Mentalium Blog

gottman çift terapisi

4 Yönüyle Gottman Çift Terapisi

Gottman çift terapisi günümüzde en sık tercih edilen çift terapisi ekollerinden bir tanesidir. Gottman yöntemi daha çok çifti oluşturan bireylerin duygularına odaklanır. Böylece uzman ile çift arasında duyguların işlenmesi yoluyla bir tedavi planı ortaklaşa oluşturulur. Eğer siz de Gottman çift terapisi almak isterseniz bize bu konuda destek için ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

harbiye psikolog

Harbiye Psikolog Ekibimizin Uyguladığı 4 Terapi Ekolü

Harbiye şubemizin psikologları ile görüşerek yaşadığınız ruhsal sorunlara doğru çözümler bulmaya ne dersiniz? Hem bireysel hem aile çift terapisi uygulayan uzman terapist kadromuzun hangi terapi ekolleriyle çalıştığını öğrenmek ister misiniz? O halde yazımızı okuyabilir ve bizden destek almak için bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

berlin psikolog türk

6 Maddede Berlin Psikolog Hizmetlerimiz

Berlin psikolog veya psikiyatristlerini mi araştırıyorsunuz? Doğru uzmanla uygun ücretle psikolojik destek mi almak istiyorsunuz? Bunun için farklı ruhsal destek alanlarında uzmanlaşmış psikologlar ile görüşmek istiyorsanız Mentalium Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak Berlin’e online psikoterapi desteği sunuyoruz.

Devamını Oku

anksiyetesi olan insanlar nasıl iyileşir

Anksiyetesi Olan İnsanlar 2 Yöntemle Nasıl İyileşir?

Anksiyetesi olan insanlar iyileşmek için profesyonel destek almalıdır. Bu noktada profesyonel destek için en güvenilir yöntemler psikoterapi ve ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi için hastanelerin psikiyatri servislerinden destek alabilirsiniz. Ancak anksiyete bozukluğu tedavisi için psikolojik destek almak amacıyla Mentalium Psikoloji uzman kadrosuyla yanınızdadır.

Devamını Oku

almanya türk psikolog

3 Maddede Almanya Türk Psikolog Desteğimiz

Son yıllarda online terapinin yaygınlaşmasıyla beraber artık dünyanın her tarafından Türk psikologlar ile görüşme yapma şansına sahip olunabilmektedir. Almanya Türk psikolog desteğimiz sayesinde de Almanyada Türk psikologlar veya psikolojik danışmanlarıyla görüşmek isteyenlere online şekilde yardımcı oluyoruz. Mentalium Psikoloji’den destek almak için yazımıza göz atmanızı öneririz.

Devamını Oku

bahariye psikolog hizmetlerimiz

4 Maddede Bahariye Psikolog Hizmetlerimiz

Mentalium Psikoloji olarak 2019 yılından beri Bahariye psikolog desteğimizle sizlere psikterapi hizmeti sunmaktayız. Başta depresyon, anksiyete, fobi, panik atak, kişilik bozukluğu, bağımlılık, OKB ve benzer bir takım ruhsal bozuklukların yanı sıra ilişki sorunları, aile çift terapisi, cinsel terapi ve oyun terapisi desteği sunmaktayız. Eğer siz de Bahariye’de bir psikologla görüşmek isterseniz bizden destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

 

cinsel terapi merkezi

5 Maddede Cinsel Terapi Merkezi Nasıl Seçilir?

Cinsel terapi merkezi, cinsel terapist ile cinsel sorunlar yaşayan bireylerin cinsel sorunların tedavisi için görüşme yaptıkları psikolojik danışmanlık merkezleridir. Cinsel terapist kadromuzla Mentalium Psikoloji olarak Kadıköy ve Şişli şubelerimizde size cinsel terapi desteği sunmaktayız. Eğer siz de bizden destek almak isterseniz bize ulaşabilir ve istediğiniz cinsel terapist ile terapi sürecine başlayabilirsiniz.

Devamını Oku

psikolog mecidiyeköy

5 Alanda Klinik Psikolog Mecidiyeköy Desteğimiz

Aradığınız psikolog Mecidiyeköy veya yakın bir konumda ise Şişli Mecidiyeköy semtinde bulunan şubemizle size ruhsal destek sunmaya hazırız. Uzmanlarımız bireysel terapi, aile çift terapisi, oyun terapisi ve cinsel terapi alanında yetkin ruh sağlığı profesyonelleridir. Tamamı klinik psikologlardan oluşan uzmanlarımızın tüm bu alanlara dair yetkinlikleri uluslararası ve ulusal çapta tanınan eğitimlerle kanıtlanmıştır.

Devamını Oku

gelecek korkusu psikolog desteğiyle aşılabilir

Gelecek Korkusu İle Baş Etmenin 3 Yolu

Gelecek korkusu günümüzde pek çok kişinin sık sık yaşadığı ve yaşamını bir süre sonra ele geçiren kaygı ve endişe türlerinden yalnızca birisidir. Gelecek kaygısı olarak da adlandırabileceğimiz bu süreci yaşayan bireyler geleceğe dair endişe, korku, kaygı, karamsarlık ve çaresizlik gibi pek çok farklı hisleri yaşarlar. Bu durumdan kurtulmak için en iyi yol ise bir psikolog veya psikiyatristten destek almaktır.

Devamını Oku

psikolog kadıköy

Aradığınız Psikolog Kadıköy Şubemizde Mi: 3 Soru 3 Cevap

Birçok psikolog Kadıköy gibi kalabalık ve kozmopolit bir ilçede danışanlarına psikoterapi desteği sunmak ister. Bu nedenle çok sayıda psikolog Kadıköy merkez ve semtlerinde ofislerini açmaktadır. Peki siz Kadıköy psikolog alternatifleri arasında seçiminizi nasıl yapacaksınız? İşte bu noktada yazımızı inceleyerek kararınızı destekleyebilirsiniz.

Devamını Oku

psikolog önerileri almak yerine kendiniz iyi bir araştırma yapabilirsiniz

4 Maddede Psikolog Önerileri Almalı Mıyız?

Eğer psikoloğa gitmek yönünde bir karar aldıysak çoğu zaman çevremizdekilerin fikirlerini de almaya ihtiyaç duyabiliriz. Hele bir de daha önce terapi deneyimimiz yoksa deneyimi olan tanıdıklardan psikolog önerileri almak isteriz ancak bu durum her zaman olumlu sonuçları beraberinde getirmeyebilir. Herkesin bir ruh sağlığı uzmanı ile gerçekleştireceği terapi sürecinden beklentileri farklı olabilir.

Devamını Oku

İstanbul en iyi psikolog ve psikiyatristlerin bulunduğu şehirler arasındadır

İstanbul En İyi Psikolog: 4 Adımda Psikolog Arayışı

Nüfus ve gelişmişlik bakımından İstanbul en iyi psikolog ve psikiyatristlerin ruhsal destek sunduğu illerin başında gelmektedir. Peki İstanbulda en iyi psikolog ve psikiyatristleri nasıl bulabilirsiniz? İstanbuldaki psikologlar arasında nasıl bir değerlendirme ile seçim yapabilirsiniz? Doğru uzmanı bulmak için nelere dikkat etmelisiniz? Doğru psikoloğu belirleyebilmek için yapabilecekleriniz için yazımıza göz atabilirsiniz.

Devamını Oku

kozyatağı psikolog kadromuzun uzmanları

8 Maddede Kozyatağı Psikolog Hizmetlerimiz

Mentalium Psikoloji olarak Kadıköy şubemizde Kozyatağı psikolog arayışı olan Kozyatağı sakinlerine psikoterapi desteği sunmaktayız. Kozyatağı başta olmak üzere Kadıköy semtlerinin neredeyse tamamına çok yakın bir konumda olması merkezimizin tercih sebepleri arasındadır. Ayrıca psikoterapi ekollerine hakim tecrübeli psikolog kadrosuyla tümüyle etik kurallara bağlı olan bir kurumdan hizmet almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

 

koşuyolu psikolog kadromuzun tamamı klinik psikolog olan profesyonellerdir

4 Maddede Koşuyolu Psikolog Hizmetlerimiz

Mentalium Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak Kadıköy şubemizde Koşuyolu psikolog arayışı olan bireylere psikolojik destek sunmaktayız. Koşuyolu dahil olmak üzere Kadıköy semtlerinin neredeyse tamamına çok yakın bir konumda olması merkezimizin bir özelliğidir. Ayrıca psikoterapi konusunda tecrübeli uzman ekibiyle tamamen etik kurallara bağlı kalan bir merkezden destek almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

uzman klinik psikolog kimdir ve nasıl bir destek sunar?

4 Soruda Uzman Klinik Psikolog Nedir?

Mentalium Psikoloji bünyesinde çalışan uzmanlarımızın tamamı klinik psikolog unvanı taşımaktadır. Uzman klinik psikolog unvanı taşıyan ruh sağlığı profesyonelleri lisans eğitimlerini psikoloji alanında bitirdikten sonra uzmanlık eğitimlerini klinik alanda tamamlayan kişilerdir. Psikoterapi desteği sunabilmenin en kritik yeterliliklerinden birisi de klinik psikoloji alanında uzmanlık eğitimi almaktır.

Devamını Oku

İstanbul cinsel terapist ekibimiz vajinismus tedavisi ve erken boşalma tedavisi dahil pek çok alanda destek sunar

7 Soruda İstanbul Cinsel Terapist Hizmetlerimiz

Mentalium Psikolojik Danışmanlık Merkezi İstanbul cinsel terapist ekibiyle pek çok cinsel sorunda destek arayan bireylere psikolojik yardım sunmaktadır. Vajinismus, erken boşalma, geç boşalma, cinsel isteksizlik, ereksiyon sorunları başta olmak üzere pek çok cinsel soruna bilimsel yaklaşımlar uygulayan psikolog ekibimizden destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

Kadıköydeki psikologlar ile görüşmeye başlayabilir ve ruhsal değişime bir şans verebilirsiniz.

Mentalium Kadıköydeki Psikologlar ve 4 Çalışma Alanı

Kadıköydeki psikologlar ile görüşerek ruhsal değişim yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Psikoterapi kişinin bir psikolog veya psikiyatrist yardımıyla çözüm getirmekte zorlandığı sorunlarıyla yüzleşmesi ve destek alması sürecidir. Bu noktada Mentalium Psikoloji olarak destekçiniz ve profesyonel olarak yardımcınız olabiliriz.

Devamını Oku

istanbul psikolog ücretleri

3 Maddede İstanbul Psikolog Ücretleri

İstanbul psikolog ücretleri bakımından oldukça farklı bir yelpazede değerlendirilmesi gereken bir şehirdir. İstanbuldaki psikologlar veya psikiyatristlerin seans ücretleri donanımları, tecrübeleri, eğitimleri, hizmet verdikleri alanlar ve hatta uyguladıkları ekollere göre de değişebilir. Mentalium Psikoloji olarak uygun İstanbul psikolog ücretleri ile destek sunmaktayız.

Devamını Oku

Ataşehir psikolog kadromuzun tamamı uzman klinik psikolog olan profesyonellerden oluşmaktadır.

3 Maddede Ataşehir Psikolog Hizmetlerimiz

Mentalium Psikoloji Ataşehir psikolog ihtiyacına karşılık vermek adına tamamı klinik psikolog olan profesyonellerimizle çalışmaktadır. Başta depresyon, kaygı, fobi, travma, bağımlılık gibi pek çok ruhsal sorunla çalışmakla beraber aile çift terapisi, cinsel terapi ve oyun terapisi de sunmaktayız.

Devamını Oku

teşvikiye psikolog

4 Maddede Teşvikiye Psikolog Hizmetlerimiz

Teşvikiye psikolog ekibimizin desteğiyle ruhsal sorunlarınıza çözüm bulmak ister misiniz? Depresyon, anksiyete, travma, obsesif kompulsif bozukluk, DEHB, sosyal fobi, panik atak, kişilik bozuklukları ve ilişki sorunları başta olmak üzere pek çok ruhsal sorunda yanınızdayız. Teşvikiye psikolog desteğimizden yararlanmak için bize ulaşabilirsiniz ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

en-iyi-kadikoy-psikolog

3 Maddede En İyi Kadıköy Psikolog Bulma Rehberi

En iyi Kadıköy psikolog seçeneklerini incelemeniz sizin en doğal hakkınızdır. Kadıköy birçok açıdan çok sayıda psikoloğun bulunduğu bir İstanbul ilçesidir. Eğer siz de Kadıköy psikolog araştırmasına başladıysanız bazı kriterleri takip ederek sizin için en doğru psikoloğu bulabilirsiniz. Mentalium Psikoloji olarak size en doğru psikoloğu bulmanız açısından neler yapmanız gerektiğini yazımızda sıraladık.

Devamını Oku

kadıköy çocuk psikoloğu

5 Soruda Kadıköy Çocuk Psikoloğu Hizmetimiz

Mentalium Psikoloji Kadıköy çocuk psikoloğu bulunan şubemiz olarak öne çıkmaktadır. Eğer siz de Kadıköy ve çevresinde ikamet ediyor ve bir yandan da çocuğunuzun bir psikolog ile görüşmesini istiyorsanız, kurumumuz sizin için doğru yer olabilir. Çocuk psikolojisi alanında uzmanlaşmış klinik psikologlar ile görüşmeden önce bazı soru işaretlerine sahipseniz yazımızı okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

kızıltoprak psikolog

3 Maddede Kızıltoprak Psikolog Hizmetlerimiz

Kızıltoprak psikolog desteğimiz sayesinde Kızıltoprak’ta ikamet eden potansiyel danışanlarımıza birçok alanda ruhsal destek sağlamaktayız. Depresyon, anksiyete, bipolar bozukluk, sosyal fobi, ilişki sorunları ve pek çok ruhsal bozuklukla alakalı psikoterapi desteği sunmaktayız. Bizimle iletişime geçerek bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Devamını Oku

bomonti psikolog

3 Soruda Bomonti Psikolog Hizmetlerimiz

Bomonti psikolog desteğimiz kapsamında başta depresyon, kaygı bozuklukları, travma, OKB gibi pek çok ruhsal bozuklukla çalışmaktayız. Ayrıca aile çift terapisi ve çocuklarda oyun terapisi gibi farklı alanlarda da ruhsal destek sağlamaktayız. Bomonti psikolog ekibimizin sunduğu hizmetleri yazımızda görebilirsiniz.

Devamını Oku

suadiye psikolog

4 Maddede Suadiye Psikolog Hizmetlerimiz

Suadiye psikolog ekibimizle tanışmak ve yaşadığınız ruhsal sorunları kolayca çözebilmeyi ister misiniz? Suadiye ekibimiz başta depresyon ve anksiyete bozuklukları olmak üzere pek çok ruhsal sorunla çalışmaktadır. Kadıköy ilçesi Suadiye semtinde ikamet ediyor ve ruhsal anlamda başa çıkmakta zorlandığınız sorunlarınızdan kurtulmak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

mecidiyeköy psikolog

4 Maddede Mecidiyeköy Psikolog Hizmetlerimiz

Mecidiyeköy psikolog ekibimizle tanışarak ruhsal sorunlarınıza çözüm bulmaya ne dersiniz? İçinden çıkamadığımız bazı sorunlarımız olduğunda bir uzmanın desteğini almak değerli bir çözümdür. Mentalium Psikoloji Göztepe ve Mecidiyeköy semtlerinde birer şubesiyle size ruhsal destek sağlamak için hazır beklemektedir.

Devamını Oku

 

kadıköy oyun terapisi

3 Soruda Kadıköy Oyun Terapisi Hizmetimiz

Kadıköy oyun terapisi desteği bulurken çok da fazla zorlanmayacağınız konumlardan bir tanesidir. Kadıköy sınırları içerisinde yaşıyor ve çocuğunuzun oyun terapisi almasını istiyorsanız, bu konuda Mentalium Psikoloji uzman psikolog ekibinden destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

gülümseyen depresyon

4 Soruda Gülümseyen Depresyon Nedir?

Gülümseyen depresyon kişinin yaşadığı depresyon belirtileri varlığına rağmen bu durumu çevresinden saklarcasına gülümseyebilmesi ve dışardan bu durumun fark edilememesidir. Gülümseyen depresyon, aynı zamanda atipik depresyon ya da maskeli depresyon olarak da adlandırılır. Maskeli depresyon tedavisi için Mentalium Psikoloji uzman psikolog kadrosundan destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

antisosyal

2 Soruda Antisosyal Ne Demektir?

Antisosyal denildiği zaman birçok kişinin aklına sosyal işlevselliği düşük bireyler gelir. Ancak antisosyal kavramı oldukça ciddi bir ruhsal bozukluğu işaret eder. Antisosyal kişilik bozukluğu dahilinde görülen bir davranış olan antisosyal davranış kişinin başının beladan kurtulmamasıyla sonuçlanır. Antisosyal bireylerin tedavisi hem zor hem de uzun bir süreçtir ve psikolog yardımı mutlaka alınmalıdır.

Devamını Oku

alt ıslatma

Alt Islatma Hakkında 2 Soru 2 Cevap

Alt ıslatma yetişkinlerde dahi görülen ancak daha çok küçük yaş gruplarındaki çocuklarda görülmekte olan ve ruhsal kökenleri olan bir sorundur. Alt ıslatma sorunu yaşayan çocukların ebeveynlerinin gösterdiği tepkiler çocuğun bu sorunu sonlandırabilmesi ya da sorunun ilerlemesine sebep olabilir. Alt ıslatma tedavisi için psikolog desteği gerekmektedir.

Devamını Oku

aile terapisti tavsiye

Hangi 4 Konuda Aile Terapisti Tavsiye Edilir?

Aile terapisti tavsiye edilecek bazı alanların başında aile içi çatışmalar gelmektedir. Aile içi çatışmalar aslında doğru tartışma zemini oluşturamayan ailelerde gerçekleşir. Bu nedenle psikolog desteği almak aile içinde önemli ve radikal değişikliklere sebep olabilir.

Devamını Oku

aile stresle başa çıkma

3 Maddede Aile Stresle Başa Çıkma Yöntemleri

Aile stresle başa çıkma konusunda çaresiz kalıyorsa bir ruh sağlığı uzmanı ile görüşmeye başlamalıdır. Aile içi anlaşmazlık söz konusu olduğunda aile üyelerinin bu durumdan en az zararla çıkabilmesi psikolojik destek alması ile mümkün olabilir. Bu konuda psikolog yardımı almaya ne dersiniz?

Devamını Oku

aile içi iletişim sorunları

5 Maddede Aile İçi İletişim Sorunları

Aile içi iletişim sorunları pek çok ailenin kabusudur. İletişim eksikliği nedeniyle çıkan çatışmalar sebebiyle birçok ailede huzursuzluk, gerginlik, şiddet ve mutsuzluk tablosu ortaya çıkar. Aile içi iletişimi güçlendirmek için bir aile terapisti ile görüşmeye ne dersiniz? Bir psikolog ile görüşerek destek almak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

online terapi

5 Soruda Online Terapi Nedir?

Online terapi, kişinin yüzyüze şekilde bir psikolog ile görüşemediği durumlarda başvurabileceği bir terapi türüdür. Özellikle pandemi süreci sonrası revaçta olan online terapi klasik yüzyüze olan terapiden hiçbir farkı bulunmamaktadır. Eğer siz de online görüşmeler yapmak istiyorsanız Mentalium Psikoloji online terapi desteği sunmaktadır.

Devamını Oku

psikolojik bağımlılık

6 Soruda Psikolojik Bağımlılık Nedir?

Bağımlılık bir hastalıktır. Aslında bağımlılık sorununu psikolojik bağımlılık veya fiziksel bağımlılık diye ikiye ayırmak doğru olmayabilir. Bunun yerine psikolojik bağımlılık belirtileri ve fiziksel bağımlılık belirtilerinden bahsedebiliriz. Bağımlılık psikolog desteğiyle düzelmeler gözlemlenen bir hastalıktır. Bu noktada eğer siz de bağımlılıktan kurtulmak isterseniz uzman kadromuzla iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

bipolar teşhisi

3 Maddede Bipolar Bozukluk Teşhisi Aldıktan Sonra Ne Olur?

Bipolar bozukluk teşhisi alan bireylerin yaşamlarında bazı değişiklikler olabilir. Kullanılan ilaçların etkisi ve zor bir tedavi sürecine başlangıç kişiyi olumsuz yönde etkileyebilir. Ancak psikolojik destek bunun için vardır. Psikolog yardımı alarak bu durumla mücadele edebilirsiniz. Eğer siz de bipolar teşhisi aldıysanız ve psikolog desteği almak istiyorsanız Mentalium Psikoloji her daim yanınızda.

Devamını Oku

anksiyete bozukluğu psikolog

Anksiyete Bozukluğu Psikolog Desteğiyle 7 Adımda İyileşir

Anksiyete bozukluğu psikolog desteğiyle iyileşebilen bir ruhsal rahatsızlıktır. Anksiyete bozukluğu sıradan bir kaygı durumu olmadığı için psikolojik destek alınması halinde düzelebilir. Psikolojik desteğin anksiyete yaratan durumlardan kaçınmak yerine üzerine gidilmesi ile gerçekleşir. Eğer siz de anksiyete bozukluğu belirtileri yaşıyorsanız, Mentalium Psikoloji olarak bizden psikolojik destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

hamilelik sonrası depresyon

5 Soruda Hamilelik Sonrası Depresyon Nedir?

Hamilelik sonrası depresyon, doğumdan sonra yeni anne olmuş kadının yaşadığı depresyon belirtileriyle belirgin bir ruhsal rahatsızlıktır. Hamilelik sonrası depresyon belirtileri genellikle majör depresyon belirtileri ile birçok yönden benzemektedir. Eğer siz de hamilelik sonrasında depresif belirtileri sergiliyorsanız, bizden psikolog yardımı alabilirsiniz.

Devamını Oku

yetersizlik

Yetersizlik Hissini Aşmanın 6 Yolu

Yetersizlik hissini aşabilmek için yetersiz hissetmenize neden olan bilişsel çarpıtmalarınızı değerlendirmeniz gerekir. Kendini yetersiz hisseden bireylerin yaptığı değerlendirmeler çarpıtılmıştır. Bununla alakalı psikolojik destek alınması yeterli ve isabetli olacaktır. Eğer siz de yetersizlik hissini aşmanın yollarını arıyorsanız Mentalium Psikoloji psikolog kadrosundan destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

ölüm korkusunu yenmek

5 Maddede Ölüm Korkusunu Yenmek

Ölümün tanımı; topluma, yaşa, kültüre ve dine göre değişir. Ancak herkes için genelebilen bir tanım yapmak gerekebilir. Ölüm önemli organların işlevini yitirmesi ve organizmanın kendini yenileme işlevini yitirmesi nedeniyle yaşamın sona ermesi anlamına gelir. Ölüm anlamı itibariyle ise herkese göre değişir. Ölüm korkusunu herkes çok farklı şekilde dile getirebilir. Hatta ölüm korkusunu herkes yaşayabilir ve sağlıklı bir korku olabilir. Ancak ölüm korkusunu yenmek konusunda kişi zorlanıyor ve yaşamı bundan olumsuz etkileniyorsa sorun var demektir. Ölüm korkusunu yenmek için bazı şeyleri yapabilirsiniz. Bunların en etkilisi ve önemlisi ise bir psikolog ile görüşmektir. Eğer siz de Mentalium Psikoloji uzman psikolog kadrosundan destek almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

kronik depresyon

4 Soruda Kronik Depresyon Nedir?

Kronik depresyon, uzun süredir devam eden ve iyileşme dönemleri de olmayan bir depresyon türüdür. Kronik depresyon aynı zamanda distimi veya distimik bozukluk olarak da bilinmektedir. Kronik depresyonun tedavisi mümkün olsa da sonrasında tekrarlama riski söz konusudur. Ancak bu durum kronik hale gelse de tedavi görülmemesi anlamı çıkmaz. Kronik depresyon tedavisi mutlaka yapılmalıdır ki tedavisi de mümkündür. Eğer siz de kronik depresyon belirtileri sergiliyorsanız, bugünkü yazımızı okuyabilir ve depresyon hakkında bilgi edinebilirsiniz. Eğer bizden kronik depresyon tedavisi almak isterseniz, uzman psikolog kadromuz size yardımcı olacaktır.

