Konuştuklarımız gizli kalacak mı?

Bir psikolog için en çok dikkat etmesi gereken noktalardan biri gizlilik ilkesidir. Merkezimizde yapacağınız ilk görüşme sırasında gizlilik kurallarının da içinde bulunduğu ve sizin her konuda güvenliğinizi ve kişisel mahremiyetinizi sağlayacak bir yazılı belge size sunulacaktır. Bu belgeyi hem terapist hem danışan olarak siz imzalayacaksınız. Bu sözleşmenin imzalanmasını danışanlarımızın hassasiyetlerini gözetmek açısından oldukça önemsiyoruz.

Psikoterapi mi ilaç tedavisi mi almak daha mantıklı?

Hem psikososyal hem farmakolojik tedaviler ruhsal sorunların çözümlenmesinde ortak olarak çalışır. Birbirlerini destekleyen, bir elmanın iki yarısı gibi olan yardım yöntemleridir. Örneğin, alkol-madde bağımlılığında kişinin kullandığı maddeyi bırakabilmesi ve bıraktığında yaşanacak yoksunluk belirtilerini yaşamaması için ilaç tedavisi alması gerekir. Ancak sadece ilaç tedavisi alarak uzun süreli ve kalıcı bir tedavi gerçekleşmez. Kişi psikolojik destek almazsa ilerki dönemlerde yaşanabilecek madde isteğinde, eskiden birlikte kullandığı kişilerle karşılaştığında vb. sebeplerle tekrar kullanıma dönebilir. Bu noktada terapist kişiyle tekrar kullanmayı önleme üzerine çalışma yapar. Özetle, iki tedavi de birbirini tamamlar ve birbirine tercih edilemez.

Seans süresi ve sıklığı nedir?

Seans süreleri 50 dk olup sürecin faydalı ilerleyebilmesi için haftada 1 kez görüşülmesi gerekmektedir. Ancak istisnai durumlarda hem terapistin görüşü hem de danışanın talebi doğrultusunda haftada 2 seans görüşme de gerçekleştirilebilir. Profesyonel destek sürecinin ilerleyen aşamalarında iki haftada bir yapılacak görüşmeler ile devam edilebilir. Aynı zamanda merkezimizde uzman klinik psikolog tarafından yapılan yetişkin ve aile grup terapiler de danışanlarımız ve ailelerinin uzman yönlendirmesi ile katılabileceği yardımcı yöntemlerindendir. 

Alacağım destek ile ilgili bana detaylı bilgi verilecek mi?

Görüşeceğiniz uzman klinik psikolog sizinle bir değerlendirme görüşmesi gerçekleştirecek ve sorunun ne olduğunu anlamaya çalışacaktır. Genelde ilk görüşmenin sonunda size profesyonel destek sürecinin nasıl ilerleyeceği ile ilgili bir yol haritası sunulacaktır. Ruhsal destek süreci tamamen yapılandırılmış olup size bu sürecin ortalama ne kadar süreceği bilgisi de verilecektir. 

Görüşeceğim uzmanın aldığı eğitimleri ve yetkinliğini kanıtlayabilir misiniz?

Her alanda olduğu gibi ruh sağlığı alanında da yetkin olmayan ve psikolog ünvanı taşımayan kişiler ne yazık ki hizmet vermektedir. Bu konuda merkezimizde çalışan terapistlerimizin yetkinliklerini belgeleyen lisans, yüksek lisans vb. diplomaları, gerek yurtiçi gerek yurtdışı akredite kurumlardan alınan eğitimleri gösterir belgeleri görebilirsiniz. 

Nasıl randevu alırım?

Klinik Psikologlarımızla görüşmek için bize telefonlarımızdan ulaşabilir, e-posta gönderebilir veya İstanbul’da bulunan merkezimize gelebilirsiniz. 

Whatsapp

icon

Randevu Alın

WhatsApp chat