online panik atak tedavisi

Online Panik Atak Tedavisi

Panik atak, kişinin kontrolünü yitireceğini düşündüğü, kalp krizi geçirdiğini sandığı ve ölüm korkularıyla baş başa kaldığı bir ruhsal süreçtir. Panik atak esnasında birçok kişi kalp krizi geçirdiğini düşünür ancak yaşadığı durum kalp krizi ile açıklanamaz. 

Panik atak kalp hastalığı değildir ancak kişiye kalp hastalıklarının da ötesinde sorunlar yaşatabilir. Yaşam standardını alt üst eden bir ruhsal bozukluktur. 

Panik atak tedavisi olan bir ruhsal sorundur ve uzman psikolog desteğiyle sona erdirilebilir. Panik bozukluk da birçok diğer ruhsal bozukluklar gibi özellikle düzenli uzman psikolog desteği ve ilaç tedavisi ile birlikte yürütüldüğünde kolaylıkla atlatılabilir bir sorundur. Ancak panik bozukluğun özellikle tedavi süreçlerine karar vermede bazı olumsuz katkıları da vardır. 

Bazı panik atak hastaları yaşadıklarının ruhsal bir sorun olduğunu kabullenme konusunda zorlanabilirler. Bazıları ise zorunlu haller sebebiyle tedaviye başvuramayabilirler. Panik atak hastaları çoğu zaman dışarı çıkamadıkları için tedaviye de başvurmakta zorlanabilirler. 

Bu nedenle bu durumda online tedavi kaçınılmaz bir hal alabilir. Eğer siz de panik atak sorunu yaşıyor ve online panik atak tedavisi görmek istiyorsanız, bize ulaşabilir ve evinizden destek alabilirsiniz.

online panik atak tedavisi

Neden Online Panik Atak Tedavisi?

Online panik atak tedavisi, panik atak sorunu yaşayan kişi dışarı tek başına çıkamaz ve tedaviye bu nedenle başvuramazsa gerçekleştirilebilir. Panik atak yaşayan kişiler sokağa çıktıklarında panik atak belirtileri ile karşılaşacaklarını düşündükleri için sokağa tek başlarına çıkmaktan endişe duyarlar. 

Bu endişe hali kişinin sosyal yaşantısını oldukça etkileyebilir. Örneğin; iş yerinde panik atak yaşayacağını düşünen bir çalışan bu nedenle işe devam etmekte zorlanabilir. İşe devam etmekte zorlandığı için işinden atılabilir ki bu durum da sosyal yaşantısını etkileyebilir. İşine gitmekte zorlanmasının yanında aynı panik atak hastası bazı ihtiyaçlarını da bu nedenle karşılamakta zorlanabilir. 

Örneğin; marketten gıda almakta zorlanabilir çünkü markete çıkmak dahi ürkütücü olabilmektedir. Markete, işe veya herhangi bir ihtiyacı için dışarı çıkamayan kişinin yardımına bu noktada online tedavi seçenekleri koşmaktadır.

online panik atak tedavisi

Online Panik Atak Tedavisi Yetersiz Kalır Mı?

Online panik atak tedavisi ile yüz yüze gerçekleştirilen tedavi süreci arasında verimlilik yönünden hiçbir fark yoktur. Online gerçekleşen süreçte kişinin jest, mimik vb. terapiste fikir veren bazı özellikleri olumsuz etkilenmemektedir. Online panik atak tedavisi uygulanırken uzman psikolog ile panik atak sorunu yaşayan kişi günümüz teknolojik imkanlarını da kullanmaktadır. 

Birçok uzman psikolog seanslar sırasında Zoom, Skype vb. platformlardan yararlanmaktadır. Bu platformların bir diğer avantajı ise kişinin bilgilerinin gizli kalması ve böylece etik değerlerin de dikkate alınmış olmasıdır. Gizlilik ilkesine ek olarak online panik atak tedavisi sayesinde birçok kişinin uzman psikolog desteğine ulaşımı kolaylaşmış olur. 

Özellikle büyükşehirlerde ulaşım büyük bir sorun teşkil eder. Örneğin; İstanbul içerisinde bir yerden bir yere gitmek gününüzün birkaç saatinin trafikte geçmesine neden olabilir. Sabah işe gitmeye ve akşam işten evine gelmeye çalışan kişinin her gün ortalama 2-3 saati yollarda geçer. 

İş saatleri de uzman psikolog ile görüşmesine engel teşkil ediyorsa, online panik atak tedavisi bu noktada önemli bir soruna çözüm yaratabilir. Yoğun iş temposu sebebiyle gün içerisinde iş yerinden ayrılamayan kişiler online panik atak tedavisi sayesinde bu ruhsal sorundan kurtulabilme şansı elde edebilirler.

Online panik atak tedavisi sadece yoğun iş temposu sebebiyle uzman psikolog desteği alamayanlar için değildir. Aynı zamanda küçük çocuklarını bir tanıdıklarına bırakamayan ve yanlarından ayrılamayan anneler için de ideal bir psikoterapi zemini oluşturur. 

Çocuklarından kısa süreliğine farklı bir odaya geçerek ayrılan anne böylece hem ev rahatlığında uzman psikolog ile görüşebilir hem de çocuğu ile 45 dakikalık seans süresinden sonra ilgilenmeye devam edebilir. 

Özellikle doğum sonrasında oluşan anksiyete bozuklukları ile çok sık karşılaşılabildiği için online panik atak tedavisi bu durumlarda daha cazip hale gelebilir. Özetle, online panik atak tedavisi yüz yüze uzman psikolog desteğiyle karşılaştırıldığında yetersiz kalmamakla birlikte birçok avantajı da beraberinde getirebilecektir.

 

online panik atak tedavisi

Pandemi Sürecinde Online Panik Atak Tedavisi

Covid-19 virüsü sebebiyle bir yılı aşkın süredir başta sokağa çıkma kısıtlamaları olmak üzere birçok kısıtlamayla karşı karşıya kalmaktayız. Bu kısıtlamalar neticesinde hemen hemen tüm uzman psikolog meslektaşlarımız da online terapi süreci ile danışanlarına hizmet verme yolunu tercih etmek durumunda kaldılar. 

Pandemi süreci öncesinde online terapi daha önyargı ile karşılanırken bu süreçte biraz da mecbur kalınması sonucu bu düşünce artık değişme eğilimi göstermiştir. Online panik atak tedavisi başta olmak üzere birçok ruhsal sorunun destek sürecinde artık bu destek modelini kullanmaktayız. 

Teknolojinin nimetlerinden yararlanarak uzman psikolog desteğinin yaygınlaşması ve daha verimli hale gelmesi de bu süreçteki kazanımlarımızdan biri halini aldı. Pandemi süreci itibariyle özellikle de online panik atak tedavisi uygulayıp uygulamadığımızla alakalı bazı sorular almaktayız. Merkezimizde online panik atak tedavisi uygulanmakta olup bu süreçte her zaman yanınızda olduğumuzu da hatırlatmak isteriz.