Devamını Oku

uygun ücretli terapi

8 Maddede Uygun Ücretli Terapi Nasıl Bulunur?

Ekonomik açıdan zorlandığımız günlerde her şeyin uygun ücretli olanlarını araştırır olduk. Bundan 50 sene önce terapi almak bugüne kadar daha lüks olarak görülebilecek bir süreç olurken günümüzde artık insanlar kendi başa çıkamadıkları sorunlarda terapi almayı tercih ediyorlar. Peki ya maddi açıdan terapiye gücümüz yetmiyor ise uygun ücretli terapi almamız mümkün mü? Terapiye uygun ücretli olan veya olmayan şekliyle bakmalı mıyız? Günümüzde artık terapi ihtiyaç olarak değerlendirdiğine göre bireylerin de uygun ücretli terapi almak istemeleri oldukça doğaldır. Eğer siz de uygun ücretli terapi seçeneklerini inceliyor ve bizden uygun ücretli psikolog desteği almak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

psikolojik danışmanlık merkezi

4 Soruda Psikolojik Danışmanlık Merkezi Nasıl Bir Yerdir?

Psikolojik danışmanlık merkezi, alanında uzman olan psikologların danışanlarına psikolojik destek sunduğu merkezlerdir. Psikolojik danışmanlık merkezi aslında aynı zamanda psikoterapi merkezi olarak da adlandırılabilir. Mentalium bünyesinde psikolojik danışmanlık desteği sunan psikologlarımız klinik psikolog olup psikolojik destek (psikoterapi) sunabilmek için yeterli donanıma sahiptir. Eğer siz de psikolojik açıdan zor zamanlar geçirdiğinizi düşünüyorsanız, uzman psikologlarımız size psikolojik destek sunmak için hazır şekilde beklemektedirler. Bizden psikolog hizmeti almak için iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

uyku felci

5 Soruda Uyku Felci ve Karabasan Nedir?

Ne kadar çabalarsanız çabalayın hareket edemediğiniz bir rüyadan uyandınız mı hiç? Eğer bu soruya evet cevabını veriyor iseniz, sizde uyku felci olabilir. Benzer bir durum yaşıyorsanız, uyku felci için sorumlunun stres olduğunu düşünüyorsunuz ve bu nedenle yaşadığınız sorunu çözmek istiyorsanız, uyku felci tedavisi ve psikolog desteği için bize ulaşın.

Devamını Oku

panik atak nasıl atlatılır

8 Adımda Panik Atak Nasıl Atlatılır?

Panik atak nasıl atlatılır sorusu panik atak yaşayan kişilerin en çok sorduğu ancak çözüm konusunda zorluk yaşadıkları sorular arasındadır. Panik atak yaşayanlar atakları sık sık yaşar hale gelir ve bu durum artık panik bozukluk adı verilen hastalığı meydana getirir. Panik atak tedavisi olan bir rahatsızlıktır ve panik atak nasıl geçer sorusunun anlamlı cevapları vardır. Bunun için en kolay ve geçerli yöntem psikolog desteği almaktır. Bugünkü yazımızda panik atak nasıl atlatılır sorusuna cevap ararken neden psikolojik destek almanız gerektiğinden de bahsedeceğiz. Eğer siz de panik atak tedavisi hakkında bilgi almak ve psikolog desteği almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

obsesif düşüncelerden kurtulmak

4 Adımda Obsesif Düşüncelerden Kurtulmak Mümkün

Obsesif düşüncelerden kurtulmak mümkün müdür? Obsesif düşüncelerden kurtulmak isteyen ancak bunu şu ana kadar başaramayan pek çok kişi için mümkün olmayabilir. Ancak şunu net olarak söyleyebiliriz ki obsesif düşüncelerden kurtulmak kesinlikle mümkündür. Peki böyle bir imkân varsa, obsesif düşüncelerden kurtulmak için ne yapmak gerekir? Kişi obsesif düşüncelerden ne yaparsa kurtulabilir? Yazımızın devamında bazı önerilerde elbette bulunacağız ancak obsesif düşüncelerden kurtulabilmeniz için en kolay ve kalıcı yol bir psikolog ile bu konuyu çalışmaktır. Eğer siz de obsesif düşüncelerinizden kurtulmak istiyorsanız, yazımızın devamını okuyabilir ve bizden psikolog desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

göztepe psikolog

Göztepe Psikolog : 3 Soru 3 Cevap

Göztepe psikolog seçiminde nelere dikkat etmelisiniz? İlk kez psikoterapi sürecine dahil olacaksınız ve psikolog seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyor musunuz? O zaman bugünkü yazımız size Göztepe psikolog seçiminizde nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmak açısından faydalı olacaktır. Psikoterapi sürecine kendinizi hazır hissediyor ve sorunlarınızın üstesinden gelmek için Kadıköy Göztepe psikolog alternatifleri arayışında iseniz size yardımcı olabiliriz. Eğer Mentalium Psikoloji uzman psikolog kadrosundan destek almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

anksiyete panik atak farkı

4 Soruyla Anksiyete Panik Atak Farkı Nasıl Anlaşılır?

Anksiyete panik atak farkı nedir? Birbiriyle çok karıştırılan bu iki ruhsal rahatsızlığı nasıl ayırt edebiliriz? Hem panik atak hem de anksiyete atağı bazen ezici düşünce ve duygulara yol açması dahil olmak üzere iki deneyim arasında birçok benzerlik olsa da önemli farklılıklar da vardır.Bugünkü yazımızda anksiyete panik atak farkı ve benzerliklerini inceleyeceğiz. Eğer siz de anksiyete bozukluğu tedavisi veya panik atak tedavisi görmek isterseniz, uzman psikolog kadromuzdan destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

anksiyete bozukluğu ilaçsız tedavi

7 Soruda Anksiyete Bozukluğu İlaçsız Tedavi Edilir Mi?

Anksiyete bozukluğu, insanların her zaman endişeli oldukları, kötü şeyler bekledikleri ve görünürde bir sebep olmaksızın tüm olayların en kötü yönlerini görmekten endişe duydukları bir hastalıktır. Bireyin hissettiği bu korku, tüm insanların olumsuz durumlar karşısında hissettiği kaygı, korku ve endişe duygularından farklıdır. Bugünkü yazımızda anksiyete bozukluğu ilaçsız tedavi seçeneğini inceleyeceğiz. Eğer siz de ilaçsız anksiyete bozukluğu tedavisi görmek isterseniz, uzman psikolog kadromuzdan destek alabiliriz.

Devamını Oku

reaktif depresyon

4 Soruda Reaktif Depresyon Nedir?

Reaktif depresyon, kişinin yaşadığı olumsuz olaylar neticesinde meydana gelebilen bir depresyon türüdür. Depresyon türleri bakımından farklı kollara ayrılabilir. Her bir depresyon türü farklı özellikler içerebilir. Reaktif depresyon da olaylara bağlı olarak gelişen bir duygudurum bozukluğu olarak adlandırılır. Reaktif depresyon yalnızca psikolojik destek alınarak da ortadan kalkabilir. Eğer siz de reaktif türde bir depresyondan muzdaripseniz, uzman psikolog kadromuzdan bu konuda destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

trikotilomani tedavisi

3 Soruda Trikotilomani Tedavisi Nasıl Olur?

Trikotilomani bir tür saç yolma rahatsızlığıdır. Birey huzursuz durumlarla başa çıkamadığında saçlarını, kirpiklerini veya kaşlarını yolma yoluyla rahatlayabilir. Ayrıca saç yolma eyleminden de keyif alabilir. Ancak bu yinelenen davranış bireyin kendine zarar vermesine sebep olur. Böylece kişinin yaşam düzeni bozulmaya başlar. Trikotilomani tedavisi olan bir ruhsal sorundur. Eğer siz de artık saçlarınızı, kaşlarınızı veya kirpiklerinizi yolmayı durdurmak istiyorsanız, mutlaka psikolojik destek almalısınız. Mentalium Psikoloji uzman psikolog kadrosuyla trikotilomani tedavisi için size yardımcı olabilir.

Devamını Oku

 

alışveriş bağımlılığı tedavisi

4 Soruda Alışveriş Bağımlılığı Tedavisi

Hepimiz her gün ihtiyaçlarımızı karşılamak için alışveriş yapıyoruz. Yapacağımız alışveriş ihtiyaçlarımızı karşılamak için mi yoksa üzerine pek de düşünmediğimiz başka nedenler var mı? Alışveriş yapmak ile alışveriş bağımlılığı nasıl birbirinden ayrılır? Bugünkü yazımızda kimlerin alışveriş bağımlısı olduğuyla ilgili tüm bilgileri bulabileceksiniz. Eğer siz de alışveriş bağımlısı olduğunuzu düşünüyor ve alışveriş bağımlılığı tedavisi almak istiyorsanız, uzman psikolog kadromuzla hemen görüşebilirsiniz.

Devamını Oku

özel psikolog

Size Özel Psikolog Desteği Almak İçin 2 Neden

Fiziksel hastalıklar yaşadığınızda doktorunuzla konuştuğunuz gibi, yaşadığınız psikolojik sorunlar için de yardım istemek gerekli ve akıllıcadır. Ruhsal açıdan zorlandığınız zamanlar olabilir ve hayatınızın bir aşamasında bununla kendiniz başa çıkamayabilirsiniz. Bu noktada size özel bir psikolog ile görüşmeniz gerekir. Peki siz size özel psikolog desteği almaya ne dersiniz? İşte bu soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız. Eğer size özel psikolog desteği almak isterseniz, sizi Mentalium Psikoloji’ye bekliyoruz.

Devamını Oku

en iyi pedagog

6 Soruda En İyi Pedagog Nasıl Seçilir?

Pedagog, çocuğun psikolojisini ve entelektüel gelişimini takip etme, gelecekte olması ihtimal dahilinde olan sorunlar hakkında en iyi tavsiyelerde bulunma ve çözüm arama konusunda uzman kişilerdir. Pedagog, ruh sağlığı konularını en iyi şekilde ele almanın yanı sıra fiziksel, sosyal, duygusal ve zihinsel olarak sağlıklı çocukların en iyi biçimde nasıl yetiştirileceği konusunda rehberlik sağlar. Ebeveynler çocuklarının gelişimi konusunda danışmanlık alabilmek için pedagoglar ile iletişime geçebilir. En iyi pedagog kimdir ve nasıl özelliklere sahip olmalıdır? Pedagog ve psikolog desteği için bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

avrupa yakası psikolog

3 Soru 3 Cevap: Avrupa Yakası Psikolog Sahnesi

11 Şubat 2004’de yayınlanmaya başlayan efsane komedi dizisi Avrupa Yakası. Birçoğumuz Burhan Altıntop karakteriyle tanırız bu reyting rekortmeni diziyi. Bugünkü yazımızda ise Avrupa Yakası psikolog sahnesiyle ilgili bir inceleme yapacağız. Avrupa Yakası psikolog sahnesi dizinin en komik ve ilgi çekici sahnelerinden bir tanesidir. Yazımızın devamında Avrupa Yakası psikolog sahnesini detaylı inceleyeceğiz ve psikolog ile ilgili bazı doğru bilinen yanlışları inceleyeceğiz.

Devamını Oku

erenköy psikolog

Erenköy Psikolog: 3 Soru 3 Cevap

Mentalium Psikoloji 2019 yılında Klinik Psikolog Onur Aydın tarafından Kadıköy ilçesi Erenköy semtinde açılmış bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Şu anda ise Erenköy semtine sadece birkaç dakika yürüme mesafesinde Göztepe semtinde bulunan merkezimizde danışanlarımıza psikolojik destek sunmaktayız. Hepimiz zaman zaman ruhsal sorunlar yaşar ve psikolog desteğine ihtiyaç duyarız. İşte biz de bu sebeple başta Erenköy psikolog olmak üzere tüm İstanbul sınırları içerisinde daha fazla kişiye dokunmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Eğer siz de Erenköy psikolog arayışına sahip iseniz, bize ulaşabilir ve merkezimizden destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

panik atak tedavisi

5 Soruda Panik Atak Tedavisi

Panik atak, ara sıra yinelenen, aşırı kaygı ve korku durumu olarak tanımlanabilir. Panik atak tedavisi olan bir ruhsal rahatsızlığa dönüşebilir ve bu durumda panik bozukluk adını alabilir. Panik atak bir özelliğiyle göze çarpmaktadır. Bu da atak dediğimiz duygudurum değişiminin aniden ortaya çıkmasıdır. Panik atak ani şekilde başlar ve yaklaşık 10 dakikalık süre zarfında en üst düzeye çıkar. 10 dakika ile 30 dakika arasında sürebilir çok nadiren de olsa bir saat boyunca sürdüğü de görülmektedir. Panik atak tedavisi mevcut olan bir ruhsal rahatsızlıktır. Yazımızın devamında panik atak tedavisi hakkında bilgi alabilir ve uzman psikolog kadromuzdan hemen destek almaya başlayabilirsiniz.

Devamını Oku

yeme bağımlılığı

5 Soruda Yeme Bağımlılığı Nedir?

Bağımlılığı tanımlarken en kısa şekilde kişinin bağımlı olduğu şeyden zarar görmesine rağmen yine de yapmaya devam etmesi diyebiliriz. Elbette bağımlılığı daha geniş şekilde de tanımlayabiliriz ancak en karakteristik tanım kişinin zararlarına rağmen yine de bağımlılığı sürdürmesidir. Yeme bağımlılığı kişinin hem ruhsal hem de fiziksel olarak olumsuz etkiler yaşamasına neden olan bir ruhsal bozukluktur. Yeme bağımlılığı tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Eğer siz de yeme bağımlılığı sorunu yaşıyor ve bundan kurtulmak istiyorsanız, uzman psikolog kadromuzdan destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

bilişsel davranışçı terapi

7 Soruda Bilişsel Davranışçı Terapi Nedir?

İnsanlara ruhsal yönden destek sağlamak için bazı psikoterapi ekolleri ortaya atılmıştır. Zamanla bazı bilim insanları geçmişte kullanılan teknikleri eleştirmiş ve yeni teoriler geliştirmişlerdir. Tüm bu gelişimler aslında bireylerin ruhsal değişimleri için yararına gerçekleşmiştir. Mentalium Psikoloji olarak biz de bilişsel davranışçı terapi yöntemlerini kullanmaktayız. Eğer siz de bilişsel ve davranışçı metodlarla ruhsal destek almak isterseniz  uzman psikolog kadromuza ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

doğum psikoloğu

16 Maddede Doğum Psikoloğu Nedir?

Dünya genelinde prenatal (doğum öncesi) ve perinatal (doğum anı) psikolojisi ile ilgilenen psikologlar ülkemizde de Hamile ve Doğum Psikoloğu olarak bilinmektedirler. Görece yeni bir psikolojik destek sunan bir alt alandır. Eğer siz de gebelikte doğum psikoloğu arayışınıza sahipseniz, doğum psikoloğu eğitimi alarak uzmanlaşmış psikolog kadromuzdan destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

obsesif kompulsif hastalığı

4 Soruda Obsesif Kompulsif Hastalığı Nedir?

Obsesif kompulsif bozukluk aynı zamanda obsesif kompulsif hastalığı (takıntı hastalığı) olarak da bilinmektedir. Kişinin takıntılı düşüncelerinin varlığı ve bu düşüncelerin yarattığı sıkıntı ile başa çıkmak amacıyla gerçekleştirdiği zorlantı davranışlarının varlığıyla kendisini gösteren bir ruhsal sorundur. Eğer siz de obsesif kompulsif hastalığı işaret eden bazı belirtilere sahipseniz, uzman psikolog kadromuzdan destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

erteleme hastalığı

4 Soruda Erteleme Hastalığı Nedir?

Herkes belki de en az bir kez daha sonra gerçekleştireceği bir görevi erteler ve bunun yerine öncelikli olmayan görevlere odaklanır. Öğrencilere bu, ödevlerini son teslim tarihinden bir gün önce ertelemek gibi görünebilir. Erteleme hastalığı her ne kadar bu davranışlarla örtüşse de her erteleme davranışı görülen kişide hastalığı düşünmeyiz. Ancak bu durum, zaman zaman olduğundan daha sık oluyorsa, insanların yaşamlarında fonksiyonlarını yerine getirme yetilerini bozuyor, yaşam kalitelerini düşürüyorsa sorun var demektir. Bu konuda psikolog desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

psikolojik mide bulantısı

10 Soruda Psikolojik Mide Bulantısı

Yaşadığımız bazı ruhsal sorunlar sebebiyle fiziksel bazı yakınmalarla karşılaşabiliriz. Depresyonda mide ve bağırsak rahatsızlıkları görülebilirken mide bulantısı da bazen psikolojik birçok rahatsızlıkta ortak görülen belirtiler arasındadır. Psikolojik mide bulantısı birçok kişinin yaşamını alt üst eden bir belirti olmakla beraber altında yatan ruhsal sorun düzelince ortadan kalkabilir. Eğer siz de psikolojik mide bulantısı yaşıyorsanız, uzman psikolog kadromuzdan destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

mutsuzluk nasıl geçer

7 Maddede Mutsuzluk Nasıl Geçer?

Yaşamımız boyunca her zaman mutlu olamayacağımız gibi her zaman da mutsuzluk yaşamayız elbette. Nasıl mutlu olmamız zaman zaman doğalsa mutsuzluk da zamanla geçer. Ancak bazen kendi kendimize öyle yanlışlar yaparız ki mutsuzluk ya geçmez ya da ancak uzun zamanda geçer. Peki uzun bir süredir mutsuz isek mutsuzluk nasıl geçer? Bugünkü yazımızda mutsuzluk nasıl geçer sorusunun cevabını mutsuzluk yaratan yanlışlarımızı değerlendirerek bulmaya çalışacağız. Eğer siz de mutlu olmak istiyorsanız ve mutsuzluk halinden kurtulmayı amaçlıyorsanız, uzman psikolog kadromuzdan destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

hamilelik stresi

13 Maddede Hamilelik Stresi Nasıl Oluşur?

Yaşamın en zor dönemlerinden birisi de hamilelik dönemidir. Stresi arttıran faktörlerden birisi olan hamilelik süreci boyunca psikolojik destek alınması özellikle hamilenin olaylara ve yaşama bakış açısından olumlu seyir izleyebilir. Eğer siz de hamilelik stresi yaşıyor ve bunu psikolog desteği ile atlatmak için bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

panik ataktan kurtulma

10 Soruda Panik Ataktan Kurtulma Rehberi

Panik atak, kişinin başına gelen herhangi bir tehdit veya tehlike olmamasına rağmen kendisini tehlikede ve tehdit altında hissetmesiyle kendisini gösteren bir ruhsal sorundur. Panik ataktan kurtulma isteğiniz varsa kurtulma aşamalarını görebilir ve panik ataktan dolayı yaşadığınız olumsuzluklara son verebilirsiniz. Uzman psikolog kadromuzdan hemen destek almak için bize ulaşabilirsin

Devamını Oku

obsesif kompulsif bozukluüu yenmenin yolları

7 Maddede Obsesif Kompulsif Bozukluğu Yenmenin Yolları

Obsesif kompulsif bozukluğu tanımlarken kişinin takıntı içeren düşünceleri ve bu takıntıyı rahatlatmak için gerçekleştirdiği zorlantı içeren davranışlarının bir bütünü olarak değerlendirebiliriz. Obsesif kompulsif bozukluk tedavisi var olan bir ruhsal rahatsızlıktır. Obsesif kompulsif bozukluğu yenmenin yolları da bu nedenle öğrenilmelidir. Eğer siz de obsesif kompulsif bozukluğu yenmek istiyorsanız bizden psikolog desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

çocuk psikoloğu

11 Soruda Çocuk Psikoloğu Nedir?

Çocuk psikoloğu, çocuklarda psikolojik rahatsızlık vakalarında destek verebilen bir uzmandır. Çocuk psikologları çocuklarla doğru iletişimi sağlar, psikolojik rahatsızlıkları ve nedenlerini ortaya çıkarır. Ergen ve yetişkin alanında çalışan psikolog ile farklı araştırma ve tedavi tekniklerine sahiptirler. Bu  şekilde çocuk ile düzgün iletişim kurabilirler. Sadece çocuk ile anlaşmak önemli değildir. Çocukların sorunları ve hastalıkları hakkında psikoloğu ile konuşmalarını sağlamak çok önemlidir. Çocuk psikoloğu da bu iletişimi sağlayabilen ve çocuk ile iletişimi kurarak ruhsal değişimi sağlayan uzmandır. Çocuklara söylemek istediklerini  ifade etme özgürlüğü verirler. Bu sayede doğru ve kaliteli iletişimi gerçekleştirebilirler. Eğer siz de bir çocuk psikoloğu ile görüşmek isterseniz, bizden destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

şiddetli depresyon

9 Soruda Şiddetli Depresyon Hakkında Herşey

Kendinizi son zamanlarda eskiye oranla daha şiddetli şekilde mutsuz mu hissediyorsunuz? Eskiden yaptığınız aktiviteleri artık yapmakta zorlanıyor musunuz? Eskiden yaşadığınız olaylara şimdi daha şiddetli tepkiler mi veriyorsunuz? Eskiye oranla daha umutsuz, çaresiz veya karamsar mısınız? Peki bunlar en az iki haftadır günün çoğunluğunda sizi şiddetli şekilde etkiliyor mu? Eğer bu sorulara evet cevabı veriyorsanız depresyon ile ilgili soru işaretlerine sahip olabilirsiniz. Şiddetli depresyon ya da majör depresyon, bunlar gibi bazı belirtileri gösteren ciddi bir ruhsal rahatsızlıktır. Eğer siz de şiddetli depresyon belirtileri sergiliyorsanız, bizden psikolog desteği alabilirsiniz. Yazımızın devamında ise şiddetli depresyon hakkında birçok önemli bilgiyi bulabilirsiniz.

Devamını Oku

sosyal fobi atakları

10 Soruda Sosyal Fobi Atakları

Sosyal fobi, bir kişinin sosyal durumlarda aşırı kaygı yaşaması ve aşırı kaygı ile birlikte alay etme, reddetme veya başkalarını yargılama düşünceleri yaşaması durumudur. Sosyal durumlarda, eylem gerektiğinde belirgin ve kalıcı bir korku vardır. Sosyal fobi teşhisi konan kişiler mümkün olduğunca bu tür durumlardan kaçınmaya çalışırlar. Profesyonel işiniz yoğun sosyal etkileşim gerektiriyorsa, sosyal durumlardan kaçınmak için yaptığınız her şey başarınızı olumsuz etkileyebilir. Sosyal fobi atakları yaşayan kişiler psikolog desteği alarak bu ruhsal sorundan kurtulabilir.

Devamını Oku

istanbulda en iyi psikolog

7 Soruda İstanbulda En İyi Psikolog Kimdir?

Son zamanlarda artık baş edemediğiniz sorunlarınız olduğunu mu fark ettiniz? Bu süreçte bir psikolog desteği almak istiyorsunuz ancak yaşadığınız şehir olan İstanbulda en iyi psikolog kimdir bilmiyorsunuz. Dahası en iyi psikolog en iyi sonuçları verir diye düşünüyorsunuz. Peki en iyi psikolog kavramı göreceli midir? Bu kavram neye göre belirlenir. Eğer siz de İstanbulda en iyi psikolog arayışındaysanız ancak bazı soru işaretlerine sahipseniz, bugünkü yazımız size yardımcı olacaktır. Bizden psikolog desteği almak isterseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. İletişime geçtiğinizde uzman arayışınızla ilgili tüm sorularınızı da yanıtlamaya hazırız.

Devamını Oku

istanbul psikolog

4 Soru 4 Cevap: İstanbul Psikolog

Psikolog seçimi birçok kişi için zor bir süreçtir. Psikolojik destek almaya karar verdiyseniz ve İstanbul psikolog alternatifleri arasında nasıl bir uzmanla görüşmek istediğinize karar veremiyorsanız, bu yazıda dikkat etmeniz gerekenlerden faydalanabilirsiniz. Eğer Mentalium Psikoloji İstanbul psikolog çalışanlarından destek almak isterseniz bizimle irtibata geçebilirsiniz. Randevu almak ve bir an evvel destek almaya başlamak için bize ulaşın.

