Sınav Stresi Tedavisi

Sınav Kaygısı

Sınav kaygısı, sınav öncesinde öğrenilen bilgilerin sınav sırasında unutulmasına sebep olur. Bu durum yalnızca kişinin sınav notunu değil, aynı zamanda psikolojisini de kötü bir şekilde etkiler. 

Sınav stresi psikolojik destek alınarak kolayca üstesinden gelinebilecek bir ruh sağlığı sorunudur. Sınav kaygısı yaşıyorsanız bu konuda uzman psikolog desteği sağlıyoruz.

 

Sınav Kaygısı Nedir?

Kişilerin hatta genellikle öğrencilerin bir değerlendirmeden geçmeden önce, sınav tipi bir belirleyici ölçekten geçmeden önce yaşadığı korku ve endişe durumuna sınav kaygısı denmektedir. Çoğu insan sınavlardan ve değerlendirmelerden önce kaygı ve korku yaşamaktadır. 

Normal seviyede kabul edilen korku ve kaygı gerekli kabul edilir. Buna sınav kaygısı deriz ancak zaman zaman bu durum aşırı olmadıkça tehlikeli de olmamaktadır. Bu kaygı ve korku türü normal seviyedeyken insanı uyanık ve dinç tutar. 

Aynı zamanda kişinin tehlikeli olası durumlara karşı tetikte olmasını sağlar. Bu tetik durumu sınavlar için şu şekilde gerçekleşmektedir; kişinin sınavdan önce normal seviyede kaygılanması ile sınava düzenli çalışmasını, sınav hakkında bilgi sahibi olmasını ve sınava yönelik umursamazlık seviyesini en aza indirgemesine yardımcı olur. 

Fakat kişinin işlevselliğini ve duygu durumunu olumsuz yönde bozacak kaygı ve korku durumu kişi için oldukça sağlıksız hale gelebilmektedir. Bu yoğun kaygı ve korku kişinin de performansının azalmasına neden olmaktadır. 

İşte bu nedenle sınav stresi kişinin başarısının azalmasına neden olduğu zaman mutlaka baş edilmesi gereken bir durum halini alır. Sınav stresi olarak da adlandırabileceğimiz sınav kaygısı uzman psikolog desteği ile atlatılabilir. 

Sınav Kaygısı Belirtileri Nelerdir?

Sınav kaygısı belirtileri arasında diğer kaygı türlerinde de olduğu gibi en önemli bazı belirtiler vardır. Bunlardan bazıları fiziksel sınav kaygısı belirtileri olarak ortaya çıkabilir. 

Kalp çarpıntısı, ellerde titreme, terleme, sıcak basması, bacaklarda titreme veya huzursuz bacak sendromu bunlardan bazılarıdır. 

Ayrıca ağızda kuruluk, bağırsak sorunları, karın ağrıları ve kramplar da diğer sınav kaygısı belirtileri arasında görülebilir. Bunun dışında ruhsal sınav kaygısı belirtileri ise uyku problemleri, yeme bozuklukları, sürekli yoğun ve kaygılı düşünceler, enerjide düşüklük, genel bir mutsuzluk hali, öfke patlamaları ve gergin duygulanım olabilir. 

Kişiler sınavlardan önce sürekli terleyebilir, kalpte çarpıntı hissedebilir ve nabızları oldukça yükselebilir. Bu kaygı ve korku hali kişinin sınava çalışmasını engelleyebilir. Bu durumda bu sınav kaygısı sağlıksız bir boyuta ulaşmış demektir. 

Kişilerin bazıları bu kaygı ve korku halinden dolayı sınava gireceği düşüncesini reddedebilir, sınava çalışmaktan kaçınabilir ve bu sınav kaygısı sebebiyle oluşan olumsuz belirtileri ekarte edecek davranışlarda bulunarak kaçınma davranışı gösterebilir. 

Sınav başarısında düşüşte kişinin yaşadığı sınav kaygısı belirtileri etkili olabilir. aslında sınav başarısı hem bir sonuç hem de bir neden olabilmektedir. Dikkat dağınıklığı ve odaklanma sorunları da sınav kaygısı belirtileri arasına girmektedir. 

Kişinin odak problemi olması onu sınava çalışma konusunda demoralize eder ve daha da kaygılanmasına neden olabilir. Bu durumda öncelikle odaklanma ve dikkat dağınıklığı konusunda bir psikolojik destek alınması önerilmektedir. Sınav kaygısı belirtileri arasında gösterebileceğimiz bu durumlar da mutlaka değerlendirilmelidir. 

