Naltrekson implant veya halk arasında daha yaygın bilinen ismiyle çip (pellet) tedavisi eroin bağımlılığında son yıllarda en çok tercih edilen tıbbi tedavi yöntemlerindendir. Eroin, güçlü ve hızla bağımlılık yapan bir maddedir. Güçlü bağımlılık yapmasının dışında aynı zamanda ciddi yoksunluk belirtileri de ortaya çıkarır. Eroin yoksunluğunda ortaya çıkan yoksunluk tablosu birçok eroin bağımlısı için eroin kullanımına devam etme sebebidir. Naltrekson implant işte bu durumda devreye girmektedir. Yazımızın devamında bu tedavi yönteminin detaylarını inceleyeceğiz.

Kimlere Uygulanır?

Naltrekson implant, eroin bağımlılığında kullanılan tıbbi bir yöntemdir. Araştırmalar eroin bağımlılarında madde kullanım isteğini ciddi oranda azalttığını göstermektedir. Bu yönden eroin bağımlısı ve yakınları tarafından tercih edilebilmektedir. Aynı zamanda implant uygulanmayan kişilere göre uygulananların bağımlılık tedavisi boyunca temiz kalma oranlarını %80’e kadar arttırdığı görülmüştür. Böylece eroin bağımlısının daha uzun süreler ile temiz kaldığı %80 oranında daha az madde kullandığı görülmektedir. Naltrekson aynı zamanda tablet olarak ağızdan da alınabilir ancak implant tedavisinin oral yolla alıma göre daha etkili olduğu da bilinmektedir.

Nasıl Uygulanır?

Naltrekson implant, bağımlının vücuduna küçük bir kesi atılarak uygulanmaktadır. Söz konusu ilaç cilt altına yerleştirilir ve yavaş yavaş kana karışarak etkisini göstermeye başlar. Bir çipin etkileri ortalama 3 ay sürer. 3.ayın sonlarına doğru etkisini yitirmeye başlar. Bağımlılık tedavisinin ortalama bir yıl sürdüğünü düşünürsek tedavinin dört kez uygulanması gerekebilir. Bu duruma doktor karar verecek ve tedavinin ne kadar süreceğini hasta ve yakınlarına anlatacaktır.

Neden Uygulanır?

Bu yöntemin uygulanma amacı eroin bağımlılığın tekrarlama ihtimalinin güçlü olmasıdır. Bir başka deyişle madde kullanımına geri dönüş (relaps) riski yüksektir ve kişi bu nedenle ilaç kullanımını kesebilir. Araştırmalar eroin bağımlılığı tedavisinde oral yoldan kullanılan tabletlerin kullanımında bazı zamanlar sekmeler olabildiğini ve bağımlılık tedavisinin bundan önemli ölçüde etkilendiğini göstermektedir. İlacı ağız yoluyla almayı ihmal eden kişi bu yöntemde zorlanmaz çünkü ilaç her gün yeterli dozu kişinin kan dolaşımına zerk etmektedir. Bir diğer önemli kullanım sebebi ise kişinin eroin kullanımında yaşadığı etkileri ortadan kaldırmasıdır. Yani kısaca kişinin eroinin “kafasını” yaşamasını engeller. Eroinin bağımlılık yapıcı bu etkisini yaşamayan kişi bir daha maddeyi de kullanmak istemez.