Devamını Oku

evlilik psikoloğu

9 Soruda Evlilik Psikoloğu Ne Yapar?

Evlilik terapisi, bireysel psikoterapiler gibi bireylerle değil evli çiftle yürüyen bir ruhsal değişim sürecidir. Evli çift terapi seansları esnasında evlilik ile ilgili sorunlarını ele alma fırsatı sunar. Hiçbir evlilik mükemmel değildir ve evlilik terapisi de mükemmel evliliği elbette amaçlamaz. Evlilik zaman zaman sorunların yaşanabileceği bir süreçtir. Evlilik tartışmalarla güzel olarak kabul edilebilir ancak tartışmaların da nasıl gerçekleştiği çok önemlidir. İşte evlilik terapisi de bu noktada önem kazanmaya başlar. Evlilik psikoloğu da bu noktada devreye girmeye başlar. Evli çiftin tartışmaları nasıl yaşadığı ve nasıl yürüttüğü önemlidir. Eğer tartışmalar sağlıklı bir şekilde ilerlemiyorsa psikolog ile görüşme zamanı gelmiştir. Yazımızın devamında evlilik psikoloğu ve evlilik terapisi ile ilgili bazı önemli konuları inceleyeceğiz.

Devamını Oku

kadıköy psikolog

Kadıköy Psikolog : 5 Soru 5 Cevap

Yaşam hüzün kadar neşeyle, iyilikler kadar kötülüklerle ve zorluklar kadar kolaylıklarla doludur. Yaşamın tüm renkleri her zaman açık renk olmadığı gibi her daim koyu renklere de bürünmez. Bazen başımızdan geçen şeyleri çok daha kolay kabullenir ve sahiplenebilirken bazen ise bunu kendi başımıza yapmakta çok zorlanabiliriz. Her şeye gücümüz yetmeyebilir ve gücümüzün yetmediği durumlarda birinden yardım isteriz. Ruhsal açıdan zorlandığımız ve başa çıkmaya gücümüzün yetmediği noktalarda yardım aldığımız gibi. Profesyonel ruh sağlığı yardımı aldığımız kişiye psikolog adını veriyoruz. Merkezimizin de bulunduğu Kadıköy psikolog seçenekleri açısından çok farklı yelpazeler sunmaktadır bizlere. Peki siz psikologlar hakkında neler biliyorsunuz? Bugünkü yazımızda Kadıköy bölgesinde psikolog arayan herkesin kendi kendine sorabildiği bazı sorular ve bunlara bizim verdiğimiz cevapları inceleyeceğiz. Eğer siz de Kadıköy ilçesinde bir psikolog ile görüşmek ve sorunlarınıza profesyonel destek almak isterseniz bizden randevu alabilirsiniz.

Devamını Oku

çocuk terapisti

10 Soruda Çocuk Terapisti Hakkında Herşey

Çocuklarımızın beden sağlığı ne kadar önemliyse ruh sağlığı da en az bu denli önemlidir. Çocuklarımızın en değerli varlıklarımız ve toplumun geleceği olduğunu düşününce bazen kendi profesyonel destek süreçlerimizi ertelesek bile onlara öncelik tanıyoruz. Peki onların bu ruhsal değişim sürecine katkıda bulunan uzmanları ne kadar tanıyoruz? Çocuk terapisti hakkında ne biliyoruz? Eğer siz de psikolog olan bir çocuk terapisti arıyorsanız, size destek sağlayabiliriz.

Devamını Oku

aile terapisti

15 Soruda Aile Terapisti ve Aile Terapisi Nedir?

Sorunsuz ilişki veya sorunsuz aile ortamı çok gerçekçi olmadığı gibi sağlıklı da değildir. Daha önemli olan sorunları nasıl çözüme kavuşturduğumuzdur. Bazen aile içi sorunları kendi başımıza çözüme kavuşturamayız. Bu gibi durumlarda aile terapisi yardımımıza koşar. Aile terapisi uygulayan ruh sağlığı uzmanına da aile terapisti denir. Eğer siz de aile terapisti ile görüşmek ve psikolog desteği almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

kadıköy pedagog

4 Soruda Gerçekten Kadıköy Pedagog İhtiyacınız Var Mı?

Pedagog ve çocuk psikoloğu arasındaki farkı biliyor musunuz? Birbirinden farklı meslek grupları olan pedagog ve çocuk psikoloğu aslında aynı anlama gelmemektedir. Ancak ne yazık ki internette arama yapan pek çok kişi yanlış aramalar sonucu yanlış profesyoneller ile görüşmek durumunda kalabilmektedir. Pedagoglar eğitim uzmanı iken çocuk psikoloğu ise çocukların ruhsal sorunlarında tedavi sürecine katılan uzmanlardır. Eğer siz de Kadıköy pedagog araması yapıyor ancak psikolog ile görüşmek ve çocuğunuz için ruhsal destek talep ediyorsanız bu konuda bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

psikolog hakkında önyargılar

5 Maddede Psikolog Hakkında Önyargılar

Hiç bir psikolog ile görüştünüz mü? Psikolog hakkında önyargılar taşıyor musunuz? Peki bu önyargıları kırmak ve kendinize ruhsal değişim için bir şans vermeyi düşünüyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise hemen Kadıköy veya Şişli şubelerimizden birinden randevu alabilir ve tamamı klinik psikolog olan uzmanlarımızdan destek almaya başlayabilirsiniz. Eğer hala önyargılarınız varsa o zaman yazımızı okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

obsesif kompulsif kişilik bozukluğu

11 Maddede Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu

Takıntılı düşünceler ve zorlantılı davranışlarla tanımlanabilecek bir ruhsal sorununuz varsa obsesif kompulsif bozukluk olarak tanımlanabilir. Takıntı hastalığı olarak da tanımlanabilen bir ruhsal bozukluk olan obsesif kompulsif bozukluk OKB olarak da kısaltılabilir. Ancak OKKB olarak kısaltılan obsesif kompulsif kişilik bozukluğu ise çok daha farklı ve çok daha nadir görülen bir kişilik bozukluğudur. Biri kaygı bozukluğu iken diğeri ise kaygının elbette var olabileceği bir kişilik bozukluğudur. Yazımızın devamında OKKB hakkında birçok değerli bilgiyi paylaşacağız. Eğer siz de bu kişilik bozukluğu belirtileri taşıyorsanız bizden psikolog randevusu almak için ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

psikolojik kaşıntı

Psikolojik Kaşıntı İle İlgili 4 Soru 4 Cevap

Sağlıklı bir insan günde ortalama 100 kez kaşınmaktadır. Kaşınma aslında bir dürtüdür ve bu dürtüyü engelleyebilmekle birlikte bazen de engel olmayız. Kaşıntı herkes için normal seyrinde olmayabilir ve bazen kişinin fiziksel ve ruhsal anlamda olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Kaşıntının kökeni ve nedeni oldukça önemlidir. Bazı kaşıntı türleri fiziksel bir rahatsızlık sebebiyle ortaya çıkarken bazıları ise psikolojik kaşıntı olarak adlandırılır. Yazımızda psikolojik kaşıntı hakkında bilgi alabilir ve psikolojik kaşıntıdan kurtulmak için bizden psikolog desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

özgüven eksikliği

6 Soruda Özgüven Eksikliği Hakkında Herşey

Başarılarımızın altında hedeflerimiz yatar. Hedeflerimizi oluştururken ise benliğimiz harekete geçer. Kendi sınırlarımız hedeflerimizin oluşumunda önemli yer tutar. Şu soru üzerinde düşünseniz cevabınız ne olurdu? Gücünüzün sınırları nedir ve bu sınırları kim belirler? Özgüven birey için en önemli yaşamsal kavramlardan birisidir. Aşırı özgüven sorun oluşturabileceği gibi özgüven eksikliği de yaşamsal sorunlar oluşturabilir. Eğer siz de özgüven eksikliği yaşadığınızı düşünüyorsanız uzman psikolog kadromuzdan profesyonel destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

duygudurum bozukluğu

8 Soruda Duygudurum Bozukluğu Nedir?

Kendinizi bazen mutsuz hissetmeniz normal bir yaşam süreci olarak değerlendirilebilir. Ancak iki haftadan uzun süredir mutsuzsanız ve bu durum sizin yaşamınızı olumsuz şekilde etkiliyor ve günün çoğunda hüküm sürüyorsa bu duygudurum bozukluğuna işarettir ve tanı olarak da depresyon adını alabilir. Depresyon duygudurum bozuklukları arasında sadece bir türdür. Bunun dışında ise en sık bilinen duygudurum bozukluğu ise bipolar bozukluk olarak adlandırılır. Eğer siz de duygudurum bozukluğu tedavisi görmek isterseniz bizden psikolog randevusu alabilirsiniz.

Devamını Oku

seçici konuşmazlık

5 Soruda Seçici Konuşmazlık Nedir?

Çocuklarımız en değerli varlıklarımızdır. Çoğu zaman kendi yaşamımızdan çok onlar için kaygılanır ve endişeleniriz. Bazen kaygı ve endişelerimiz çocuklarımızın fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklarını anlayabilmemiz açısından işe yaramaktadır. Bilgilendirme ve farkındalık birçok ruhsal sorunda bu nedenle işe yarayan önemli araçlardır. Selektif mutizm olarak da adlandırılan seçici konuşmazlık bu gibi sorunlardan birisidir. Seçici konuşmazlık, çocuğun konuşma yetenekleri bulunmasına rağmen konuşmamasıdır. Çocuk konuşacağı kişileri seçmekte ve yalnızca onların yanındayken konuşmaktadır. Bugünkü yazımızda seçici konuşmazlık (selektif mutizm) olarak bilinen bu sorunu detaylı olarak inceleyeceğiz. Eğer çocuğunuzda bu şekilde seyreden bir sorunun varlığından şüpheleniyorsanız, uzman psikolog kadromuzdan destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

duygusal yeme

12 Soruda Duygusal Yeme Nedir?

Yaşam her zaman güldüğümüz veya her zaman ağladığımız bir süreç değildir. Zaman zaman hissettiğimiz duygular olumsuz zaman zaman ise olumludur. İçinde bulunduğumuz duygudurum yaşamımızı birçok yönden etkiler. Duygudurum değişimleri beraberinde duygusal yeme sürecini başlatabilir. Hatta bazen yeme düzenimizi bile etkiler ve içinde bulunduğumuz duygudurum sebebiyle yemeye ihtiyaç duyabiliriz. Obezitenin de önemli sebeplerinden biri olan duygusal yeme hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz. Psikolog desteği ile duygusal yeme sürecinden kurtulabilirsiniz.

Devamını Oku

şizofreni

7 Soruda Şizofreni Hakkında Herşey

Şizofreni tüm dünyada ortalama yüzde 1 oranında görülen bir ruh sağlığı rahatsızlığıdır. Tanı konulduğu dönemde başlanılan ilaç tedavisi ve uzun soluklu psikoterapi desteği ile düzelmeler sağlanabilir. Şizofreninin hakkında birçok yalan yanlış bilgi mevcuttur. Medyada yer alan yalan yanlış haberler ve beyaz perdede şizofreniden kaynaklanan olumsuz imaj hasta ve hasta yakınlarında yersiz ve gereksiz korkuya sebep olmaktadır. Bugünkü yazımızda şizofreninin tam olarak ne olduğunu yedi soruda inceleyeceğiz. Eğer şizofreninin tedavisinde psikolog desteğinin önemini öğrenmek isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

agorafobi

5 Soruda Agorafobi Nedir?

Agorafobi ya da diğer bir ifadeyle alan korkusu kişilerin yaşamlarını olumsuz yönde etkileyen bir kaygı bozukluğudur. Alan korkusu sebebiyle kişinin yaşamı ve ruh sağlığı önemli ölçüde etkilenebilir. Bu sorunu yaşayan bireylerin bu nedenle mutlaka tedavi sürecinden geçmeleri önerilmektedir. Eğer siz de agorafobi tedavisi görmek isterseniz uzman psikolog kadromuzla size destek olmak için hazırız.

Devamını Oku

mutlu olmak

Daha Mutlu Olmak İçin Yapabileceğin 5 Şey

Mutsuzluk ve mutluluk birbirinin yerini dolduran iki duygudurumdur. İnsan yaşamı boyunca hep ağlamadığı gibi hep de gülemez. İkisinin de uygun zamanlarda gerçekleşmesi sağlıklıdır. Ancak bazen ikisinden birisi bize çok uzak olabilir. Özellikle mutlu olmadığımız zamanların mutlu olduğumuz zamanlara göre çok daha fazla olması canımızı sıkabilir. Mutlu olmak için çaba sarfetmemiz gerekir mi? Eğer siz de mutlu olmak için neler yapabileceğinizi öğrenmek isterseniz yazımıza göz atabilirsiniz. Eğer mutlu olmak konusunda bunları denemiş ancak başarısız olmuşsanız psikolog ile görüşmenin zamanı gelmiş demektir.

Devamını Oku

ağır psikolojik travmalar

8 Soruda Ağır Psikolojik Travmalar Nelerdir?

Günümüzde en sık kullanılan terimlerden biri olan “travma”, yirmi birinci yüzyılın en önemli konularından biri olmaya adaydır. Psikolojik travmalar kişinin yaşadığı olumsuz olayların uzun yıllar ve bazen de bir ömür süren etkileridir. Çünkü insanlar işte, okulda, özel yaşamda, ailede, tanıdık çevrede ve içinde yaşadıkları toplumda bir tür ağır psikolojik travmalar ile karşı karşıya kalabilmekte ve bunun sonucunda ortaya çıkan psikolojik sorunlar ve olaylarla karşılaşabilmektedirler. Bu nedenle ağır psikolojik travmalar kavramının ne olduğunu, hangi olayların travmaya neden olduğunu, travmanın sonuçlarının neler olduğunu, beyni ve vücudu nasıl etkilediğini ve nasıl tedavi edilebileceğini bilmek ruh sağlığı bakımı için çok önemlidir. Herkes olumsuz yaşantılara şahit olmuş olabilir. Eğer siz de ağır psikolojik travmalar geçirdiğinizi düşünüyor ve bu konuda psikolog desteği almak istiyorsanız, size yardımcı olmaya hazırız.

Devamını Oku

dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri

13 Soruda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), çocuklukta başlayan ve yaşam boyunca yayılabilen kronik bir nöropsikiyatrik bozukluktur. Kalıtım, genetik ve biyolojik kökenlerine ilişkin beyin görüntüleme çalışmaları, bu bozukluğun anlaşılmasına önemli ölçüde katkıda bulunmuştur. İyi tanımlanmış bir psikiyatrik bozukluk olmasına rağmen, hem DEHB tanısına sosyokültürel itirazlar hem de ek psikolojik eştanılar, yeterince anlaşılmamış bir bozukluk olarak kalması anlamına gelmektedir. Ayrıca hastalığın farklı semptomlarının farklı zamanlarda daha belirgin hale gelmesi ebeveynleri, eğitimcileri ve hatta doktorları bile şaşırtabilir. Yazımızda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri sergileyen çocuk ve yetişkinlerin neler yaşadığını inceleyeceğiz. Eğer siz de kendinizde veya bir yakınınızda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri olduğundan şüpheleniyorsanız bizden psikolog desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

kişilik bozukluğu

A Kümesinde 3 Kişilik Bozukluğu

Kişilik bozukluğu; bireyin içinde yaşadığı kültüre oranla beklenenden farklı yönde sapan içsel deneyim ve davranışların bir bütünüdür. Kişilik bozuklukları ergenlik döneminde veya erken yetişkinlik evresinde başlar,  devam eder ve sıkıntılara veya bozulmalara yol açar. İnsanlarda farklı türlerde gözlemlenebilen kişilik özelliklerinin kişilik bozukluğu olarak kabul görmesi için, esnek olmaması ve uygunsuz olması, önemli ölçüde bozulmaya veya sıkıntıya neden olması gerekmektedir. Bu şekilde süregelen ve değişmeyen tutumlar ve davranışlar kişilik bozukluğunu gündeme getirir. Eğer siz de böyle süregelen sorunlarla karşılaşıyorsanız, bizden psikolog desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

takıntı hastalığı belirtileri

10 Soruda Takıntı Hastalığı Belirtileri

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB), tekrarlayan obsesif-kompulsif düşüncelerde ve/veya genellikle kronik olan, düzenli seyir gösteren ve kişinin günlük işleyişini önemli ölçüde etkileyen takıntı ve zorlantı gözlenen bir durumdur. İşte bu yüzden biz de takıntı hastalığı belirtileri gösteren bu ruhsal rahatsızlığa takıntı hastalığı diyebiliyoruz. Birçok insanın bazen farklı konular hakkında endişeleri ve takıntıları olabilir. Obsesif kompulsif düşünceler günlük hayatımızı etkiliyor ve günlük hayatımızı kısıtlıyorsa obsesif kompulsif bozukluk (OKB) adı verilen bir ruhsal rahatsızlığı düşünmemiz gerekir. Eğer siz de takıntı hastalığı belirtileri sergiliyorsanız bizden psikolog desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

depresyonda kullanılan ilaçlar

Depresyonda Kullanılan İlaçlar Hakkında 11 Soru

Depresyon, dünyada en sık görülen ruhsal sorunların başında gelmektedir. Depresyonda kişi eskisine göre daha mutsuz, huzursuz, öfkeli, karamsar, çaresiz, yorgun ve kararsızdır. Depresyon tedavisi olan bir ruhsal rahatsızlıktır. Depresyonun birçok tedavi seçeneği olmakla birlikte en sık kullanılan ve tedavi başarısı en yüksek olan ilaç ve psikoterapi seçenekleridir. Bugünkü yazımızda depresyonda kullanılan ilaçlar ve ilaç tedavisi üzerine incelemelerde bulunacağız. Unutulmamalıdır ki ilaç tedavisi her ne kadar birçok depresyon vakasında çok önemli olsa da psikolog desteği eşlik etmediği sürece uzun vadede istenen etkiyi göstermesi pek mümkün değildir. Bu nedenle en başarılı tedavi yöntemi hem ilaç hem de psikoterapi desteğinin alınmasıdır. Eğer siz de depresyon tedavisi görmek ve psikolojik destek almak istiyorsanız, bizden psikolog desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

sosyal fobi atakları

7 Soruda Sosyal Fobi Atakları Nedir?

Sosyal fobi, bir kişinin sosyal durumlarda aşırı kaygı yaşaması ve aşırı kaygı ile birlikte alay etme, reddetme veya başkalarını yargılama düşünceleri yaşaması durumudur. Sosyal durumlarda, eylem gerektiğinde belirgin ve kalıcı bir korku vardır. Sosyal fobi atakları olan kişiler mümkün olduğunca bu tür durumlardan kaçınmaya çalışırlar. Profesyonel işiniz yoğun sosyal etkileşim gerektiriyorsa, sosyal durumlardan kaçınmak için yaptığınız her şey başarınızı olumsuz etkileyebilir. Eğer siz de yukardaki gibi bazı belirtiler yaşıyor ve kendinizde sosyal fobi atakları olduğundan şüpheleniyorsanız, destek görmeniz gerekebilir. Bu nedenle bir psikolog ile görüşmeniz gerekir. Bize ulaşabilir ve psikolog desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

psikolog ve psikiyatrist arasındaki fark

3 Soruda Psikolog ve Psikiyatrist Arasındaki Fark

Psikolog ve psikiyatrist arasındaki fark sizce nedir? Bu farkın bilinmesi neden önemli olabilir? Psikolog ile psikiyatrist arasındaki fark birbirleri arasındaki bir rütbe farkı mı acaba? Bu soruların cevabını bugünkü yazımızda bulacağız. İki ruh sağlığı uzmanı da aslında en zor zamanlarımızda veya kendi başımıza sorunlarımızla başa çıkamadığımız anlarda yanımızda olan profesyonellerdir. Bu iki meslek grubu da ruh sağlığı olarak adlandırdığımız aynı alanda çalışan farklı disiplinlere mensup bireylerden oluşmaktadır. Aynı bireyler üzerinde farklı yaklaşımlarla yardımcı olurlar.

Devamını Oku

bilişsel davranışçı terapi sosyal fobi

4 Soruda Bilişsel Davranışçı Terapi Sosyal Fobi İlişkisi

Bilişsel davranışçı terapi sosyal fobi tedavisinde oldukça etkili bir psikoterapi ekolüdür. Sosyal fobi tedavi edilebilir ve aşılabilir bir kaygı bozukluğu olarak tanımlanabilir. Bilişsel davranışçı terapi sosyal fobi yaşayan kişilerde etkilidir çünkü kişinin yaşadığı sorunu temsil eden duyguları, düşünceleri ve davranışları ile çalışılır. Sosyal fobi ile çalışan psikanalitik ve psikodinamik terapi ekolleri de mevcuttur. Ancak bilişsel davranışçı terapi bu iki ekole göre daha hızlı sonuç alınabilen ve son 20-30 yılda daha çok tercih edilen bir terapi yöntemidir. Eğer siz de sosyal fobi yakınmaları yaşıyorsanız ve bizden psikolog desteği almak isterseniz, randevu almak için iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

bipolar olduğumu nasıl anlarım

4 Soruda Bipolar Olduğumu Nasıl Anlarım?

Bipolar bozukluk veya diğer adıyla manik depresif bozukluk, kişinin depresyon ve mani adı verilen iki farklı duygudurumu yaşamasıyla belirgin bir ruhsal bozukluktur. Bipolar bozukluk dikkate alınması gereken ciddi bir rahatsızlıktır ancak tedavisi de mevcuttur. Bipolar bozukluk tedavisi ilaç ve psikoterapi yönteminin birlikte yürütülmesiyle en iyi sonuçları vermektedir. Bugünkü yazımızda doğru bilinen yanlışları tespit edebilmeniz için önemli bilgiler bulacaksınız. Bipolar olduğumu nasıl anlarım diye kendinize soruyorsanız yazımızın devamında bu sorunun cevabı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Eğer siz de psikolog desteği almak ve bipolar bozukluk tedavisi görmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

sosyal fobi çözüm

5 Maddede Sosyal Fobi Çözüm Önerileri

Sosyal fobi çözüm gerektiren bir ruhsal rahatsızlıktır. Sosyal fobi çözüm gerektirir çünkü bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin yaşamları git gide daha fazla zorlaşmaktadır. Sosyal fobi, kişinin bir topluluk içerisinde yaşadığı aşırı ve sağlıksız kaygı, korku ve endişe halidir. Bu rahatsızlığı yaşayan bireylerde olumsuz duygu ve düşünceler doğrultusunda kaçınma davranışları yer alabilir. Bu durumdan kurtulabilmek için yazımızın devamında sosyal fobi çözüm önerilerini inceleyeceğiz. Sosyal fobi tedavisi olan bir ruhsal rahatsızlıktır ve psikoterapi de tedavinin önemli bir parçasıdır. Eğer siz de sosyal fobiden kurtulmak için psikoterapi desteği almak isterseniz, uzman psikolog kadromuzla size destek olmaya hazırız.

Devamını Oku

anksiyete bozukluğunun tedavisi

5 Soruda Anksiyete Bozukluğunun Tedavisi

Kaygı, gayet normal, sıradan ve sağlıklı bir duygudur. Anksiyete bozukluğunun bu duygu ile bağlantısı sadece kişilerin hissettiği duyguların birbirine benzemesidir. Kaygı, hepimizde var olan bir duygudur ancak anksiyete bozukluğu tedavisi için bir an evvel önlem alınması gereken bir ruhsal bozukluktur. Peki anksiyete bozukluğunun tedavisi var mıdır? Anksiyete bozukluğunun tedavisi hangi yollarla gerçekleştirilir? Yazımızın devamında bu soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Ayrıca kaygı ile anksiyete bozukluğunun arasındaki farkı da inceleyebileceksiniz. Eğer siz de anksiyete bozukluğunun tedavisi için uzman psikolog desteği almak isterseniz bizden randevu alabilirsiniz.

