anatomisi

Boşanma, çifti olumsuz etkileyen bir süreçtir. Ancak partnerlerden daha fazla etkilenen biri vardır ki bu da boşanan çiftin çocuğudur. Çocuk boşanmış ailelerin bu süreçten en çok etkilenen üyesidir. Çoğu parçalanmış


Devamını OkuÇocuğunuza Sevginizi Gösterin


Çocuğunuza Sevginizi Gösterin

Çocuklar ebeveynlerinden sevgiyi görmek ve bunu hissetmek isterler. Bir çocuk için çok pahalı bir hediyedense başını okşamak veya ona sarılmak verebileceğiniz en iyi hediyedir. O sizden sevgi ve ilgi ister.


Devamını OkuMindfulness (Bilinçli Farkındalık) Nedir?


Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) Nedir?

Kurucusu olan John Kabat-Zinn mindfulness’ı, şimdiki zamana yargısız ve istemli bir şekilde dikkat kesilmek ve iç ve dış dünyamızda olup bitenlerden haberdar olmak şeklinde tanımlıyor. Bu tanımlamanın dışında son zamanların


Devamını OkuÇocuklarda Teknolojiyi Yasaklamak Doğru Mu?


Çocuklarda Teknolojiyi Yasaklamak Doğru Mu?

Teknoloji kullanımının son yıllarda yaygınlaşması sebebiyle çocukların oyunlara ayırdığı zaman da artmış durumdadır. Eskiden sokakta top oynadıkları için eve geç kalan çocukların yerini bilgisayar oyunlarından başını kaldıramayan çocuklar aldı. Birçok


Devamını OkuErgenler Nasıl Davranır? Aileler Ne Yapmalıdır?


Ergenler Nasıl Davranır? Aileler Ne Yapmalıdır?

Ergenlik dönemi, kişinin yaşamındaki en fırtınalı ve iniş çıkışlı dönemdir. Ergenlik dönemi aileler için en zorlu sınavdır ve bu sınav doğru şekilde atlatıldığında ebeveynler için büyük bir zafer kazanılmış olur.


Devamını OkuSigarayı Bırakmak İçin 3 Yöntem


Sigarayı Bırakmak İçin 3 Yöntem

Sigarayı Hatırlatan Şeylerden Uzak Dur Sigarayı bıraktıktan sonra en çok zorlanacağın şey, sana sigarayı hatırlatan şeylerdir. Sigara ile birlikte en çok tükettiğiniz şeyin ne olduğunu düşünün ve ondan uzak durun.


Devamını OkuPandemide Psikoloji ile Baş Etme Yolları


Pandemide Psikoloji ile Baş Etme Yolları

Covid-19 terimini duyalı neredeyse bir yıl oluyor. İlk vakanın mart ayında Türkiye’de görülmesinin ardından ise 6 ay geçti. Vakaların ise son günlerde tekrar tırmanışa geçtiğini görmekteyiz. Belki de geçen yüzyılda


Devamını OkuEsrar Bağımlılık Yapıyor Mu?


Esrar Bağımlılık Yapıyor Mu?

Esrar kesinlikle bağımlılık yapan bir maddedir. Doğal olması bağımlılık yapıp yapmadığını değiştirmez. Bazı doğal şeyler de bağımlılık yapabilir. Mesela aşk, doğaldır ama bağımlılık yapar. Mesela iş doğaldır ancak bağımlılık yapar.


Devamını OkuEvliliğin Aşkı Öldürmemesi İçin Ne Yapmalıyız?


Evliliğin Aşkı Öldürmemesi İçin Ne Yapmalıyız?

Evlilik aşkı öldürür mü? Her evlilik için böyle bir genelleme doğru olabilir mi? Birbirine aşık olmayan çiftler evli kalmaya devam edebilir mi? Devam etseler bile bu evlilik ne kadar sağlıklı


Devamını OkuBağımlılığa Yol Açan Etkenler Nelerdir?


Bağımlılığa Yol Açan Etkenler Nelerdir?

