Eğer sizin de yineleyen biçimde aklınıza gelen ve sizin için sorun yaratan düşünce, duygu veya davranışlarınız mevcut ise veya aynı davranışı tekrar tekrar yapmayı durduramıyorsanız, obsesif kompülsif bozukluk için yardım ihtiyacı duyuyor olabilirsiniz. OKB tanısı alan kişilerde genelde bu düşünceler veya davranışlar, kişinin isteği olmadığı halde yineleyici biçimde gelmektedir. Bu duygu, düşünce ve davranış takıntılarının getirdiği sıkıntıyı azaltmak için kişi, bir takım hareketleri tekrar tekrar yapma eğiliminde olur. Obsesif Kompulsif Bozukluk, ilaçlarla ve psikoterapi ile tedavi edilmektedir. Genelde çocukluk veya gençliğin ilk yıllarında başlar ve özellikle bireyin yaşamının sorunlu evrelerinde hastalıkta alevlenmeler gerçekleşir. Toplumun %1-3’ü arasında görülür, bu da Türkiye’de 1,5-2,5 milyon kişinin OKB ile yaşadığını göstermektedir.

Obsesyon (takıntı): Süreklilik gösteren, yineleyici şekilde kişinin zihnine saplanan ve kişiyi rahatsız eden duygu veya düşüncelerdir. Bu düşünceler, kişinin aklına kişinin iradesi ve istemi olmadan gelmektedir. Hatta OKB hastası bireyler özellikle aklına gelmemesi için uğraş verirler ancak bu düşünceler kendiliğinden gelirler veya belirli koşullar ve mekânlarda kendiliğinden ortaya çıkarlar.

Obsesyon örnekleri:

Tokalaştım, acaba hastalık bana da bulaştı mı?

 Acaba kapıyı kilitledim mi?

Ütü fişte kaldı mı acaba?

Kişi yineleyici şekilde bu soruları kendi kendine sorar ancak OKB hastasının beyninden gelen cevap hiçbir zaman kendisini tatmin etmez. Bu yaşanan kaygı hali, tokalaşma örneğinde hastaneye gidip test yaptırana kadar, kapıyı kilitleyip kilitlemediğini veya fişi çekip çekmediğini kontrol edene kadar sürer.

Genelde karşılaştığımız obsesyonlar şunlardır:

Zorlantı (Kompülsiyon): Kişinin obsesif düşüncelerinden kaynaklanan, yinelenen davranışlar olarak bilinir. Obsesyonlar, kişide ciddi seviyede stres ve kaygıya sebep olur. Buna ek olarak, bu kişiler başlarına kötü bir şey geleceğini düşünürler. Bu tip yinelenen zorlantı davranışlarını obsesyonun yarattığı stres ve kaygıyı giderebilmek ve kendilerini rahatlatmak için gösterebilirler. Ancak bu tür zorlantılı davranışlar yalnızca geçici bir rahatlama sağlar ve zamanla kişinin kendisini daha kötü hissetmesine neden olur. Örneğin, kişinin kendisine mikrop bulaşacağına dair obsesif düşüncelere sahip olması bir obsesyondur. Bu obsesyon, kişide ciddi seviyede kaygı yaratır ve bu kaygının sonucunda kişi kendini kötü hisseder. Bu kötü histen kurtulmak için de kişi saatlerce ellerini yıkar. İşte bu el yıkama davranışına da kompulsiyon deriz.

Genelde karşılaştığımız kompulsiyon türleri:

Obsesif Kompulsif Bozukluk kendini farklı türler halinde gösterebilir:

Temizleyici Kişiler: Bu bireyde kirlilik ve bulaşma obsesyonu vardır ve kişi bu obsesyonun yarattığı stres ve kaygıyla sürekli yıkanarak veya temizlenerek başa çıkmaya çalışmaktadır ki bu davranışlar da kompulsiyondur.

Kontrolcü Kişiler: Birey üzerinde çalıştığı bir projede eksiklik veya yanlışlık olabileceği hususunda şüpheye düşer ve bunun sonucu oluşan endişe ile yineleyerek kontrol eder (Arabanın kapısını kontrol, fırının fişini kontrol, doğalgazın kapalı olup olmadığını kontrol).

Biriktiren Kişiler: Kişi için gerekli olmayan nesneleri toplar ve işine yaramayacak dahi olsa atamazlar.

Düzenleyici veya Sıralayıcı Kişiler: Birey, çevresinde bulunan nesnelerin belirli bir düzende durması için çaba harcar. Ayrıca herhangi bir düzensizlik varsa onu düzeltmeden duramaz.

Tekrarlayıcı Kişiler: Bireyin zihnine aslında düşünmek istemediği bir düşünce gelir. Kişi sonrasında bu düşüncenin üstesinden gelmek için bazı eylemleri, sözleri veya düşünceleri tekrarlama yoluna gider. Örneğin; kişi çok sevdiği birinin hastalanmasını engellemek için sürekli duşa girer. Sonrasında düşünce gelmeden dahi bu eylemi gerçekleştirir.

OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUK BELİRTİLERİ

Özetle

Bu yazımızda sizlere Obsesif kompulsif bozukluk hakkında bilgiler verdik. Nedir, Belirtileri nelerdir artık bu konuyla ilgili fikir sahibisiniz. Peki ya Obsesif kompulsif bozukluk testi çözmeye ne dersiniz. Linke tıklayarak hemen testi çözebilirsiniz. mentaliumist.com/obsesif-kompulsif-bozukluk-testi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.