Sınav Kaygısı Neden Olur

Sınav Kaygısı Neden Olur?

Sınav stresi için tetikleyici nedenlerin çok fazla olduğunu düşünebiliriz. Sınav stresi için kişiye göre değişkenlik gösteren sebepler olsa da aile sorunları, akran baskıları ve yetersizlik şeması sınav stresi nedenleri arasında en bilinenleridir. Aile baskısı özellikle en sık karşılaşılan sınav kaygısı tetikleyicisi durumlar arasındadır. Ailelerin çocuklara veya ergenlere yüksek puanlar alması konusunda yarattıkları baskılar çocukta başarısızlık kaygısına ve dolayısıyla da sınav stresi oluşmasına neden olabilmektedir. 

Başarısızlık kaygısı çocuğu veya ergeni çalışmaya itmekten ziyade kaygılandırarak başarısızlığa ve performans düşüklüğüne sebep olabilir. Bu başarısızlık kaygısının neden olduğu düşünceler genellikle ‘Sınavdan çok kötü alacağım.’, ‘Nasıl başaracağım?’, ‘Ya başaramazsam ne olacak?’ ‘Her konuda zaten başarısızım.’ , ‘Ailem çok kızar ve üzülür.’ , ‘Zaten ben her konuda yetersizim.’ gibi şekillenebilmektedir. 

Bunun yanı sıra arkadaşlar arasında yaşanan rekabetler de sınav stresi nedenleri arasında olabilir. ‘Arkadaşımın aldığı puandan daha iyi almalıyım’ düşüncesi sınava girecek olan bireyi strese sokar ve sınav stresi düzeyinde de artışa neden olabilir. Bu durum bireyi hırslandırır ve oldukça yoğun sınav kaygısı hissetmesine neden olabilir. Deneyimsel öğrenme de burada önemli bir rol oynamaktadır. Kişinin daha önce yaşadığı ve deneyimlediği başarısızlıklar onu tekrardan aynısını yaşayacakmış hissine doğru götürebilir. Sınav stresi genellikle öğrencilerde bilginin az bilinmesinden dolayı ortaya da çıkabilir. 

Yetersiz çalışma düzeni, yeterli bilgiye sahip olmama gibi klasik durumlar sınava girecek kişide kendine güven konusunda yetersizliğe neden olabilmektedir. Kişinin sınava yüklediği anlam da her kişi için değişkendir. Kimisi için normal bir ölçme-değerlendirme amaçlı gözükse de kimisi için hayatının en önemli anı olabilir. Bu sebeple tedavide de danışanı biricik görmek ve tamamen onun sınav stresi için oluşturduğu anlama bakmak önemli ve sağlıklı olan tedavi yoludur.  

Son olarak etraftaki kişilerin yarattığı beklenti kaygısı da sınava girecek olan kişiyi çok fazla olumsuz etkileyebilir. Bu beklenti kaygısını yaratan kişiler aileler, arkadaşlar, akrabalar ve iş verenler de olabilir. Onlara karşı kişinin bir sorumluluk hissetmesi ve bu konuda kaygılanması da oldukça yaygın görülen durumlardandır.

Sınav Kaygısı Nasıl Giderilir?

Sınav kaygısı ailelerin de süreci doğru yönetimi ile azalabilir. Çocuğa yapılan baskının en aza indirgenmesi, baskı yapılmasından ziyade destek olunması sınava girecek kişiyi olumlu yönde etkileyecektir. Arkadaşların destek olması da kişinin kendine olan güvenini arttıracaktır. Sınavlara çalışma şeklinin doğru ve yorucu olmayacak düzeyde arttırılması, kişinin sınava yönelik güvenini de arttıracaktır. 

Eğer sınav kaygısı kişinin günlük işlevselliğini bozuyorsa, yeme ve uyku düzeninde olumsuz değişikliklere yol açıyorsa, sınav kaygısı sebebiyle kaçınma davranışları gösteriyorsa, sürekli endişeli düşüncelerle hayatının rutinin etkiliyorsa kişinin bir uzman psikolog desteği almasında fayda vardır. 

Sınav stresi ile mücadele konusunda önce dikkat testi yaptırılabilir, ardından da uzman psikolog tarafından durum değerlendirmesi yapması ile doğru psikoterapi yöntemi sağlıklı gelebilecektir. Bu duruma uygun testler de sınav stresi tespiti için uygulanabilir. Sınava girecek kişi eğer sınav stresi yaşıyorsa sınavdan önce yapacağı nefes egzersizleri veya meditatif yöntemler ile bu kaygıya karşı rahatlamak adına bir şeyler yapabilir. Sınav stresi bir kenara bırakılıp rahatlamak adına farklı aktivitelerden veya hobilerden de yararlanabilir. 