Devamını Oku

melankolik depresyon

4 Müslüm Gürses Şarkısıyla Melankolik Depresyon

Melankolik depresyon, dünya üzerinde en sık görülen rahatsızlık olan depresyonun bir türüdür. Depresyonun melankolik türünde depresyon belirtileri elbette görülmektedir ancak bazı belirtiler daha fazla görülmektedir. Melankolik depresyon yaşayan bireylerin hüzün, mutsuzluk, öfke, çaresizlik, karamsarlık ve uyku sorunları özellikle göze çarpmaktadır. Yazımızda depresyon şarkıları denilince aklımıza ilk gelen sanatçılardan Müslüm Gürses üzerinden melankolik depresyon ve özelliklerini inceleyeceğiz. Bu konuda harika şarkı sözlerine sahip olan Müslüm Baba’nın şarkılarını irdeleyeceğiz ve depresyonun ne gibi bulguları olduğunu açıklayacağız. Eğer siz de melankolik depresyon yaşıyor ve bundan kurtulmak istiyorsanız, uzman psikolog kadromuzdan destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

klinik psikologlar

4 Soruda Klinik Psikologlar Kimdir?

Psikolog, üniversitelerin dört yıllık psikoloji lisans bölümlerinden mezun olan ruh sağlığı profesyonellerine verilen unvandır. Klinik psikologlar ise psikoloji lisans eğitimine ek olarak uzmanlık eğitimini klinik psikoloji yüksek lisans programında tamamlayan kişilerdir. Bu sadece bir uzmanlık ve yüksek lisans eğitimi farkı da değildir. Psikoterapist olmak için de yüksek lisans eğitimini klinik psikoloji alanında yapmak gerekir. Klinik psikologlar klinik alanda uzmanlaşmak için alınan bir uzmanlık eğitiminden geçerler. Peki klinik psikolog kimdir, ne iş yapar ve nerelerde çalışırlar? İşte bu gibi soruların cevabını yazımızın devamında bulabilir ve bizden klinik psikologlar hakkında destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

şişli psikolog

Şişli Psikolog Arayışında 3 Soru 3 Cevap

Şişli psikolog hizmeti açısından çok yoğun talebin olduğu ve birçok farklı alanda çalışan psikolog seçeneklerinin de yer aldığı İstanbul’un en önemli ilçelerinden biridir. Psikoterapi hizmeti almak artık bir lüks değil, sadece bir ihtiyaç haline gelmiştir. Hepimizin yaşadığı sorunlarla başa çıkmakta zorlandığımız zamanlar olabilir. Bu zamanlarda da profesyonel destek almaya ihtiyaç hissederiz. Ruh sağlığı uzmanlarından destek almaya karar verdiğimizde bazı soru işaretlerimiz olabilir. Bugünkü yazımızda Şişli psikolog arayışı olanların zihinlerinde bazı soru işaretlerine cevap vereceğiz. Eğer siz de Şişli psikolog arayışındaysanız, bizden randevu almak için ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

psikoloğa gitmek

Psikoloğa Gitmek İçin 5 Sebep

Psikoloğa gitmek birçok kişi için radikal bir karar olabilir. Ancak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda psikoloğa gitmek ile ilgili birçok önyargı da kırılmaya başlamıştır. Eskiden psikoloğa veya psikiyatriste gitmek için girişimlerde bulunan birçok kişi çevresinden gelebilecek tepkilerden kaygılanıp gitmekten vazgeçebilirlerdi. Ancak gelişen dünya düzeniyle birlikte ruhsal sorunlarımız da artmaya başladı ve psikoloğa gitmek artık birçoğumuz için sıradan bir girişim yerini aldı. Yazımızın devamında neden psikoloğa gitmek ihtiyacı hissettiğimizi ve farklı farklı nedenleri inceleyeceğiz. Eğer siz de bir psikoloğa gitmek istiyorsanız, Mentalium Psikoloji bünyesinde Mecidiyeköy ve Göztepe şubelerinde hizmet veren ve tamamı klinik psikologlardan oluşan uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

depresyonda olduğumu nasıl anlarım

6 Maddede Depresyonda Olduğumu Nasıl Anlarım

Depresyonda olduğumu nasıl anlarım? Kendimi depresif hissediyorum ama bana mı öyle geliyor? Depresyondaysam bunu nasıl öğrenebilirim? Bu soruları hiç kendinize sordunuz mu? Depresyonda olduğumu nasıl anlarım sorusunu sorup cevap alabildiniz mi? Depresyon ciddi bir ruhsal rahatsızlıktır ve kişinin yaşamını ve işlevselliğini büyük oranda olumsuz etkilemektedir. Depresyon tedavisi olan bir rahatsızlıktır ancak depresyon tedavisine başvurmadan önce depresyonun tanı alması gerekir. Yazımızın devamında depresyonda olduğumu nasıl anlarım şeklinde beliren soru işaretlerini cevaplamaya çalışacağız. Eğer siz de depresyonda olduğunuzdan şüphe ediyorsanız, uzman psikolog kadromuzdan destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

sosyal anksiyete belirtileri

5 Maddede Sosyal Anksiyete Belirtileri

Sosyal anksiyete belirtileri hem fiziksel hem de ruhsal olarak kendisini gösterebilir. Sosyal anksiyete bozukluğu aynı zamanda sosyal fobi veya sosyal kaygı bozukluğu olarak da isimlendirilmektedir. Sosyal ortamlarda veya herhangi bir toplulukla ilişki halindeyken meydana gelen kaygı, korku veya endişe halinin yansıması olarak tanımlanabilir. Sosyal anksiyete bozukluğu yaşamı önemli ölçüde olumsuz etkileyebilen bir ruhsal rahatsızlık olduğu için belirtileri dikkate almak ve tedavi için başvurmak önemlidir. Eğer siz de sosyal kaygı bozukluğu tedavisi görmek isterseniz, uzman psikologlardan oluşan kadromuz size psikoterapi desteği sağlayabilir.

Devamını Oku

kumardan kurtulmak

6 Adımda Kumardan Kurtulmak

Kumardan kurtulmak planlanması gereken ve önemsenmediği takdirde kişinin yaşamına dahi son vermesine varacak kadar acı sonuçları olan bir süreçtir. Kumar bağımlılığı tedavisi olan bir ruhsal sorundur. Kumardan kurtulmak için bazı önlemler almak gerekir. Bugünkü yazımızda kumardan kurtulmak isteyen bir kumar bağımlısının neler yapması gerektiğini inceleyeceğiz. Eğer siz de kumardan kurtulmak için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, bize ulaşabilir ve psikolog desteği almaya başlayabilirsiniz.

Devamını Oku

mutlu evlilik

Mutlu Evlilik İçin Yapmanız Gereken 9 Şey

2020 yılı verilerine göre Türkiye’de 487 bin 270 kişi evlenmiş ve aynı yıl 135 bin 22 kişi boşanmıştır. 2020 yılında boşanan 135 bin 22 kişiden sizce kaçı boşanacaklarını bile bile evlenmişlerdir? Elbette kimse mutsuz olmak, geçinememek ve sonunda boşanmak için evlenmez. Ancak bu rakamlar bize gösteriyor ki çiftler mutlu evlilik yolunda adım atmalarına rağmen evlilikte her zaman mutluluğu bulamıyorlar. En azından 2020 yılında boşanan 135 bin 22 kişi mutlu bir evlilik süreci gerçekleştiremediler. Yazımızda mutlu evlilik için yapılması gerekenleri inceleyeceğiz. Eğer siz de evliliğinizde sorunlar yaşıyor ve mutlu olamıyorsanız, psikologlardan oluşan kadromuzdan destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

antisosyal kişilik bozukluğu belirtileri

6 Maddede Antisosyal Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Antisosyal kişilik bozukluğu belirtileri itibariyle kişinin toplumsal kurallardan kopması ile belirgin bir kişilik bozukluğudur. Toplumsal kurallar denilince aklımıza ilk olarak başkalarının haklarına saygı duymak gelebilir. Antisosyal kişiliğe sahip bireylerde başkalarının hakkını hiçe sayma çok belirgindir. 15 yaşından itibaren yazımızda inceleyeceğimiz belirtilerin yaşanması sonucu kişiye tanı konulabilir. Tedavisi bulunan ancak uzun ve zorlu bir süreç olan antisosyal kişilik bozukluğu ile ilgili uzman desteği almak isterseniz merkezimize başvurabilirsiniz.

Devamını Oku

yetişkinlerde depresyon

Yetişkinlerde Depresyon ve 4 Göstergesi

Yetişkinlerde depresyon görülme sıklığı yüzde 10 civarındadır. Bu sıklık da yetişkinlerde depresyon rahatsızlığını en sık görülen ruhsal rahatsızlık haline getirmektedir. Yetişkinlerde depresyon ile çocuk ve ergenlerde depresyon birbirinden belirtileri itibariyle farklılıklar gösterebilir. Depresyon tedavi edilebilen bir ruhsal rahatsızlıktır. Yetişkinlerde görülen depresyonun birçok belirtisi vardır. Bunlardan bazıları mutsuzluk, keyifsizlik, isteksizlik, kilo değişimleri, çaresizlik ve karamsarlık olarak nitelendirilebilir. Ancak bu belirtilerin belirli kriterleri karşılaması depresyon tanısı koyulması için önemli bir koşuldur. Yazımızın devamında depresyonun nasıl bir ruhsal rahatsızlık olduğunu detaylı olarak işleyeceğiz. Eğer siz de depresyon tedavisi görmek ve mutlu şekilde yaşamak isterseniz, bizden uzman desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

anksiyete bozukluğunun tedavisi

5 Soruda Anksiyete Bozukluğunun Tedavisi

Kaygı bozukluğu veya diğer adıyla anksiyete bozukluğu dünya üzerinde en sık görülen ruhsal sorunlardan biridir. Anksiyete bozukluğunun en kısa şekilde tanımını yaparsak, kişinin yaşadığı aşırı kaygı, korku veya endişe hali diyebiliriz. Kaygı, korku veya endişe aslında doğal ve hepimizde var olan duygulardır ancak aşırıya kaçtığı zaman ciddi ruhsal sorunlar yaratmaktadır. Dolayısıyla kaygıyı iki şekilde değerlendirmek gerekir. Sağlıklı kaygı ve sağlıksız kaygı. Anksiyete bozukluğunun tedavisi mevcuttur ve hatta kişi hissettiğinde bir an evvel anksiyete bozukluğunun tedavisi için başvurmalıdır. Eğer siz de anksiyete bozukluğunun tedavisi hakkında bilgi arıyor veya destek talep ediyorsanız, psikologlardan oluşan kadromuz size yardımcı olacaktır.

Devamını Oku

deprem korkusu panik atak

4 Soruda Deprem Korkusu Panik Atak İlişkisi

Deprem korkusu panik atak gibi birçok ruhsal sorun için zemin oluşturabilir. Sismofobi ya da daha sık bilinen adıyla deprem korkusu panik atak tetikleyicisi olabilir. Ancak her deprem korkusu yaşayan panik atak dediğimiz kaygı ataklarını yaşamayabilir. Deprem korkusu kişide başka bazı ruhsal sorunlara da neden olabilir. Özellikle deprem felaketini daha önce yaşamış ve derin şekilde etkilenmiş kişilerde travmalar da benzer şekilde sıkça görülmektedir. Deprem korkusu panik atak ve birçok ruhsal sorunla başa çıkmakta zorlanıyorsanız psikolog desteği almanız kesinlikle önerilmektedir. Eğer siz de deprem korkusu panik atak vb. birçok ruhsal sorunla mücadele ediyorsanız, bize ulaşabilir ve psikolog desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

anksiyete atağı

4 Maddede Anksiyete Atağı Nedir?

Kaygı atağı olarak da adlandırılan anksiyete atağı sürekli hale geldiğinde kişinin yaşamını oldukça olumsuz etkiler. Kişinin bu durumda anksiyete atağı ile mücadele etmesi ve kaygı ataklarını sonlandırması için profesyonel destek alması gerekir. Anksiyete bozukluğu, önemli ve rahatsız edici bir ruhsal bozukluktur. Anksiyete atağı yaşayan kişi kendisini gerçekte olmadığı halde tehlike ve tehdit altında hisseder. Aynı tehlike veya tehdit altındaymış gibi korkmuş, endişelenmiş ve kaygılı haldedir. Eğer siz de anksiyete atağı yaşıyor ve ataklardan kurtulmak istiyorsanız bizden psikolog desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

at yarışı bağımlılığı

4 Özelliğiyle At Yarışı Bağımlılığı Nedir?

At yarışı bağımlılığı, davranışsal bir bağımlılık olan kumar bağımlılığının bir alt türüdür. At yarışı bağımlılığı bulunan bireyin yaşamı, çevresiyle olan ilişkileri ve ruhsal durumu oldukça fazla etkilenir. At yarışı dünyanın en eski sporlarından biridir ve bahis tarihi incelendiğinde de ön planda olan sporlar arasındadır. Bağımlılığı biraz tanımlamak gerekirse at yarışı bağımlılığı, kişinin at yarışlarına bahis yatırmadan duramaması ile tanımlanabilir. Ancak at yarışı bağımlısı olarak tanımlanmak için birçok kriteri göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bağımlılığı ve at yarışı bağımlılığı özelliklerini yazımızın devamında bulabilirsiniz. Eğer siz de at yarışı bağımlılığı tedavisi almak isterseniz, bizden psikolog desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

bipolar bozukluğu

3 Maddede Bipolar Bozukluğu Nasıl Tanımlarız?

Bipolar bozukluğu en iyi ifade eden tanım bipolar kelimesinden de anlaşılacağı üzere iki uçlu duygudurum bozukluğudur. Bipolar bozukluğu ya da diğer adıyla manik depresif bozukluk, depresyon ve mani adı verilen iki farklı duygudurumdan oluşan bir duygudurum bozukluğudur. Depresyon ve mani iki farklı dönemdir ve farklı zamanlarda kişinin geçirdiği atakları temsil eder. Bipolar bozukluğu son dönemlerde daha çok duymanız sebebiyle yazımızda bipolar bozukluğu anlatmaya çalıştık. Bipolar bozukluk tedavi edilebilen bir ruhsal rahatsızlıktır. Tedavi en iyi şekilde psikoterapi ve ilaç desteğinin birlikte uygulanmasıyla gerçekleştirilir. Eğer siz de bipolar bozukluğu yenmek istiyorsanız, bizden psikolog desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

bipolar bozukluk tedavi

5 Soruda Bipolar Bozukluk Tedavi Edilir Mi?

Bipolar bozukluk tedavi edilebilir bir ruhsal rahatsızlıktır. Bipolar bozukluk tedavi süreci iki farklı yöntemin birlikte yürütülmesiyle gerçekleşir. Bunlardan biri ilaç tedavisi iken diğer yöntem ise psikoterapi sürecinden geçmektir. Eğer siz de bipolar bozukluk tedavi sürecine dahil olmak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilir ve psikolog desteği almaya başlayabilirsiniz.

Devamını Oku

panik atak hastalığı

5 Maddede Panik Atak Hastalığı Nedir?

Panik atak daha çok halk arasında bilinen ve panik atak hastalığı anlatan ataklardır. Bu ataklar kronikleşince panik bozukluk adını alır. Panik bozukluk tedavisi bulunan bir ruhsal bozukluktur. En ideal tedavi yöntemi ilaç tedavisi eşliğinde gerçekleşen psikoterapi sürecidir. Yazımızın devamında panik atak belirtileri ve hastalığın nasıl panik bozukluk halini aldığını inceleyeceğiz. Eğer siz de panik bozukluk yaşıyor ve psikolog desteği alarak bu ruhsal rahatsızlıktan kurtulmak istiyorsanız bizden randevu alabilirsiniz.

Devamını Oku

bağımlılık terapisi

8 Maddede Bağımlılık ve Bağımlılık Terapisi

Bağımlılık terapisi ile bağımlılık düzelebilir ancak bu hastalığın kronik bir hastalık olabileceği de unutulmamalıdır. Bağımlılık tedavisi olan bir ruhsal rahatsızlıktır. İlaç tedavisine ek olarak psikolojik destek alınması oldukça önemlidir. Bağımlılık terapisi işte bu sebeple bağımlılık tedavisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Yazımızın devamında bağımlılık kavramı ve bağımlılığın bileşenlerini inceleyeceğiz. Eğer siz de bağımlılık terapisi almak isterseniz, uzman psikolog kadromuzdan destek almak için bize başvurabilirsiniz.

Devamını Oku

evlilik depresyonu

3 Soruda Evlilik Depresyonu Nedir?

Evlilik depresyonu ilişkileri oldukça fazla olumsuz etkileyen bir ruhsal süreçtir. Partnerlerden en az birinin bu ruhsal rahatsızlığı yaşaması halinde ilişkide sorunların yaşanması kaçınılmaz hale gelebilir. Eğer siz de depresyonu tanımlayan belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız depresyon tedavisi için bize ulaşabilirsiniz. Uzman psikolog kadromuzdan depresyon tedavisi için psikolojik destek alabilirsiniz. Yazımızın devamında depresyon belirtileri ve evliliğin depresyonu nasıl tetiklediğini inceleyeceğiz.

Devamını Oku

öfke patlaması

Öfke Patlaması İle İlgili 3 Yanlış

Öfke denildiğinde çoğumuzun zihninde oluşan olumsuz bir düşünce vardır. Öfke hep olumsuz olarak anılır ancak hepimizde var olan ve doğal bir duygudur. Hepimiz öfkeleniriz elbette ancak bazılarımız öfkesini kontrol edebilirken bazılarımız öfke kontrolü konusunda zorluklar yaşar. Öfke patlaması ise öfkenin kişinin kendisine veya çevresine zarar verecek şekilde dışa vurumudur. Öfke patlaması yaşayan kişinin başta kendisine olmak üzere çevresindeki canlılara veya cansız nesnelere de zararı olabilir. İşte bu sebeple öfke patlaması kontrol edilmeli ve öfke sağlıklı şekilde ifade edilmelidir. Eğer siz de öfke patlaması yaşıyor ve kontrol etmekte zorlanıyorsanız, bizden psikolog desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

psikolog tavsiye

3 Soruda Psikolog Tavsiye İle Mi Seçilmeli?

Kimseyle paylaşamadığımız, hiç kimseye açamadığımız sorunlarımızı anlatabileceğimiz kişiye güvenmemiz gerekir. Bu çok doğal bir düşüncedir elbette. Psikologlar hakkında tavsiye veren bir yakınımız varsa onun tavsiye ettiği bir psikoloğa mı gitmeliyiz? Kişi psikoloğunu tavsiye ile mi seçilmelidir yoksa kendimiz mi araştırmalı ve doğru psikoloğu bulmalıyız? İşte bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Eğer sizin de psikolog öneren bir yakınınız yoksa ya da psikolog tavsiyesi için emin değilseniz, bize başvurabilirsiniz.

Devamını Oku

 

sanal kumar bağımlılığı

 

Sanal Kumar Bağımlılığı ve 5 Belirtisi

Sanal kumar bağımlılığı internetin 90’lı yılların sonunda yaygınlaşmaya başlamasıyla beraber kendisini göstermeye başlayan bir bağımlılık türüdür. Sanal kumar bağımlılığı kumar oynamayı sanal dünyada servis edebildiği için ulaşılabilme kolaylığı sağlaması açısından en tehlikeli türdür. Sanal kumar bağımlılığının tedavisi mümkündür. Eğer siz de bağımlılık tedavisi görmek ve destek almak isterseniz uzman psikolog kadromuza ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

ergenlerde depresyon tedavisi

7 Özelliğiyle Ergenlerde Depresyon

Depresyon dünyada en sık görülen duygudurum bozukluğudur. Her yaştan insanda görülebilmektedir. Ergenlerde dönemin bizzat kendisi depresyon rahatsızlığıyla karıştırılabileceği için ergenlerde yaşanan sorunlara aileler daha dikkatli olmalıdır. Yazımızın devamında ergenlerde depresyon özelliklerini ve tedavi sürecini işleyeceğiz. Eğer siz de ergenlerde depresyon tedavi süreci hakkında bilgi almak veya psikolog desteği almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

geçmeyen depresyon

3 Soruda Geçmeyen Depresyon Nedir?

Depresyon genellikle 6 ay içinde geçmektedir ancak bir de geçmeyen depresyon vardır. İlaç tedavileri alınabilir ve psikoterapi sürecinden geçilebilir ancak depresyon geçmez. İşte bu durumda geçmeyen depresyon veya diğer adıyla distimi denilmektedir. Geçmeyen depresyon nasıl oluşur? İşte bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Eğer siz de geçmeyen depresyon sorunu yaşıyorsanız bizden psikolog desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

psikologlar

Psikologlar İle İlgili 4 Soru 4 Cevap

Psikologlar en çok merak edilen mesleklerden birini yapmaktadırlar. Bugün bu merakı ortadan kaldırmak ve psikolog ile görüşme noktasında soru işaretleri olan kişileri aydınlatmak için yazımızda psikologların özellikle ilk seansta danışanlarıyla neler konuştuklarını inceleyeceğiz. Eğer siz de bir psikolog desteği almak ve sorunlarınızı çözmek isterseniz, bizden destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

kripto para bağımlılığı

5 Belirtisiyle Kripto Para Bağımlılığı Nedir?

Eğer kripto paralar kumar ürünü ise bağımlılığından söz edebiliriz. Bugünkü yazımızda kripto para bağımlılığı, bağımlılığın belirtileri ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz. Eğer siz de kripto para bağımlılığı tedavisi görmek ve bu rahatsızlıktan kurtulmak istiyorsanız, bize ulaşabilir ve psikolog randevusu alabilirsiniz.

Devamını Oku

depresyon tedavileri

5 Soruda Depresyon Tedavileri Nelerdir?

Depresyon tedavileri olan bir ruhsal sorun olmakla birlikte birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Bugünkü yazımızda depresyon tedavileri ve tedavileri nasıl elde edebileceğinizi paylaşacağız. Eğer siz de depresyondan kurtulmak isterseniz, psikolog kadromuzdan destek alabilir ve depresyonu atlatabilirsiniz.

Devamını Oku

5 Soruda Bipolar Duygulanım Bozukluğu Nedir?

Bipolar duygulanım bozukluğu, birbirine zıt iki uçtan oluşur. Bu uçlardan birisi depresyon iken diğeri manidir. Kişi belli dönemlerde depresyon dediğimiz duygulanımı yaşarken diğer bir dönemde ise manik bir ruh haline bürünmektedir. Bu iki ruh hali arasında gidip gelen kişinin bu iki farklı dönemde de ruhsal sorunlar yaşadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Eğer siz de bipolar duygulanım bozukluğu yaşıyorsanız, bizimle iletişime geçebilir ve psikolog desteği almaya başlayabilirsiniz.

Devamını Oku

psikoterapist

3 Soru 3 Cevap: Psikoterapi Odasında Neler Oluyor?

Daha önce hiç deneyimlemeyenler için en merak edilen yerlerden biri terapi odasıdır. Birçok psikoterapist için bir işyerinden ziyade büyülü bir mekandır. Her gün her seansta farklı hikayeler dinlenir, farklı hayatlara şahit olunur ve farklı insanlarla tanışılır. Her meslek kutsaldır ve biriciktir ancak insanlara dokunan meslekler başkadır çünkü arada profesyonel de olsa bir bağ kurulur. Eğer siz de bu deneyimi yaşamak istiyorsanız, psikolog kadromuzla size destek sağlayabiliriz.

