Metamfetamin (Met), halk arasında kristal ve ateş buz gibi isimlerle anılan bir uyarıcı maddedir. Metamfetamin, oldukça hızlı ve güçlü bağımlılık yapan bir madde olmakla beraber aynı zamanda son yıllarda ülkemizde kullanımı çok hızlı artan bir maddedir. Kimyasal olarak bir başka uyarıcı madde olan amfetamine benzer ancak amfetamine göre beyinde çok daha fazla olumsuz etki yaratmaktadır. Üç farklı kullanım yolu mevcuttur. Metamfetamin, burundan çekilebildiği gibi ağız yoluyla alınabilir ve damar yolu ile de kullanılabilir.

Metamfetamin Kullananlar Neler Yaşarlar?

Etki süresi ortalama 8 ila 24 saat arasındadır. Metamfetamin kullanan kişi saatlerce uykusuz kalabilmektedir. Kullanan kişide çok fazla enerji artışı görülebilir. Kullananlarda görülebilen bir diğer duygudurum değişimi de öfkenin artışıdır. Metamfetamin kullanan kişi daha gergin ve daha sinirlidir. Bir şeyler yeme ihtiyacı dahi hissetmeden saatlerce zaman geçirebilir. Özgüven artışı da metamfetaminin kısa sürede gösterdiği etkilerden biridir. Etkiler kullanımın ardından çok hızlı ortaya çıkabilmektedir ve etkilerin geri çekilmesi de hızlıca gerçekleşmektedir. Etkilerin ani çekilmesi sebebiyle birçok met bağımlısı tekrar tekrar kullanma ihtiyacı hissetmektedir. Aşırı dozda met alan bağımlı ise saldırgan davranışlar sergileyebilir. Ayrıca kendisini huzursuz, kaygılı ve panik halde bulabilir. Beklenmedik şeylerden dahi şüphe duyabilir ve şüphenin boyutu çevresindekileri tedirgin edecek boyuta varabilir.

Metamfetamin Yoksunluğunda Neler Yaşarlar?

Metamfetamin kullanıcıları madde alımını azalttığında veya kestiğinde bazı yoksunluk belirtileri yaşarlar. Bu belirtiler bağımlıya ciddi ve tatsız anlar yaşatabilir. Depresyon, metamfetamin yoksunluğunda gördüğümüz en sık ve en şiddetli belirtilerin başında gelir. Depresyon en sık görülen yoksunluk belirtisi olmakla beraber ortalama 2-3 hafta süren maddeden arınmış dönemde dahi görülmeye devam edebilir. Depresyon tablosu kişi için oldukça sıkıntı verebilir ve madde kullanımına geri dönüş için de risk oluşturabilir. Madde kullanımı sırasında aşırı enerjik zamanlar yaşayan kişi yoksunluk döneminde kendisini depresif belirtiler içerisinde bulunca tekrar madde kullanımına dönüş sinyali verebilir. Bu dönemde antidepresanların düzenli kullanımı süreci rahatlatacaktır. Ayrıca depresyonun da bir belirtisi olarak görülebilen yorgunluk hali metamfetamin yoksunluğunda sıkça görülebilir. Metamfetamin etkilerinden biri olan iştahsızlık metamfetamin yoksunluğunda yerini aşırı iştaha bırakır. Kişi eskiye oranla daha çok yemek yeme ihtiyacı hissedebilir. Yoğun madde kullanma isteği, kaygı, öfke vb. bazı yoksunluk belirtileri de metamfetamin bağımlılığında görülebilir. Yoksunluk belirtileri başa çıkmak için tıbbi tedavi şarttır.

Özetle

Metamfetamin ülkemizde değişik isimlerlede adlandırılan bir uyuşturucu türüdür. Diğer uyuşturucu türlerinde olduğu gibi satışı yasaktır. Çok hızlı bağımlılık yapar ve çok çabuk etki gösterir. Bırakabilmek bir hayli zordur. Kişide çok ciddi yoksunluk belirtileri gösterir. Bu maddeyi kullanan kişinin bu maddeyi acilen bırakması gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere metamfetaminden ve yol açtığı bağımlılıktan bahsettik umuyoruz ki sizlere yararlı olabilmişizdir.

Eroin halk arasında değişik isimlerle de adlandırılan ve çeşitli kullanım şekilleri olan bir uyuşturucu türüdür. Diğer uyuşturucu türlerinde olduğu gibi eroininde satışı kesinlikle yasaktır. Çok hızlı bir şekilde bağımlılık yapar ve vücuda büyük zararlar verir. Bırakmak çok zordur çünkü çok ağır yoksunluk belirtileri vardır. Tüm bu belirtileri ve daha fazlasını öğrenmek mi istiyorsunuz? O halde eroin bağımlılığıyla ilgili yazımız tamda size göre hemen okumak için mentaliumist.com/eroin-bagimliligi/ linke tıklayınız.

Esrar uyuşturucular arasında en çok bilinendir. Esrardan da değişik türlerde uyuşturucular elde edilebilmektedir. Bunların tamamının satışı ülkemizde yasaktır. Esrar insan vücuduna büyük zararlar verir ve bağımlılık yapar. Yokluğunda yoksunluk belirtileri gösterir. Esrar bağımlılığıyla ilgili daha  fazla bilgi sahibi olmak mı istiyorsunuz? O halde vakit kaybetmeden yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Hemen okumak için mentaliumist.com/esrar-bagimliligi/ linke tıklamanız yeterli olacaktır.

Kokain çok hızlı bir şekilde bağımlılığa neden olan sentetik bir uyuşturucu türüdür. Diğer uyuşturucu türlerinde olduğu gibi kokainin satışı ülkemizde yasaktır. Genelde pahalı olmasıyla bilinen kokain bağımlılık yapan ve kurtulması zor bir uyuşturucu türüdür. Kokain bağımlılığıyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak ister misiniz? O halde bu yazımız tamda size göre hemen okumak için mentaliumist.com/kokain-bagimliligi/ linke tıklamanız yeterli.