Çocuklarda Alta Kaçırma

Çocuklarda Alt Islatma ve Dışkı Kaçırma Problemi

Çocuklarda alt ıslatma, hem ebeveynler hem de çocuklar için büyük bir problemdir ve vakaların genelinde profesyonel yardıma ihtiyaç duyulur.

Çocuklarda alt ıslatma problemini incelemek ve alt ıslatmanın gelecekte nelere sebep olabileceğini öğrenmek için sayfamızı inceleyebilir ya da hemen bizimle iletişime geçerek ilk randevunuzu alabilirsiniz.

Alt Islatma ve Dışkı Kaçırma Problemi Yaşayan Çocuklara Nasıl Yaklaşmak Gerekir?

     Birçok aile için çocuklarda görülen alt ıslatma ve dışkı kaçırma oldukça büyük bir problem haline gelmektedir. Çocuklarda görülen dışkı kaçırma ve alt ıslatma pek çok açıdan aileler ve çocuklar üzerinde olumsuz birçok etkiye sahiptir. Tüm bu sebeplerden ötürü çocuklarda görülen alt ıslatma ve dışkı kaçırma sorunsalının tam olarak ne olduğunu bilmek, neden kaynaklı olarak çocuklarda meydana geldiğini bilmek, çocukların duygularını, düşüncelerini anlayabilmek ve onlara nasıl doğru davranılması gerektiğini tam olarak bilmek ve o şekilde davranmak oldukça büyük önem taşımaktadır. Peki altı ıslatma ne anlama gelmektedir önceli olarak bunları incelememiz gerekmektedir.

Çocuklarda Gece Alt Islatma Ne Anlama Gelmektedir?

       Bazı çocuklar açısından idrar kontrollerini sağlayabilmek çokta kolay değildir. Çocuklarda görülen kendi isteklerinin dışında veya istemli olarak alt ıslatma enürezis (idrar kaçırma) olarak tanımlanmaktadır. Çocuklar için idrar kontrolü sağlama, gece ve gündüz olarak iki farklı şekilde ele alınmaktadır. Bu noktada çocuklarda tuvalet eğitiminden bahsetmek gerekirse, çocuklar için tuvalet alışkanlığı farklılık göstermekle birlikte çoğunlukla 2 yaş dolaylarında gündüz tuvalet alışkanlığı, idrar kontrolü sağlanmaktadır. Çocukların gece tuvalet alışkanlığı, idrar kontrollerini sağlayabilmeleri ise 3 yaş dolaylarında gerçekleşmektedir. Fakat bunlarla birlikte çocukların 5 yaşlarına kadar olan sürede idrar kontrollerini sağlayamamaları doğal karşılanabilmektedir. Çocuklarda alt ıslatma problemi sadece gündüzleri yaşanırken bazı çocuklarda ise farklı olarak yalnızca geceleri uyku halindelerken yaşanmaktadır. Tüm bunlar dan farklı olarak çocukların bazılarında ise hem gündüz hem gece olarak idrar kontrollerini sağlayamama, idrar kaçırma (enürezis) görülmektedir. Bu bilgilerde bizlere her çocuğun birbirinden ne denli farklı olduğunu göstermekle birlikte çocuklara bu noktada ne denli özenli yaklaşmamız gerektiğini göstermektedir. Bu anlamda çocuklarda görülen alt ıslatma ve idrar kaçırma problemlerinin nedenlerini tam anlamıyla bilmek oldukça önem taşımaktadır.

Çocuklarda Gece Alt Islatma

Çocuklarda Görülen Alt Islatma ve Dışkı Kaçırma Problemlerinin Sebepleri Nelerdir?

      Her problemde olduğu gibi bir sorunu anlamak o sorunun farkında olmak nedenlerini bilmek, yaşanılan sorunu çözüme kavuşturabilme noktasında en önemli adımlardan biridir. Bu bilgiler doğrultusunda çocuklarda görülen alt ıslatma ve dışkı kaçırma sorunsallarının nedenlerini bilmek oldukça önemlidir. Çünkü nedenlerini bildiğimiz sorunları daha iyi ve etkili bir şekilde çözüme kavuşturabiliriz. Çocuklarda görülen alt ıslatma ve dışkı kaçırmanın nedenlerini incelediğimizde psikolojik ve fizyolojik olmak üzere iki farklı boyutta ele alınmaktadır. Bu belirtilen iki farklı boyutu da bilmek detaylı olarak ele almak oldukça büyük önem taşımaktadır. Çocuklarda görülen alt ıslatma ve dışkı kaçırma nedenlerini fizyolojik boyutta ele aldığımızda karşımıza çocuklar da sıklıkla, böbrek rahatsızlıkları, idrar kesesi kaslarındaki güçsüzlük, idrar yolu enfeksiyonları, mesane darlığı görülmektedir. Tüm bu fizyolojik problemlere ek olarak çocuklarda görülen şeker rahatsızlığı, insülin direnci, hormonel düzensizlikler, çok fazla su tüketme ve idrar söktürücü ilaçlarda neden olarak gösterilmektedir.

     Dışkı kaçırmadan bahsetmek gerekirse, çocuklarda görülen dışkı kaçırma problemi de aynı alt ıslatma problemi gibi psikolojik ve fizyolojik olarak iki farklı şekilde ele alınmaktadır. Çocuklarda görülen dışkı kaçırma probleminin sebepleri olarak, bağırsak ve mide hastalıkları, anüs kaslarının az gelişmiş veya gelişememiş olması görülebilmektedir. Çocuklarda görülen alt ıslatma ve dışkı kaçırmanın fizyolojik nedenleri tedavi edildiğinde yaşanılan problemin düzeleceğini söylemek doğru olacaktır. Çocuklarda görülen alt ıslatma ve dışkı kaçırmanın fizyolojik sebeplerinden bahsettik peki ya psikolojik sebepler nelerdir? Çocukların psikolojileri bu durumdan nasıl etkilenmektedir?