Devamını Oku

ilaçsız anksiyete tedavisi

3 Soru 3 Cevap: İlaçsız Anksiyete Tedavisi

Anksiyete bozukluğu, kişinin herhangi bir tehdit ya da tehlike altında olmamasına rağmen yine de kendisini tehdit altında hissetmesi ve kaygılı, korku veya endişeli olmasıyla belirgin bir ruhsal bozukluktur. Anksiyete bozukluğu deyince akla kaygı gelir ancak bu rahatsızlık sıradan bir kaygı göstergesi değildir. İlaçsız anksiyete tedavisi olarak da düşünebileceğiniz psikoterapi ile ilaç tedavisi birlikte yürütülürse en başarılı sonuçlar alınabilir. Anksiyete tedavisi için sadece ilaç kullanmak nasıl yeterli değilse bazen de ilaçsız anksiyete tedavisi yeterli başarıyı sağlayamayabilir. Eğer siz de ilaçsız anksiyete tedavisi görmek istiyorsanız uzman psikolog kadromuzla iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

gebelikte depresyon

3 Soruda Gebelikte Depresyon Tedavisi

Bir kadının hayatındaki en zor ancak en özel ve güzel dönemlerden biridir gebelik dönemi. Annelik hissinin tadılması ve artık kendi vücudunda başka bir kişinin daha sorumluluğunu almak çok farklı bir heyecandır. Bazen kadınların en çok zorlandığı kısım da bu yeni deneyime alışma sürecidir. Kadınlar bu dönemde sadece ruhsal değil fiziksel bazı değişimleri de yaşayabilirler. Hormonal dengesizlikler özellikle kadınların fiziksel değişimler kadar ruhsal değişimler yaşamasına da neden olabilir. Gebelikte depresyon da bu ruhsal değişimlerden biridir. Gebelikte depresyon yaşamın diğer evrelerinde ortaya çıkan depresyon hastalığından biraz daha farklı özellikler gösterebilir. Ancak gebelikte depresyon tedavi edilebilir bir süreçtir ve çoğunlukla psikoterapi desteği tercih edilir. Eğer siz de gebelik sürecinde depresif bir ruh haline sahipseniz, psikolog kadromuzdan destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

bipolar depresyon tedavisi

3 Soruda Bipolar Depresyon Tedavisi

Mutsuzluk da neşe de, karamsarlık da coşkunluk da doğaldır. Bu duygular hepimizin zaman zaman belirli tetikleyiciler neticesinde yaşadığımız doğal hislerdir. Bipolar bozukluk ise bu iki uç olarak sınıflandırabileceğimiz duygudurumun görülmesiyle belirgin bir ruhsal rahatsızlıktır. Bipolar bozukluk tanısı olan kişiler bu duyguları herhangi bir tetikleyici neticesinde yaşamazlar. Bir başka deyişle, işyerinde terfi aldığımızda mutlu olmamız doğaldır. Ancak bipolar bozukluğu olan birey herhangi bir haber almadan da aşırı mutluluğu yaşayabilir. Tam tersine, mutsuzluğu da depresyon derecesinde yaşayabilir. Bipolar bozuklukta iki duygudurum vardır: Mani ve depresyon. Bugünkü yazımızda bipolar depresyon tedavisi ve tedavi yöntemleri üzerine paylaşım yapacağız. Bipolar depresyon tedavisi var olan bir ruhsal sorundur. Eğer siz de bipolar depresyon tedavisi görmek istiyorsanız, psikolog kadromuzla size destek olmaya hazırız.

Devamını Oku

online psikoterapi

Online Psikoterapi: 3 Soru 3 Cevap

İçinden çıkamayacağımızı düşündüğümüz problemlerimiz olduğunda birilerinin yardımını isteyebiliriz. Örneğin; aracımız bozulduğunda kaputu açıp öyle bakakalıyorsak pek motordan anladığımız söylenemez. Bu durumda hemen bu işlerden anlayan bir yakınımıza sorarız. Eğer anlayan bir yakınımız yoksa hemen bir profesyonelin desteğini alırız. En yakın servisi veya yol yardım ekiplerini arar ve arabamızı servise çektiririz. Peki ya sorunlarımız duygularımız, düşüncelerimiz veya davranışlarımızla alakalı ise? Bu konuda yakınlarımız bize bizi o kadar da iyi anlayamayacakları için yardım edemeyebilirler. Doğal olarak biz de bir psikolog desteği almak durumunda kalırız. Bazen psikolog ile yüzyüze görüşür bazen de online psikoterapi desteği alabiliriz. Bugünkü yazımızın devamında online psikoterapi nedir, nasıl gerçekleşir ve ne gibi avantajları vardır sorularına cevaplar arayacağız. Eğer siz de online psikoterapi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

sosyal anksiyete testi

Sosyal Anksiyete Testi: 3 Soru 3 Cevap

Sosyal anksiyete bozukluğu, kişinin sosyal ortamlarda yaşadığı aşırı kaygı, korku veya endişe halinin süreklilik kazanması ve kişinin bazı kaçınma eylemlerinde bulunması halidir. Sosyal anksiyete bozukluğu ciddiye alınması gereken ve kişinin yaşantısında çok ciddi olumsuz etkiler yaratabilen bir ruhsal bozukluktur. Yazımızın devamında sosyal anksiyete testi sayesinde siz de sosyal kaygı sorunu yaşayıp yaşamadığınızı değerlendirebilir ve bir psikolog ile görüşmeye başlayabilirsiniz. Eğer siz de psikolog desteği almak isterseniz bizden randevu alabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki sosyal anksiyete testi tanı koydurmaz, sadece bir sorun olup olmadığını düşündürerek bir uzman psikolog yardımı almanıza ön ayak olabilir.

Devamını Oku

depresyondan kurtulmak

Depresyondan Kurtulmak İçin 7 Altın Öneri

İki haftadan uzun süredir kendinizi isteksiz, mutsuz, huzursuz, yorgun, çaresiz veya karamsar mı hissediyorsunuz? Üstelik bu hisler günün büyük çoğunluğunda devam ediyor ve sizin yaşantınızı olumsuz yönde etkiliyor mu? Eğer bu sorulara cevabınız evet ise depresyonda olabilirsiniz. Peki depresyondan kurtulmak ister misiniz? Depresyondan kurtulmak için ne yapmalısınız? Bunun için bir psikolog ile görüşmek yapılacak en mantıklı adımdır. Eğer siz de bir psikolog ile görüşmek ve depresyondan kurtulmak isterseniz, bizden randevu alabilirsiniz.

Devamını Oku

istanbul terapist

İstanbul Terapist: 3 Soru 3 Cevap

Büyük bir şehirde mi yaşıyorsunuz? Peki sizce büyük şehirlerde yaşamak daha az kalabalık şehirlerde yaşamdan daha mı stresli? Büyük şehirlerde yaşayan okurlarımızın birçoğu şu anda bu soruya koşulsuz şekilde evet diyorlardır. Gerçekten de İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde yaşam çok daha stres ve kaos içerisinde geçmekte. Peki daha çok strese maruz kalan kişilerin daha çok psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğunu düşünüyor musunuz? Bu soruya alandaki uzmanlar olarak biz cevap verelim. Kesinlikle evet. Eğer siz de stresle başa çıkabilmek için neler yapmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyun ve bizden psikolog desteği alın.

Devamını Oku

depresyon tedavi

3 Soruda Depresyon Tedavi Süreci

Çok mutsuz olduğunuz anlarda neler yaparsınız? Kendinizi çok kötü hissettiğinizde aldığınız güzel bir haber sizi içinde bulunduğunuz duygudurumdan çıkarır mı? Eğer depresyonda değilseniz, bu soruya vereceğiniz cevap evet olacaktır. Depresyon denildiği zaman aklımıza ilk gelen mutsuz bir yüzdür ancak depresyon sadece mutsuzlukla ilişkilendirilecek bir ruhsal sorun değildir. Her şeyden önemlisi depresyon tedavi gerektiren bir hastalıktır. Depresyonun en sık görülen belirtisi mutsuzluktur ancak sıradan ve geçici bir mutsuzluk hali değildir. Bu nedenle depresyon tanısı alabilmek için kişinin bazı kriterleri karşılaması gerekmektedir. Depresyon tedavi edilmezse ciddi sorunlar yaratabilecek bir ruhsal rahatsızlıktır. Eğer siz de depresyon tedavisi görmek istiyorsanız, uzman psikolog kadromuzdan bu konuda destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

kadıköy evlilik terapisti

Kadıköy Evlilik Terapisti Arıyorsanız: 3 Soru 3 Cevap

Hiçbir evlilik mükemmel değildir. Her evlilikte çatışmalar, tartışmalar, kavgalar veya anlaşmazlıklar olabilir. Evlilik süresince kendimizi çok mutsuz hissettiğimiz zamanlar kadar mutlu anlarımız da var olabilir. Mutsuz anlarımız bizim evliliğimizin kötü gittiğini göstermez. Evliliğimizde hep neşe ve kahkahalar olmaz elbette ancak bir evlilik kronik sorunlara sahip olabilir. Bu kronik sorunlar çoğaldığında ve artık ilişki çıkmaza girdiğinde boşanma kaçınılmaz hale gelebilir. Ancak boşanma öncesinde ilişki için yapılabilecek pek çok şey vardır. Bunlardan en önemlisi bir ruh sağlığı profesyoneli ile görüşmektir. İlişki sorunları ve evlilik problemleriyle çalışan ruh sağlığı profesyoneline evlilik terapisti adı verilir. Eğer sizin de Kadıköy evlilik terapisti arayışınız mevcutsa, Mentalium Psikoloji olarak psikolog kadromuzla siz yardımcı olabiliriz.

Devamını Oku

kadıköy terapist

Kadıköy Terapist Arayışında 3 Soru 3 Cevap

En özel anlarınızı, kimseyle paylaşamadığınız sırlarınızı veya söylemekten dahi utandığınız bazı yanlarınızı kime anlatırsınız? Bazılarımız en yakın arkadaşıyla paylaşabilir, bazıları ailesinden başkasıyla paylaşamayacağını söyler, bazısı ise eşim benim en büyük sırdaşım der. Zaman zaman kendimizle alakalı bazı şeyleri ise herkesten saklayabiliriz. İşte bu anlatamadığımız ve paylaşamadığımız şeyleri anlatabileceğimiz ve en çok güvenebileceğimiz kişi terapistimiz olabilir. Terapist bizim arkadaşımız veya dostumuz değildir ve işte bu sebeple duygularını katmadan bizi dinleyebilir. Arkadaşlarımız ise duygularını katarak dinleyebilecekleri için sübjektif yorumlarda bulunabilirler. Eğer sizin de anlatmanız gereken bazı şeyler varsa, Kadıköy terapist arayışınız için Mentalium Psikoloji psikolog kadrosu doğru adres olabilir.

Devamını Oku

 

kadıköy emdr

Kadıköy EMDR Terapisti Arayışınız Mı Var?

EMDR (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme), etkili ve oldukça verimli bir psikoterapi yönelimidir. Bu yöntem ilk kullandığı dönemden itibaren günümüze kadar milyonlarca insanın ruhsal sorunlarından kurtulmasını sağlamıştır. EMDR yöntemi sayesinde birçok insan farklı farklı ruhsal sorunlarından kurtulmakta ve yaşamını iyileştirmektedir. Kadıköy EMDR uygulamalarının sıkça uygulandığı bir bölgedir. Birçok Kadıköy EMDR terapisti mevcuttur ve Mentalium Psikoloji uzman psikolog kadromuzda da bu yöntemi uygulayan psikologlar bulunmaktadır. Eğer siz de Kadıköy EMDR terapistleri arayışına sahipseniz, bizden randevu alabilirsiniz.

Devamını Oku

en iyi psikolog

En İyi Psikolog Kimdir: 3 Soru 3 Cevap

İnsan yaşamı durağan değildir. Ortalama insan ömrüne 75 yıl desek bu uzun sürenin tamamının aynı akışta ilerlemesi mümkün müdür? Zaman zaman kendimizi kötü hisseder zaman zaman kendimizi iyi hissedebiliriz. Bazı dönemlerde ise sorunlarımız kronik hale gelebilir. Bu dönemlerde psikolog ihtiyacı hissederiz. Bu ihtiyacı hissederken de nasıl ameliyat olacağımızda en iyi cerrahı tercih etmek istiyorsak, ruh sağlığımız için de en iyi psikolog arayışında oluruz. Peki en iyi psikolog kimdir? Bu tanım herkese göre değişir mi? Yazımızın devamında bu soruya ve en iyi psikoloğu seçmek için nelere bakmak gerekir sorusuna cevaplar arayacağız.

Devamını Oku

psikolog ve psikiyatri farkı

3 Soruda Psikolog ve Psikiyatri Farkı Nedir?

Vücudumuzun herhangi bir yerinde fiziksel bir ağrı hissettiğimizde tedirgin oluruz. Her yıl atlattığımız basit soğuk algınlığı için bile doktora gidebiliyoruz. Peki ruhumuzun vücudumuzdan ne eksiği var? Elle tutup gözle göremediğimiz için mi bir ruh sağlığı uzmanı ile görüşmekten bazen kaçınıyoruz? Peki bir ruh sağlığı uzmanı ile görüşmeye karar verdik diyelim. Hangi uzman ile görüşeceğiz? Psikolog mu psikiyatri uzmanı mı benim ihtiyacımı karşılayacak? Yazımızın devamında psikolog ve psikiyatri farkı ve bu iki uzmanın sorumluluklarını inceleyeceğiz. Eğer bir psikolog ile görüşmek ve sorunlarınıza çözüm bulmak isterseniz, bizden destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

akran zorbalığı

3 Soruda Akran Zorbalığı ve Akran Baskısı

Çocuklarımız belli bir yaş itibariyle sosyal bir çevre edinmeye ve bu sosyal çevreye adapte olma sürecine girerler. Bazen bu adaptasyonun önünde bazı engeller mevcut olabilir. Akran baskısı veya akran zorbalığı da bu engeller arasındadır. Akran zorbalığı ve akran baskısı çocuğun ruhsal gelişimine ciddi zararlar verebilir ve yetişkin dönemlerde ortaya çıkan bazı sorunlara da kaynak olabilir. Eğer çocuğunuzun akran baskısı veya akran zorbalığı mağduru olduğunu düşünüyorsanız bizden randevu alabilirsiniz.Psikolog kadromuzla size destek vermeye hazırız.

Devamını Oku

kadıköy psikolojik danışmanlık merkezi

Kadıköy ‘de Doğru Psikolojik Danışmanlık Merkezi ‘ni Seçmek

Birçoğumuz zaman zaman ruhsal sorunlar yaşayabiliriz ve bu sorunların üstesinden gelmekte zorlanabiliriz. Kendi başımıza çözemediğimiz sorunlarda başvurduğumuz yerler bizi bazen çok daha karmaşık süreçlere itebilir. Sorunları çözme yöntemi olarak alkol, madde vb. yanlış yöntemlere başvurmak gibi sorunlar üreten bir yönteme başvurmak yerine bir psikolojik danışmanlık merkezinden destek almak daha değerlidir. Kadıköy psikolojik danışmanlık merkezi yoğunluğu açısından çok yüksek bir ilçedir. Eğer siz de sorunlarınızı tek başınıza çözemiyor ve destek talep ediyorsanız, Mentalium Psikolojik Danışmanlık Merkezi psikolog kadrosuyla hizmetinizdedir.

Devamını Oku

ağır depresyon belirtileri

3 Soruda Ağır Depresyon Belirtileri

Kendisini hiç mutsuz hissetmeyen biri var mıdır diye düşündünüz mü hiç? Hiç çaresizliği ya da karamsarlığı yaşamamış biri olduğunu düşündünüz mü? Hiç ağlamayan bir insan var mıdır ve bu durum sağlıklı olarak adlandırılabilir mi? Bu belirttiklerimiz ağır depresyon belirtileri olarak adlandırılan yakınmaların sadece bazılarıdır. Ağır depresyon belirtileri arasında ayrıca huzursuzluk, gerginlik, öfke, isteksizlik, enerji azlığı, yorgunluk, kilo değişimi ve cinsel istekte azalma görülebilir. Depresyon bu durumların hepsinin varlığı halinde ortaya çıkmayabilir ancak bazılarının varlığı depresyonun varlığını düşündürebilir. Eğer siz de bu belirtileri yaşıyorsanız, bizimle iletişime geçebilir ve psikolog desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

stres ve depresyon testi

3 Soruda Stres ve Depresyon İlişkisi

Stres ve depresyon birbirinden asla ayrılmayan çok sıkı dostlardır. O kadar iyi dostlardır ki biri ortadan kalktığında diğeri de kendisini çok yalnız hisseder. Stres ve depresyon birbirini çok fazla tetikleyen iki ruh halidir. Aslında stres hayatımızın kaçınılmaz bir parçası ve aşırı boyutlara gelmedikçe zararsızsa da depresyon için aynı şeyi söyleyemeyiz. Stres için bir hastalık tanımı yapamayız ancak depresyon bir ruhsal rahatsızlıktır. Birbirini bu kadar çok tetikleyen ikiliyi biraz daha yakından tanıyalım ve ardından bir test uygulayalım, ne dersiniz? Eğer siz de kendinizi aşırı stresli veya depresif hissediyorsanız, bizimle iletişime geçerek psikolog desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

 

3 Soruda İstanbul’da Psikolog Olmak

Zor zamanlar geçirdiğimizde bu zamanlarda yaşadıklarımızı birileriyle paylaşmak isteriz. İşte bu noktada ilk başvurduğumuz insanlar genellikle aile üyeleri veya arkadaşlardır. Şimdi hafızamızı biraz zorlayalım ve biraz düşünelim. Kaç tanıdığımıza yaşadığımız bir hissi veya aklımıza gelen düşünceleri anlattığımızda bizi yargılamadı? Kaçı iyi niyetli de olsa tavsiye vermeye kalkıp bizi dinlemedi bile? Kaç tanıdığımız bizi yaşadıklarımız veya zihnimizden çıkaramadığımız düşüncelerimiz hakkında bizi suçlamadı? Bunların bir kısmını yaşadık, bir kısmını da belki yaşayacağız. Psikoloğunuz bu noktada sizin en yakınınızdan farklılaşarak devreye girebilir. Psikolog olmak bu nedenle çok kıymetlidir ancak bazı yerlerde psikolog olmak daha da zordur.

Devamını Oku

tekrarlayan depresyon

3 Soruda Tekrarlayan Depresyon Nedir?

Tekrarlayan depresyon tedavi edilebilir ancak profesyonel destek gerektirir. Tekrarlayan depresyon tedavisi için Mentalium Psikoloji uzman psikolog kadrosuyla size destek verebilir.

Devamını Oku

 

üsküdar psikolog

Üsküdar Psikolog Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Kadıköy’de donanımlı, yetkin ve konusunda uzman olan psikolog kadromuzla Mentalium Psikoloji olarak hizmetinizdeyiz. Eğer siz de tek başınıza çözemediğiniz sorunlar konusunda yardım almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

sınav kaygısı belirtileri

3 Soruda Sınav Kaygısı Belirtileri Nelerdir?

Sınavlar hayatımızın değişmez bir gerçeği. Hep var oldular, varlar ve var olacaklar da. Sınav dediğimizde ilk, orta ve yüksek öğretim kurumlarında öğrencilerin rutin hale gelen ve bilgileri test eden araçlar gelmemelidir. İş mülakatları da bir sınavdır neticede. Bugünkü yazımızda geleneksel sınavlar üzerine yoğunlaşacağız. Sınav kaygısı nedir ve sınav kaygısı belirtileri nelerdir sorularına yanıtlar arayacağız. Ama öncelikle kaygı kavramını incelememiz gerekir.

Devamını Oku

lohusa depresyonu

3 Soruda Lohusa Depresyonu Nedir?

Depresyon, dünyada en sık görülen ruhsal sorunların başında gelmektedir. Depresyon bu kadar yaygınken farklı türleri de incelenmektedir. Depresyon türleri arasında lohusa depresyonu ön plana çıkmaktadır. Lohusa depresyonu tedavi edilebilir bir ruhsal sorundur ve müdahale edilmesi hem kişinin kendisi hem de bebek başta olmak üzere yakınları için de oldukça önemlidir. Lohusa depresyonu tedavisi için bize ulaşabilir ve psikolog desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

mindfulness egzersizleri

4 Adımda Mindfulness Egzersizleri

Hayatımızda birçok önemli anı kaçırmaktayız. Güzel anları kaçırdığımız gibi geçmişte yaptığımız hatalara da odaklanmaktan kaçınamayabiliriz. Mindfulness egzersizleri bu noktada bizim için oldukça önemlidir. Mindfulness egzersizleri öğrenilebilir ve kolaylıkla uygulanabilir. Eğer siz de uzman psikolog kadromuzdan destek almak ve ana odaklanmak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

sınav kaygısıyla başa çıkma yolları

3 Maddede Sınav Kaygısıyla Başa Çıkma Yolları

Sınavlar hayatımızın kaçınılmaz gerçeği. Sınav kaygısı pek çok kişinin yaşamını oldukça olumsuz etkileyen bir duygudurumdur. Bugünkü yazımızda sınav kaygısıyla başa çıkma yolları ve yöntemleri üzerine paylaşımda bulunacağız. Eğer siz de sınav kaygısıyla başa çıkma yolları ile alakalı destek arıyorsanız, bizden psikolog desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

mevsimsel depresyon belirtileri

3 Soruda Mevsimsel Depresyon Belirtileri

Mevsimler ruh halimizi oldukça fazla etkileyebilir. Yaz aylarında daha mutlu, sonbahar veya kış aylarında daha hüzünlü olabiliriz. Geçici bu ruh halleri dışında mevsimsel depresyon belirtileri sergilediğimizde ise bu bir ruhsal rahatsızlığa dönüşmüş demektir. Mevsimsel depresyon belirtileri sergiliyorsanız, uzman psikolog kadromuzla size destek vermeye hazırız.

Devamını Oku

anksiyete atağı belirtileri

3 Maddede Anksiyete Atağı Belirtileri

Kaygı insanlarda en sık görülen duygulardan biridir. Kaygı belli bir seviyede sağlıklıdır ancak aşırı kaygı hem kişinin yaşantısını olumsuz etkiler hem de kronik hale gelebilir. Bu nedenle aşırı kaygı anksiyete bozukluğu olarak adlandırılabilir. Anksiyete bozukluğu ataklar halinde seyredebilir. Anksiyete atağı belirtileri gösteren kişi bu durumdan kurtulmak için ihtiyaç dahilinde ilaç tedavisine ek olarak psikolog desteği almalıdır. Mentalium Psikoloji olarak size uzman psikolog kadromuzla destek olabilmemiz için bizden randevu alabilirsiniz.

Devamını Oku

unipolar depresyon

Unipolar Depresyon Nedir?

Hepimiz zaman zaman mutsuzluk yaşarız ancak unipolar depresyon ile geçici mutsuzluklarımız birbirinden çok farklıdır. Eğer siz de unipolar depresyon sorunu yaşıyor ve depresyon tedavisi görmek istiyorsanız, uzman psikolog kadromuz size destek vermeye hazırdır.

Devamını Oku

doğum sonrası psikoz

Doğum Sonrası Psikoz Nedir?

Gebelik dönemi bir kadının ömrü boyunca yaşadığı en güzel ancak en zor dönemdir. Gebelik dönemi sonrasında ise bazı kadınlar bir takım ruhsal sorunlarla karşı karşıya kalabilirler. Doğum sonrası psikoz da bu sorunların en önemlileri arasındadır. Eğer siz de doğum sonrası psikoz belirtileri gösteriyorsanız, zaman kaybetmeden uzman psikolog kadromuzdan destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

 

yüksek işlevli anksiyete

Yüksek İşlevli Anksiyete Nedir?

Yüksek işlevli anksiyete bozukluğu varlığında tikler, elde titreme, aşırı mükemmeliyetçi davranışlar, kontrolcü davranış modelleri ve üstün başarıya yönelik kaygılı düşünceler görülebilir. Yüksek işlevli anksiyete bozukluğu genel anlamda kişinin anksiyete belirtileri olarak adlandırdığımız bazı bulguları bastırmasıyla gözlemlenebilir. Yüksek işlevli anksiyete kişinin dışardan belki aşırı kaygılı biri olduğunu göstermese bile yine de psikolog ve ilaç desteğiyle mutlaka tedavi edilmelidir.

Devamını Oku

tükenmişlik sendromu testi

Tükenmişlik Sendromu Testi

Tükenmişlik sendromu, adından da anlaşılabileceği üzere kişinin kendisini aşırı yorgun, bitkin, umutsuz hissedebileceği bir ruhsal sorundur. Tükenmişlik sendromu özellikle iş hayatında stresin sürekli var olduğu kişilerde gözlemlenmektedir. Tükenmişlik sendromu testi ile siz de kendi tükenmişlik seviyenizi ölçebilir ve profesyonel desteğe ihtiyacınız olup olmadığını değerlendirebilirsiniz. Mentalium Psikoloji uzman psikolog kadrosundan destek alarak bu süreci atlatmak isterseniz bizden randevu alabilirsiniz.

