Kurucusu olan John Kabat-Zinn mindfulness’ı, şimdiki zamana yargısız ve istemli bir şekilde dikkat kesilmek ve iç ve dış dünyamızda olup bitenlerden haberdar olmak şeklinde tanımlıyor. Bu tanımlamanın dışında son zamanların popüler bilinçli farkındalık akımına bir bakalım. Mindfulness tam olarak nedir ve ne anlama gelmektedir? Bu soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

John Kabat-Zinn’in ifade ettiği şimdiki zamana yargısız bir şekilde dikkatimizi vermeyi biraz açarsak, mesela burnunuza gelen kokuyu direk güzel ya da çirkin diye yargılamamaya çalışmak buna bir örnek olabilir. Bunun amacı mindfulness’la beraber dünyayı bizim olmasını beklediğimiz şekilde değil olduğu gibi görebilmek.

Mindfulness’in Özünde Yatan Şey Nedir?

Mindfulness üç ana kavramdan oluşuyor: bilgelik, farkındalık ve şefkat.

Buradaki şevkat kısmı yargısız olmayı içinde barındırıyor, kendimize ve başkalarına karşı şevkatli olabilmeyi önemsiyor mindfulness. Farkındalık ise çevremizde olup bitenlerden ve kendi duygu, düşünce ve bedensel duyumlarımızdan haberdar olmayı kapsıyor. Mindfulness’ta amaç düzenli meditasyonlarla bu farkındalığı arttırmak. Meditasyonda niyetimiz yine kendimizi yargılamadan yapabildiğimiz kadar o anda gelen duygu ve düşüncelerimizi fark etmek, onların gökyüzündeki bulutlar gibi geçip gitmesine izin vermeye çalışmak ve anda kalmayı sağlamaktır. Bu genelde her zaman bizi o ana döndürmek için hazır olan nefese odaklanarak yapılmaya çalışılır. Farkındalığı güçlendirmek için meditasyonlara ek olan yapılabilecek birkaç tane aktivite sayabiliriz.

Farkındalığı Arttırmak İçin Bazı Öneriler:

  1. Kulaklıksız, tek başınıza etrafınıza ve kendinize odaklanarak yapabileceğiniz on dakikalık yürüyüş
  2. Sevdiğiniz bir içeceği içerken sadece ona zaman ayıracağınız bir vakit (çıkan buhara, kokusuna, ağzınızda bıraktığı tada, rengine odaklanarak..)
  3. Bir hafta boyunca her zaman oturduğunuz sandalyeden farklı bir yere oturmak ve bedeninizi gözlemlemek
  4. Bir günde sadece izleyecek bir dizi ve ya bir film seçmek, onun dışında bir şey izlememek ve izlerken de başka hiçbirşeye odaklanmamak (yaptığımız rutinlere verdiğimiz özeni arttırmaya çalışmak buradaki amaç)
  5. Bir çiçek alıp bakımını üstlenmek, ondaki gelişimleri gözlemlemek
  6. Kuru üzümü yemeden önce dokusuna, kokusuna bakmak, ağzınıza atıp yutmadan ağzınızda oluşturduğu aromalara odaklanmak, dilinizle oynamak ve en son yemek

Bütün bunlar gün içinde otomatik pilotta yaptığımız aktiviteleri daha farkında yapmamız için planlanan pratikler. Bu farkındalıklar şevkatle ele alındığında gerçekten amacına ulaşıyor. O yüzden türkçeye çevirilmiş hali özenli farkındalık, kendinize göstericeğiniz özeni imhal etmemek, zorlanıldığı noktada durmak, kendini duymak en önemli amaç. Bizi bilgeliğe götüren nokta şevkatle gelen farkındalık.

Mindfulness, zorluklar karşısında açabileceğiniz bir paraşüt. Açık bir kalple, farkındalıkla sorunlara bakmamızı sağlayan gerektiği yerde değişim için gerektiği yerde kabul için bizi şefkatle cesaretlendiren bir paraşüt. Bir teknik değil, bir yaşam biçimi. Faydalanmanız dileğiyle…

Zorluklar karşısında kullanabileceğiniz bir yaşam biçimi olan mindfulness gibi öğretileri merak ediyorsanız, yada hayatınızı güzelleştirmek ve herkes gibi daha iyi bir yaşama sahip olmak istiyorsanız linke tıklayarak https://mentaliumist.com/daha-iyi-bir-yasama-sahip-olmak-icin-ne-yapmali/ daha iyi bir yaşama sahip olmak için yapmanız gerekenleri görebilirsiniz.

Daha iyi bir yaşamın başlangıcı çoğu zaman daha iyi davranmaktan geçer. Davranışlarınızda düzeltmek istediğiniz yerler varsa, davranışlarınızı iyileştirmek istiyorsanız ya da kendinizi daha yakında tanımak ve hangi davranışa sahip olduğunuzu öğrenmek istiyorsanız linkteki yazımız  https://mentaliumist.com/hangi-davranis-bicimine-sahipsiniz/ tam size göre.