Uyku Sorunu ve Tedavisi

Uyku Sorunları ve Tedavisi

Kaliteli bir uyku çekemediğinizi mi düşünüyorsunuz? Uyumakta ve uyanmakta güçlük mü yaşıyorsunuz? Bu durum muhtemelen hayat kalitenizi kötü bir şekilde etkiliyordur. Uyku sorunlarınız için bizden destek alabilirsiniz.

Kendinizde uyku sorunu belirtileri olup olmadığını incelemek ve uyku sorunlarının nelere sebep olabileceğini öğrenmek için sayfamızı inceleyebilir ya da hemen bizimle iletişime geçerek ilk randevunuzu alabilirsiniz.

İnsomnia (Uyuyamama Hastalığı)

Kişi uykuya dalamaz, gece boyu uykuya devam etmede zorlanır, normalden daha erken uyanır ve gündüzleri de yorgun ve bitkin görünür.

Uyku Apnesi Nedir?

Gündüz saatlerinde aşırı uyuklar, yorgundur, uykuda horladığı sık sık görülür, uyku esnasında nefessiz kalabilir ve sabah kalktığında baş ağrısının görüldüğü bir uyku sorunudur. Tamamen iyileşmeyebilir ancak kısmi iyileşme sağlanabilir. Kısmi iyileşme için bireyin kilo vermesi önerilmektedir. Uyku apnesi problemi yaşayan kişinin alkol ve uyku ilaçlarından uzak durması önerilir.

Narkolepsi Nedir?

Gündüz saatlerinde çok fazla uyku ihtiyacı hissetmekle birlikte kısa süreli uyku atakları görülen bir uyku problemidir. Kısa süreli uyku atakları sırasında rüya veya rüyaya benzer halüsinasyonlar görülüyorsa, narkolepsiden şüphelenilir.

Huzursuz Bacak Sendromu

Uykuda veya dinlenirken (oturma veya yatma pozisyonlarında) birey bacaklarında rahatsızlık, huzursuzluk ve hareket ettirme ihtiyacı hissediyorsa, bireyde huzursuz bacak sendromu olabilir. Huzursuz bacak sendromunda, bireyin bacakları uyuşur, karıncalanır ve zaman zaman da kişinin açıklayamadığı bir his oluşur. Oturma veya uzanma gibi bireyin hareketsiz kaldığı durumlarda görülmektedir.  Birey, yürüdüğü veya germe hareketlerini yaptığı zaman da kısmi iyileşme görülür.

Uyku Sorunu Neden Olur?

Hangi durumlarda uyku sorunu nedeniyle bir uzmana başvurmak gerekir?

 • – Banyo yapmak, kafein kullanımını kesmek, egzersiz ve gevşeme teknikleri vb. yöntemler uygulanmasına rağmen düzelme gerçekleşmiyorsa
 • – Uyku sorunun altında yatan depresyon vb. sebepler var ise
 • – Uyku esnasında aşırı horluyorsanız veya nefessiz kalıyorsanız
 • – Konuşurken veya araba kullanırken aniden uyuyakalıyorsanız
 • – Uyku sonrasında uyanınca kendinizi devamlı yorgun ve bitkin hissediyorsanız
 • – Kullandığınız ilaçların neden olduğunu düşünüyorsanız

Uyku Sorunlarının Tedavisi

Uyku sorununuza tanı koyulabilmesi için bir uyku kliniğinize gitmeniz gerekebilir. Uyku apnesi, narkolepsi veya dolaşım sisteminden kaynaklanan uyku sorunları için uyku klinikleri oldukça önemlidir. Uyku kliniğine gittiğiniz zaman, bu merkezlerde sizin uyurken kalbinizin, beyninizin ve nefes alışverişiniz yaklaşık 1-2 gece boyunca gözlem altına alınır. Uyku uzmanı test neticelerini değerlendirerek uyku probleminizin neden kaynaklandığını belirtecektir. Uyku probleminiz stres veya bir hastalığınızdan, çok fazla tükettiğiniz kafeinden, alkol kullanımınızdan, fiziksel veya duygusal problemlerinizden, ilaç kullanımınızdan ve hayat tarzınızdan kaynaklanabilir.