Bağımlılık, sinsi ilerleyen ve çoğu zaman kişi henüz fark etmeden gelişen bir beyin hastalığıdır. Bağımlılık geliştikten sonra ise çoğu kişi durumun farkına varır ve iki seçenek vardır: Kullanmaya devam etmek


Devamını OkuDepresyon ve Değersizlik


Depresyon ve Değersizlik

Kendinizi süregelen şekilde değersiz mi hissediyorsunuz? Çevrenizdekiler tarafından hiç değer görmediğinizi ve çoğu zaman dikkate dahi alınmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Bir insanın bu şekilde yaşamını devam ettirmesi ne kadar zor, değil


Devamını OkuKumar Oynayarak Borç Kapatmak Mümkün Mü?


Kumar Oynayarak Borç Kapatmak Mümkün Mü?

“Yenilen pehlivan güreşe doymazmış”. Amacına ulaşmak isteyen ancak başarısız olan kişinin tekrar tekrar denemesini anlatan çok güzel bir atasözüdür. Peki bu atasözü ilk kez dile geldiğinde kumar bağımlılığı diye bir


Devamını OkuÇocuklarda Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir?


Çocuklarda Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Bipolar bozukluk, iki farklı duygu durumun zaman zaman yer değiştirmesi sonucu ortaya çıkan bir psikiyatrik hastalıktır. Bipolar bozuklukta söz konusu olan iki farklı duygu hali mani ve depresyon olarak adlandırılır.


Devamını OkuMetamfetamin (Met) Bağımlılığı Nedir?


Metamfetamin (Met) Bağımlılığı Nedir?

Metamfetamin (Met), halk arasında kristal ve ateş buz gibi isimlerle anılan bir uyarıcı maddedir. Metamfetamin, oldukça hızlı ve güçlü bağımlılık yapan bir madde olmakla beraber aynı zamanda son yıllarda ülkemizde


Devamını OkuBağımlılık Tedavisinde Çevreyi Değiştirmek


Bağımlılık Tedavisinde Çevreyi Değiştirmek

Alkol ve madde bağımlılığı tedavisi zor ve uzun bir süreçtir. Bu zor süreç birçok bağımlının düşündüğünün aksine maddeyi ilk kez bırakabilmek ve birkaç gün uzak kalmak değildir. Bağımlılık tedavi sürecinin


Devamını OkuKumar Bağımlılığı Tedavi Edilir Mi?


Kumar Bağımlılığı Tedavi Edilir Mi?

Kumar bağımlılığı, davranışsal bir bağımlılık türüdür. Kumar oynayan herkese patolojik kumar bağımlısı diyemeyiz ancak risk taşıdığını söyleyebiliriz. Kumar bağımlısı, kumar oynama isteğini yoğun olarak yaşayan ve oynamadığında bazı yoksunluk belirtileri


Devamını OkuUykusuzluğun Sebepleri Nelerdir? Nasıl Başa Çıkılır?


Uykusuzluğun Sebepleri Nelerdir? Nasıl Başa Çıkılır?

Uykusuzluk, uykuya dalma ve uykuda kalma zorluğu içeren bir uyku durumudur. Neredeyse herkes zaman zaman uykusuzluk çeker. Ancak, kişi uykuya dalmakta zorlanıyorsa, gece uykusu bölünüyor veya sabah erken kalkıp, tekrardan


Devamını Oku(İstenmeyen Uzuvlar) Apotemnofili Nedir? Neden Kendi Organlarına Zarar Verirler?


(İstenmeyen Uzuvlar) Apotemnofili Nedir? Neden Kendi Organlarına Zarar Verirler?

Apotemnofili (istenmeyen uzuvlar), bir diğer adıyla, vücut bütünlüğüne ilişkin kimlik bozukluğu kişinin kendi uzuvlarını sevmemesi, fazlalık görmesi, varlığını istememesidir. Kişiler bu uzuvların kendilerini çirkin, engelli gibi gösterdiğini düşünürler. Son derece


Devamını OkuVajinismus Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mıdır?


