Panik Atak Sırasında Kontrolü Kaybedip Delireceğim

Panik bozukluk hakkında en yaygın yanlış inanışlardan biri de kontrolü kaybederek delirme korkusudur. Panik atak esnasında kişi kendini kötü hissedebilir. Atak yaşarken kalp krizi geçiriyor olduğunu veya nefesinin tıkandığını hissedebilir. O an kötü şeylerin başına gelebileceğini de aklına getirebilir. Ancak panik atak esnasında kimse kontrolü kaybederek delirmez. Delirme ya da tercih ettiğimiz ifadesiyle gerçeklik algısının kaybı panik bozuklukta asla görülmemektedir. Gerçeklik algısının kaybı şizofreni gibi psikotik bozukluklarda görülmektedir. Şimdiye kadar yapılan ulusal ve uluslararası çalışmalarda da panik bozukluk ve psikoz arasında doğrudan ilişki bulunamamaktadır. Kabul etmeliyiz ki panik ataklar sizi zorlayıcıdır, ancak kontrolü yitirip delirmenize de yol açmamaktadır.

Panik Ataklar Vücuda Zararlıdır

Panik ataklar vücuda zararlı değildir. Biraz önce de belirttiğimiz gibi ataklar esnasında kişi kendisini kötü hissedebilir. Üstelik sadece kötü hissetmekle kalmayıp, göğüs ağrısı, nefes darlığı, sersemlik, bayılma hissi vb. belirtiler de yaşayabilir. Bayılma hissi olabilir ancak panik ataklardan kaynaklanan bayılmalar nispeten çok daha az görülmektedir. Bayılma yaşanırsa da bayılmanın kendisinden değil başını sert bir zemine vurmaktan dolayı bedeni zarar görebilir ancak bu durum çok dolaylı bir etki yaratmaktadır. Göğüs ağrısı ve kalp krizi geçirdiğine yönelik belirtiler kişinin atak sonrasında kalp hastalığına yol açmaz. Panik atakların dolayısıyla kalbe veya vücuda bir zararı yoktur.

Panik Ataklarımın Tüm Sebebi Ailem

Panik bozukluğun birçok sebebi vardır ancak tek bir sebepten bahsedemeyiz. Panik bozukluğun tam sebepleri henüz ortaya koyulamamıştır ancak biyolojik, fiziksel veya sosyal sebeplerin bir araya gelerek bozukluğu oluşturduğunu düşünmekteyiz. Bu nedenle kişinin yaşadığı atakları tek bir sebebe bağlaması sağlıklı değildir. Geçmişte yaşanan travmatik bir olayın neticesinde panik bozukluk tetiklenmiş olabilir. Örneğin; aile içi cinsel taciz vakalarında panik atakların ortaya çıkabildiğini söyleyebiliriz. Diğer tüm anksiyete bozukluklarında olduğu gibi panik bozuklukta da bir yakının vefatı önemli rol oynayabilir. Özetle, atakların gelişimi birçok sebepten kaynaklanabilir, tek bir sebep gösterilemez.

Atakları Alkolle Bastırabilirim

Panik ataklar yaşayan bazı kişiler yaşadıkları atakları doğru olmayan bazı yöntemlerle yatıştırmaya çalışırlar. Bu yöntemler neticesinde ataklar yatışmadığı gibi daha da kötüleşebilir. Örneğin; bazı panik atak hastaları alkol kullandıklarında atakları yaşamadıkları veya daha hafif geçirdiklerini söylerler. Bu yöntemin işe yaradığını düşünerek daha çok alkol alabilirler veya atak yaşandığında alkole sarılabilirler. Bu durumda gitgide daha çok alkol almaya başlarlar ki alkol bağımlılığına giden yola girilmiştir. Alkol bağımlılığı gelişmesi ile beraber kişi alkol almadığı zamanlarda yoksunluk belirtisi olarak da atakları yaşayabilir. Özetle, panik ataklar alkolle bastırılamaz, sadece kötüleşir.

Panik atak hakkında doğru bilinen yanlışları bu yazımızda paylaştık. Ancak öncelikle panik atağın ne olduğunu panik atak belirtilerine ve panik atak sebeplerine de dikkatlice bakmak gerekir. Panik atak hakkında merak edilen tüm soruları yanıtladığımız yazımız için https://mentaliumist.com/panik-atak-ve-panik-bozukluk-hakkinda-merak-edilenler/ linke tıklayabilirsiniz.

Panik atak yaşayan bir tanıdığınız varsa doğru bilinen yanlışlara hakimsinizdir. Siz panik atak ya da panik bozukluğa sahipseniz neler yapmalısınız? Sorularınızın yanıtlarını https://mentaliumist.com/panik-atak-yasayan-ne-yapmali/ linke tıklayarak bulabilirsiniz.

Panik atak yaşayan kişiler özellikle bu hastalığa neyin sebep olduğunu merak eder. Sebeplerine detaylıca bakmak ve sorularının yanıtlarını bulmak isteyenler linke https://mentaliumist.com/panik-atak-yasayan-ne-yapmali/ tıklayarak öğrenebilirler.