Kişinin sürekli sınav odaklı yaşaması ve sürekli sınavı düşünmesi de onu olumsuz etkileyecektir. Bu sebeple bu tarz sosyal aktivitelerden yararlanmak da kişinin motivasyonu açısından faydalı olacaktır. Bu süreçte sınav stresi bastırılmaktan ziyade onu kabul etmek ve tanımak, onunla yüzleşmek ve onunla baş edebilmek doğru bir yoldur.

 

Sınav Kaygısı Terapi Yöntemleri

Sınav kaygısı için uzman psikolog genellikle kişilerin kaçınma yöntemleri üzerine çalışmaktadır. Sınav kaygısı tedavisinde işinin kendine olan inancının düşük olması ve bu inanca neden olan motivasyonun düşük olmasına neden olan deneyimler üzerine çalışılır. Kişinin sınavda başarısız olacağı inancı kişiyi daha fazla kaygılandırır ve uzman psikolog da kişinin bu olumsuz düşüncesini değiştirmeye yönelik çalışır. 

Sınav stresi bulunan kişide negatif düşüncelerin varlığı ve yoğunluğu kontrol kaybına ve objektif düşünme yetisinin kaybolmasına neden olur. Bu sebeple kişiler eğer ki normal dışı bir koku ve endişe durumu yaşıyorlarsa sınavlardan önce mutlaka bu durumu etkileyen sebeplerin bulunması ve çözülebilmesi adına genellikle kısa sürecek olan uzman psikolog desteği almalıdır. 

Eğer bu korku ve endişenin altında temelleşmiş inançlar ve deneyimler varsa bu uzman psikolog desteği daha da uzun sürebilmektedir. Uzun süredir, çocukluktan o güne kadar süregelen aile baskısı eğer sınava girecek kişinin başarısız olma konusunda düşüncelerini etkiliyorsa öncelikli olarak aile ve danışan arasındaki konuların danışanı nasıl etkilediği hakkında görüşülür ve tedaviye bu yönden başlanır. 

Birçok terapi ekolü sınav kaygısı dahilinde bu tarz durumlarda etkili olabilmektedir. Kişinin ‘başarısızlık’ şeması mevcuttur ve bu şemanın neden var olduğu hakkında değerlendirmeler yapılır. Birçok terapi ekolü farklı yöntemlerle olsa da sınav kaygısı için oldukça etkili çözümler sunmaktadır. 

Mentalium Psikoloji Tedavi Programı

Mentalium Psikoloji bünyesinde hem çocuk ve ergen terapistimiz hem de yetişkin terapistlerimiz bulunmaktadır. Terapistlerimiz uzman psikolog olup bir yandan da sınav kaygısı konusunda gerekli eğitimlerini almış ve donanımlı kişilerdir. Bu sebeple hem çocuk ve ergenlerin hem de yetişkinlerin yaşadığı kaygılar üzerinde çalışılmaktadırlar. 

Genellikle oyun terapisi ve çocuklarda bilişsel davranışçı terapi ekolü ile çalışan çocuk terapistimiz çocuğun neden sınavlardan önce kaygı yaşadığı konusunda çocuk ve ergen danışanları ile çalışmaktadır. Yetişkin terapistlerimiz de bireyin neden bu kaygılı ve korkulu inanca sahip olduğu, bu inanca nelerin neden olduğu, hangi deneyimlerin bu inancı desteklediği ve içsel motivasyonların ne kadar zarar gördüğü hakkında danışanlarla görüşürler. 

Hangi durumların bu kaygıyı tetikleyen uyarıcılar olduğu danışan ile birlikte belirlenir. Ayrıca baş etme becerileri belirlenir ve bu becerilerin ne denli kuvvetli olduğuna bakılır. Bilişte oluşan düşüncelerin davranışlara yansımasına bakılır ve tedavi bu şekilde ilerlemektedir ve kişi kısa sürede sayılabilecek bir zaman diliminde sınav kaygısından sağlıklı bir biçimde kurtulabilir. 

Gerektiğinde anksiyete konulu objektif testler uygulanmaktadır ve kişinin tedavisinde oldukça sağlam bir yol gösterici olabilmektedir. Sınav kaygısı tedavisi olan bir kaygı sorunu olarak görülmektedir. Eğer siz de uzman psikolog desteği isterseniz, bize ulaşmanız yeterlidir. 

 

Şimdi Randevu Alın!

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]
WhatsApp chat