Vajinismus Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mıdır?

Vajinismus bir cinsel işlev bozukluğudur. Buna ek olarak vajinismus; kadınların cinsel birleşmenin gerçekleşmesini istediği halde cinsel yakınlaşma sırasında penisin vajinaya girmesinden korkması, vajinaya penis dışında herhangi bir cisim girmesinden dolayı


Devamını OkuBir İstismar Yöntemi Olan Gaslighting Nedir?


Bir İstismar Yöntemi Olan Gaslighting Nedir?

Gaslighting, sinsi bir manipülasyon ve psikolojik kontrol biçimidir. Gaslighting mağdurları kasıtlı ve sistematik olarak yanlış bilgilerle beslenirler, bu da onları çoğu zaman kendileri hakkında doğru olduğunu bildiklerini sorgulamaya götürür. Hafızalarından,


Devamını OkuBağımlı Ailesinin Yaptığı En Büyük Hata: Sabırsızlık


Bağımlı Ailesinin Yaptığı En Büyük Hata: Sabırsızlık

Başta alkol, madde ve kumar olmak üzere tüm bağımlılıkların tedavisinde ailenin çok önemli bir payı vardır. Aile bağımlı kişinin tedavisinin seyrini belirleyen önemli faktörlerin başında gelir. Aile üyelerinin tedaviye aktif


Devamını OkuEndişe ve Kaygı Arasındaki 8 Fark


Endişe ve Kaygı Arasındaki 8 Fark

Anksiyete, endişe, gerginlik veya korku duygularını kapsar. Her ne kadar tatsız olsa da, ara sıra anksiyete nöbetleri doğal ve hatta bazen üretkendir. Bir şeyin tam olarak doğru olmadığının sinyalini vererek,


Devamını OkuSınav Korkusuyla Nasıl Başa Çıkılır?


Sınav Korkusuyla Nasıl Başa Çıkılır?

Sınav korkusu her sınava girecek bireyde sıkça rastlanan bir durumdur. Sınav günü yaklaştıkça kendini daha da belli eder. Her insanın paniklemesi, bilgilerini unuttu sanması, korku duygusu yaşaması gayet doğal bir


Devamını OkuSelektif Mutizm Nedir? Sebepleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur?


Selektif Mutizm Nedir? Sebepleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur?

Selektif mutizm diğer adıyla seçici konuşmamazlık çocuğun başka durumlarda konuşuyor olmasına rağmen toplu alanlarda veya bir kısım kişilerin yanında konuşmaması ile kendini gösteren psikolojik rahatsızlıktır. Seçici konuşmamazlığı olan çocuklarda yoğun


Devamını OkuAtelofobi Nedir? Aşırı Mükemmeliyetçi Misin?


Atelofobi Nedir? Aşırı Mükemmeliyetçi Misin?

Atelofobi kişinin kusurlu olmaktan korkmasıdır. Atelofobi bir nevi mükemmel olamama korkusudur.  Bu fobi bazılarına ne kadar komik gelse de bu fobiye sahip kişiler için çok acı verici, engelleyici ve ciddi


Devamını Okuİntihar Riskini Gösteren İşaretler Nelerdir?


İntihar Riskini Gösteren İşaretler Nelerdir?

Her intihar bir trajedi ve bir dereceye kadar da gizemdir. Kişinin yalnızca bir kez geldiği yaşama veda etmesi ve bunu kendi isteğiyle gerçekleştirmesidir. İntihar genellikle derin bir umutsuzluk duygusundan kaynaklanır.


Devamını OkuÇocuğumun Hayali Arkadaşı Var, Ne Yapmalıyım?


Çocuğumun Hayali Arkadaşı Var, Ne Yapmalıyım?