Devamını Oku

depresyonu yenmek için

5 Soruda Depresyonu Yenmek İçin Ne Yapmalı?

Depresyon kişinin kendini süreklilik oluşturacak şekilde mutsuz, huzursuz, gergin, isteksiz, çaresiz, karamsar hissetmesine neden olan bir ruhsal bozukluktur. Depresyondaki kişi hayatıyla ilgili olumsuz bazı düşüncelere sahiptir ve bu durum tüm hayatını olumsuz etkiler. Depresyonu yenmek için yapılması gerekenler arasında yaşam koşullarını değiştirmek, psikolog desteği almak ve egzersiz yapmak gerekebilir. Eğer siz de depresyon tedavisi almak isterseniz, uzman psikolog kadromuzdan destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

kumar bağımlılığı tedavi

2 Adımda Kumar Bağımlılığı Tedavi Yöntemleri

Kumar bağımlılığı tedavi yöntemleri genellikle psikolog eşliğinde gerçekleşen psikoterapi ve psikiyatrist kontrolünde yürütülen ilaç desteğidir. Kumar bağımlılığı tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilir, kumar bağımlılığı tedavisi almak için bizden randevu alabilirsiniz.

Devamını Oku

yaygın anksiyete bozukluğu

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Zaman zaman kaygılanır ve endişeleniriz. Üstelik bizi endişelendiren veya kaygılandıran bazı olaylar varsa bu duygular oldukça doğaldır. Ancak bu duygular aşırı ve sürekli hale gelirse yaygın anksiyete bozukluğu meydana gelebilir. Yaygın anksiyete bozukluğu kişinin yaşantısını olumsuz yönde etkileyen bir ruhsal rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık ilaç ve psikoterapi sayesinde tedavi edilebilir. Eğer siz de yaygın anksiyete bozukluğu tedavisi almak ve uzman psikolog kadromuzdan destek almak isterseniz, bize ulaşıp randevu alabilirsiniz.

Devamını Oku

kumar bağımlılığı testi

Kumar Bağımlılığı Testi

Kumar bağımlılığı testi, kumar bağımlılığı belirtileri göz önüne alınarak değerlendirilmiş ve hazırlanmıştır. Kumar bağımlılığı testi tanı koydurmaz ancak psikolog veya psikiyatrist gibi ruh sağlığı uzmanlarıyla bu konuyu daha detaylı konuşmanıza gerek olup olmadığını değerlendirmenize yardımcı olur. Eğer siz de bu testin sonucunda kumar bağımlılığı sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, daha detaylı bir değerlendirme için bizden randevu talep edebilirsiniz.

Devamını Oku

depresyon ne demek

4 Soruda Depresyon Ne Demek?

Bugünkü yazımızda depresyon ne demek sorusuna yanıt arayacağız ve bu soruya toplumda depresyon ile ilgili en sık bilinen yanlışlar üzerinden yanıtlar vereceğiz. Bu arada şunu da eklemeden geçemeyiz. Depresyon, birçok yöntemle tedavi edilebilen bir hastalıktır. Depresyon tedavisi hakkında bilgi almak ve psikolog desteği için başvurmak amacıyla bizden randevu alabilirsiniz.

Devamını Oku

anksiyete bozukluğu tedavisi

3 Soruda Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Anksiyete bozukluğu, beynin herhangi bir tehlike ya da kişi için bir tehdit yaşamamasına rağmen kendini tehlike altında hissetmesi halidir. Anksiyete bir diğer adıyla aşırı kaygı olarak bilinir. Kısacası, anksiyete bozukluğu, kişinin kaygı hissedeceği herhangi bir durum olmasa da aşırı kaygı yaşamasıdır. Anksiyete bozukluğu tedavisi psikolog desteğiyle mümkün bir ruhsal rahatsızlıktır.

Devamını Oku

erteleme

3 Adımda Erteleme Davranışı İle Başa Çıkma

Erteleme, yapmamız gereken bir işi başka bir zaman dilimine bırakma işlemidir. Erteleme davranışı bazı kişiler için kronik hale gelmiş ve bir alışkanlık halini almış olabilir. Erteleme davranışını sonlandırmak süreklilik ve bir yaşam tarzı halini aldığında kişiyi hem zorlar hem de değiştirmek zorlaşabilir. Aslında hepimiz zaman zaman bazı şeyleri erteleyebiliriz ve bu durum hayatın akışında yer alabilir.

Devamını Oku

 

depresyon psikolog

Depresyon Psikolog Desteğiyle Geçer Mi?

Depresyon, mutsuzluk, huzursuzluk, isteksizlik, çaresizlik veya karamsarlık gibi bazı belirtilerle kendisini gösteren, iki haftadan uzun süren ve günün çoğunda etkisini gösteren bir ruhsal bozukluktur. Depresyon tedavisi iki şekilde gerçekleşir. Bunlardan biri psikolog desteğiyle gerçekleşen psikoterapi, diğeri ise antidepresan ağırlıklı ilaç tedavisidir. Depresyon psikolog desteğiyle ve ilaç tedavisinin gerekli olduğu durumlarda kullanılmasıyla tedavi edilebilir. Eğer siz de depresyon tedavisi almak isterseniz, bizden randevu alabilirsiniz.

Devamını Oku

 

kumar bağımlılığı psikolog

Kumar Bağımlılığı Psikolog Desteğiyle İyileşir Mi?

Kumar bağımlılığı, ciddiye alınması gereken ve irade meselesi olarak görülmeyecek bir psikiyatrik rahatsızlıktır. Kumar bağımlısı kumar oynamayı durdurmakta zorlandığı için psikososyal destek almadan kendi başına uzun vadede kumardan uzak kalabilmesi mümkün değildir. Bu nedenle kumar bağımlılığı tedavisi var olan ve mutlaka profesyonel destek alınması gereken bir ruhsal sorundur. Eğer siz de kumar bağımlılığı tedavisi almak isterseniz, psikolog kadromuzdan randevu alabilirsiniz.

Devamını Oku

 

hamilelikte panik atak

4 Soru 4 Cevap: Hamilelikte Panik Atak

Panik atak, herhangi bir tehdit veya tehlike altında olmamasına rağmen kişinin tehlike veya tehdit altındaymış gibi tepki verdiği, kaygılandığı veya korktuğu bir ruhsal rahatsızlıktır. Her dönemde olabileceği gibi hamilelikte panik atak belirtilerinin görülmesi de olasıdır. Eğer siz de hamilelikte panik atak belirtileri gösteriyorsanız, bizimle iletişime geçerek bir psikolog randevusu alabilir ve panik atak tedavisi görebilirsiniz.

Devamını Oku

ilaçsız depresyon tedavisi

3 Soruda İlaçsız Depresyon Tedavisi

Depresyon, kişinin süreklilik arz edecek şekilde kendisini mutsuz, huzursuz, gergin, isteksiz, karamsar veya çaresiz hissettiği bir ruhsal bozukluktur. Depresyon kendiliğinden geçmez ve tedavi edilmesi gereken bir ruhsal rahatsızlıktır. Depresyon tedavisi iki yolla gerçekleşmektedir. İlaçsız depresyon tedavisi olarak da görülebilecek psikolog eşliğinde psikoterapi yöntemi ve ilaç tedavisi. Bu iki tedavi yönteminin de eş zamanlı gerçekleşmesi gerekir. Eğer bizden ilaçsız depresyon tedavisi almak isterseniz hemen randevu al butonuna tıklayabilirsiniz.

Devamını Oku

online kumar bağımlılığı

4 Soruda Online Kumar Bağımlılığı

Kumar bağımlılığı, kişinin kumar oynamayı durduramadığı, kumar oynamadığı zamanlarda yoksunluk hissetmesi, kumar sebebiyle borçlarının olması ve sorumluluklarını yerine getirememesi gibi sonuçlarını doğuran bir ruhsal rahatsızlıktır. Online kumar bağımlılığı ise kumar bağımlılığı davranışlarının internet üzerinden gerçekleştiği bir süreçtir. Online kumar bağımlılığı tedavisi görmek isterseniz bize başvurabilir ve uzman psikolog kadromuzdan destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

depresyon tedavi yöntemleri

4 Soruda Depresyon Tedavi Yöntemleri

Hangimiz zaman zaman kendimizi mutsuz, hüzünlü, öfkeli, isteksiz ve olumsuz düşüncelerin içinde boğulurken hissetmedik ki? Hepimizin yaşantısında zaman zaman kötü deneyimler de olabilir. Ancak depresyon süreklilik arz etmektedir. Depresyon tedavi yöntemleri içerisinde yer alan psikoterapi ve ilaç desteği kişinin depresyonu yenmesine yardım etmektedir. Eğer siz de psikolog desteği almak isterseniz, size yardımcı olabiliriz.

Devamını Oku

oyun bağımlılığı tedavisi

3 Soruda Oyun Bağımlılığı Tedavisi

Oyun bağımlılığı, kişinin oyun oynamayı durduramaması, oynamadığı zamanlarda huzursuz veya gergin olması, sorumluluklarını yerine getirmemesi gibi sorunlarla kendisini gösteren bir ruhsal rahatsızlıktır. Bağımlılık bir beyin hastalığıdır ve mutlaka bir uzman desteği alınması gerekmektedir. Oyun bağımlılığı tedavisi mümkün olan bir ruhsal sorundur. Eğer siz de oyun bağımlısıysanız veya bir bağımlı yakınıysanız bizden uzman psikolog desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

anksiyete terapisi

Anksiyete Terapisi ve 4 Bilişsel Çarpıtma

Anksiyete bozukluğu (kaygı bozukluğu), ortada herhangi bir tehdit bulunmamasına rağmen yaşamamasına rağmen kendini tehlike altında hissetmesi halidir. Anksiyete bir diğer adıyla aşırı kaygı olarak bilinir. Kısacası, anksiyete bozukluğu, kişinin kaygı hissedeceği herhangi bir durum olmasa da aşırı kaygı yaşamasıdır. Anksiyete bozukluğu tedavisi mümkün bir ruhsal rahatsızlıktır.

Devamını Oku

 

terapist

Terapist Desteği Almak İçin 3 Neden

Yaşamı boyunca hiç sorunlarla karşılaşmayan biri var mıdır? Hiç kendini mutsuz hissetmeyen? Çaresiz ve karamsar hissetmeyen ya da hiçbir şeye endişelenmeyen? Bunlar zengin ya da yoksul fark etmeksizin hepimizin yaşadığı ve gayet doğal olan duygulardır. Hepimiz zaman zaman kendimizi kötü hisseder ve olumsuz bazı düşüncelerin zihnimizi sardığını fark edebiliriz.

Devamını Oku

ağır depresyon tedavisi

2 Aşamada Ağır Depresyon Tedavisi

Ağır depresyon, kişinin mutsuzluk, huzursuzluk, gerginlik, çaresizlik, isteksizlik gibi belirtilerle kendisini gösteren depresyon rahatsızlığının şiddetli şekilde kendisini göstermesidir. Ağır depresyon tedavisi mümkündür. Genellikle depresyonun şiddeti arttıkça tedavi yöntemleri de değişkenlik göstermektedir. Bu yazımızda ağır depresyonun ne gibi yöntemlerle tedavi edileceğine değineceğiz. Eğer siz de ağır depresyon yaşıyor ve tedavi almak istiyorsanız, bize ulaşabilir ve randevu alabilirsiniz.

Devamını Oku

otrivine bağımlılığı

3 Soruda Otrivine Bağımlılığı Nedir?

Otrivine bağımlılığı, son yıllarda oldukça sık adını duymaya başladığımız ve bağımlı kişinin yaşantısını olumsuz etkileyebilecek potansiyele sahip bir rahatsızlıktır. Otrivine bağımlılığı tedavisi var olan bir rahatsızlıktır ve tedavi yöntemleri hem ilaç desteği hem de bu süreçte ruhsal destek alınmasıdır. Bu iki yöntemin birlikte yürütülmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda yalnızca ilaç tedavisi yetersiz kalabilirken bazı durumlarda da uzman psikolog eşliğinde gerçekleşen ruhsal destek sürecinde de ilaca ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer siz de otrivine bağımlısı olduğunuzu düşünüyor ve bırakmak istiyorsanız, bizden destek almaya başlayabilirsiniz.

Devamını Oku

dirençli depresyon

3 Soruda Dirençli Depresyon Nedir?

Dirençli depresyon, geçmeyen ve inatçı depresyon olarak da bilinen bir depresyon türü olarak adlandırılır. Bu durum en az iki farklı antidepresanın düzenli olarak kullanımına rağmen depresyonun geçmediği bir süreçtir. Dirençli depresyon tedavisi var olan bir ruhsal sorundur. Ancak daha uzun vadeli ve daha iyi değerlendirilmesi gereken bir süreci de ifade eder. Uzun sürede geçmeyen bir depresif haliniz varsa, bizden uzman psikolog desteği alabilirsiniz.

Devamını Oku

 

panik atak krizi

3 Soruda Panik Atak Krizi Nedir?

Panik atak veya atakların sık sık gelmesiyle tanısı koyulan panik bozukluk bir ruhsal rahatsızlıktır. Kişinin yaşantısını oldukça fazla olumsuz etkilemesine rağmen panik atak tedavisi var olan bir ruhsal sorundur. Tedavi edilmedikçe ilerler ve sosyal yaşantıyı ciddi anlamda etkiler. Panik atak krizi yaşayanlar açısından katlanması güç anlar yaşatmaktadır. Ancak panik atak krizi mücadele edilebilecek zor anları da temsil eder. Eğer siz de panik atak yaşıyor ve destek almak istiyorsanız bize başvurabilirsiniz.

Devamını Oku

 

 

İddaa Bağımlılığı ve Tedavisi

İddaa bağımlılığı ya da diğer adıyla bahis bağımlılığı, kumar bağımlılığı adı altında geçen davranışsal bir bağımlılık türüdür. İddaa bağımlılığı, kişinin futbol, basketbol, tenis başta olmak üzere çeşitli müsabakalara müşterek bahis yapmak ve bu bahisler üzerine maddi çıkar elde etmek üzerine kurulu bir bağımlılık türüdür. İddaa bağımlılığı tedavisi bulunan bir ruhsal sorundur ve bir beyin hastalığıdır. İddaa bağımlılığı, kişinin iddaa oynamayı kontrol edemediği, bu sebeple borçlar yaptığı, oynamayı bıraksa da tekrar geri başladığı bir rahatsızlıktır. İddaa bağımlılığı tedavi edilmesi gereken, aksi takdirde, kişinin tek başına durduramayacağı bir sorundur. Eğer siz de iddaa bağımlılığı tedavisi görmek istiyorsanız, bize ulaşabilir ve destek alabilirsiniz.

Devamını Oku

psikolog

Psikolog Tavsiye Verir Mi?

Birçoğumuz zaman zaman yaşadığımız sorunları tek başımıza çözemeyiz. Bazılarımız sorunlarını yakın arkadaşlarına veya akrabalarına anlatabilir ancak bu çaba da en iyi ihtimalle onaylanmaktan öteye gidemez. Sonuç olarak sorun olarak kabul ettiğimiz şeyleri çözemez ve bu sorunların daha da ilerlemesine sebep olabiliriz. Bu zor zamanlarda bize yardım edebilecek kişiler ise psikolog ve psikiyatrist olarak adlandırdığımız ruh sağlığı profesyonelleridir.

Devamını Oku

 

kilo vermek

Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?

Aslında zayıflamak için ne yapmamız gerektiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Aldığımız kalori harcadığımız kaloriden daha az olduğu zaman kilo vermiş oluruz. Bu kadar sade bir formülü olmasına rağmen neden bir türlü kilo veremiyoruz ya da verdiğimiz bu kiloları belirli bir süre içerisinde geri alıyoruz? Çünkü kilo vermemize engel olan ya da kilo almamıza neden olan düşünce ve davranış modellerimiz bulunmakta. Bunları değiştirmediğimiz takdirde hayatımızın belirli dönemlerinde diyet yapıp, belirli miktarda kilo verip, sonra da bu verdiğimiz kiloları (bazen daha fazlasını) almaya devam ediyoruz. Bu kendini tekrarlayan süreçten çıkmak isteyenler için bir psikoterapi yöntemi olan Bilişsel Davranışçı Terapi önerilmektedir.  Tüm dünyada etkisi göstermiş olan ve yaygın şekilde kullanılan Bilişsel Davranışçı Terapi size zayıf insanlar gibi yaşamayı ve düşünmeyi öğretecek. Eğer siz de kilo vermek ve fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız, bizden uzman psikolog desteği alabilirsiniz. 

Devamını Oku

pasif agresif kişilik bozukluğu

Pasif Agresif Kişilik Bozukluğu

Varoluşun, sosyal hayatın ve iletişimin bir gerekliliği olarak duygu ve düşüncelerimizi ifade etmemiz gerekir. Pasif agresif bireyler diğerleriyle ilişkilerinde kendilerini sağlıklı bir şekilde ifade edemezler. Geçmişte yaşadıkları bazı olumsuz olaylar dış dünyaya karşı güvensiz bağlanmalarına, kendilerini yetersiz hissetmelerine sebep olur. Bu nedenle duygularını ve düşüncelerini saklamaya meyillidirler. Söz konusu duyguların açık bir şekilde ifade edilememesi sonucu üstü kapalı sözlerle ve imalarla yıkıcı davranışlar sergilemeye pasif agresyon denilmektedir. Kısaca pasif agresif kişi zihninden geçen agresif düşünceleri pasif bir şekilde dışa vurmalarıyla bilinirler. Pasif agresif kişilik bozukluğu konusunda uzman psikolog desteği almak için bize başvurabilirsiniz.

Devamını Oku

kumar bağımlılığı psikolog

Kumar Bağımlılığı Psikolog Desteğiyle Geçer Mi?

Kumar bağımlılığı, kişinin kumar oynamasını durdurmakta zorlandığı ve ani kararlarla bir şans oyunundan çıkar elde etmek konusunda tekrarlayan düşünceleri olmasıdır. Kumar bağımlılığı tedavisi var olan ruhsal bir rahatsızlıktır. Kumar bağımlılığı psikolog desteğiyle düzelir çünkü kumar bağımlılığı davranışsal bir bağımlılıktır. Kişinin oynamaya ve oynadığında elde ettiği kazanç, haz ve heyecan duyguları psikolog desteğiyle çalışılmaktadır. Eğer siz de kumar bağımlılığı tedavisi almak isterseniz, uzman psikolog kadromuz size destek sağlayacaktır.

Devamını Oku

bitcoin bağımlılığı

Bitcoin Bağımlılığı Nedir?

Bitcoin, son yıllarda tüm dünyada olduğu kadar ülkemizde de yaygınlaşmış bir kripto para türüdür. Yatırım aracı olarak ortaya çıkan bitcoin kişi için bir süre sonra bir bağımlılık sürecini de beraberinde getirebilir. Bitcoin bağımlılığı her ne kadar şu anda ayrı bir bağımlılık türü olarak sınıflandırılmasa da geleceğin önemli bağımlılık sorunlarından biri olacaktır. Yazımızın devamında bitcoin bağımlılığı belirtileri başta olmak üzere bu bağımlılıkla ilgili bazı süreçleri paylaşacağız. Eğer siz de uzman psikolog desteği alarak bağımlılıktan kurtulmak isterseniz bize başvurabilirsiniz.

Devamını Oku

anksiyete ile başa çıkmanın yolları

Anksiyete ile Başa Çıkmanın Yolları

Anksiyete bozukluğu, kişinin yaşamında herhangi bir gerçekçi tehdit unsuru olmamasına rağmen, kendini tehlikede hissetmesine neden olan ve bu tehlikeyi düşünerek aşırı korku ve kaygı yaşarken kendini bulduğu bir ruhsal rahatsızlıktır. Anksiyete bozukluğu tedavisi olan bir ruhsal sorundur. Anksiyete ile başa çıkmanın yolları arasında ise uzman psikolog desteği almak, nefes egzersizleri yapmak ve düzenli sportif faaliyetler gerçekleştirmek önemli yer tutar. Eğer siz de anksiyete bozukluğu tedavisi almak istiyorsanız, hemen bize ulaşabilir ve tedavi sürecine başlayabilirsiniz.

Devamını Oku

 

emdr

Travma ve EMDR Tedavisi

Travma, diğer bir adı ile örselenme bireyin yaşantısını doğrudan etkileyen, yaşama büyük veya küçük tehdit oluşturabilecek durumlardan dolayı ortaya çıkar, hem fiziksel hem psikolojik bir tehdittir. Bir çok olayı, durumu kişinin öznel bakış açısı ile ele aldığımızda kişinin biricikliğini ön plana koyduğumuzda o duruma veya olaya travma dememiz mümkündür. Birçok araştırma bize travma tedavisi için EMDR tekniğinin çok etkili olduğunu göstermektedir. EMDR tekniği sayesinde birçok travma tamamen iyileşebilmektedir. Eğer siz de travma yaşıyor ve uzman psikolog desteği arıyorsanız, bize ulaşabilir ve Mentalium Psikoloji danışanı olabilirsiniz.

Devamını Oku

anksiyete bozukluğu tedavi yöntemleri

Anksiyete Bozukluğu Tedavi Yöntemleri

Kaygı, insan ruhsallığının en yoğun duygularından biridir. Psikoterapi alanında en çok ele alınan konulardan biridir. Sigmund Freud’un kaygıya verdiği önemle birlikte şimdiki psikoterapi ve psikiyatri uygulamaları bu geleneğin izleyicisi olmuştur. Yaşadığımız modern dönemin getirdiklerini anlama çabasında, insan ruhsallığının dıştan ve içten gelen tehlikelere karşı tepkisidir kaygı. 

Devamını Oku

 

majör depresyon

Majör Depresyon Hakkında 7 Soru 7 Cevap

Majör depresyon, kişinin mutsuz, huzursuz, yetersiz, çaresiz, karamsar veya isteksiz olarak hissetmesiyle belirgin olan bir ruhsal rahatsızlıktır. Majör depresyon tedavisi bulunan bir ruhsal rahatsızlıktır ancak bir yandan da kronik bir rahatsızlıktır. Majör depresyon belirtileri sergilediğinizi düşünüyorsanız, siz de zaman kaybetmeden uzman psikolog desteği almak için bize başvurabilirsiniz. Yazımızın devamında ise majör depresyon hakkında en sık merak edilen sorular ve cevapları bulabileceksiniz.

Devamını Oku

uçak fobisi

Uçak Korkusuyla Başa Çıkma Yolları

Uçak korkusu veya uçak fobisi, kişinin uçağa binme konusunda yaşadığı aşırı korku ile belirgin bir ruhsal sorundur. Uçak fobisi bir özgül fobi türüdür ve birçok kişi için yaşamı olumsuz etkileyen bir korku halini temsil etmektedir. Uçak korkusu yaşıyor ve bu korkudan kurtulmak istiyorsanız bir uzman psikolog desteği almanız önerilir. Mentalium Psikoloji uzman psikolog kadrosuyla size ruhsal destek vermeye hazırdır. Bizden randevu almak için iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

deprem korkusu

Deprem Korkusuyla Başa Çıkma Yolları

Yaşadığımız coğrafi konumdan kaynaklı sürekli bir deprem tehlikesi içerisinde, her gün bu tehlikeli durum için korku duymaktayız. Birçok insan bu korku ile yaşamaya çalışmaktadır. Duyulan korkuları bastırmaya çalışırken panik atak, anksiyete ve depresyon gibi birçok rahatsızlıkla karşı karşıya kalınabilir. Bu yüzden deprem korkusunu yenmek için elimizden geleni yapmalıyız. Çünkü yaşanan deprem tecrübesinden kazançlı çıkmak da mümkündür.

Devamını Oku

depresyon hastalığı

Depresyon Hastalığı Nedir?