İyi Bir Uyku İçin Ne Yapmalı?

  • – Bir uyku programı oluşturun ve oluşturduğunuz programa sadık kalın. Hafta sonu ve tatillerde dahi sabah kalkış saatiniz aynı olsun.
  • – Gün içerisinde kısa uykulardan uzak durun.
  • – Sabahın ilk saatlerinde egzersizlerinizi düzenli olarak yapın. Gece yatmadan 2 saat önce ise fiziksel aktivitelerinizi sonlandırmış olun.
  • – Yatmadan hemen önce nefes egzersizi, yoga ve meditasyon vb. gevşeme yöntemlerini deneyin.
  • – Uyku için yatak odasının koşulları oldukça belirleyicidir. Kaliteli uyku için oda, karanlık, sessiz ve uygun serinlikte olmalıdır. Eğer bunları sağlayamıyorsanız, kulak tıkacı ve göz maskesi de kullanmanız yararlı olabilir.
  • – Eğer yine de uykunuz gelmediyse, uyumak için çok fazla kendinizi zorlamayın. Mutfağa gidin, bir bardak süt için. Ardından evin içinde dolaşın ve uykunuz gelince yatağa gidin. Bu arada sakın sigara içmeyin.
  • – Özellikle yatmadan önce olmak üzere kahve, çay ve alkolden uzak durun

   

  Uyku sorunlarının tedavisinde uyku laboratuvarına giden kişinin gece süresince solunumu, beyin dalgaları, kas hareketleri, uyanma sayısı, horlama süresi ve uyku safhaları kayıt altına alınır ve değerlendirilir. Uyku sorunu neyse tespit edilerek buna uygun şekilde tedaviye başlanmaktadır. Uyku laboratuvarlarında kişinin uyku ilacı yardımı olmadan yatması istenir. Bazı durumlarda bireyin eşi de uyku laboratuvarında kalabilir ki kişinin evindeki düzeni bozulmadan sonuçlar alınabilsin. Çoğu kişi hiç uyumadığını iddia etse de uyku incelemesinin sonunda 6-7 saat dahi uyudukları ortaya çıkar. Aslında sorun, uyku safhalarının dağılımının problem teşkil etmesi, kişinin verimli olmayan türdeki uykuda zaman geçirmesi ve uyku algısının sorunlu olmasıdır. Buna ek olarak, alkol ve madde kullanım bozukluğu kişide mevcut ise, uyku tedavisi ile birlikte mutlaka bu sorunun da tedavi edilmesi gerekmektedir. Örneğin, alkol kullanan kişilerde genellikle uyku problemleri de gözlemlenir. Kişi sızarak uyur ve uykunun sağlıklı evrelerini yaşayamaz. Buna ek olarak, uyku sorunu yaşayan kişi uyuyabilmek için alkole başvurabilir. Bu şekilde bir ilaç gibi görülen alkolün giderek sıklaşan ve miktar olarak da artan kullanımı beraberinde alkol bağımlılığını da getirir. Bağımlılık geliştikten sonra kişide bu sefer de alkol almadan uyuyamama sorunu ortaya çıkmış olur. Bu durumda alkol ve uyku problemlerinin beraber tedavi edilmesi gerekir. Ayrıca, anksiyete bozukluğu olan kişilerde de uyku problemleri gözlemlenir. Bu kişilerde de anksiyetenin tedavisi uyku sorunun çözülmesinde çok büyük bir önem taşır. Depresyon, Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Panik bozukluk ve Bipolar Bozukluk gibi birçok psikolojik sorunda uyku problemleri de görülmektedir.

Şimdi Randevu Alın!

  WhatsApp chat