Çocuklarda Görülen Alt Islatma ve Dışkı Kaçırmanın Psikolojik Sebepleri Nelerdir?

Çocuklarda görülen alt ıslatma ve dışkı kaçırmanın fizyolojik sebeplerini inceledik. Çocuklarda herhangi bir fizyolojik sebep ile karşılaşılmamış ve bir doktor tarafından gerekli tüm muayeneleri yapılmasına rağmen hiçbir fizyolojik neden görülmemiş ise yaşanılan durumun psikolojik kaynaklı olduğunu düşünmek gerekmektedir. Peki psikolojik sebepler arasında neleri belirmek gerekir? Anne ve babalar kimi zaman çocuklara oldukça sert, katı ve doğru olmayan tuvalet eğitimi vermektedirler bu durum çocuklarda görülen dışkı kaçırma ve alt ıslatma problemlerine zaman zaman sebep olmaktadır. Bu nedenle çocuklara zamanı geldiğinde doğru ve sağlıklı tuvalet eğitimi vermek oldukça büyük önem taşımaktadır. Diğer psikolojik sebepleri ele alacak olursak bunlar, kardeş rekabeti (kardeş kıskançlığı), çocuklarda görülen dikkat eksikliği, mental açıdan yetersizlik, aile içi şiddet, aile içerisinde yaşanılan sorunlar olarak sıralamak doğru olacaktır. Özellikle belirtmek gerekirse çocuktan yoğun kaygı ve stres hissettikleri zamanlarda, ortamlarda dışkı ve idrar kontrollerini pek te sağlayamamaktadırlar. Bu açıdan çocukların kendi içlerinde yaşadıkları stres oldukça önemli bir sebeptir. Yapılan akademik araştırmalarda herhangi bir fiziksel hastalığı, sorunu bulunmamasına karşılık alt ıslatan ve dışkı kaçıran çocukların yaşamlarında kendilerini daha kaygılı ve stresli hissettikleri bulunmuştur. Bu bilgiler ışığında kaygı ve stres önemli bir belirleyici sayılabilmektedir. Çocuklar için sosyal ortamlar büyük önem taşımaktadır. Okul ve arkadaş ortamlarına yoğun stres yaşayan çocukların daha fazla alt ıslatma ve dışkı kaçırma problemi yaşadığı belirtilmektedir. Bunlarla birlikte çocukların huzurlu ve sevgi dolu bir evde, ortamda büyümeleri oldukça ama oldukça büyük önem taşımaktadır. Aileler çocuklara karşı katı, sert ve aile içerisinde sürekli bu konuyu gündeme getiren bir tutum içerisinde olmamaları gerekmektedir. Bu oldukça önemli bir noktadır. Ebeveynlerin tuvalet kontrolü sorunuyla ilgili olarak sürekli olarak konuşmaları da çocuğu bu noktada öfkeli ve kızgın hissettirebilmektedir. Aile içerisinde çocuğun yaşadığı sorunu sürekli gündeme getirmek ve çocukları utandırmak yerine çocuklara karşı daha anlayışlı ve hoşgörülü bir noktadan bu soruna yaklaşmak en doğru adım olacaktır. Eğer gerek görülür ise yaşanılan sorunla ilgili olarak bir ruh sağlığı uzmanından destek alınabilmektedir.

Aile ve Çift Terapisi Etkilidir Çünkü

Çocuklarda Alt Islatma ve Dışkı Kaçırma Problemleri Tedavi Yöntemi

    Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen tedavi protokolleri Bilişsel Davranışçı Tedavi yöntemi ve Oyun Terapisi yöntemleri ile oluşturulan ve ülkemizde de birçok kamu ve özel sağlık kuruluşlarında uygulanan tedavi programlarımız mevcuttur. Ayrıca merkezimizde çocuklarda yaşanılan sorunların tedavisi için uzman terapistimiz tarafından mindfulness (bilinçli farkındalık) nefes çalışmaları uygulanılmaktadır. Böylelikle çocuklar nefeslerini doğru ve etkin bir şekilde kullanmayı öğrenirken yaşamlarında karşılaştıkları zorluklara karşılık baş edebilme becerisi kazanabilmektedir. Bilinçli farkındalık çalışmalarıyla birlikte duygu, düşünce ve davranışlarının farkına varabilmektedirler. Tüm bunlara ek olarak çocukların yaş gruplarına göre Oyun Terapisi veya Bilişsel Davranışçı Terapi yöntemleri uygulanılmaktadır.                 Ek olarak değerlendirme görüşmemizde uzmanımız siz ebeveynlere çocuk için en etkili tedavi yönteminin ne olduğu hakkında detaylı bir bilgilendirme yapacak ve tedavi planını sizlere aktaracaktır. Aklınıza takılan herhangi bir nokta var ise siz ebeveynleri bilgilendirecektir. Öncelikli olarak uzmanımız siz aileler ile görüşme yapıp daha sonra ise çocuk ile görüşme sağlayacaktır. Ebeveynler çocukla başlatılan süreçle ilgili uzmanımız tarafından bilgilendirecektir. Profesyonel bir destek almak için merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

 

Şimdi Randevu Alın!

    WhatsApp chat