Zaman zaman hepimiz kendimizi üzgün, mutsuz veya çaresiz hissedebiliriz. Ancak depresyon, kişinin kendisini 2 haftadan uzun bir şekilde, günün çoğunluğunda mutsuz, çaresiz, huzursuz, isteksiz veya karamsar hissetmesi halidir. Depresyon bir ruhsal rahatsızlıktır. Depresyon hastalığı günümüzde en sık görülen ruhsal sorun olma özelliğini taşımaktadır.

Devamını Oku

 

 

 

hamilelikte depresyon tedavisi

Hamilelikte Depresyon Tedavisi

Hiç ağlamayan kimse var mıdır? Hayatında hiç mutsuz olmayan birisi? Hepimiz zaman zaman mutlu olduğumuz gibi mutsuzluğu da yaşayabiliriz ve bu da oldukça normaldir. Ancak depresyon dediğimiz süreç mutsuzluktan daha fazlasıdır. Kişinin kendisini sürekli mutsuz, huzursuz, gergin, isteksiz, yorgun, karamsar ve çaresiz hissetmesi şeklinde kendini gösterir. Hamilelik ise hormonların değişimine sahne olan özel zaman dilimleridir. Hamilelikte depresyon, tüm hamileliklerin yüzde 10’unda görülen bir depresyon çeşididir. Hamilelikte depresyon tedavisi var olan bir depresyon türüdür. Eğer siz de hamilelikte depresyon tedavisi için başvuruyorsanız, randevu almak için bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

 

hastalık hastalığı belirtileri

Hastalık Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Hastalık hastalığı (hipokondriyazis), kişinin herhangi bir fiziksel hastalığı olmamasına rağmen sürekli bir hastalığı olduğu düşüncelerinin olmasıyla beraber seyreden bir ruhsal rahatsızlıktır. Hastalık hastası fiziksel olarak bir hastalığı bulunmamasına rağmen yine de kendisini hasta olarak görmektedir. Hipokondriyazis sorunu yaşayan kişide hastalık belirtileri fiziksel olarak da kendini gösterebilir. Bir başka deyişle, ruhsal bir köken olmasına rağmen kendisinde fiziksel bazı belirtiler yorumlayabilir. Hastalık hastalığı belirtileri bulunan kişi kendisini sürekli hasta olarak tanımlar ancak hekimlerce fiziksel bir hastalık tanısı koyulamaz.

Devamını Oku

 

sosyal fobi psikolog

Sosyal Fobi Psikolog Desteğiyle Geçer Mi?

Sosyal fobi ya da diğer bilinen adlarıyla sosyal kaygı veya sosyal anksiyete, kişinin bir topluluk içerisinde diğerleri tarafından yargılanabileceğine yönelik kaygı taşıması ile kendini gösteren bir kaygı bozukluğu türüdür.  Kişi çevresindekilerin gözünde mahcup veya rezil olacağı yönünde kaygılar yaşamakta ve korkuları bulunmaktadır. Bu korku ve kaygıları nedeniyle sosyal fobi sorunu yaşayan kişiler bu duyguları yaratabilecek ortamlardan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışırlar. Sosyal fobi tedavisi bulunan bir ruhsal sorundur. Sosyal fobi tedavisi hem ilaç hem de uzman psikolog desteğiyle sonlanabilir. Böylece sosyal fobi psikolog desteği ile çözümlenebilen bir ruhsal rahatsızlıktır. Yazımızın devamında sosyal fobi belirtileri ve sosyal fobi psikolog desteği ile nasıl çözümlenir sorularına cevaplar bulacağız.

Devamını Oku

bipolar bozukluk psikolog

Bipolar Bozukluk Psikolog Desteğiyle Geçer Mi?

Bipolar bozukluk, iki uçlu bir duygudurum bozukluğudur. Kişinin duyguları, düşünceleri ve davranışları bu iki uç arasında git gel yaşamaktadır. Bipolar bozukluk bulunan kişide depresyon ve mani dönemleri görülmektedir. Bu iki uç birbirinin tam tersi niteliğindedir. Depresyon evresinde kişi kendisini mutsuz, huzursuz, çaresiz, karamsar, keyifsiz ve isteksiz hissedebilir.

Devamını Oku

psikolog randevu

İlk Kez Psikolog Randevusu Alacaklara Öneriler

Çoğumuz yaşantımızın belli dönemlerinde ruhsal açıdan zorluklar yaşamışızdır. Bu zor zamanlarımızda birçoğumuzun ilk koştuğu sığınak yakınlarımızdır. Ancak yakınlarımızın verdiği tavsiye ve öğütler ruhsal sorunlarımıza çözüm olamayabilir. Bunun nedeni ise olayları bizim çerçevemizden değerlendirmekte zorlanmalarıdır. Bu nedenle ruhsal sorunlarımızda çözüme kavuşmak için bir ruh sağlığı uzmanına başvurmamız gerekmektedir. Yazımızda ilk kez psikolog ve psikiyatrist başvurusu yapacaklara bazı önerilerimiz olacak. Eğer ruhsal sorunlarınız için uzman psikolog desteği almak isterseniz, bize ulaşarak randevu alabilirsiniz.

Devamını Oku

obsesif kompulsif bozukluk psikolog

Obsesif Kompulsif Bozukluk Psikolog Desteğiyle Geçer Mi?

Obsesif kompulsif bozukluk psikolog desteğiyle tamamen ortadan kaldırılabilir. Obsesif kompulsif bozukluk tedavisi için uzman psikolog desteği oldukça önemlidir. Yalnızca ilaç tedavisi ne yazık ki birçok durumda yetersiz kalabilir. Eğer siz de obsesif kompulsif bozukluk ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız uzman psikolog kadromuzla size yardımcı olabiliriz.

Devamını Oku

kaygı bozukluğu nasıl geçer

Kaygı Bozukluğu Nasıl Geçer?

Kaygı bozukluğu, genel olarak kişinin kendini tehlikede hissetmesi ile gösteren bir ruhsal sorundur. Kaygı bozukluğu tedavisi olan bir ruhsal bozukluktur. Kaygı bozukluğu yaşayan birçok kişi bu ruhsal rahatsızlığın yarattığı yakınmalarla mücadele ederken oldukça fazla etkilenebilirler. Kaygı bozukluğu yaşayan herkesin sorduğu tek bir soru vardır: Kaygı bozukluğu nasıl geçer? Yazımızın devamında kaygı bozukluğu tedavisi başta olmak üzere kaygı sorunu yaşayan kişilerin neler yapabileceklerini inceleyeceğiz. Eğer siz de kaygı bozukluğu tedavisi almak isterseniz hemen bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

depresyondan kurtulma yolları

Depresyondan Kurtulma Yolları Nelerdir?

Depresyon bir beyin hastalığıdır ve tedavisi vardır. Depresyondan kurtulma yolları arasında ilk başvurulması gereken uzman psikolog desteğidir. Ardından kişinin bazı aktiviteleri yapması ve hastalığı kabullenmesi gerekir.

Devamını Oku

ergen psikoloğu

Ergen Psikoloğu Kimdir?

Ergenlik yaşamımızın en dalgalı ve çalkantılı dönemidir. Yetişkinlik döneminde yapmayı düşünmediğimiz bazı şeyleri ergenlik döneminde yapabiliriz. Ergenlik birçok yetişkin için hem çok güzel hem de hoş olmayan bazı anıların var olduğu bir dönemdir. Ergenlik döneminde kişinin bu nedenlerle uzman psikolog desteği alması çok doğru bir karardır. Ergenlik sorunları yetişkinlik sürecini de etkilediği için mutlaka dikkate alınması gereken durumları çağrıştırır. Ergen ruh sağlığı ile çalışan uzman psikolog ergen psikoloğu olarak adlandırılır. Merkezimizde ergen psikoloğu desteğimiz vardır ve bize bu konuda başvuruda bulunabilirsiniz. Peki bir ergen psikoloğu hangi sorunlarla çalışır?

Devamını Oku

korkularımdan nasıl kurtulurum

Korkularımdan Nasıl Kurtulurum?

Korku hepimizin içinde var olan bir duygudur. Zaman zaman hepimiz bazı şeylerden korkarız. Ancak kaçınma davranışının eşlik ettiği aşırı korku hali ise fobi halini almaktadır. Peki korkularınızdan nasıl kurtulursunuz?

Devamını Oku

 

anksiyete psikolog

Anksiyete Psikolog Desteğiyle Geçer Mi?

Anksiyete bozukluğu, kişinin yaşantısını oldukça olumsuz etkilen bir ruhsal sorundur. Anksiyete bozukluğu için birçok tedavi yöntemi vardır. İlaç tedavilerine ek olarak uzman psikolog desteği oldukça önemlidir.

Devamını Oku

panik atak anında neler olur

Panik Atak Anında Neler Olur?

Panik atak bir kaygı bozukluğu türüdür. Panik atak esnasında kişinin nefesi daralır, terleme ve titreme gerçekleşebilir. Bunlar fiziksel bazı belirtilerdir. Bu fiziksel belirtilere aynı anda korku, kaygı ve endişe gibi bazı ruhsal belirtiler de eşlik edebilir. Yazımızın devamında panik atak anında kişinin neler yaşadıklarını inceleyeceğiz.

Devamını Oku

online panik atak tedavisi

Online Panik Atak Tedavisi

Online panik atak tedavisi, kişinin ruhsal rahatsızlığı ve sıklaşan atakları neticesinde dışarı çıkamadığı ve terapi merkezine gelemediği durumlarda adeta bir kurtarıcı gibi imdada yetişir. Ayrıca yoğun çalışan bireyler veya çocuklarını birisine bırakamayan anneler de online panik atak tedavisine başvurmaktadırlar.

Devamını Oku

panik atak ve kalp krizi arasındaki fark

Panik Atak ve Kalp Krizi Arasındaki Fark

Panik atak ve kalp krizi arasındaki fark birçok kişi tarafından bilinmediği için ataklar yaşayan kişiler kalp krizi geçirdiklerini düşünebilirler. Peki panik atak ve kalp krizi arasındaki fark veya farklar nelerdir? Bu yazıyı okuduktan sonra panik atak sorununuz olduğunu düşünürseniz bize ulaşabilir ve panik atak tedavisi için ilk adımı atabilirsiniz.

Devamını Oku

 

boşanma çocukları nasıl etkiler

Boşanma Çocukları Nasıl Etkiler?

Boşanma sürecinde çocuklar bu durumdan etkilenebilirler. Ebeveynlerin bu noktada kendi süreçlerinden çok çocuklarına yönelik bazı müdahaleler yapması gerekebilir.

Devamını Oku

Majör Depresyon Belirtileri

En sık görülen majör depresyon belirtileri, mutsuzluk, huzursuzluk, gerginlik, karamsarlık, çaresizlik ve isteksizliktir.

Devamını Oku

iş stresiyle başa çıkma yolları

İş Stresiyle Başa Çıkma Yolları

İş ortamı birçok kişi için stres veya kaygı yaratmaktadır. İş yerinde yaşanan bazı olaylar neticesinde birçok kişi aşırı stres altında sorunlar yaşamaktadır. İş stresiyle başa çıkma yolları bu noktada kişinin yardımcı olacaktır.

Devamını Oku

stres nasıl geçer

Stres Nasıl Geçer?

Stres, hayatımızın kaçınılmaz bir parçasıdır. Stres faktöründen sürekli olarak kaçabilmek mümkün değildir. Stresten tümüyle kaçınmak da aslında sağlıklı değildir. Sağlıksız olan aşırı stres halidir ki ruhsal ve fiziksel birçok rahatsızlık stres ile yakından ilişkilidir.

Devamını Oku

psikolog ücretleri

Psikolog Ücretleri

Uzman psikolog desteği modern çağın gelişimiyle beraber birçok durumda zorunlu hale gelmiştir. Bu nedenle pek çoğumuz da uzman psikolog arayışına gireriz. Bu arayışta en önemli belirleyicilerden biri de psikolog ücretleri haline gelmiştir.

Devamını Oku

Depresyon nasıl geçer


Depresyon Nasıl Geçer? Depresyondan Kurtulmak İçin 3 Yöntem

Depresyon Nasıl Geçer? Depresyon veya diğer adıyla majör depresyon, kişinin kendisini mutsuz, huzursuz, gergin, çaresiz ve isteksiz hissetmesiyle kendini gösteren bir ruhsal bozukluktur. Depresyondaki kişi bu durumu kendi başına atlatamaz

sınav kaygısı nasıl yenilir


Sınav Kaygısı Nasıl Yenilir

Sınav Kaygısı Nasıl Yenilir? Sınav kaygısı veya diğer adıyla sınav stresi, öğrencinin sınavlarda başarısız olmasına neden olabilecek derecede öğrenciyi ve akademik başarısını olumsuz etkileyen bir kaygı türüdür. Sınav kaygısı yaşayan


Devamını Oku


madde bağımlısı

Madde Bağımlısı Yakınıma Nasıl Yardım Ederim?

Madde bağımlılığı, kişinin ruh ve beden sağlığına ciddi şekilde zararlar verebilen bir beyin hastalığıdır. Bağımlılık, bir irade eksikliği değil, ruhsal bir rahatsızlıktır. Her hastalık gibi madde bağımlılığı tedavisi var olan bir rahatsızlık olmakla beraber tedavi zor ve motivasyon gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle bu süreçte madde bağımlısı mutlaka psikolog ve ilaç desteği almalıdır. Eğer siz de bağımlılık tedavisi almak ve bağımlılıktan kurtulmak istiyorsanız, bizden randevu alabilirsiniz.

Devamını OkuYakının ve Evcil Hayvanın Kaybı Çocuğa Nasıl Anlatılmalı?


Yakının ve Evcil Hayvanın Kaybı Çocuğa Nasıl Anlatılmalı?

İnsanın bir yakınını kaybetmesi, karakteri nasıl olursa olsun çok önemli, yıkıcı ve zor atlatılan bir durumdur. Yas süreci herkese göre değişkenlik gösterir ve bu sürece herkesin yüklediği anlam farklıdır. Birisi


Devamını OkuÇocuğunuz Yarış Atı Değildir! Çocukla İletişim


Çocuğunuz Yarış Atı Değildir! Çocukla İletişim

Artan nüfus ve nüfusun büyük kısmının yükseköğrenim görmesi sebebiyle artık üniversite eğitimi on yıllar öncesine göre daha önemli bir hal aldı. Üniversiteye giriş sınavları da giren adayların sayısı arttıkça daha


Devamını Oku


sosyal anksiyete bozukluğu tedavisi

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Sosyal anksiyete bozukluğu, kişinin sosyal ortamlarda bulunmaktan aşırı derecede korktuğu bir ruhsal sorundur. Bu korku ve kaygı kişinin diğer bireyler tarafından yargılanacağı, dışlanacağı ve küçük düşürüleceği üzerine olabilir. Sosyal anksiyete bozukluğu tedavisi bulunan bir ruhsal sorundur. Sosyal anksiyete bozukluğu tedavisi iki yolla gerçekleşir: İlaç tedavisi ve uzman psikolog ile gerçekleştirilen psikoterapi. Eğer siz de sosyal anksiyete bozukluğu yaşıyorsanız, Mentalium Psikoloji uzman psikolog kadrosuyla size destek vermeye hazırız.


Devamını Okuİlişki Nasıl Güçlendirilir?


İlişki Nasıl Güçlendirilir?

Pek çok çift ilişkilerinin süresinin uzaması ile birlikte aşklarının zayıfladığını düşünmeye başlarlar. Çiftler zamanla ilişkilerinin yıprandığını ve eskisi gibi heyecan hissedemediklerini ifade edebilirler. Uzun süreli ilişkilerde ilk günkü heyecanı hissetmede


Devamını OkuKayıp ve Yas Süreci Nasıl İşler?


Kayıp ve Yas Süreci Nasıl İşler?

Kayıp ve yas denilince ilk aklımıza gelen durum bir kişinin ölmesidir. Ancak yas süreci her zaman bir kişinin ölmesinden sonra yaşanan bir durum değildir; iş, statü, sağlık, evcil haycan gibi


Devamını OkuMobbing Nedir? Mobbing Karşısında Ne Yapılmalı?


Mobbing Nedir? Mobbing Karşısında Ne Yapılmalı?

Mobbing Nedir? Mobbing kelimesi ingilizceden gelmektedir, türkçe karşılı yıldırmadır. Kökü mob sözcüğünden gelir ve bu da ingilizcede yasal olmayan şiddet uygulayan çete demektir. Eylem olarak mobbing ise psikolojik şiddet, kuşatma,


Devamını OkuMevsimsel Depresyon Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?


Mevsimsel Depresyon Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Depresyon günlük yaşantımızda da herkesin dilinde dolaşan ünlü bir kelime haline geldi. Aslında depresyonun yaygın kullanımının dışında bilimsel tanımı şu şekildedir; depresyon, kişinin nasıl hissettiğini, nasıl düşündüğünü ve nasıl davranacağını


Devamını OkuPanik Atak ve Uyku Arasındaki İlişki


Panik Atak ve Uyku Arasındaki İlişki

Panik atak, genellikle beklenmedik bir şekilde başlayan ve yineleyici, insanı dehşete düşüren yoğun sıkıntı nöbetleridir. Diğer birçok ruhsal rahatsızlık durumunda olduğu gibi, panik atağın da kesin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır.


Devamını OkuTakdir Edilme İsteği (Kusurluluk Şeması)


Takdir Edilme İsteği (Kusurluluk Şeması)

Takdir Edilmek Benim De Hakkım Takdir edilme isteği… Özüne bakıldığı zaman çok kolay ancak bazen hayata geçmesi ne kadar da zor olan bir eylem. Hepimiz son nefesimize kadar zaman zaman


Devamını OkuÇocuğuma Koronavirüsü Nasıl Anlatırım?


Çocuğuma Koronavirüsü Nasıl Anlatırım?

Çocukların algılama biçimlerinin yetişkinlerle bir tutulmaması gerektiğini bilinmelidir. Onlara hem bu yaşadığımız süreci korkutmadan, tedirgin etmeden anlatmak hem de onlara kurallara sıkı sıkıya bağlı kalmayı aşılamak gerekir. Çocuklara bu sürecin


Devamını OkuHacıyatmaz Deneyi ve Şiddetin Öğrenilmesi


Hacıyatmaz Deneyi ve Şiddetin Öğrenilmesi

Şiddet öğrenilen bir davranış mıdır yoksa doğuştan gelen bir dürtü müdür? Bu sorunun cevabı ruh sağlığı camiasında bir süre konuşulmuş ve iki tarafı da destekleyenler çıkmıştır. Şiddet olgusunun birçok nedeni


Devamını OkuÇocuğu Yetiştirirken Yapılacak En Büyük Kötülük: Korkutmak


Çocuğu Yetiştirirken Yapılacak En Büyük Kötülük: Korkutmak

Korku, kişinin belirsiz bir durum karşısında tehdit algılaması sonucu ortaya çıkan ve kişiyi olumsuz yönde etkileyen bir duygudur. Herkes bilinçli veya bilinçsiz, dolaylı veya direkt korkuya kapılmıştır. Hepimiz korku karşısında


Devamını Okuİçki İçmek Sorun Mudur? Tedavisi Nasıl Yapılır?


İçki İçmek Sorun Mudur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Alkol dünyanın çok büyük kısmında yasal olarak satılan ancak ciddi düzeyde bağımlılık riski oluşturan bir maddedir. İçki içmek herkesin de anlayacağı üzere kötü bir alışkanlıktır. Alkol kullanan herkes bağımlılık geliştirmez


Devamını OkuSigara Bırakma Programı Nasıl Gerçekleştirilir?


Sigara Bırakma Programı Nasıl Gerçekleştirilir?

Sigara, en eski ve yaygın bağımlılık yapıcı maddedir. Yüzyıllardır tütün sarmadan modern sigaraya değişik çeşitlerle kullanılan sigaranın her ne kadar fiziksel yoksunluk belirtileri kısıtlı olsa da bağımlılık yapma potansiyeli yüksektir.


Devamını OkuÇocuğa Özgüven Kazandırmak Nasıl Olur?


Çocuğa Özgüven Kazandırmak Nasıl Olur?

Öncellikle, günlük hayatımızda popüler bir kelime olan özgüvenin tam anlamına bir bakalım. Özgüven kişinin kendi değerini ölçmesi ve kendi özellikleri hakkında olumlu ve olumsuz düşüncelerinin sonucunda oluşur. Özgüven hem kişinin


Devamını OkuÇocuğun Okula Uyum Süreci İçin Ne Yapmalıyım?


Çocuğun Okula Uyum Süreci İçin Ne Yapmalıyım?

Çocuğun okula uyum sürecinin desteklenmesi anaokulu, ilkokul ve ortaokul süreçlerinde çok sıklıkla yaşanır. Çocukların önem verdiği konulardan biri güven duyma ihtiyacıdır. Çocuklar evde var olan güven ortamını okulda da hissetmek


Devamını OkuBoş Yuva Sendromu Nedir?


Boş Yuva Sendromu Nedir?

Boş yuva sendromu, çocukların evden ayrılmasıyla ebeveynlerin yaşadığı kayıp ve üzüntü hissini tanımlamak için kullanılır. Çocukları bağımsız bir birey haline getirmek için çabalasalar da bu ayrılış ebeveynler için üzücü olabiliyor.


Devamını OkuHelikopter Ebeveynler ve Çocukları


Helikopter Ebeveynler ve Çocukları

Helikopter ebeveynler olarak da tanımladığımız aşırı kontrolcü ebeveynler çocuklarının davranışları, düşünceleri ve hatta hisleri üzerinde dahi hakimiyet kurma hakkını kendilerinde görebilirler. Bu davranış tarzı gösteren ebeveynlerin çocuklarını sevmediklerini kesinlikle söyleyemeyiz.


Devamını OkuDijital Detoks Sürecine Hazır Mısın? 3-2-1-0…


Dijital Detoks Sürecine Hazır Mısın? 3-2-1-0…

Son yıllarda sosyal medya büyük bir güç haline gelmeye başladı. Birçok insan artık sosyal medya üzerinde ciddi anlamda kontrolü yitirmiş durumda. Sosyal medya kullanımı bir yandan kişiye büyük kolaylıklar sağlarken


Devamını OkuYalnızca Aktivite Yaparak Depresyon Düzelir Mi?


Yalnızca Aktivite Yaparak Depresyon Düzelir Mi?

Depresyon, kişinin kendisini mutsuz, çaresiz, umutsuz ve karamsar hissetmesiyle kendini gösteren bir ruhsal bozukluktur. Depresyondaki kişi hiçbir şeyden zevk alamamaktadır. Dolayısıyla herhangi bir aktivite gerçekleştirmeye de isteği yoktur. İsteksizlik kişinin


Devamını OkuLike ile Mutluluk Olur Mu?


Like ile Mutluluk Olur Mu?

Sosyal medya artık hayatımızın her alanını ele geçirmiş durumda. Çoğumuz günün ciddi bir kısmını sosyal medya platformlarında geçiriyor. Dijital dünya bizi adeta içine çekmiş durumda. Bazıları için ise sosyal medya


Devamını OkuAnksiyete Bozukluğu Olan Birine Yakınları Ne Yapmalı?


Anksiyete Bozukluğu Olan Birine Yakınları Ne Yapmalı?

Atakların Belirtilerini Bilmelisin Yakınınızın anksiyete bozukluğu belirtilerini bilmeniz ve bu belirtileri yakından takip etmeniz çok önemlidir. Öncelikle ”anksiyete nedir” bunu bilmek gerekir. Anksiyete bozukluğu ataklar halinde belirgin bir ruhsal bozukluk


Devamını OkuBağımlı Tedaviye İkna Olmazsa Ne Yapmalıyız?


Bağımlı Tedaviye İkna Olmazsa Ne Yapmalıyız?