Çocuklarda hayali arkadaş dönemi genellikle 3-5 yaş arasında rastlanan bir durumdur. Hayali arkadaşı olan çocuklar, yanlarında biri varmış gibi davranıyor, onunla konuşuyor, oyunlar oynuyor, ona ne yapması gerektiğini söylüyor hatta


Devamını OkuBağımlılık Tedavisinde İyileşmeyi Önleyen 4 Yanlış Düşünce


Bağımlılık Tedavisinde İyileşmeyi Önleyen 4 Yanlış Düşünce

Dürüst, cesur, anlayışlı gibi olumlu sıfatlar genellikle madde bağımlılarını tanımlamak için kullanılmaz. Ancak şans verilirse, birçok bağımlı bu nitelikleri geliştirebilir ve topluma, insanların mümkün olduğunu düşünmediği katkılarda bulunabilir. Bu başarı,


Devamını OkuKişisel Alan Nedir? Alanımızı Nasıl Koruruz?


Kişisel Alan Nedir? Alanımızı Nasıl Koruruz?

Psikoloji biliminin üzerinde uzun zamandır çeşitli araştırmalar yaptığı konulardan biri de kişisel alandır. “Kişisel alan” terimi genellikle bir sosyal, aile veya iş ortamında iki kişi arasındaki fiziksel mesafeyi ifade eder.


Devamını OkuBoşanmaya Neden Olan Etkenler Nelerdir?


Boşanmaya Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Kadın ve erkeğin aynı evi paylaşmasıyla birlikte ikili bir psikolojik sistem kurulmaktadır. Bu sistemi kimi çiftler evlilik gibi hukuki bir boyutun sonucu olarak kurarlar, kimi çiftler ise evlilik gibi hukuki


Devamını OkuÇocuk ve Ergenlerde Sosyal Fobi Belirtileri


Çocuk ve Ergenlerde Sosyal Fobi Belirtileri

Sosyal fobi çocuk ve ergen döneminde olan bireyin başka insanlar tarafından yargılanacağına, aşağılanacağına, gülünç duruma düşeceğine dair duyduğu korkudur. Sosyal fobi bozukluğa sahip olan ergenlik döneminde olan birey ve çocuklar;


Devamını OkuSaç Yolma Bozukluğu (Trikotilomani) Nedir?


Saç Yolma Bozukluğu (Trikotilomani) Nedir?

“Sinirden saç baş yolmak” diye bir deyim duydunuz mu? Trikotilomani hastalığı için saç baş yolmak eylemi doğrudur ancak neden gerçekleştiği bilinmemektedir. Saç yolma bozukluğu olarak da bilinen trikotillomani tekrarlanan saç


Devamını OkuAlışveriş Bağımlısı Neler Yaşar? Bir Bağımlının Anatomisi…


Alışveriş Bağımlısı Neler Yaşar? Bir Bağımlının Anatomisi…

Alışveriş yapmak ilk çağlardan itibaren takas usulü gerçekleştirilen bir eylemdir. Hayatta kalabilmek ve varlığımızı sürdürmek için alışveriş yaparız. Peki biz bağımlı mıyız? Her alışveriş yapan alışveriş bağımlısı olur mu? Hepimiz


Devamını OkuNarsisistik Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?


Narsisistik Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Narsisizm kavramını son zamanlarda instagram, twitter gibi sosyal medya iletişim kanallarından sıkça duyuyoruz ve son yıllarda sosyal boyutta ele almaktayız. Narsisizm kavramını artık günümüz modern dünyasında çağımızın vebası olarak niteliyoruz.


Devamını OkuDoğum Sonrası Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Doğum sonrası depresyonu (postpartum depresyon), doğum sonrası annelerde olumsuz duygulara neden olan sağlık sorunudur. Genellikle bebek doğduktan 1 ya da 3 hafta sonra başlar, kişiden kişiye göre bazı kadınlarda birkaç


Devamını OkuDürtü Kontrol Bozukluğu Nedir? Sebepleri Nelerdir?


Dürtü Kontrol Bozukluğu Nedir? Sebepleri Nelerdir?

