Sigarayı Hatırlatan Şeylerden Uzak Dur

Sigarayı bıraktıktan sonra en çok zorlanacağın şey, sana sigarayı hatırlatan şeylerdir. Sigara ile birlikte en çok tükettiğiniz şeyin ne olduğunu düşünün ve ondan uzak durun. Örneğin; sigara ile çay sizin için vazgeçilmez bir ikilisi ise bu ikiliden de uzak durmak gerekir. Sigaradan uzak kalıyorsanız bir süreliğine de olsa size sigarayı hatırlatacak çaydan da uzak durun. Çevremizde özellikle sigarayı hatırlatan bazı ürünler vardır. Kül tablası, çakmak, sarma makinası, kahve ve alkol bu tetikleyici ürünlerdendir. Sigarayı bıraktığınız ilk zamanlarda bunlardan zor da olsa uzak kalmanız sizi sigaradan da uzak tutacaktır.

Duygularla Baş Etmeyi Öğren

Duygu durum değişimleri sigarayı bırakan kişiler için en zorlayıcı durumlardandır. Duygularımız zaman zaman değişiklikler gösterir ve çoğu zaman bu değişimlerle baş etmek için de tiryakiler sigarayı çare olarak görürler. Sigarayı bıraktığınıza göre artık bu duygularla baş etmeyi öğrenmeniz gerekir. Aksi takdirde, sigaraya dönüşünüz kaçınılmaz olacaktır. Öfke, bu duyguların başında gelir. Herhangi bir şeye karşı sinirlendiğinizde rahatlamak için hep sigaraya başvurduysanız, şimdi de sigarayı arayacaksınız. Tekrar sigara kullanımına dönmemeniz için de öfkeyle baş etmeyi öğrenmeniz gerekir.

Sigarayı bıraktığınızda sizi en çok zorlayacak duygulardan biri de mutsuzluktur. Sigaranın içinde bulunan dopamin hormonu sayesinde sigara yaktığınızda geçici şekilde kendinizi mutlu hissedersiniz. Mutsuz olduğunuzda içtiğiniz sigara size sahte ve kısa süreli mutluluk verir. Bu sebeple bu tip durumlarla karşılaştığınızda tekrar tekrar sigaraya başvurursunuz. Sigarayı bıraktıktan sonra da kendinizi mutsuz hissettiğinizde sigarayı tekrar arayacaksınız. O halde sigaradan uzak kalmak için sizi mutlu edecek bazı aktivitelere başvurmanızı önermekteyiz.

Biriktirdiğin Parayı Hesapla

Sigara günümüzde düzenli ve fazla miktarda kullanıldığında oldukça pahalı bir bağımlılık yapıcı maddedir. Günde ortalama bir paket sigara içen bir sigara bağımlısı olduğunuzu düşündüğümüzde her gün cebinizden 20 TL para çıkmakta. Ayda 600 TL sigaraya para ödemiş oluyorsunuz. Bir yıl boyunca sigarayı bıraktığınızda biriktirdiğiniz para ise 7200 TL olmakta. Sigarayı bıraktığınızı düşünün ve 7200 TL şeklinde biriktirdiğiniz bu parayla neler yapabileceğinizi düşünün. Örneğin; 7200 TL’ye yaz aylarında tatil yapabilirsiniz. Yeni bir telefon alabilir, yıl boyunca elektrik, su vb. faturalarınızın önemli bir kısmını veya tamamını bu miktar ile ödeyebilirsiniz. Bunları hesaplamanın en büyük avantajı size sigarayı bırakma yönünde vereceği maddi motivasyondur.

Özetle

Sigara son 2 yüzyıldır insanları kendine bağımlı eden ve hem maddi hem manevi olarak insanları sömüren kötü bir maddedir. Sigaranın sağlığa verdiği zararları artık bilmeyen yok. Ancak sigara maddi olarakta insanları sömürmeye devam etmektedir. Sigarayı bırakmanız için 3 yöntemi sizler için derledik umarım sizlere faydalı olmuşuzdur.

Sigarayı bırakma konusunda öfkeyle başa çıkabilmek çok büyük öneme sahiptir. Bırakma sürecinde öfkenize yenik düşmemeniz gerekmektedir. Öfkeyle başa çıkma noktasında problem mi yaşıyorsunuz? Öfkenizle başa çıkmak aslında kolay biz sizler için öfkeye başa çıkabilmenin 5 yolunu anlattık. Hemen okumak için mentaliumist.com/ofkeyle-basa-cikmak-icin-5-oneri/ linke tıklamanız yeterli.

Sigara yoksunluğu yaşandığı zaman insan kendisini mutsuz hisseder ve mutlu olabilmek için tekrardan sigara içer. Böylelikle kısır döngü devam eder. Bunun önüne geçebilmek için mutlu olabilmenin anahtarlarını bilmeniz gerekmektedir. Mutlu olmak için çabalıyor bir türlü mutlu olamıyor musunuz? Mutlu olmak çok basit. Mutlu olmanın sloganı “Olumlu düşün mutlu ol! “.  Mutlu olmanın anahtarlarını anlattığımız yazımızı hemen okumak için mentaliumist.com/olumlu-dusun-mutlu-ol/  linke tıklayabilirsiniz.

Sigara hem sağlığa hem de cebe büyük zararlar veren ve bağımlılık yapan bir maddedir. Bağımlılık yaptığı için sigarayı bırakmak zordur. Ancak daha iyi bir yaşam için bırakmanız şarttır. Neden bırakmak gerektiğini sizler için anlattığımı yazımızı hemen okumak için mentaliumist.com/sigarayi-birakma-icin-3-neden-sigarayi-neden-birakmalisin/ linke tıklamanız yeterli olacaktır.