Teknoloji kullanımının son yıllarda yaygınlaşması sebebiyle çocukların oyunlara ayırdığı zaman da artmış durumdadır. Eskiden sokakta top oynadıkları için eve geç kalan çocukların yerini bilgisayar oyunlarından başını kaldıramayan çocuklar aldı. Birçok aile de bu durumun yarattığı tedirginliği yaşamaktadır. Aileler bu durumda genellikle yanlış baş etme yöntemlerine başvurabilirler ve yanlış yöntemler hatalı sonuçları da beraberinde getirir. Çocuğunuz eğer bilgisayar/internet/oyun bağımlısı ise ve siz çözümü yasaklar getirmekte buluyorsanız, bilmeniz gereken bunu yapmanın sonucu yalnızca çocuğu öfkelendirmektir.

Yasaklar Çözüm Getirmez

Yasaklar çözüm getirmez, sadece yasaklanan şeye olan çekiciliği arttırır. Neden uyuşturucu madde kullanımı özellikle birçok genç için cezbedicidir? Yasaktır, yasak olan şey de kişiyi kendine çeker. Özellikle çocuğunuza herhangi bir şeyi yasaklarsanız, çocuğunuz yasakladığınız şeyi inatla yapacaktır. Örneğin; eğer siz saatlerce oyun oynayan çocuğunuza yasak koyarak onun bilgisayarını elinden almaya çalışırsanız onu öfkelendirirsiniz. Çok hoşunuza giden ve bağımlılık yapan bir şeyi sizin elinizden alsak, o anda tepkiniz nasıl olursunuz? Sigara tiryakisi olduğunuzu varsayalım ve sigarayı bırakmaya da hazır değilsiniz. Birileri gelip elinizden sigara paketini alırsa, muhtemelen sert bir tepki gösterirsiniz. Sigara nasıl bağımlılık yapıcı ise teknolojik aletler de bir o kadar bağımlılık yapıcıdır. Yasak koymak veya onun elinden teknoloji unsurunu almak ile çözüme ulaşamazsınız.

Peki Ne Yapmalı? Onu Nasıl Uzak Tutmalı?

Çocuğunuza yasaklar getirmenin çözüm olmayacağını belirttik. Yasak koymak yerine ona teknolojik aletlerden uzak kalabilecekleri bir zemin yaratmaya çalışın. Çocuğunuz diğer arkadaşlarıyla dışarda gezmeyi, oyunlar oynamayı veya sinemaya gitmeyi artık kestiyse siz ona bu aktivite zeminini tekrar oluşturmasında yardımcı olun. Dışarda zaman geçirmesi, insani ilişkilerin gelişmesi ve sosyalliğin geri kazanılması neticesinde bilgisayar başında geçirilen zaman da azalacaktır. Bunu yapabilmek için çocuğunuzu mümkün olduğu kadar onun yetenekleri doğrultusunda sportif faaliyetlere yönlendirin. Her çocuğun gizli bir yeteneği vardır açığa çıkartamadığı. O yeteneği çıkartmak da artık sizin göreviniz. Örneğin; tenise meraklıysa ancak yapmak için çevrenizde imkanlara sahip değilseniz, onu bir tenis kulübüne yazdırın. Tenis kulübüne gitmeye karşı motivasyonu az ise onu cesaretlendirin.

Ayrıca arkadaşlar da önemli. Arkadaşların aileleriyle de iletişime geçin çünkü muhtemelen çocuğunuzun arkadaşları da birer teknoloji bağımlısıdır. Onları hep birlikte olacakları aktivitelere yönlendirmelisiniz. Bunun öncülü siz olabilirsiniz ve onlar için eğlenceli partiler düzenleyebilirsiniz. İlk başta çocuğunuz da arkadaşları da düzenlediğiniz aktivitelere mesafeli yaklaşabilirler. Bunun sebebi değişimin zaman almasıdır ancak siz bıkmadan usanmadan onlara yardımcı olmak ve kişilerarası ilişkilerini geliştirmek için yardımcı olmaya devam edin.

Günümüzde teknoloji hayatımızın önemli bir parçasını oluşturuyor. Dijital dünyada çocuk büyütmek son yıllarda hayatımıza giren bir kavram. Bu kavram ile birlikte çocuklarda telefon bağımlılığı veya bebeklerde telefon bağımlılığı gibi konularda gündeme geliyor. Ebeveynler içinse en önemli konu çocuklar ve teknoloji oluyor. Peki çocuklara teknolojiyi yasaklamak doğru mu? Teknoloji yasağı ile çocuklara iyilik mi yoksa kötülük mü yapmış olursunuz? Soruların yanıtlarını içeriğimizde verdik.

Peki çocuğunu bilgisayardan uzak tutmak isteyen ebeveynler ne yapmalı? Bu sorunun yanıtını linke tıklayarak alabilirsiniz: https://mentaliumist.com/cocugumu-bilgisayardan-nasil-uzak-tutarim/

Çocuğunuzu teknolojiden ve dijital bağımlılıktan uzaklaştırmak isteyen her ebeveyn bilir ki bu süreç aile olarak bir bütün. Peki siz dijital bir detoksa hazır mısınız? Dijital detoks yapmak isteyenler için tüm detayları paylaştığımız yazımıza https://mentaliumist.com/dijital-detoks-surecine-hazir-misin-3-2-1-0/ tıklayarak ulaşabilirsiniz.