Bağımlı tedaviye ikna olmazsa ne yapmalıyız? Merkezimize bağımlılık tedavisi ile ilgili gelen aramaların önemli bir kısmını aileler oluşturur. Aileler genellikle bağımlı yakınlarını tedaviye ikna edemediklerini söylerler. Alkol/madde kullanan yakınlarının bağımlı


Devamını OkuAslan Kızım Cici Oğlum


Aslan Kızım Cici Oğlum

Aslan kızım, cici oğlum… Bu söze ünlü oyuncu Sumru Yavrucuk’un yazdığı bir dergi yazısında denk geldiğimizden beri ne kadar da anlamlı olduğunu fark ettik. Ülkemizde hala sayısı azımsanmayacak kadar ebeveyn


Devamını OkuPanik Bozukluk İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar


Panik Bozukluk İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Panik Bozukluk İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar Panik bozukluk, kişide bir anda ortaya çıkan ve kişide dehşet yaratma etkisine sahip olan kriz anları olan panik atak silsilesidir. Panik atak ansızın


Devamını OkuKaramsarlık Yaşıyorum, Depresyonda Mıyım?


Karamsarlık Yaşıyorum, Depresyonda Mıyım?

Karamsarlık, yaşadığımız olayın olumsuz sonuçlarını abartmaya yönelik bir önyargıdır. Hepimiz zaman zaman kendimizi karamsarlık içerisinde bulmuşuzdur. Karamsar olan bir öğrenci çok çalışıp sınava iyi hazırlanmasına rağmen dersten kalacağını düşünmektedir. Hoşlandığı


Devamını OkuParçalanmış Bir Ailenin Anatomisi


Parçalanmış Bir Ailenin Anatomisi

Boşanma, çifti olumsuz etkileyen bir süreçtir. Ancak partnerlerden daha fazla etkilenen biri vardır ki bu da boşanan çiftin çocuğudur. Çocuk boşanmış ailelerin bu süreçten en çok etkilenen üyesidir. Çoğu parçalanmış


Devamını OkuÇocuğunuza Sevginizi Gösterin


Çocuğunuza Sevginizi Gösterin

Çocuklar ebeveynlerinden sevgiyi görmek ve bunu hissetmek isterler. Bir çocuk için çok pahalı bir hediyedense başını okşamak veya ona sarılmak verebileceğiniz en iyi hediyedir. O sizden sevgi ve ilgi ister.


Devamını OkuMindfulness (Bilinçli Farkındalık) Nedir?


Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) Nedir?

Kurucusu olan John Kabat-Zinn mindfulness’ı, şimdiki zamana yargısız ve istemli bir şekilde dikkat kesilmek ve iç ve dış dünyamızda olup bitenlerden haberdar olmak şeklinde tanımlıyor. Bu tanımlamanın dışında son zamanların


Devamını OkuÇocuklarda Teknolojiyi Yasaklamak Doğru Mu?


Çocuklarda Teknolojiyi Yasaklamak Doğru Mu?

Teknoloji kullanımının son yıllarda yaygınlaşması sebebiyle çocukların oyunlara ayırdığı zaman da artmış durumdadır. Eskiden sokakta top oynadıkları için eve geç kalan çocukların yerini bilgisayar oyunlarından başını kaldıramayan çocuklar aldı. Birçok


Devamını OkuErgenler Nasıl Davranır? Aileler Ne Yapmalıdır?


Ergenler Nasıl Davranır? Aileler Ne Yapmalıdır?

Ergenlik dönemi, kişinin yaşamındaki en fırtınalı ve iniş çıkışlı dönemdir. Ergenlik dönemi aileler için en zorlu sınavdır ve bu sınav doğru şekilde atlatıldığında ebeveynler için büyük bir zafer kazanılmış olur.


Devamını OkuSigarayı Bırakmak İçin 3 Yöntem


Sigarayı Bırakmak İçin 3 Yöntem

Sigarayı Hatırlatan Şeylerden Uzak Dur Sigarayı bıraktıktan sonra en çok zorlanacağın şey, sana sigarayı hatırlatan şeylerdir. Sigara ile birlikte en çok tükettiğiniz şeyin ne olduğunu düşünün ve ondan uzak durun.


Devamını OkuPandemide Psikoloji ile Baş Etme Yolları


Pandemide Psikoloji ile Baş Etme Yolları

Covid-19 terimini duyalı neredeyse bir yıl oluyor. İlk vakanın mart ayında Türkiye’de görülmesinin ardından ise 6 ay geçti. Vakaların ise son günlerde tekrar tırmanışa geçtiğini görmekteyiz. Belki de geçen yüzyılda


Devamını OkuEsrar Bağımlılık Yapıyor Mu?


Esrar Bağımlılık Yapıyor Mu?

Esrar kesinlikle bağımlılık yapan bir maddedir. Doğal olması bağımlılık yapıp yapmadığını değiştirmez. Bazı doğal şeyler de bağımlılık yapabilir. Mesela aşk, doğaldır ama bağımlılık yapar. Mesela iş doğaldır ancak bağımlılık yapar.


Devamını OkuEvliliğin Aşkı Öldürmemesi İçin Ne Yapmalıyız?


Evliliğin Aşkı Öldürmemesi İçin Ne Yapmalıyız?

Evlilik aşkı öldürür mü? Her evlilik için böyle bir genelleme doğru olabilir mi? Birbirine aşık olmayan çiftler evli kalmaya devam edebilir mi? Devam etseler bile bu evlilik ne kadar sağlıklı


Devamını OkuBağımlılığa Yol Açan Etkenler Nelerdir?


Bağımlılığa Yol Açan Etkenler Nelerdir?

Bağımlılık, sinsi ilerleyen ve çoğu zaman kişi henüz fark etmeden gelişen bir beyin hastalığıdır. Bağımlılık geliştikten sonra ise çoğu kişi durumun farkına varır ve iki seçenek vardır: Kullanmaya devam etmek


Devamını OkuDepresyon ve Değersizlik


Depresyon ve Değersizlik

Kendinizi süregelen şekilde değersiz mi hissediyorsunuz? Çevrenizdekiler tarafından hiç değer görmediğinizi ve çoğu zaman dikkate dahi alınmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Bir insanın bu şekilde yaşamını devam ettirmesi ne kadar zor, değil


Devamını OkuKumar Oynayarak Borç Kapatmak Mümkün Mü?


Kumar Oynayarak Borç Kapatmak Mümkün Mü?

“Yenilen pehlivan güreşe doymazmış”. Amacına ulaşmak isteyen ancak başarısız olan kişinin tekrar tekrar denemesini anlatan çok güzel bir atasözüdür. Peki bu atasözü ilk kez dile geldiğinde kumar bağımlılığı diye bir


Devamını OkuÇocuklarda Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir?


Çocuklarda Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Bipolar bozukluk, iki farklı duygu durumun zaman zaman yer değiştirmesi sonucu ortaya çıkan bir psikiyatrik hastalıktır. Bipolar bozuklukta söz konusu olan iki farklı duygu hali mani ve depresyon olarak adlandırılır.


Devamını OkuMetamfetamin (Met) Bağımlılığı Nedir?


Metamfetamin (Met) Bağımlılığı Nedir?

Metamfetamin (Met), halk arasında kristal ve ateş buz gibi isimlerle anılan bir uyarıcı maddedir. Metamfetamin, oldukça hızlı ve güçlü bağımlılık yapan bir madde olmakla beraber aynı zamanda son yıllarda ülkemizde


Devamını OkuBağımlılık Tedavisinde Çevreyi Değiştirmek


Bağımlılık Tedavisinde Çevreyi Değiştirmek

Alkol ve madde bağımlılığı tedavisi zor ve uzun bir süreçtir. Bu zor süreç birçok bağımlının düşündüğünün aksine maddeyi ilk kez bırakabilmek ve birkaç gün uzak kalmak değildir. Bağımlılık tedavi sürecinin


Devamını OkuKumar Bağımlılığı Tedavi Edilir Mi?


Kumar Bağımlılığı Tedavi Edilir Mi?

Kumar bağımlılığı, davranışsal bir bağımlılık türüdür. Kumar oynayan herkese patolojik kumar bağımlısı diyemeyiz ancak risk taşıdığını söyleyebiliriz. Kumar bağımlısı, kumar oynama isteğini yoğun olarak yaşayan ve oynamadığında bazı yoksunluk belirtileri


Devamını OkuUykusuzluğun Sebepleri Nelerdir? Nasıl Başa Çıkılır?


Uykusuzluğun Sebepleri Nelerdir? Nasıl Başa Çıkılır?

Uykusuzluk, uykuya dalma ve uykuda kalma zorluğu içeren bir uyku durumudur. Neredeyse herkes zaman zaman uykusuzluk çeker. Ancak, kişi uykuya dalmakta zorlanıyorsa, gece uykusu bölünüyor veya sabah erken kalkıp, tekrardan


Devamını Oku(İstenmeyen Uzuvlar) Apotemnofili Nedir? Neden Kendi Organlarına Zarar Verirler?


(İstenmeyen Uzuvlar) Apotemnofili Nedir? Neden Kendi Organlarına Zarar Verirler?

Apotemnofili (istenmeyen uzuvlar), bir diğer adıyla, vücut bütünlüğüne ilişkin kimlik bozukluğu kişinin kendi uzuvlarını sevmemesi, fazlalık görmesi, varlığını istememesidir. Kişiler bu uzuvların kendilerini çirkin, engelli gibi gösterdiğini düşünürler. Son derece


Devamını OkuVajinismus Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mıdır?


Vajinismus Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mıdır?

Vajinismus bir cinsel işlev bozukluğudur. Buna ek olarak vajinismus; kadınların cinsel birleşmenin gerçekleşmesini istediği halde cinsel yakınlaşma sırasında penisin vajinaya girmesinden korkması, vajinaya penis dışında herhangi bir cisim girmesinden dolayı


Devamını OkuBir İstismar Yöntemi Olan Gaslighting Nedir?


Bir İstismar Yöntemi Olan Gaslighting Nedir?

Gaslighting, sinsi bir manipülasyon ve psikolojik kontrol biçimidir. Gaslighting mağdurları kasıtlı ve sistematik olarak yanlış bilgilerle beslenirler, bu da onları çoğu zaman kendileri hakkında doğru olduğunu bildiklerini sorgulamaya götürür. Hafızalarından,


Devamını OkuBağımlı Ailesinin Yaptığı En Büyük Hata: Sabırsızlık


Bağımlı Ailesinin Yaptığı En Büyük Hata: Sabırsızlık

Başta alkol, madde ve kumar olmak üzere tüm bağımlılıkların tedavisinde ailenin çok önemli bir payı vardır. Aile bağımlı kişinin tedavisinin seyrini belirleyen önemli faktörlerin başında gelir. Aile üyelerinin tedaviye aktif


Devamını OkuEndişe ve Kaygı Arasındaki 8 Fark


Endişe ve Kaygı Arasındaki 8 Fark

Anksiyete, endişe, gerginlik veya korku duygularını kapsar. Her ne kadar tatsız olsa da, ara sıra anksiyete nöbetleri doğal ve hatta bazen üretkendir. Bir şeyin tam olarak doğru olmadığının sinyalini vererek,


Devamını OkuSınav Korkusuyla Nasıl Başa Çıkılır?


Sınav Korkusuyla Nasıl Başa Çıkılır?

Sınav korkusu her sınava girecek bireyde sıkça rastlanan bir durumdur. Sınav günü yaklaştıkça kendini daha da belli eder. Her insanın paniklemesi, bilgilerini unuttu sanması, korku duygusu yaşaması gayet doğal bir


Devamını OkuSelektif Mutizm Nedir? Sebepleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur?


Selektif Mutizm Nedir? Sebepleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur?

Selektif mutizm diğer adıyla seçici konuşmamazlık çocuğun başka durumlarda konuşuyor olmasına rağmen toplu alanlarda veya bir kısım kişilerin yanında konuşmaması ile kendini gösteren psikolojik rahatsızlıktır. Seçici konuşmamazlığı olan çocuklarda yoğun


Devamını OkuAtelofobi Nedir? Aşırı Mükemmeliyetçi Misin?


Atelofobi Nedir? Aşırı Mükemmeliyetçi Misin?

Atelofobi kişinin kusurlu olmaktan korkmasıdır. Atelofobi bir nevi mükemmel olamama korkusudur.  Bu fobi bazılarına ne kadar komik gelse de bu fobiye sahip kişiler için çok acı verici, engelleyici ve ciddi


Devamını Okuİntihar Riskini Gösteren İşaretler Nelerdir?


İntihar Riskini Gösteren İşaretler Nelerdir?

Her intihar bir trajedi ve bir dereceye kadar da gizemdir. Kişinin yalnızca bir kez geldiği yaşama veda etmesi ve bunu kendi isteğiyle gerçekleştirmesidir. İntihar genellikle derin bir umutsuzluk duygusundan kaynaklanır.


Devamını OkuÇocuğumun Hayali Arkadaşı Var, Ne Yapmalıyım?


Çocuğumun Hayali Arkadaşı Var, Ne Yapmalıyım?

Çocuklarda hayali arkadaş dönemi genellikle 3-5 yaş arasında rastlanan bir durumdur. Hayali arkadaşı olan çocuklar, yanlarında biri varmış gibi davranıyor, onunla konuşuyor, oyunlar oynuyor, ona ne yapması gerektiğini söylüyor hatta


Devamını OkuBağımlılık Tedavisinde İyileşmeyi Önleyen 4 Yanlış Düşünce


Bağımlılık Tedavisinde İyileşmeyi Önleyen 4 Yanlış Düşünce

Dürüst, cesur, anlayışlı gibi olumlu sıfatlar genellikle madde bağımlılarını tanımlamak için kullanılmaz. Ancak şans verilirse, birçok bağımlı bu nitelikleri geliştirebilir ve topluma, insanların mümkün olduğunu düşünmediği katkılarda bulunabilir. Bu başarı,


Devamını OkuKişisel Alan Nedir? Alanımızı Nasıl Koruruz?


Kişisel Alan Nedir? Alanımızı Nasıl Koruruz?

Psikoloji biliminin üzerinde uzun zamandır çeşitli araştırmalar yaptığı konulardan biri de kişisel alandır. “Kişisel alan” terimi genellikle bir sosyal, aile veya iş ortamında iki kişi arasındaki fiziksel mesafeyi ifade eder.


Devamını OkuBoşanmaya Neden Olan Etkenler Nelerdir?


Boşanmaya Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Kadın ve erkeğin aynı evi paylaşmasıyla birlikte ikili bir psikolojik sistem kurulmaktadır. Bu sistemi kimi çiftler evlilik gibi hukuki bir boyutun sonucu olarak kurarlar, kimi çiftler ise evlilik gibi hukuki


Devamını OkuÇocuk ve Ergenlerde Sosyal Fobi Belirtileri


Çocuk ve Ergenlerde Sosyal Fobi Belirtileri

Sosyal fobi çocuk ve ergen döneminde olan bireyin başka insanlar tarafından yargılanacağına, aşağılanacağına, gülünç duruma düşeceğine dair duyduğu korkudur. Sosyal fobi bozukluğa sahip olan ergenlik döneminde olan birey ve çocuklar;


Devamını OkuSaç Yolma Bozukluğu (Trikotilomani) Nedir?


Saç Yolma Bozukluğu (Trikotilomani) Nedir?

“Sinirden saç baş yolmak” diye bir deyim duydunuz mu? Trikotilomani hastalığı için saç baş yolmak eylemi doğrudur ancak neden gerçekleştiği bilinmemektedir. Saç yolma bozukluğu olarak da bilinen trikotillomani tekrarlanan saç


Devamını OkuAlışveriş Bağımlısı Neler Yaşar? Bir Bağımlının Anatomisi…


Alışveriş Bağımlısı Neler Yaşar? Bir Bağımlının Anatomisi…

Alışveriş yapmak ilk çağlardan itibaren takas usulü gerçekleştirilen bir eylemdir. Hayatta kalabilmek ve varlığımızı sürdürmek için alışveriş yaparız. Peki biz bağımlı mıyız? Her alışveriş yapan alışveriş bağımlısı olur mu? Hepimiz


Devamını OkuNarsisistik Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?


Narsisistik Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Narsisizm kavramını son zamanlarda instagram, twitter gibi sosyal medya iletişim kanallarından sıkça duyuyoruz ve son yıllarda sosyal boyutta ele almaktayız. Narsisizm kavramını artık günümüz modern dünyasında çağımızın vebası olarak niteliyoruz.


Devamını OkuDoğum Sonrası Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Doğum sonrası depresyonu (postpartum depresyon), doğum sonrası annelerde olumsuz duygulara neden olan sağlık sorunudur. Genellikle bebek doğduktan 1 ya da 3 hafta sonra başlar, kişiden kişiye göre bazı kadınlarda birkaç


Devamını OkuDürtü Kontrol Bozukluğu Nedir? Sebepleri Nelerdir?


Dürtü Kontrol Bozukluğu Nedir? Sebepleri Nelerdir?

İnsanlar olarak, dürtülerimizi kontrol etme yeteneği, bizi diğer türlerden ayırmaya yardımcı olur ve psikolojik olgunluğumuzu gösterir. Çoğumuz, eyleme geçmeden önce düşünme yeteneğimizi kullanırız. Ancak dürtülerini kontrol etmekte sorun yaşayan insanlar


Devamını OkuKronik Ağrı (Fibromiyalji) Nedir ?Belirtileri Nelerdir?


Kronik Ağrı (Fibromiyalji) Nedir ?Belirtileri Nelerdir?

Düşüp bir yerinizi incittiniz ya da yanlışlıkla sıcak ütüye dokundunuz. Bundan dolayı acı ve sonrasında ağrı yaşamanız normal midir? Kesinlikle bu durum sağlıklı ve normaldir. Bu, o an çevredeki tehdide


Devamını OkuÇocuklar Neden Altını Islatır? Altını Islatma Normal Midir?


Çocuklar Neden Altını Islatır? Altını Islatma Normal Midir?

Anne ve babalar da küçük çocuklarının yataklarına ya da altına ıslatmaları ile sıkça karşılaşmaktadır. Çocuğun altına ıslatması çoğu zaman ebeveynler tarafından önemsenmeyip göz ardı edilmektedir.  Ancak altını ya da yatağını


Devamını OkuDepresyon Türleri Nelerdir? Kaç Farklı Depresyon Türü Vardır?


Depresyon Türleri Nelerdir? Kaç Farklı Depresyon Türü Vardır?

Depresyon ciddi ve yaygın bir rahatsızlıktır. Üzüntü, umutsuzluk, çaresizlik, yalnızlık hissedilmesine neden olur. Depresyonda hafif, orta derece veya şiddetli semptomlar görülebilir. Depresyonun kendi içinde türleri vardır. Bu yazımızda sizler için


Devamını OkuKleptomani (Çalma Hastalığı) Nedir? Kleptomani Belirtileri Nelerdir?


Kleptomani (Çalma Hastalığı) Nedir? Kleptomani Belirtileri Nelerdir?

Çalma hastalığı veya bilinen diğer adıyla kleptomani hastalığına sahip olan hastalar hırsızların aksine kazanç elde etme, intikam alma gibi nedenlerden dolayı çalmazlar. İçlerindeki çalma dürtülerine engel olamazlar. Çalma eylemleri planlamadan


Devamını OkuRuh ve Beden Sağlığımızı Korumak İçin Ne Yapmalıyız?


Ruh ve Beden Sağlığımızı Korumak İçin Ne Yapmalıyız?

Son yıllarda psikoloji bilimi stres, davranış ve sağlık arasındaki karmaşık ilişkiler hakkında çok şey öğrendi. Elli yıl önce insanlar sigaranın bu kadar sağlıksız olduğunu, uzun süre stres altında kalmanın vücuda


Devamını OkuNeden Öfkeleniyoruz? Öfkeye Neden Olan Etkenler Nelerdir?


Neden Öfkeleniyoruz? Öfkeye Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Öfke, doğru şekilde yaşandığında mutluluk, üzüntü veya stres gibi normal bir duygudur. Hepimiz zaman zaman öfkeleniriz ancak bazıları öfke patlamaları yaşar. İşte bu noktaya gelindiğinde öfke kişiye ciddi zararlar verebilir.


Devamını OkuSigarayı Bırakma İçin 3 Neden? Sigarayı Neden Bırakmalısın ?


Sigarayı Bırakma İçin 3 Neden? Sigarayı Neden Bırakmalısın ?

Sigara, dünyada en çok tüketilen bağımlılık yapıcı maddedir. Tütün şeklinde tüketimi çok eskiye dayanmakla birlikte sigara tiryakileri için vazgeçilmesi zor bir tür bağımlılık yapıcıdır. Sigara bağımlılığı tedavisi mümkün olan bir


Devamını OkuMadde Bağımlısı Yakınları Neler Yaşamaktadır?


Madde Bağımlısı Yakınları Neler Yaşamaktadır?

Bağımlılık, çoğu zaman ailenin geç fark ettiği bir hastalık olarak sinsice ilerleyebiliyor. Bazı durumlarda aileler yakınlarının madde kullandığını çok geç fark edebiliyorlar. Yıllarca madde kullanan kişi bu durumu özenle sakladığı


Devamını OkuAlışveriş Bağımlılığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?


Alışveriş Bağımlılığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Alışveriş bağımlılığı; kişinin alışveriş yapma isteğine karşı koyamaması, giderek artan miktarlarda alışveriş yapması ve alışveriş yapmayı azaltma girişimlerinin başarısız olması ile belirgin bir bağımlılık türüdür. Bağımlılık genel anlamda kişinin bağımlı


Devamını OkuSigarayı Neden Bırakmalısın? Sigarayı Bırakma Nedenleri


Sigarayı Neden Bırakmalısın? Sigarayı Bırakma Nedenleri

Sigara, dünyada en çok tüketilen bağımlılık yapıcı maddedir. Tütün şeklinde tüketimi çok eskiye dayanmakla birlikte sigara tiryakileri için vazgeçilmesi zor bir tür bağımlılık yapıcıdır. Sigara bağımlılığı tedavisi mümkün olan bir


Devamını Okuİnternet Bağımlılığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


İnternet Bağımlılığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

İnternet bağımlılığı, son yıllarda hızla artış gösteren teknoloji bağımlılığının bir koludur. İnternet bağımlılığı, kişinin internet kullanma isteğiyle baş edememesi, internetsiz kalınca keyifsiz, öfkeli ve saldırgan olması ve yaşamının olumsuz etkilenmesi


Devamını Okuİyi Bir Aile Babası Nasıl Olmalı? İdeal Baba Kimdir?


İyi Bir Aile Babası Nasıl Olmalı? İdeal Baba Kimdir?

Baba, çocuğun ilk kahramanıdır. Çocuk için baba figürü çok önemlidir. Yetişkinlikte başta ruhsal travmalar olmak üzere patolojik sorunlar yaşayan birçok kişinin aile öyküsüne baktığımızda sorunlu baba figürünü görmekteyiz. Baba olmak


Devamını OkuSigarayı Bırakmak İstiyorum Ama Bırakamıyorum, Neden?


Sigarayı Bırakmak İstiyorum Ama Bırakamıyorum, Neden?

Sigarayı bırakmaya çalışan ancak her seferinde başarısız olan kişiler kendilerine hep bu soruyu sorarlar: Sigarayı neden bırakamıyorum? Bu soruyu kendi kendilerine soran tiryakilerin önemli bir kısmı aslında zaman zaman sigarayı


Devamını OkuEroin Bağımlılığı Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?


Eroin Bağımlılığı Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Eroin, hızlı ve çok güçlü bağımlılık yapan bir maddedir. Vücuda alımından kısa bir süre sonra etkisini gösteren eroin kullanan kişide sıcaklık, rahatlık, gevşeme ve vücutta ağırlık hissi yaratmaktadır. Eroin kullanan


Devamını OkuAlkol Kullanımını Nasıl Azaltırım? Alkolü Azaltmanın Yolları Nelerdir?


Alkol Kullanımını Nasıl Azaltırım? Alkolü Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Alkol, dünyada en çok tüketilen bağımlılık yapıcı maddelerden biridir. Birkaç istisna hariç dünyanın tüm ülkelerinde yasal olarak satılan alkol oldukça ağır bağımlılık yapıcı bir maddedir. Alkol kullanımı yavaş ve az


Devamını OkuÇocuklarda Travma Sonrası Stres Bozukluğu


Çocuklarda Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Travma geçmişte yaşanan bir olay neticesinde ortaya çıkan ve yaşayan kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyen bir ruhsal sorundur. Kişinin günlük hayatının akışını ciddi anlamda bozma eğilimine sahiptir. Çocuklarda travma özellikleri


Devamını OkuOyun Bağımlılığı Tedavisi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?