İnsanlar olarak, dürtülerimizi kontrol etme yeteneği, bizi diğer türlerden ayırmaya yardımcı olur ve psikolojik olgunluğumuzu gösterir. Çoğumuz, eyleme geçmeden önce düşünme yeteneğimizi kullanırız. Ancak dürtülerini kontrol etmekte sorun yaşayan insanlar


Devamını OkuKronik Ağrı (Fibromiyalji) Nedir ?Belirtileri Nelerdir?


Kronik Ağrı (Fibromiyalji) Nedir ?Belirtileri Nelerdir?

Düşüp bir yerinizi incittiniz ya da yanlışlıkla sıcak ütüye dokundunuz. Bundan dolayı acı ve sonrasında ağrı yaşamanız normal midir? Kesinlikle bu durum sağlıklı ve normaldir. Bu, o an çevredeki tehdide


Devamını OkuÇocuklar Neden Altını Islatır? Altını Islatma Normal Midir?


Çocuklar Neden Altını Islatır? Altını Islatma Normal Midir?

Anne ve babalar da küçük çocuklarının yataklarına ya da altına ıslatmaları ile sıkça karşılaşmaktadır. Çocuğun altına ıslatması çoğu zaman ebeveynler tarafından önemsenmeyip göz ardı edilmektedir.  Ancak altını ya da yatağını


Devamını OkuDepresyon Türleri Nelerdir? Kaç Farklı Depresyon Türü Vardır?


Depresyon Türleri Nelerdir? Kaç Farklı Depresyon Türü Vardır?

Depresyon ciddi ve yaygın bir rahatsızlıktır. Üzüntü, umutsuzluk, çaresizlik, yalnızlık hissedilmesine neden olur. Depresyonda hafif, orta derece veya şiddetli semptomlar görülebilir. Depresyonun kendi içinde türleri vardır. Bu yazımızda sizler için


Devamını OkuKleptomani (Çalma Hastalığı) Nedir? Kleptomani Belirtileri Nelerdir?


Kleptomani (Çalma Hastalığı) Nedir? Kleptomani Belirtileri Nelerdir?

Çalma hastalığı veya bilinen diğer adıyla kleptomani hastalığına sahip olan hastalar hırsızların aksine kazanç elde etme, intikam alma gibi nedenlerden dolayı çalmazlar. İçlerindeki çalma dürtülerine engel olamazlar. Çalma eylemleri planlamadan


Devamını OkuRuh ve Beden Sağlığımızı Korumak İçin Ne Yapmalıyız?


Ruh ve Beden Sağlığımızı Korumak İçin Ne Yapmalıyız?

Son yıllarda psikoloji bilimi stres, davranış ve sağlık arasındaki karmaşık ilişkiler hakkında çok şey öğrendi. Elli yıl önce insanlar sigaranın bu kadar sağlıksız olduğunu, uzun süre stres altında kalmanın vücuda


Devamını OkuNeden Öfkeleniyoruz? Öfkeye Neden Olan Etkenler Nelerdir?


Neden Öfkeleniyoruz? Öfkeye Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Öfke, doğru şekilde yaşandığında mutluluk, üzüntü veya stres gibi normal bir duygudur. Hepimiz zaman zaman öfkeleniriz ancak bazıları öfke patlamaları yaşar. İşte bu noktaya gelindiğinde öfke kişiye ciddi zararlar verebilir.


Devamını OkuSigarayı Bırakma İçin 3 Neden? Sigarayı Neden Bırakmalısın ?


Sigarayı Bırakma İçin 3 Neden? Sigarayı Neden Bırakmalısın ?

Sigara, dünyada en çok tüketilen bağımlılık yapıcı maddedir. Tütün şeklinde tüketimi çok eskiye dayanmakla birlikte sigara tiryakileri için vazgeçilmesi zor bir tür bağımlılık yapıcıdır. Sigara bağımlılığı tedavisi mümkün olan bir


Devamını OkuMadde Bağımlısı Yakınları Neler Yaşamaktadır?


Madde Bağımlısı Yakınları Neler Yaşamaktadır?

Bağımlılık, çoğu zaman ailenin geç fark ettiği bir hastalık olarak sinsice ilerleyebiliyor. Bazı durumlarda aileler yakınlarının madde kullandığını çok geç fark edebiliyorlar. Yıllarca madde kullanan kişi bu durumu özenle sakladığı


Devamını OkuAlışveriş Bağımlılığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?


Alışveriş Bağımlılığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Alışveriş bağımlılığı; kişinin alışveriş yapma isteğine karşı koyamaması, giderek artan miktarlarda alışveriş yapması ve alışveriş yapmayı azaltma girişimlerinin başarısız olması ile belirgin bir bağımlılık türüdür. Bağımlılık genel anlamda kişinin bağımlı


Devamını OkuSigarayı Neden Bırakmalısın? Sigarayı Bırakma Nedenleri


Sigarayı Neden Bırakmalısın? Sigarayı Bırakma Nedenleri

Sigara, dünyada en çok tüketilen bağımlılık yapıcı maddedir. Tütün şeklinde tüketimi çok eskiye dayanmakla birlikte sigara tiryakileri için vazgeçilmesi zor bir tür bağımlılık yapıcıdır. Sigara bağımlılığı tedavisi mümkün olan bir


Devamını Okuİnternet Bağımlılığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


İnternet Bağımlılığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

İnternet bağımlılığı, son yıllarda hızla artış gösteren teknoloji bağımlılığının bir koludur. İnternet bağımlılığı, kişinin internet kullanma isteğiyle baş edememesi, internetsiz kalınca keyifsiz, öfkeli ve saldırgan olması ve yaşamının olumsuz etkilenmesi


Devamını Okuİyi Bir Aile Babası Nasıl Olmalı? İdeal Baba Kimdir?


İyi Bir Aile Babası Nasıl Olmalı? İdeal Baba Kimdir?

Baba, çocuğun ilk kahramanıdır. Çocuk için baba figürü çok önemlidir. Yetişkinlikte başta ruhsal travmalar olmak üzere patolojik sorunlar yaşayan birçok kişinin aile öyküsüne baktığımızda sorunlu baba figürünü görmekteyiz. Baba olmak


Devamını OkuSigarayı Bırakmak İstiyorum Ama Bırakamıyorum, Neden?


Sigarayı Bırakmak İstiyorum Ama Bırakamıyorum, Neden?

Sigarayı bırakmaya çalışan ancak her seferinde başarısız olan kişiler kendilerine hep bu soruyu sorarlar: Sigarayı neden bırakamıyorum? Bu soruyu kendi kendilerine soran tiryakilerin önemli bir kısmı aslında zaman zaman sigarayı


Devamını OkuEroin Bağımlılığı Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?


Eroin Bağımlılığı Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Eroin, hızlı ve çok güçlü bağımlılık yapan bir maddedir. Vücuda alımından kısa bir süre sonra etkisini gösteren eroin kullanan kişide sıcaklık, rahatlık, gevşeme ve vücutta ağırlık hissi yaratmaktadır. Eroin kullanan


Devamını OkuAlkol Kullanımını Nasıl Azaltırım? Alkolü Azaltmanın Yolları Nelerdir?


Alkol Kullanımını Nasıl Azaltırım? Alkolü Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Alkol, dünyada en çok tüketilen bağımlılık yapıcı maddelerden biridir. Birkaç istisna hariç dünyanın tüm ülkelerinde yasal olarak satılan alkol oldukça ağır bağımlılık yapıcı bir maddedir. Alkol kullanımı yavaş ve az


Devamını OkuÇocuklarda Travma Sonrası Stres Bozukluğu


Çocuklarda Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Travma geçmişte yaşanan bir olay neticesinde ortaya çıkan ve yaşayan kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyen bir ruhsal sorundur. Kişinin günlük hayatının akışını ciddi anlamda bozma eğilimine sahiptir. Çocuklarda travma özellikleri


Devamını OkuOyun Bağımlılığı Tedavisi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

WhatsApp chat